Samsung Gear Sport - új körrekord

Radikális változások helyett a Gear Sport olyan apró előrelépéseket hoz, mint az 5 ATM minősítés az úszáshoz és a hölgyeknek kedvezőbb, karcsúbb kialakítás.

Bevezető, csomagolás

Elég körbenézni egy közösségi járművön vagy tetszőleges, zsúfolt helyszínen és összeszámolni, hányan nyomogatják éppen mobiljukat (legyen okos vagy buta), és hányan ügyködnek egy karra szerelt órával (fitneszközpontúval, csatlakoztatottal vagy analóggal). Ez a kis szociális felmérés segíthet gyorsan elhelyezni az okosóra pozícióját az elektronikus eszköztérképen: rétegtermék. Akad, akinek elengedhetetlen, hogy a csuklója elárulja az időt, van, aki oda is a legforradalmibb technológiát szíjazná, és akad, akit pont hidegen hagy minden bőrfelületre rögzített fémdarab. A teszt most sem fogja megmondani a tutit, hogy eljött-e az idő a boltokat megrohamozni egy lünettás Gearért vagy random okoskütyüért, betekintést nyújthat viszont arra vonatkozóan, hogy mennyire mozdult előre a tartozékpiac önmagához képest, ha egyáltalán.


[+]

Az idő- értesítéskijelzésen túl két főtulajdonsága van ezeknek az óráknak. Nem mindegy ugye a külső, úgy forma és a használat, mint ellenállás és vállalt védelem tekintetében. Ott van aztán a belső, hardverben, szoftverben és adatkommunikációban mérlegre állítva a tudást. Kétségtelen, hogy mindkét fronton történtek előrelépések az okosórák, és így a Gear generációk között. Roppant örvendetes például, hogy az itt látható, acélvázas Sport is komolyabban veszi a vízállóságot, és a 5 ATM / 50 méter minősítéssel az úszást sem zárja ki a közös tevékenységek közül.


[+]

A kategória adatkommunikációban is fejlődik: egyre több helyen adott a GPS modul (itt Glonass és Beidou támogatással megspékelve), a mobilkapcsolathoz elengedhetetlen Bluetooth mellett (4.2 jár 5.0 helyett) pedig a WiFi (itt 802.11b/g/n) és a nanoSIM / eSIM formájában biztosított LTE kapcsolat, bár ez utóbbit a Gear Sport egyelőre nem tudja. Ezek próbálják a koránt sem óriási okosóra piacot az egyről a kettőre mozdítani – a címszó: önálló működés. Elmenni edzeni, és úgy rögzíteni az útvonalat, mintha a telefon ott volna. Megkapni egy sor friss információt a mobiltól függetlenül. Az óráról fizetni (a Samsung Pay bár adott, itthon nem elérhető, egyébként NFC-vel lehet, az MST most kimaradt, az edzés és bármilyen egyéb adatot önállóan szinkronizálni és mondjuk az okosotthont laza csuklómozdulattal kezelni. Ezek olyan dolgok, amikre szép lassan azért nő az igény, bár mindeközben a forma és a funkció oldaláról inkább csak tatarozás folyik.


[+]

A Samsung Gear Sport éppen ezért már a nevével is az aktivitásra helyezi a hangsúlyt, a telefontól függetlenedve, és GPS moduljával 10-20 másodperc keresés után készen is áll a kilométerekre. Pontosan számolja a lépéseket és a megtett emeleteket (bár beleszámol mindenféle karlendítést). A gyorsulásmérő és giroszkóp a mozgás formáját vizsgálja. A szoftver a kalóriafogyasztást a bevitellel összeveti, a pulzusmérő a test állapotát monitorozza, a légnyomás- és magasságmérő pedig tovább bővíti a naplózható adatok sorát. Azt, hogy mennyire az aktivitáson van most a hangsúly, Gear S3 fogyókúrája is bizonyítja: a Gear Sport tök ugyanúgy néz ki, ám leadott pár grammot, és derékban is vékonyabb lett. Így 42,9 x 44,6 x 11,6 milliméterével és 50 grammjával talán már a női kezet sem húzza le, amikor az ember mindennapi vagy nem mindennapi (sport)tevékenységeit végzi.


[+]

Egy Gear Fit2 Pro karpereccel összevetve persze még mindig egy méretes csuklóviseletről beszélhetünk, ám egy olyanról, aminek sokkal felejthetőbb csuklós jelenléte, ebből a keskenyebb, 20 milliméteres szíjak is kiveszik a részüket. A dobozban ebből van egy hosszabb és egy rövidebb, egyaránt hipoallergén szilikonból, kellően sűrű vájatokkal és erős csatszerkezettel a kényelmes, stabil viseléshez. A Gear Sport fekete kockacsomagja egyébként a szükséges minimumot hozza: tartalmaz némi leírást, a mágneses töltőbölcsőt microUSB kimenettel és a töltőt, rögzített microUSB kábellel. A hangsúly kevésbé a prezentáción van – a kerek Gear eddig is pofás volt, a lünetta pedig szuper kezelőeszköz – inkább azon, hogy a tulajdonost mennyire tudja fotelja vagy kanapéja elhagyására rávenni, és nem a hűtőszekrény tartalmáért.

Külső, megjelenítő

A „mi sem változott” megnyugtató kijelentés lehetne a Gear Sportra pillantva, hiszen az S2-vel a Samsung két éve telibe találta a formát is a kezelést. Ám a látszat néha csal: bármennyire is jelentéktelennek tűnik a 4,4 milliméter vágás a közvetlen előd magasságból, a 3,1 milliméter a szélességéből és az 1,3 milliméter a vastagságából, olyan ez, mintha valaki phabletről egy jóval barátságosabb méretű öthüvelykesre váltana. A 13 gramm fogyás sem elhanyagolható generációsan: amikor az ember vadul csapkod víz alatt vagy sok ezredik karlendítésén van túl az ultramaratonon, nem mindegy, mekkora fémszerkezet fityeg csuklóján. A kör forma, az alkaron kényelmesen csúszó szíjak és a szőrzetbe semmiképpen sem megakadó illesztések valóban sportosabbá teszik a 2017-es modellt, mint az elődjeit.


[+]

A 316L rozsdamentes acélborítású óra mégsem adott le szívósságából: megvan a MIL-STD-810G minősítés (különösebben nem részletezve, hogy azon belül miket teljesített) és a Gorilla Glass 3 védőüveg. Az 5 ATM / ISO 22810:2010 certifikáció pedig azt jelenti, hogy sekély vízben, medencében vagy akár óceánban is meg lehet úsztatni, noha a termékoldal óvva int a vízisítől, a búvárkodástól és a komolyabb víz alatti erőbehatásoktól, és nem a mi védelmünkben. Ahol a Gear Sport a csuklóval vagy az ujjakkal találkozik, zavaró él nem maradt, a 1,2 hüvelykesre zsugorodott AMOLED kijelző körül pedig könnyedén siklik a lünetta, vagyis tekerőgyűrű, apró recézéssel megkapaszkodva az ujjbegyekben. Az érintőkijelzőt továbbra is remekül kiegészíti ez a megoldás, ami sokkal jobb az apró, csavarós koronáknál.


[+]

A Gear Sport két méretes funkciógombot kapott jobb oldalon. A felső a visszalépés, az alsó a bekapcsolás és főoldal feladatokat tölti be, kellemes, de határozott lenyomást megkívánva. A recézett billentyűk közé mikrofon ékelődött, hangszórót viszont ne keressünk, mert nincs. Így nincs többé hívás közvetlenül az óráról, sem hangjelzések, ott van persze erre az egy időben bemutatkozott, kábelmentes Gear IconX 2018 füles, szeretné jelezni a gyártó. Alul-felül apró pöcökkel lehet kipiszkálni a 20 mm-es sztenderddel kompatibilis szíjakat – mi a fekete óra, fekete szín kombinációt kaptuk, de elérhető a Gear Sport kék változatban is, plusz a hivatalos szíjak között is akad szépszámú választék. A hátlap közepén pulzusmérő pillantható meg, ami dupla zöld fénnyel végzi munkáját. Körülötte apró felirattenger jelez mindenfélét a szívósságtól kezdve az anyaghasználatig.


[+]

Sportóraként tetszeleg, de azért csak egy okoskütyüről van szó, amihez kitűnő, 360 x 360 pixeles AMOLED panel tartozik. Körlap lévén persze mindjárt megjegyezhetik olvasóink, hogy a 180²π formula közelebb áll a valós pixelszámhoz, de nem is ez a lényeg, hanem amit a szemek mesélnek: a kijelző megfelelően éles, kirobbanóan élénk, kellően világos napfény alatt és kitűnőek a betekintési szögei. A Samsung még az automatikus fényerőállítást is megoldotta anélkül, hogy lapos kerék alakú kijelzőt kellett volna használnia, noha előfordul sötétben, hogy egy tizedmásodpercre az óra belevilágít az ember agyába, mielőtt rájön, hogy ja basszus, este van, sötétedjünk el. Ezt biztosan orvosolják majd szoftveresen. A felület érintési érzékenysége megfelelő, és egész apró képernyő területre is pontosan lehet bökni, egyébként meg négy irányban simítani. A panel szemre nem sokkal kisebb, mint a Gear S3-é, ami a szerkezet fogyását figyelembe véve elismerésre méltó mérnöki munka. Csodák azonban nincsenek: a vékonyabb ház 80 mAh-val szűkösebb, 300 mAh-s telepet kínál, ami továbbra is a vezetékmentes töltőbölcsővel etethető.

Beüzemelés, kezelés

A Gear Sportban, akár elődjében, kétmagos, 1 GHz-es SoC dolgozik. Mivel a Gear S3 esetében ez az Exynos 7270 Dualt jelentette 14 nm-es csíkszélességgel és Cortex-A53 magokkal, logikus volna erre számítani most is. A GSM Arena szerint a Sportban ugyanakkor a régebbi, 28 nm-es, Cortex-A7-es Exynos 3250 Dual dolgozik. Akárhogy is: a 768 MB RAM és 4 GB-os tároló maradt – az utóbbira kerülnek az alkalmazások, a képernyőmentések, a zeneszámok önálló működés esetében, a képek és az egyéb állományok. Ha nem mérgezett egérként tekergeti az ember a lünettát és nyitja-csukja az alkalmazásokat, a TizenOS 3.0 felület reakcióideje szinkronban marad a kezeléssel. Amikor viszont kapkodós a tempó és sok alkalmazás fut egy időben, beakad néha a lemez. Mégsem ez, hanem a komolyabb adatmennyiség Bluetoothon való mozgatása hozhat várakozásokat, amin az 5.0 szabvány picit javított volna, ám ehelyett maradt a 4.2. Ezért is jó a WiFi kapcsolat opciója, már amikor használatban van.


[+]

A beüzemelés pofonegyszerű: a feltöltött órát csak be kell kapcsolni, a minimum iOS-es 9-es, Android 4.3-as (Galaxy) vagy Android 4.4-es mobilra letöltött Samsung Gear alkalmazást meg elindítani, a többit az utasításokat követve gyorsan el lehet végezni. A nyelv és személyes adatok mellett hamar kéri az óra a mindenes Samsung Health egészségalkalmazás telepítését és a kapcsolódó modulokat (pl. alkalmazásvásárláshoz), és akkor már a testadatokat is érdemes megadni és a Samsung fiókba belépni, hiszen nem a Google Fit rendszerébe kerülnek a mozgásstatisztikák. A Gear Sport főképernyője a digitális vagy analóg óralapon, típus szerint kijelezheti a lépésszámot, a megmászott emeleteket, az elégetett kalóriákat, a pulzust és sok minden mást. Balra lehet tekerni vagy simítani a mobilos és óraértesítésekhez, amiket aztán felfele tudunk törölni – a telefonos notik a mobilról is eltűnnek.


[+]

Jobbra tudunk lapozni a legfeljebb 15 egész óralapos widgethez, amelyeket megérintve aztán függőlegesen lehet görgetni. Modulja leginkább a Samsung Healthnek van, méghozzá egy raklappal, de a naptár, a magasság- és barométer, az emlékeztető, az időjárás, a zenelejátszó, a Fliboard hírtájékoztató, az alkalmazás gyorsindító és mindenféle órás app widgetje kidobálható ide. Visszalépni a felső gombbal, a főoldalra pedig az alsó lenyomásával tudunk. A főképernyőn az utóbbit egyszer megnyomva a körkörös elrendezésű alkalmazáslista ugrik fel, duplán az S Voice (azaz nem az újabb Bixby), triplán pedig az SOS üzenet kerül elküldésre SMS-ben, koordinátánkkal.


[+]

A kapcsolópanel felülről simítható le, íme az elemei. Energiatakarékos, repülőgépes és víz alatti mód, mindig látható óra, fényerőcsúszka, zenelejátszás és a némítás. Az óra egyébként előre kéri a szokásos alvásidőszak megadását, és ezalatt nem rezeg, nem villan fel, viszont nem dolgozik össze a telefon ébresztőjével vagy néma módjával. Így aztán, ha tovább tervezünk szundítani a szokásosnál, érdemes a Geart külön elnémítani, különben a normál időponttól kezdve rezeg. Mondjuk nem erélyesen. Van ébresztőfunkció, de arra biztosan nem kel fel senki, de a bejövő hívások és értesítések vibrálása is lehet jóval intenzívebb, hogy edzés, úszás közben is egyértelmű legyen. Kérhető mintás és PIN-es védelem a bekapcsoláshoz, a magyarul is tudó billentyűzet pedig T9 felismerést is tud, egyébként meg régi mobilos ABC DEF panelt kell nyomogatni. Van még egész pontos a betűrajzos bevitel, nem túl hatékony viszont a magyart nem ismerő diktálás. A Geart a teszt erejére a Xiaomi Mi A1-gyel kapcsoltuk össze, iOS-es Gear S3 tapasztalatainkat és fenntartásainkat itt összegeztük.


[+]

A Gear Sport hívásfogadásra, elutasításra és SMS írásra ugyan alkalmas, akárcsak hívásindításra az órára szinkronizált névjegyzékből. A beszélgetés azonban minden esetben a telefonról vagy a hozzákapcsolt BT eszközzel folyik, az órának hangszórója ugyanis nincs, így kihangosítóként nem funkcionál. Minden androidos app értesítése átküldhető a Gearre, egy-két alapvető válaszadási lehetőséggel, a számuk viszont véges: ha 50 Messenger üzenet vagy levél érkezik, akkor csak annyi olvasható el, ahány notit egyébként a telefon értesítési panelje megjelenít, a többiért ki kell venni a zsebből a mobilt. Alkalmazástól függ egyébként az interakció: a Messengerben küldhető like és adható gyors válasz, az e-mailek esetében pedig opció az archiválás. A leveleknek egyébként nagyjából az első bekezdése olvasható el, ha hosszabb a szöveg, ugyancsak a mobilért kell nyúlni. A Gear Sport ugyan erélytelenül, de lelkesen rezeg egész nap, ám olyan is előfordult, hogy egy-egy értesítés egyszerűen nem futott be, bár ez akár a telefon bakija is lehetett. Az mindenesetre biztos, hogy értesítési oldalról az Android Wear fejlettebb és sokrétűbb kütyürendszer.

Samsung Gear és óraalkalmazások

A Samsung Gear mobilszoftver az óratöltöttség, a szabad memória és a tárhely megjelenítésével indít, lejjebb pedig tartalmakat ajánl a Galaxy Apps boltból. Jobbra simítva lehet az értesítéseket rendszerezni és a notikat küldő alkalmazásokat kiválasztani. Kérhető értesítés minden esetben, vagy csak akkor, ha a telefont képernyője ki van kapcsolva. Az AMOLED kijelző felvillanhat azonnal, vagy csak az arc felé fordítva. Ezt egyébként olyan tutin érzékeli a Gear Sport, hogy ha csak megrázza az ember, nem reagál, és ha az arc felől visszafordítja, vagy az óralapot tenyérrel letakarja, azonnal elsötétül. Szintén a mobilszoftverrel mozgathatók a képek és a zeneszámok az óra és a telefon között, és ugyanitt adható meg a segélykérő üzenet a címzettel – az óra 60 percig a pozíciót is megosztja. Bluetooth mellett WiFi-n is folyhat az adatcsere, így a Samsung-féle szinkronizálás és az önálló appok adatleszívása. Végezetül rá lehet keresni az órára a mobilról, plusz praktikusabb innen telepítgetni, még ha az alkalmazásbolt az óráról is elérhető.


[+]

A Galaxy Apps óralapokat, betűtípusokat, óraalkalmazásokat, játékokat és egyéb tartalmakat szép számmal felajánl, ám ismerős a felhozatal: egyszerűen nem bővül olyan dinamikusan a lista, mint a konkurensek felhozatala. Van, ami eltűnt (pl. Nike+ Run Club), más promóciós anyagban szereplő meg egyszerűen sehol: talán régiós korlátozás miatt nem találni a Speedo Ont úszáskövetéssel, a Spotifyt offline funkcióval vagy a Yelpet. A Samsung Pay mobilfizetésről is le kell mondani errefelé, de ennél jóval nagyobb, persze érthető hiányosság a Google szolgáltatásintegrációja. Google Segéd helyett S Voice hangsegéd van, ami lomha, és akkor már lehetett volna inkább a Bixby. A Google Térkép helyett a Here We Go kínál órás navigációt, saját GPS-szel egyébként nagyon is praktikusan. A térképrészletek betöltéséhez és a kereséshez a telefon adatkapcsolata persze szükséges, bár a gyorsítótárban a részletek megmaradnak offline.


[+]

Akad egyébként fizetős formában, harmadik féltől származó navi a Google térképére hagyatkozva, és vannak pofás játékok is (Lubberly Bird, BusyRoad, Gear Maze, Hextris, 360 Pong, Rubik kocka), akárcsak ügyes szoftverek (böngésző, tenisz mozgáskövetés, számológép, exponáló a telefonhoz, a mobilalkalmazás indító), csak az igazán hasznos, előre nem telepítettek száma szűkös, sokuk fizetős. Alapból felkerült a Google szinkronos naptár, az emlékeztető, a telefonkönyv, a zenelejátszó, az időjárás, a telefonnal nem szinkronizáló ébresztő, a galéria, a Flipboard hírolvasó, a telefon megkeresése, a magasság- és légnyomásmérő, valamint a PPT vezérlő (BT-on csatlakoztatott számítógépen a Power Point ábrák váltogathatók).


[+]

Ezeknél sokkal inkább előtérben van minden aktivitásfunkció. A Gear például jelez hosszú tétlenség után, hogy ideje kis törzskörzésre, amihez számláló is dukál, hogy tényleg megmozgassuk az öreg csontokat. Repülőgépen szól, hogy ideje nyújtózni egyet, a mindennapok során pedig jó szolgaként rögzíti a mozgásadatokat és a passzív időszakokat. A kulcsszoftver a mobilon is a Samsung Health, és a hozzá kapcsolódó edzéskövetés: a futástól és a kerékpározástól kezdve úszáson és a guggoláson át a túrázásig mindenféle tevékenységforma kiválasztható – vagy szimplán csak általános edzés. Mondjuk, ez utóbbi nem naplózza, hogy hányat guggoltunk, ültünk fel, csillagugrottunk vagy törtünk ki, ezeket automatikusan ugyanis nem ismeri fel, csak azt, hogy dinamikus mozgást végzünk. Ha pedig specifikusan kiválasztjuk ezeket a fajta mozgásformákat, tíz szabályos mozdulatból felismer kb. 6-7-et, ami nem éppen acélos egy sportórától. Máskülönben az intenzív mozgást, a gyaloglást, a futást és más mozgástevékenységeket az óra bármikor magától felismeri és naplózza külön kérés nélkül, ami tök jó.


[+]

A távokra fókuszáló sportokban GPS-szel rögzül az útvonal, rezgés jelöli a kilométereket és köröket, adott a folyamatos pulzuskövetés, a szintkülönbség rögzítése, az emelet- és kalóriaszámolás, a tempó, az időjárás és a térképes megjelenítés. A Samsung Health ráadásul nem csak sporthoz passzol: a testsúly, testtömeg-index, a táplálék és folyadékbevitel, a koffeinfogyasztás, megfelelő eszközzel pedig a véroxigén-telítettség, a vércukor és a vérnyomás is monitorozható, az óra pedig az apró mozgásokból következtet az alvás hatékonyságára. Mindezekhez statisztikák, diagramok, grafikonok, tervek és javaslatok tartoznak, úgyhogy nem csak alibi a szoftver, nagyon komoly munka és szándék áll mögötte. Praktikus a napi alvás- és mozgásértékelés, amit az óra és a telefon reggelente egyaránt megküld. A Samsungnak a közösségi visszajelzés is fontos: a tevékenységek megoszthatók és a Health közösségbe integrálhatók, plusz a partnermodulok száma is nagy, bár itt már nem tökéletes a helyzet.


[+]

Van például Endomondo integráció, ám hiába: a Health adatai nem kerülnek át az adatbázisába. A Google Fit, a Runtastic, a Nike+ Run Club, a Strava és a RunKeeper nem dolgozik össze a Samsung rendszerével, a fő támogatottságot ugyanis az Under Armour élvezi. Az UA Record és a MapMyRun szerencsére hatékonyan át is veszi az óraadatokat, míg a többiek esetében marad a gpx fájl exportálása és kézi betöltése. Van egyébként órakliense az UA Recordnak és a MapMyRunnak, ám a remek Samsung Health óraszoftver miatt nincs rájuk szükségég, az Endomondóé meg használhatatlan. A pulzusmérést egész nap bekapcsolva lehet hagyni, a WiFi-t és a GPS-t viszont nem érdemes: gyorsan lemerítik az órát, egyébként meg úgyis automatikusan használja a Gear Sport, ha szükség van rájuk.


[+]

Ha a kisebb karmozgásos gyakorlatok felismerésében nem is az igazi az új Samsung ketyere, határozottan jól jön a telefontól elszakadva, hosszú távra bevetni. Bár katonai és orvosi eszközökkel nem vetettük össze, a pulzusmérés, a lépésszámlálás és az emeletek számolása (tök jól jön falmászásnál) elég megbízhatónak tűnik, a térkép alapján pedig a GPS is jó munkát végez, a jel eldobása anélkül. Praktikus, hogy a zenelejátszóval nem csak a telefon, hanem az óra állományait el lehet indítani, és Bluetooth fülessel már mehet is a Gear Sportról a zenehallgatás. A kütyü ráadásul a Samsung Connecten keresztül elvileg egy sor IoT és okoseszközzel összedolgozik, egy demó szerint például bizonyos gyakorlatokat a tévé előtt, azon látható visszajelzésekkel lehet elvégezni, ezen a vonalon személyes tapasztalatunk nincs.

Üzemidő, összegzés

A 300 mAh-s telep nem tűnik nagynak, és a minikijelzős, sportra alkalmatos karperecekkel szemben, amelyek GPS-szel és pulzusméréssel is sok-sok napot kibírnak, a Gear Sportot aktív sportélet és pulzusmérés mellett bizony kétnaponta tölteni. Oké, hogy maradhat 25% a harmadikra, de ki akar annyival nekimenni? Csak értesítéskijelzéssel összejöhet a három nap használat, de mivel az órán is akad bőven tevékenység, a telefon mellett ez is gyakran köt ki töltőn, főleg mindig aktív óralappal. Az etetés ráadásul bő két órát vesz igénybe, részben telepmegóvás, részben pedig technológiai okokból, és ilyenkor derül ki, hogy mennyire a mindennap részévé válik egy ilyen mütyűr: ezt az időt is nehezen bírja ki a csukló mezítelenül. Szerencsére a bölcsőn is lehet a Geart kezelni. Nyilván opció az esti töltés, csak akkor kiesik az alváskövetés, szóval összességében a hosszabb üzemidő és a rövidebb etetés egyelőre vágyálom marad.


[+]

A Gear széria a kerek S2 óta nem sokat változott, igaz ez a tekerőgyűrűs küllemre, a Tizen OS funkciótárházára és az alkalmazás felhozatalra – a család inkább apránként lépett előre. Ez abból a szempontból örvendetes, hogy a forma és a lünetta ma is telitalálat, nincs ok a feladásukra. A Gear Sport változás helyett inkább fogyáson esett át, és így talán a hölgy vásárlók karját sem húzza le. Persze, akinek egy ekkora óra is zavaró, és nem lételeme a „méretes” AMOLED kijelző, a Gear Fit2 Prót is felcsatolhatja. Forma helyett a praktikus funkciók bővültek: a tartós acélház az 5 ATM minősítéssel végre úszásra is alkalmassá teszi a Geart, ehhez, akárcsak tucatnyi más mozgásformához pedig külön edzéstípusok járnak. Ez a Gear Sport erőssége: a mozgáskövetés, ami futás és más távolságalapú sportok esetében igazán hatékony, és ott van mellé a jófajta pulzusmérés, a pontos magasságkövetés, a megbízható GPS és a rendkívül gazdag szoftvertartalom. A Samsung Health a kalóriaégetést és klienseivel akár az orvosi műszerek statisztikázását is intézi, nem beszélve az alváskövetésről vagy az étel-ital-koffeinbevitelről.


[+]

Ahol a Gear, mint sportóra némi csalódást okoz, az tornatermi gyakorlatok (guggolás, felülés stb.) számlálása. Nincs opció ezek automatikus felismerésére és megkülönböztetésére, és ha választ is egyet közülük az ember, simán lehet, hogy guggol százötvenet, az óra pedig felismer százat. Ez is egyfajta motiváció, hogy mozogjunk többet, csak sajnos nem szándékos. Máskülönben elég széleskörű az, amit az óra akár önállóan, telefon nélkül végez, akár csatlakoztatva, és nem egy sportalkalmazás letölthető, csak nem feltétlenül működik együtt a Samsung Healthszel. Amiben viszont nincs nagy változás vagy lényeg előrelépés, az a szoftver. A TizenOS pofás, de olyan, mint régen, így hiába zseniális a lünettás kezelés, az Apple szolgáltatásai a WatchOS-be és a Google szoftverek és értesítések pedig az Android Wearbe sokkal integránsabban beépülnek. A Gear alkalmazásparkja sem bővül olyan dinamikusan, mint kellene, nem tolonganak a fejlesztők. Kár, hogy Bixby helyett lomha S Voice-t kapunk, az errefelé nem elérhető Samsung mobilfizetés elvesztette az MST-t, a hangszóró kimaradt, a Bluetooth pedig a nagyobb hatótávolságú és gyorsabb 5.0 helyett 4.2-n ragadt. Oké, mobilból is alig van 5.0-s, de valamikor csak el kell kezdeni a kütyükbe is belerakni.


[+]

Így aztán adott egy majdnem komplett okosóra, amivel kissé kényelmetlenebb méretben már találkoztunk, és ahol a majdnem szócska perdöntő lehet. (Frissítés) A 100 ezer forintos óra, ami november 10-én kerül forgalomba, kívül-belül pofás, és általános használatra remek lehet azoknak, akik egyébként tényleg sokféle tevékenységhez választanak csuklótársat, rengeteg testmozgással. Akinek viszont iPhone-ja van, egyszerűen jobban jár az Apple Watchcsal, aki meg a Google szolgáltatások kiterjesztésére vágyik, a Wear 2.0-val nagyobb szimbiózist talál. Ha hozzávesszük, hogy a sportos csoportnak kisebb, olcsóbb és jóval hosszabb üzemidejű ajánlatok akadnak akár házon belül, másoknak pedig beleférhet a gyérebb e-ink kijelző a többhetes töltésért cserébe, gyorsan fogy a levegő az új Gear körül. A tetszésünket ugyanakkor nem nehéz plecsnire formálni, mert az a kevés, ami változott, üdvözölendő. Csak most sem érezzük a népfelkelést és tömegvásárlást – ahogy elődei, a Gear Sport is szigorúan rétegtermék.

Samsung Gear Sport

Bone123

A cikk elkészítését a Telenor Hipernet Blog támogatta, ahol további mobilos érdekességekről lehet olvasni.

Azóta történt

Előzmények

  • Samsung Galaxy Note 8 - hass, alkoss, gyarapíts!

    Visszaül a trónra a produktív mobilok királya és dupla hátlapi kamerával kattintgat. Az árazás viszont olyan erősre sikeredett, hogy az S Pen színaranyból is lehetne.

  • Samsung Gear S3 - második kör

    A Gear S3 továbbviszi az elődmodell érdemeit, a tekerőgyűrű további funkciókkal bővült, az ergonómia és a megjelenés kifinomultabbá vált, nem utolsó sorban pedig a hardver is fejlődött.

  • Samsung Gear S2 - egy gyűrű mind felett

    Öt perc használat és kiderül: a kijelzőt körbevevő lünettájával jó irányba mozdította el a Samsung az okosóra piacot. Vajon a Tizen OS és persze a hozzá kapcsolódó fejlesztői közösség is felnő a feladathoz?

Hirdetés