Samsung Galaxy Z Fold4 - egyre megy, honnan nézed

Negyedik generációjánál tart a világ legnépszerűbb hajlítható kijelzős okostelefon-szériája, ám a lendület mostanra alábbhagyott és a gyártó elég kényelmesen üldögél a trónon.

Hirdetés

Doboz, kialakítás

A dobozban kinyitva pihen a Fold4, ezen kívül SIM-tű és mindkét végén Type-C kábel jár mellé. Morzsoljunk el egy könnycseppet: korábban nem csak töltőfej, de még Buds füles is volt a csomagban. Mondanám, hogy sebaj, jó lesz az előző Fold töltője, de már ahhoz sem adtak, de azért nem kell kétségbeesni: a töltési sebesség egy jottányit sem változott, még mindig csak 25 wattal csipeget az idei év eddigi legdrágább telefonja, ami nem csak azért ciki, mert úgy önmagában is az. Hanem azért is, mert minden adott egy jóval gyorsabb tempóhoz, hiszen a formavilág miatt alapból kétfelé van bontva az akku, ami a párhuzamos töltés alapfeltétele.

Fold3 és Fold4
Fold3 és Fold4 [+]

Maga a telefon… hát… szóval ez egy Fold3, amin nagyobb a kameradudor néhány milliméterrel. Van itt megint egy kis sumákolás, mert a Samsung által megadott méretek alapján a Fold4 0,1 milliméterrel vékonyabb, de ismét nem számolták bele a kamerapúpot, szóval ha egymás mellett rakom le a két masinát összecsukva, akkor a Fold4 hajszálnyival vaskosabb. De erre még én is azt mondom (pedig a kamerapúpok feketeöves ellensége vagyok), hogy tökmindegy, mert közben a Fold4 a legtöbbet képalkotásban lépett előre.

Fold3 és Fold4
Fold3 és Fold4 [+]

Összecsukva és kinyitva is néhány milliméterrel keskenyebb az újdonság, a hossz is csökkent 2 millimétert, de közben a kijelzőméretek nem változtak (6,2 és 7,6 inch), az arányok azonban igen. Nyitva picit még közelebb kerültünk a négyzethez (1812 x 2176 pixel), csukva pedig az eddigi 25:9-es arány helyett 23,1:9-es arányt kapunk, vagyis még mindig nyúlánk a külső panel, de egy picivel szélesebb, ami elvileg jót kéne tegyen a kezelhetőségnek, de a mindennapokban nem éreztem az előnyt. Nyitva sem, csukva sem, de nyitás közben igen: valamelyest stabilabbnak érződik a zsanér, ám simán benne van a pakliban, hogy az egy éves Fold3 ennyit lazult az eltelt idő alatt.


[+]

120 Hz-es AMOLED van kívül és belül is, a külsőt védi Gorilla Glass Victus+, belül ilyesmi nincs. Itt ugyanis vékony, hajlítható üveget használ a Samsung, de nem specifikálja, hogy konkrétan mit, az azonban biztos, hogy a Wacom technológiáját igen, ez kell ugyanis ahhoz, hogy az S Pen működjön. Ám nem jó hozzá bármilyen ceruza, csak az, amit kifejezetten a Foldhoz ajánlanak, a többivel nem, vagy nem jól fog működni és mivel a foldos változat hegye puhább, ezért félő, hogy a többi S Pen adott esetben megkarcolhatja a kijelzőt. Akárhogyan is van, ez szintén nem változott az elődmodellhez képest. A panel azonban más, amit jól mutatnak a korábbi változathoz képest markánsabb fénysűrűségi értékek, ez főleg kültéren jön jól. A 120 Hz-es adaptív képfrissítést is már megszoktuk, mi több, meg is szerettük, kijelzőfronton nincs miért szégyenkezni.

Kijelző-teszt (a táblázat szétnyitható)
Mérés Samsung Galaxy Z Fold4
külső
Samsung Galaxy Z Fold4
belső
Huawei Mate Xs 2
csukva
Huawei Mate Xs 2
nyitva
Samsung Galaxy Z Fold3
külső
Samsung Galaxy Z Fold3
belső
Képátló 6,2 hüvelyk 7,6 hüvelyk 6,5 hüvelyk 7,8 hüvelyk 6,2 hüvelyk 7,6 hüvelyk
Felbontás 904 x 2316 1812 x 2176 1176 x 2480 2200 x 2480 832 x 2268 1768 x 2208
Technológia Dynamic AMOLED 2X Foldable Dynamic AMOLED 2X 10 bit OLED 10 bit OLED Dynamic AMOLED 2X Foldable Dynamic AMOLED 2X
Fehér fényerő 702 / 1409 nit 730 / 1268 nit 510 / 649 nit 510 / 649 nit 387 / 1080 nit 416 / 1035 nit
Fehér fényerő (min.) 0,9 nit 0,9 nit 1,8 nit 1,8 nit 1,9 nit 1,4 nit
Fekete fényerő 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit
Kontrasztarány végtelen végtelen végtelen végtelen végtelen végtelen
Színhőmérséklet 6838 K + kézi 7222 K + kézi 6500 K + kézi 6500 K + kézi 7022 / 6578 K + kézi 7216 / 6675 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?


[+]

Ha körülnézünk a telefon részleteit is alaposan átvizsgálva, akkor nagy változásokat nem fogunk látni. Ugyanott van minden kezelőszerv (gombok, oldalsó ujjlenyomat-olvasó, Type-C, hangszórók és mikrofonok), ugyanott kell betenni a SIM-et (két darabot, kétkártyás működés eSIM-mel is megoldható), viszont természetesen a Fold3-ra illő tokok a Fold4-re nem mennek rá. Van azonban egy látványosabb eltérés is, ami a belső kijelző mögé rejtett kamerát illeti. A Fold4-en sokkal sűrűbbek a kamera fölé rakott pixelek, vagyis kevésbé látszik, hogy ott ücsörög egy rejtett előlapi modul. Nem mintha a képminőség javult volna, ám most a kamera leginkább csak a kijelző kikapcsolt állapotában vehető észre, vagy ha hófehér felette pont a háttér.


[+]

Mivel a zsanér és a nyitási mechanika nem változott, a Fold4 két fele sem csukódik passzentosan egymásra, marad köztük rés. Ez esztétikai szempontból továbbra sem ideális, még kevésbé az a por és a szennyeződések bekerülése miatt, jártam sivatagban korábbi Foldokkal, kellett is utána takarítani és nem véletlen, hogy csak IPX8-as a védettség. Lehet tehát bőven sorolni a kritikai észrevételeket amiatt, hogy már a negyedik generációnál tartunk, még mindig van gyűrődés, még mindig jó vaskos a telefon, ám abban azok, akik huzamosabban használtak Foldot mind zömmel egyetértenek, hogy praktikum és használhatóság szempontjából a könyvszerűen szétnyitható telefon koncepciója verhetetlen és rengetegen vannak, akik egy ilyen kialakítású mobileszköz után már nem nagyon szeretnének visszamenni a hagyományos mobilok közé.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés