Samsung Galaxy Tab S3 - mesterhármas

Két év telt el a Samsung Galaxy Tab S2 9.7 megjelenése óta, az utód pedig minden tekintetben tartja a színvonalat az aktuális elvárásoknak és trendeknek megfelelően.

Külső, kijelző

A Tab S széria megjelenésére és minőségérzetére eddig sem volt panasz, ezt most sikerült megfejelni egy teljes egészében üveg anyaghasználattal, amit csak a szegélyeket felépítő fém tör meg. A tömeg ehhez képest meglepően kellemes maradt, a kizárólag WiFi képes változat 429 grammot nyom, míg az általunk is használt LTE képes megoldás mindössze 5 grammal nehezebb. Ez még mindig több, mint a Tab S2 9.2, viszont az akkumulátorkapacitás is növekedett, úgyhogy belefér a józan számításba.


[+]

A készülék maga viszont nem lett nagyobb, a méretek majdnem minden dimenzióban megegyeznek, kivéve a vastagságot, ami még mindig inkább keskenység, számszakilag 6 milliméter. A többi ugyanaz, 237,3 x 169 mm. Az ergonómiának annyira nem tesz jót az egyébként mutatós üveg hátlap, kissé csúszik, de a hibátlan összeszerelés, a letisztult, légies dizájn és a minőségi anyaghasználat kárpótol a kellemetlenségért. Vagy tegyük tokba, az is megoldja a dolgot.


[+]

A méretekből és a kijelző átmérőjéből matematikailag adódóan maradt a 72,2%-os kijelző-előlap arány, amit hasonlóképpen használtak ki a mérnökök. Felül pont elfér a márkajelzés, a fényérzékelő, közelségérzékelő nincs (de szükség sincs rá) és az 5 megapixeles szelfikamera. Mondjuk egy értesítő LED elfért volna, de idén sem érezték szükségét. Velünk ellentétben. Alant pedig a (most még) hagyományos elrendezésű és kialakítású navigációs gombok kerülnek kézre. Háttérvilágítás van, módosítható sorrend nincs, de van biometrikus szenzor a lenyomható Home gombban, ami kiváló hatékonysággal üzemel.

Kijelző-teszt
Mérés Samsung Galaxy Tab S3 Huawei MediaPad M3 Samsung Galaxy Tab S2 9.7 Asus ZenPad 3S 10 Z500KL
Képátló 9,7 hüvelyk 8,4 hüvelyk 9,7 hüvelyk 9,7 hüvelyk
Felbontás 1536 x 2048 1600 x 2560 1536 x 2048 1536 x 2048
Technológia Super AMOLED IPS-LCD Super AMOLED IPS-LCD
Fehér fényerő 385 / 534 nit 409 nit 365 / 813 nit 404 nit
Fehér fényerő (min) 2,12 nit 6,9 nit n/a 5,4 nit
Fekete fényerő 0 nit 0,24 nit 0 nit 0,25 nit
Kontrasztarány végtelen 1703:1 végtelen 1682:1
Színhőmérséklet 9086 K + kézi 7322 / 6582 K 7131 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?


[+]

A panel továbbra is 4:3 képarányú, 1536 x 2048 pixel felbontású Super AMOLED, aminek az egyik legnagyobb előnye a kiemelkedő fényerő és végtelen kontraszt. Ez ugye kivételesen jó láthatóságot jelent mindenféle fényviszonyok között, a betekintési szögek szintén határtalanok, illetve csak akkor nem látszik jól a tartalom, ha már konkrétan nem a kijelzőt nézzük. Pontszerű fehér tartalmat napsütésben éppen nem mértünk, de akárhogy forgattuk a cuccot szikrázó délidőben, mindig megfelelő megjelenítést tapasztaltunk. A színhőmérséklet alapból kissé hűvös, ezzel a Képmód menüpontban tudunk ízlésünknek megfelelően trükközni, plusz elérhető az időzíthető kékfény-szűrő, ami igen kellemes, főleg az esti órákban.


[+]

Az üveg borítást fém keret tartja össze, amelynek bal oldalán speciális dokkolófelület látható. Az egyben egyállású támasztékként is funkcionáló, billentyűzetes tok kvázi passzív módon csatlakozik az eszközhöz, ami egyrészt kedvezően hat a tömegére, másrészt nem tud például lemerülni. A tabletet erős rejtett mágnesek tartják stabilan, de azt még párnák felett sem próbáltuk ki, hogy esetlegesen megtartja-e a gravitáció ellenében. Viszont kissé billegős az egész konstrukció.


[+]

A tok színben harmonizál a világos színvariációval, viszont a matt, gumírozott érzetű felület kissé koszolódik, így érdemes figyelni, hogy hova tesszük le. Maga a beviteli felület szintén matt, valamivel sötétebb árnyalatú és hasonlóképpen enyhe szilikonos beütése van tapintásra. A billentyűzet mérete meglehetősen kellemes, a gombok nem zsúfoltak (nekem legalábbis), a szigetes kialakítás és a megfelelő billentyűút kényelmes bevitelt tesz lehetővé, leszámítva, hogy a dőlésszög adott, a stabilitáson pedig még lehetett volna dolgozni kicsit, mivel így is előfordul, hogy inkább az érintés lesz célravezető, akkor viszont billeg.


[+]

Az angol kiosztáson a csatlakozást követően felugró Billentyűzet beállításokban tudunk segíteni. Csak simán magyarra kell állítani. Ezzel együtt néhány dolog azért mégsem ott lesz, ahol elvileg lennie kéne, a hosszú ü sokáig rejtély volt, de megtaláltuk. Teljesen indokolatlan helyen, a Shift mellett, ahol a hosszú i-nek kéne lennie, az viszont egyáltalán nincs. Csatlakoztatás nélkül nem férünk hozzá a beállításokhoz, úgyhogy érdemes akkor tanulmányozni a billentyűkombinációkat és lehetőségeket, amikor éppen látjuk őket. Vagy tanulmányozzuk az alábbi screenshotot. A fizikai billentyűzet mellett egyébként lehet a virtuálisat is nyomkodni, ehhez engedélyezni kell a felület láthatóságát, de ennek hiányában is előhívhatjuk a billentyűzetet ábrázoló gombbal.


[+]

Mondjuk ehelyett lehet, hogy a navigációs gomboknak több hasznuk lett volna, bár a hosszú i hiányában érthető. Androidos kezelőgombok ugyanis nem kaptak helyet a klaviatúrán, a SUPER nevű funkciómódosító billentyű bevetésével viszont nem szükséges a kissé instabil tabletet macerálni. Speciel, SUPER feliratú gomb sincs a billentyűzeten, de segítünk: a Ctrl melletti nagyító jel lesz az. Ilyen megoldással gyári alkalmazásokat is gyorsan elérhetünk, például a SUPER + B a böngésző, SUPER + E az e-mail, a naptár pedig tök logikátlanul SUPER + L, míg a zene SUPER + P.


[+]

A Tab S3 Book Cover Keyboard egyrészt védőfelszerelésnek, másrészt inkább szövegek puszta bevitelére lesz alkalmas, touchpad hiányában minden más kényelmesebb hagyományos érintésalapú bevitellel, beleértve a szövegszerkesztést is, amihez a Microsoft Office teljes funkcionalitásában, előtelepítve rendelkezésre áll. A toll viszont tokkal, vagy anélkül, mindenképpen különálló egység, talán nem lett volna rossz ötlet egy bujtatót, vagy akasztót tervezni a tokra, ha már a lehetőség ugye adott. Annak ellenére, hogy a tok és az S Pen is mágneses, nem igazán ragaszkodnak egymáshoz.


[+]

Az egyéb készségek értelemszerűen a fémkeret összes többi oldalára lokalizálódnak, így az alsó és felső élen található, összesen négy, valóban funkcionáló multimédiás hangszóró teljesítményét dokkolt állapotban is maximálisan élvezhetjük, valamint a vertikális tájolásban alul, horizontálisan pedig a jobb oldalon található jack csatlakozó is bevethető, ha nem kívánunk mindenki mást is részesíteni az audiotartalom élvezetében. A C típusú USB csatlakozó szintén itt helyezkedik el, első blikkre kissé jobbra tolódva, de a hangszórópárok, a két antennakilépés, a jack csatlakozó és a kijelző alsó kávájának pontosan közepén elhelyezkedő Home gomb viszonylatában teljes és megnyugtató szimmetriát mutat.


[+]

A jobb élen legfelül a bekapcsológomb nyitja a sort, alatta a hangerőszabályzók találhatók, majd két mikrofonnyílás fogja közre a SIM tálcát. Ide egymás mellé helyezhetünk be egy darab nanoSIM és egy darab, maximum 256 GB-os microSD kártyát. A hátlap teljesen dísztelen, a teljesen sík üvegfelületet mindössze a felső harmadba tervezett Samsung felirat, legfelül pedig a fémszegéllyel keretezett, minimálisan kiemelkedő, 13 megapixeles kamera töri meg. Ami aránylag szokatlan, de annál hasznosabb, hogy a főkamerát támogatandó, egy apró LED segédfény is belefért a felszereltségbe.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés