Sony Xperia T - trónok harca

Bevezető, tartozékok

A Sony alig fél évvel az Xperia S piacra kerülése után már be is mutatta az új zászlóshajót, az Xperia T névre hallgató modell egy nagyszabású sajtótájékoztatón került leleplezésre két társával egyetemben. Az igazsághoz azért hozzá tartozik, hogy a japán vállalat nemrég előrukkolt egy, az Xperia S-nél erősebb modellel, ám az Xperia SL a processzormagok emelt órajelén kívül szinte mindenben megegyezett az előddel.Érdemi változást tehát nem hozott az említett modell, most viszont megérkezett az Xperia T, mely több téren is magasabbra teszi a lécet.

Sony Xperia T
[+]

Bár a Sony előző csúcsmodelljének piaci bevezetése óta alig fél év telt el, az Xperia T esetében több komoly változást is eszközölt a gyártó. A legfontosabb talán a kapacitív vezérlőbillentyűk száműzése, az új csúcsgép esetén ezek a Galaxy Nexus-hoz hasonlóan a képernyő alsó fertályán kaptak helyet. A hardver kötelező tuningolása mellett megnőtt a kijelző mérete, a kamera és a külső is megújult, nem is beszélve a felhasználói felületben eszközölt változásokról. A gyártó rajongói bázisa pedig folyamatosan nő, nem csoda tehát, hogy rengetegen várták a telefon érkezését.

Sony Xperia T
[+]

A telefon egy szürke és fehér színekben pompázó dobozban érkezett, mely magán viseli a Sony-tól megszokott stílusjegyeket. Kicsomagolás után a szokásos tartozékokkal lehet számolni, a kézikönyvek, a microUSB-kábel és a töltőfej mellett egy sztereó headset (a gyártó szerint fejbeszélő) is helyet kapott a csomagban. A hangminőség meglepően jó, nagyon tisztán szól a füles, a mélyek és magasak is jól megfigyelhetőek zenehallgatás közben, persze azért nem árt gyorsan bekalibrálni a hangszínszabályzót. Külön figyelmesség a gyártó részéről, hogy a headset mellé három eltérő méretű párnácska jár, a tartozék csíptető segítségével pedig ruhára is rögzíthető a füles.

Külső

A készülék külseje szemrevaló, sokak nagy örömére a gyártó elhagyta az Xperia S alján látható áttetsző sávot. A formatervet nagyban meghatározza az enyhén íves hátlap, melynek következtében a telefon vastagsága 9,35 és 10,45 milliméter között mozog. Az alapterület 129,4 x 67,3 négyzetmilliméteres, melyhez 139 grammos tömeg társul, a számok egy átlagos csúcstelefon képét festik a vásárló elé. A burkolat matt műanyagból van, a puha tapintás és az íves fedlap miatt jó érzés kézben tartani a mobilt. Az összeszerelési minőség is korrekt, az elemek stabilan illeszkednek, egyedül a hátlap jobb oldalán található, a microSD-kártyát és SIM-foglalatot takaró ajtócskával akadt gondom, ennek kialakítása nem méltó az amúgy nagyszerű formatervhez, nagyon nem illik az összképbe.

Sony Xperia T
[+]

Az előlap tetején középen található a hangszóró, mely alatt egy Sony felirat olvasható. Balra a közelség- és fényszenzor, valamint a LED állapotjelző kapott helyet, jobbra az 1,3 megapixeles másodlagos kamera kacsint vissza. A kijelző karcálló bevonattal, 4,55 hüvelykes képátlóval és 720 x 1280 képpontos felbontással rendelkezik, a pixelsűrűség így eléri a magasnak számító 323 ppi értéket; recés éleket és pixeleket igen nehéz felfedezni. A panel az Xperia S és Xperia Ion által is használt HD Reality kijelzővel operál, természetesen elérhető a Mobile BRAVIA Engine, mely a multimédiás tartalmak képminőségén hivatott javítani. A megjelenítő nagy fényerővel és megfelelő betekintési szögekkel rendelkezik, bár oldalra fordítva azért csökken a képminőség, ami főleg a fehér szín beégésén látszik. A kijelző tehát egy korrekt darab, körülbelül az LG által használt True HD IPS szintjén mozog a képminőség. Az érintéseket kapacitív technológiával érzékeli, egyszerre akár tíz ponton is.

Sony Xperia T
[+]

Az Xperia T esetében le kell mondani a szokásos kezelőszervekről, a három jól megszokott androidos vezérlőgomb immár a képernyő része. Ez azt jelenti, hogy a Galaxy Nexus-nál tapasztalható módszernek megfelelően ezek helyét három virtuális billentyű vette át, melyek a kijelző alsó (fektetett orientációban a jobb szélső) sávját foglalják el. A megoldásnak köszönhetően a fizikai gombok nem növelik a telefon magasságát, ám ez egy 720 x 96 pixeles sávba kerül, az alkalmazások és a felületek ugyanis az állandóan látható gombok miatt mindössze 720 x 1184 képponton terülhetnek el. Néhány program kivételt képez ez alól, videólejátszás közben például automatikusan eltűnnek a vezérlők.

Sony Xperia T
[+]

A telefon enyhén íves hátlapján a szokásos elemek mellett a microSIM- és microSD-foglalatokat fedő ajtócska is helyet kapott. Az elsődleges kamera felül középen található, alatta egy LED-es villanó csücsül. Alul egy Xperia felirat és logó látható, valamint ide került a külső hangszóró is. Utóbbi egészen kellemes orgánummal rendelkezik, a magas hangerő mellé viszonylag tiszta hangzás társul, minőségi zenelejátszásra viszont természetesen nem alkalmas. A unibody kialakítás miatt a hátlapot nem lehet leoperálni a mobilról, ennek következtében akkumulátor sem cserélhető.

Sony Xperia T
[+]

A készülék oldalán a szokásos kezelőszervek és interfészek fogadják a felhasználót. A 3,5 milliméteres aljzat felül található, a dedikált kamerabillentyű a jobb oldalt kapott helyet; utóbbi lezárt képernyő mellett is működik, így akár pár másodperc után mehet is a fotózás. A hangerőszabályzó és a ki- és bekapcsoló gomb elhelyezése nem sikeredett a legjobbra, ezek ugyanis szintén a jobb oldal közepére kerültek, telefonálás közben például kész rémálom előbbit nyomogatni. A microUSB-aljzatot a bal oldalon érdemes keresni.

Hardver, rendszer, felhasználói felület

Az Xperia T lelke egy negyedik generációs Qualcomm Snapdragon MSM8260-A lapkakészlet, mely 28 nanométeres csíkszélességgel rendelkezik. A SoC egy kétmagos, magonként 1,5 GHz órajelű, ARMv7 utasításkészletű Krait processzort és egy Adreno 225 grafikus gyorsítót tartalmaz, melyek mellett 1 GB RAM található. A belső tárhely kapacitása 16 GB, ezt egy legfeljebb 32 GB méretű microSD-kártyával lehet kiegészíteni. A telefon működési sebessége jó, nagyjából minden folyamatos, ám a készenléti képernyőn történő lapozás és az ugyanitt eszközölt kétujjas összehúzó művelet során előfordul egy-egy kisebb akadás. Az alkalmazások gyorsan elindulnak, a köztük történő váltás szélsebes, a webböngészés és a csúcskategóriás játékok futtatása meg sem kottyan a gépnek. Melegedés szempontjából is jó a helyzet: bár komolyabb igénybevétel során azért tapasztalható némi hőtöbblet, de azért érezhetően kevesebb, mint a Tegra 3-mal szerelt gépeknél, körülbelül az új Exynos lapkakészletének szintjét hozza ebből a szempontból. A Snapdragon S4 Plus családba tartozó lapka nyers ereje leginkább a szintetikus tesztek során látszik, a készülék több esetben igen csúnyán odaver a négymagos processzorral szerelt telefonoknak.

Szintetikus tesztek
Benchmark Sony Xperia T Samsung Galaxy S III HTC One X Sony Xperia S
Quadrant Standard 2.0 4915 pont 5480 pont 5794 pont 3122 pont
Linpack for Android (single) 104,792 MF. / 0,8 s 57,107 MF. / 1,47 s 51,8163 MF. / 0,82 s 54,051 MF. / 1,55 s
Linpack for Android (multi) 204,444 MF. / 0,83 s 189,088 MF. / 0,89 s 160,177 MF. / 1,05 s 88,5398 MF. / 1,91 s
Smartbench 2012 Prod. 3405 pont 4020 pont 4249 pont 2045 pont
Smartbench 2012 Games 2998 pont 1647 pont 2648 pont 2037 pont
AnTuTu Benchmark 7072 pont 12516 pont 11 888 pont 6622 pont

A telefonon az Android rendszer 4.0.4-es verziója fut, mely hamarosan hivatalosan is frissíthető lesz Jelly Beanre, ennek pontos időpontja nem ismert. A Jelly Bean bizonyára jótékony hatással lesz a fent említett apró akadásokra, az Android 4.1-ben bevezetett project butter névre hallgató eljárás ugyanis nagyon sokat tesz a rendszer folyamatosságának javításáért. További információért a Jelly Bean bemutatót és a zöld robotos rendszer fejlődéséről szóló irományt ajánljuk.

A gyári UI-t szokás szerint a saját megoldására cserélte a gyártó, mely tartalmaz néhány apró, ám annál hasznosabb változást az előző verzióhoz képest. A legfontosabb újítás talán a kijelző tetejéről lehúzható felületet érintette, immár a néma módot és néhány adatkommunikációs funkciót (Bluetooth, WiFi és mobil adatforgalom) is el lehet érni. Üröm az örömben, hogy ezek a gombok nem a legszebbek, arról nem is beszélve, hogy nem nagyon illeszkednek az összképbe, de ez természetesen szubjektív. A másik fontos újdonság az alkalmazásváltó felületének újrarajzolásában és néhány extra beépülő modul megjelenésében rejlik. Utóbbi jelenleg négy kis programocskát jelent (számológép, visszaszámláló, jegyzetelő és hangrögzítő), ám a jelek arra mutatnak, hogy hamarosan további modulokat lehet majd letölteni a Play Store-ból. Az alkalmazások ablakos formában futnak, egyszerre csak egy lehet aktív. Fontos továbbá, hogy a főképernyő fektetett orientációban is használható, bár sok értelme nincs a dolognak.

Szoftverek, kamera

Az alkalmazáskínálatban nem találni sok újdonságot, a kínálat az előző Xperia modellekre emlékeztet. A névjegyzéket, a tárcsázót, a híváslistát és a csoportokat egy program alól el lehet érni, a telefonkönyv tartalma többek között Google-, Facebook- és Exchange-alapon szinkronizálható. A naptár napi, heti és havi nézettel operál, a bejegyzések beránthatóak a már említett szolgáltatásokkal. A galéria alkalmazást immár Albumnak hívják, a tartalom térkép (GPS-címkével ellátott művek esetén jöhet jól) és online (a külső szolgáltatásokból dolgozik) nézeten is böngészhető. Böngészőből egyenesen kettő is a felhasználó rendelkezésére áll, a Chrome mellett a gyártó saját megoldása is helyet kapott a repertoárban. Utóbbi jól használható, képes a legfontosabb funkciók ellátására, mint a több oldal kezelése, az offline olvasási lehetőség, a megosztás és a bekezdések oldalszélességnek megfelelő tördelése.

A WALKMAN (csupa nagybetűvel) névre hallgató alkalmazás az aktuális zenelejátszó szerepét tölti be. Egy jól használható programocskáról van szó, hangszínszabályzóval, lejátszási listákkal és vizualizációval ellátva. Olyan extrákat is tartalmaz, mint az xLoud (a hangerő növelésére szolgál) és a térhatású hangzás (ez csak fejhallgatók esetén érhető el), illetve a hiányzó albumborítókat is képes pótolni. A rádió hozza az elvárható szintet, automatikusan megkeresi az állomásokat és megjeleníti a kapcsolódó információkat. A videólejátszó Filmek névre hallgat, simán viszi az 1080p felbontású tartalmakat is, a feliratokat viszont nem eszi meg.

Az alap alkalmazások mellett extra szoftverek is helyet kaptak a fedélzeten. A Facebook-kliens mellett elérhető a Timescape is, mely az említett közösségi szolgáltatás mellett a Twitter-értesítéseket is megjeleníti. A TrackID egy zenefelismerő, a McAfee egy biztonsági szolgáltatást takar, a Csatlakozt. eszközök a Sony saját DLNA-kliense. A kissé nokiás nevű Bizt. ment./ visszaállít. biztonsági mentés készítésére és visszaállításra használható, a Feljegyzés egy jegyzetelő, a Wisepilot egy navigációszoftver. Az Xperia Linkkel a mobil internetet lehet megosztani, az Energiatakarékos az üzemidőre lehet jó hatással. Az OfficeSuite irodaszoftver mellett a NeoReader Qr-olvasó is elérhető, a PlayNow programon keresztül extra csengőhangokat és háttereket tölthetünk le. A Sony Select válogatott alkalmazásokat ajánl a Play Store kínálatából, a Frissítési központ új rendszerverziók telepítésére való. Az EA Games-en keresztül néhány prémium játékot lehet beszerezni, ezek nagy részért fizetni kell. Hasznos lehet a LiveWare kezelő, mellyel beállítható, hogy mely alkalmazást indítsa el a rendszer a különféle külső perifériák csatlakoztatása során.

A hátlapon egy autofókuszos, Exmor R szenzorral megtoldott kamera kapott helyet, mellyel legfeljebb 13 megapixeles, azaz 4128 x 3096 képpontos felbontású fotókat lehet lőni. Videót természetesen 1920 x 1080 képpontos felbontással is lehet készíteni, az így kapott felvételek simán hozzák egy olcsóbb digitális kamera szintjét, erről itt és itt is meg lehet győződni. Az egyedi felülettel rendelkező kameraszoftverben viszonylag sok opció található, a felbontáson, a vakumódon, a fókuszmódon, a fényérzékenységen, a fehéregyensúlyon, a fénymérés módján és az aktuális jeleneten lehet változtatni, illetve aktiválható az önkioldó és a geotagging funkció. A fotók kis méretben jól mutatnak, az Xperia T a mobiltelefonok körében egészen jó képeket készít, száz százalékos nagyításban viszont természetesen előjönnek a hibák. A világos részek hajlamosak beleégni a képekbe, a zajszint magas, a részletek elmosottak, néhol kromatikus aberrációt is fel véltem fedezni.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Adatkommunikációs téren jól áll az Xperia T szénája, az LTE hálózatokon kívül kívül szinte minden manapság menő szabványt támogat a telefon. A négysávos (850/900/1800/1900 MHz) GSM-egység mellett egy szintén négynormás (850/900/1700/1900/2100 MHz) UMTS-modul lapul, mobilhálózaton keresztül legfeljebb 42,2 Mbps sebességű HSDPA-val és 5,76 Mbps sebességű HSPA-val lehet netezni. A microUSB-aljzat MHL-képességekkel is rendelkezik, azaz HDMI kivezérlésre és USB-hoszt viselkedésre is rá lehet bírni a megfelelő csatlakozó segítségével. A WiFi (802.11a/b/g/n, 2,4 és 5 GHz), Bluetooth (3.1, A2DP-támogatással) és NFC mellett WiFi Direct és DLNA képességekkel is rendelkezik a mobil, valamint a mobilnet megosztására is van lehetőség. Természetesem egy a-GPS chip is helyet kapott a borítás alatt, a pozíciót viszonylag gyorsan és pontosan belövi a mobil. Telefonálás közben a hangminőség teljesen megfelelő, a beszéd mindkét oldalon tiszta és érthető.

A telefont egy 1850 mAh kapacitású akkumulátor látja el energiával, mely a telefon gyenge pontja. Masszív használat mellett többször előfordult, hogy estig sem bírta áram nélkül, naponta egyszer mindenképpen fel kellett tölteni. A fényerőt érdemes automatikus módra kapcsolni, maximumon ugyanis irtó sokat fogyaszt a panel, ám automatán is többet eszik a telefon a kelleténél. A hivatalos adatok szerint egy feltöltéssel GSM hálózaton 450 órányi, 3G-n 410 órányi készenlétet lehet kicsikarni az Xperia T-ből, a beszélgetési idő a hálózat típusától függetlenül 7 óra.

Sony Xperia T
[+]

Értékelés: Sony Xperia T
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 9 pont
Belső
Kezelhetőség 10 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 5 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

A Sony egy igen korrekt telefont rakott le az asztalra, az Xperia T elegáns külsővel és nagy tudással rendelkezik. A formaterv és az anyaghasználat remek, a HD felbontású kijelző korrekt képminőséggel rendelkezik, az egyedi felhasználói felület tovább okosodott az elődökhöz képest, adatkommunikációs szinten nem nagyon lehet belekötni a Sony üdvöskéjébe. A negyedik generációs Snapdragon lapkakészletnek hála a sebességgel sincs gond, a működés szinte minden esetben folyamatos; ezen a téren talán egy fokkal jobb a Samsung Galaxy S III és a HTC One X, ám a különbséget csak hosszas használat után lehet észrevenni. A 13 megapixeles kamera vállalható képeket készít, a FullHD videók minősége bőven elég a kisebb események dokumentálásához.

Sajnos negatívumok is akadnak, a leginkább zavaró az akkumulátor gyatra teljesítménye, ennél azért többet várna az ember. Bosszúságra adhat okot a hangerőszabályzó billentyűk és a ki- és bekapcsoló gomb pozicionálása is, nem is értem, hogyan hagyhatták jóvá ezt a Sony-nál. Számomra fájó pont továbbá a Jelly Bean hiánya is, ám ezt nem jutalmazom fekete ponttal, lévén a gyártók többsége egyelőre nem nagyon aktiválja magát ezen a téren. Természetesen az Xperia T-re is megérkezik majd a közel négy hónapos rendszerverzió, ennek pontos időpontja még nem ismert.

Mivel csúcsmodellről van szó, az ár igen magas, a magenta szolgáltatónál előfizetés nélkül 146 ezresbe kerül a Sony újdonsága. Ez nagyon nem kevés pénz, körülbelül ennyiért lehet beruházni a Galaxy S III, HTC One X és LG Optimus 4X HD trió tagjaira is, melyek tudása körülbelül egy szinten van az Xperia T-vel. A választás tehát egyéni preferencia kérdése, a felsorolt negatívumok miatt plecsni szinten az ajánlottat érdemli a készülék.

Sony Xperia T

dr. Kind

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikációk

Sony Xperia T
Sony Xperia T Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 129,4 x 67,3 x 9,35-10,45 milliméter
Tömeg 139 gramm
Színvariációk fekete, fehér, szürke
SIM-foglalat microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 4,55 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (323 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív, multi-touch HD Reality
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon MSM8260-A
Processzor típusa dual-core 1,5 GHz Krait
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 225
RAM mérete 1 GB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 16 GB
Memória bővíthetősége microSDHC (32 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 42,2 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 3.1 (A2DP)
WiFi 802.11a/b/g/n, 2,4/5 GHz, WiFi Direct, DLNA, hotspot
USB microUSB 2.0 (MHL)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.0.4
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok van
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Facebook, Timescape, WALKMAN, TrackID, McAfee Security, Bizt. ment./ visszaállít., Csatlakozt. eszközök, Xperia Link, OfficeSuite, NoeReader, PlayNow, Sony Select, Wisepilot for XPERIA, LiveWare kezelő
Multimédia
Fő kamera 13 megapixeles, Exmor R szenzor, LED villanó, autofókusz
Másodlagos kamera 1,3 megapixeles
Videófelvétel van (1080p felbontásban)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1850 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 450 óra (2G) / 410 óra (3G)
Beszélgetési idő 7 óra
Zenelejátszási idő 16 óra
Videólejátszási idő 5 óra
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, karcálló kijelző
  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények

  • Mobilarena TV: Sony Xperia T

    Megérkezett szerkesztőségünkbe a Sony nemrég bemutatott zászlóshajója: Snapdragon S4, HD kijelző és Ice Cream Sandwich a fedélzeten.

  • Sony Xperia SL - gyorsítósáv

    Sony Xperia SL nem más, mint az Xperia S emelt órajelű változata, ám ezen kívül szinte mindenben csontra megegyeznek.

  • Sony Xperia acro S - stílus és tudás

    Kezünkbe került a Sony újabb csúcsmodellje, amely nem csak okos és gyönyörű, de még vízálló is, ám hazánkban elég ritkán látjuk majd.

  • Sony Xperia sola - kezeket a magasba

    Az Xperia sorozat legújabb tagjában debütált a Floating touch technológia, mellyel a készülék elvileg érintés nélkül is vezérelhető. Elvileg.

Hirdetés