Hirdetés
Rendszerfelület, szoftverek
A TouchWiz az új szériával, illetve az új Android főverzióval együtt mellesleg új megjelenést és funkciókat is kapott, de szerencsére praktikus régi fícsörök is megmaradtak. Az ikonkészlet letisztultabbnak tűnő dizájnt mutat, valamint az értesítősáv is minimalistább megjelenéssel érhető el. A kapcsolótábla vagy két fázisban gördül le, először egyszer öt ikont mutatva az értesítőkártyákkal együtt, már amennyiben van értesítés, majd a többi készség is felfedi magát, vagy eleve két ujjal húzzuk le és akkor minden elérhető, amit oda pakoltunk. A gombelrendezés vagy 4x3-as vagy 5x3-as lehet, ezen belül pedig a kapcsolók sorrendjéről is magunk rendelkezhetünk.
Az állapotsávban és a notifikációs panelen megjelenő tartalom is személyre szabható, amennyiben egy alkalmazás közlendőjére nem vagyunk kíváncsiak, egyszerűen kikapcsolhatjuk az értesítések megjelenítését. A Beállítások menüt is átszervezték, speciel a leggyakrabban keresett pontok gyorselérését nem lett volna feltétlenül szükséges megszüntetni, a tematikusan rendezett menüpontok pedig egy kevés megszokást igényelnek majd a régi rendszerben szocializálódott felhasználóktól.
A Samsung saját osztott képernyős módját a Nougat natív megoldása váltotta, két alkalmazást egymás alá nyitni az alkalmazásváltóból, vagy az alkalmazásváltó hosszú lenyomásával tudunk, de továbbra is elérhető a lebegő ablakos mód, immár tetszőleges, akár aszimmetrikus méretűre igazítva a kis ablakban megjelenő alkalmazás formátumát. Az egymásra nyitható alkalmazások száma valószínűleg csak attól függ, hogy konkrétan mennyire van igényünk, egyébként meg egészen lebegő ikonná zsugoríthatjuk őket. A több ablakos nézet mód általános engedélyezése után valamelyik felső sarokból indított átlós húzással kicsinyíthetjük le az aktuális felületet, ami mellesleg számos, harmadik féltől származó appal is működik.
Gesztusvezérlésből az intelligens képernyőfelvétel érhető el, ami lényegében a felvétel tenyérhúzással továbbgondolt változata. A screenshotot elkészítve ez az opció azonnal lehetővé teszi a szerkesztést. Van egyszerű némítás, ehhez csak rá kell helyeznünk a tenyerünket a kijelzőre. Bejövő hívásoknál, jelzéseknél működik, zenelejátszásnál például nem. Az intelligens képernyőzár pedig addig nem engedi lekapcsolni a kijelzőt, amíg úgy érzi, valaki figyeli. Megmaradt a Game Launcher, ez összerendezi a játékokat, statisztikákat készít, illetve adott a GameTools lebegőgomb is, amivel például instant elindíthatjuk a játékmenet rögzítését, kikapcsolhatjuk az értesítéseket, vagy kis ablakba dobhatjuk az appot.
A szoftverkínálatot szerencsére nem tolták túl, a legtöbb extra ráadásul előtelepített állapotban van jelen, a tényleges használatba vételhez előbb valóban le kell tölteni a Samsung Apps áruházból. Ilyen például a Samsung mappában található Gyerek mód, ami széles körű felügyeletet tesz lehetővé, hogy a legkisebbek is kontrollált és biztonságos formában használhassák a táblagépet. Ugyanitt kapott helyet a PEN.UP, ami lényegében egy közösségi hálózat, ahol rajzprogramok, tippek és galériák állnak rendelkezésre azoknak, akik a bevásárló lista szerkesztésén túl is képesek alkotni a mellékelt S Pennel.
Az e-mail kliensen, gyári böngészőn és alkalmazásbolton kívül itt van a Samsung Flow, ami a táblagép és egyéb Samsung eszköz közötti, Bluetooth alapú szinkronizációt biztosít. Ezzel instant létrejön a kétirányú kommunikáció a tablet és a telefon között, valamint a SIM kártyával rendelkező készülék részéről a HotSpot, így mindkét eszköz teljeskörűen használható, nyilván megfelelő távolságon belül. Érdekes módon a Google Play áruházból kell beszerezni, ha nincs eleve a készüléken, márpedig az S7 edgen látva levőleg nincs. Vagyis nem volt. A párosítás után a kapcsolat létrehozása, illetve a hitelesítés ujjlenyomattal is történhet, ha azt állítottuk be.
A Biztonságos mappán kívül a többi cucc lényegében érdektelen, sztenderd eszközök, mint a számológép, vagy a fájlkezelő. A Google és a Microsoft szoftvercsomagja külön mappában sorakoznak, míg a Magazinok és a SoundCamp ugyanúgy opcionális, mint a Gyerek mód. A biztonságos mappa másodlagos, többszörösen biztosított, Knox által védett tárhelyet jelent, ahol biztosíthatunk egyes fájlokat, tartalmakat, vagy megkettőzhetünk alkalmazásokat.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!