Samsung Galaxy S6 edge+: plusz méret, plusz tudás, plusz pénz

Bevezető + tartozékok

Gyakran mondjuk, hogy a mobilok tesztelése számunkra egyszerre munka és hobbi, azt viszont ritkábban hozzuk szóba, hogy környezetünknek mi a véleménye a több napra megjáratott készülékekről, hiszen azokat nem zárjuk el a szerkesztőségben. Van ismerősöm, aki mindig érdeklődik, hogy épp mi lapul a zsebemben, és van, akit az egész mobilvilág hidegen hagy, a Samsung Galaxy S6 edge mindenesetre olyan készülék volt márciusban, amely minden tekintetet magára vonzott. Nem véletlen: a mutatós fém és üvegházas készülék és a két oldalán lehajló, tű éles AMOLED kijelző olyan alapvető váltás volt a korábbi évek „Samsung plasztik” formavilágához képest, amely az MWC-s visszajelzések után optimista eladási becslésekre sarkallta a koreaiakat.

A Galaxy S6 edge+ egy másik mutatós Samsung, a Galaxy A8 felett
A Galaxy S6 edge+ egy másik mutatós Samsung, a Galaxy A8 felett [+]

Az S6 és S6 edge mégsem fogy a várakozásoknak megfelelően, sőt: manapság a legtöbb tradicionális gyártó küzd az előrevetített számok teljesítésével, csak az Apple tud igazán kiemelkedő eladásokat felmutatni a feltörekvő, ígéretes kínaiakkal szemben. Éppen ezért volt fontos, hogy március után az augusztusi Unpacked esemény is nagyot szóljon, sokan mégis fejüket vakargatva álltak fel a műsor végén. A Samsung csúcskategóriás phabletei ugyanis a hardcore telefonnyomogatók kedvencei közé tartoztak: ott volt a nagy és cserélhető akkumulátor, a tárhely bővítési lehetőség és az S Pen, valamint az infra és a kapcsolódó szoftverek, erre idén a styluson kívül a Note5-ből ezek mind kimaradtak, a méretesre nőtt S6 edge+-ból pedig még az S Pen is. Jelen állás szerint pedig idén ez lesz a nálunk kapható csúcs Galaxy phablet, a Note5 ugyanis csak később érkezik.

Az S6 edge+ a második két oldalán lehajló kijelzős Galaxy
Az S6 edge+ a második két oldalán lehajló kijelzős Galaxy [+]

Mégsem baj, hogy augusztusban tulajdonképpen egy nagyra nőtt, S Pennel felszerelt S6-ot és egy nagy tenyérre formált S6 edge-et mutatott be a Samsung, hiszen a márciusi készülékek kiválóak voltak mutatós megjelenéssel, piacvezető hardverrel, letisztultabb szoftverfelülettel és remek kamerákkal. Azért problémák is becsúsztak a gépezetbe: hiába a gyors tároló, a microSD hiánya akkor sem tetszett sokaknak, az üzemidő nem javult az elődhöz képest, pár hét használat után pedig sokaknál memóriakezelési gondok is előjöttek. Éppen ezért fontos hír az újabb gigabájt memória, a nagyobb telep és a kibővült kamerafunkciók, amelyek egy jó alapkészüléket tehetnek még jobbá.

Az S6 edge+ is világos dobozban, gyorstöltővel vásárolható meg
Az S6 edge+ is világos dobozban, gyorstöltővel vásárolható meg [+]

Az év második felének samsungos innovációjából idén tehát méretes finomhangolás lett ismerős alapokkal, éppen ezért a tesztben az S6 edge+ a szoftverek részletezését rövidebbre fogjuk. Ezúttal viszont dobozával együtt látogatott el az új edge: a fehér dobozból egy fülbe simuló, extra gumiharanggal érkező mikrofonos füles, egy villámgyors töltésért felelős adapter, egy microUSB kábel, némi leírás és a SIM-tálca eltávolítására szolgáló apró tű foglalt helyet. A gyártó nem mellékelte, azonban az opcionálisan megvásárolható vezetékmentes töltővel úgyszintén a szokásosnál fürgébben lehet csurig pakolni a 3000 milliamperórás telepet.

Külső + kijelző

Aligha meglepő, hogy két készülék, amelyek nevében egy darab + jel a különbség, meglehetősen hasonlít egymásra: az edge+ az S6 edge kiköpött, nagyra nőtt mása. A méretkülönbségből adódóan persze megváltozhat a fogás és kényelem, ezért érdemes a phablet méretben is szemrevaló eszközt körbejárni. A márciusi készülékek közül a kerekdedebb S6-ot volt kényelmesebb fogni, az éles szélű, S6 edge-et ívelt kijelzője miatt viszont kezelni. A fél centiméteres szélesedés és a 21 grammos hízás az új edge-nek annyiból jót tett, hogy a 154,4 x 75,8 x 6,9 milliméteres és 154 grammos eszközt már nem érzi annyira könnyűnek az ember, hogy egy lágy szellő kifújja a kezéből. Zavaróbbak viszont az oldalélek, amelyek miatt nem könnyű a mobilt stabilan átfogni, és a hátlap tapadása sem lett jobb. Én egyébként azt vettem észre magamon, hogy hüvelykujjamat a lekanyarodó képernyő szélén pihentetem a kényelmesebb és stabilabb fogásért, a szoftver pedig érzékelte, hogy nem nyomkodni van ott az ujjam, így nem zavart bele a kezelésbe. Az egykezes használathoz viszont tornázni kell, és az oldalélek ebben sem segítenek.

Mutatós és egyedi: nagyobb méretben is a küllem király az S6 edge+
Mutatós és egyedi: nagyobb méretben is a küllem király az S6 edge+ [+]

Kijelző-teszt
Mérés Samsung Galaxy S6 edge+ Honor 6 Plus Google Nexus 6 Lenovo Vibe Z2 Pro
Fehér fényerő 359 / 564 nit 535 nit 266 / 436 nit 700 nit
Fekete fényerő 0 nit 0,34 nit 0 nit 0,34 nit
Kontrasztarány végtelen 1573:1 951:1 2053:1
Színhőmérséklet 7275 / 6499 K 7040 K + kézi 6520 K 6933 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Az edge+ persze több egy felskálázott S6 edge-nél, az 5,7 hüvelykes, 1440 x 2560 pixeles SuperAMOLED panel például az előlap nagyobb, 75,6%-os felületét borítja, éppen ezért nem is tűnik a készülék igazi óriástelefonnak, méreteiben közelebb áll egy G4-féle „kompakt phablethez”. Sőt: az edge+ keskenyebb és vékonyabb az LG-s riválisánál, igaz, magasabb is. Az elődtől visszaköszön a remek kijelző igen jó fényerejével (most már auto módban is jár a napfény alatti extra, kis felületen pedig 700 nit feletti fehér fényerő is elérhető), pontosan kalibrált vagy direkt túltelített sémáival, valamint alacsony visszatükröződésével, úgyhogy öröm ránézni a nap bármely szakában. Zavaró-e nappal a kétoldalt lehajló kijelző? Igazából maga a panel alig ívelt, úgyhogy én pár óra alatt megszoktam a dolgot.

A QHD SuperAMOLED kijelző ezúttal is fantasztikus
A QHD SuperAMOLED kijelző ezúttal is fantasztikus [+]

A pontos vagy pompás színeket szemlélve az egyetlen kritika a tű éles képet és a betekintési szögeket illeti: bár oldalról a kontrasztok egyáltalán nem, a fényerő pedig csak alig változik, lapos szögekből némi kékes elszíneződésre lettünk figyelmesek. Az érintésérzékeny felület viszont hibátlan, az elő és hátlapot pedig Gorilla Glass 4-es edzett védőüveg óvja a karcolásoktól és kisebb erőbehatásoktól. Mivel az alsó-felső káva nem nőtt, a lehajló képernyő oldalsó keretei pedig tovább vékonyodtak, az S6 edge+ érzésre is képernyő dominánsabb elődjénél, ám ettől még nem kell lemondani felül az értesítési led-ről, a fénymérőről, a közelségérzékelőről, a hangszóróról vagy az 5 megapixeles kameráról. Alul is minden a helyén van: a háttérvilágítással rendelkező alkalmazásváltó és vissza funkciókkal rendelkező érintőgomb, valamint az érintésalapú ujjlenyomat-olvasóval felvértezett home billentyű.

A Galaxy S6 edge+ hátlapi kamerája is kiáll valamelyest
A Galaxy S6 edge+ hátlapi kamerája is kiáll valamelyest [+]

Ezúttal is az elvékonyodó oldalkeret rejti a hangerő (bal) és bekapcsoló gombokat (jobb oldal), ezek kézre esnek és könnyű lenyomni őket. Alul lehet a 3,5 milliméteres fülhallgató és a microUSB kábelt csatlakoztatni, azoktól jobbra pedig a multimédiás dallamokat hallgatni. Felül pillantható meg az első komolyabb eltérés: hiányzik az infra fekete fedele, és ember legyen a talpán, aki megmagyarázza, hogy miért kellett az S6 edge egyik kellemes extráját kispórolni. Felül tehát csak a nanoSIM tálcája és egy mikrofonfurat pillantható meg, microSD kártyafoglalatot se itt, se másutt ne tessék keresni!

Más szögből máshogyan csillog az S6 edge+ festése
Más szögből más színben csillog az S6 edge+ festése [+]

Nálunk az arany/platina színű edge+ járt, amely valóban egyszer arany, egyszer platina színben verte vissza a fényt a beesési szögtől függően, szolidan, gyönyörűen. Egészen addig, amíg az üveglapok meg nem teltek ujjlenyomatokkal, és akkor már sokkal kevésbé tűnt elegánsnak a borítás – a készüléktörölgetés új feature. A hátoldalon egyébként a 16 megapixeles hátlapi kamera, a ledes villanó, valamint a pulzusszám és véroxigén-telítettség mérő a szokásos helyén van, és az f/1,9-es lencse is kiemelkedik a hátlap síkjából. Egy Samsung logón és némi, alig látható minősítési feliraton kívül más nincs hátul, bár láttunk olyan amerikai edge+-t, ahol a szolgáltató logója és a készülék neve is ide lett festve, teljesen feleslegesen. Összességében a nagyobbik S6 edge, bár mit sem veszített előnyös megjelenéséből vagy hibátlan összeszereléséből, a kényelem szempontjából inkább visszalépés, mint előre, bár valamilyen szinten minden phablet esetében csorbul az ergonómia.

Hardver + TouchWiz

A Samsungnak sikerült a szakmát jócskán meglepnie a villámgyors Exynos 7420-szal, amely a Cortex-A57-es magokat szintén bevető Snapdragon 810-nél fürgébb, kevesebb hőt termel, és kevesebb energiát eszik, köszönhetően a 14 nanométeres FinFET gyártástechnológiának. A négy 1,5 gigaherzes Cortex-A53, a négy 2,1 gigahertzes Cortex-A57-es és a nyolc 772 megahertzes Mali-T760 IGP mag teljesítménye annyira jó, hogy a Samsungnak nem volt oka az órajeleket feljebb húzni és a túlmelegedést kockáztatni, az Exynos fölénye az év végéig alighanem úgyis kitart. Nincs meglepetés: a teljesítménytesztekben az edge+ a napi használat során is villámgyors, és bár hallani olyat, hogy idővel a TouchWiz felület belassulhat, mi ilyesmivel egyáltalán nem találkoztunk: az UI, a böngészés, a játékok és az alkalmazáskezelés pattogós volt, késedelem nélkül.


[+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Samsung Galaxy S6 edge+ Honor 6 Plus HTC One M9 LG G4
Rendszerchip Exynos 7420 HiSilicon Kirin 925 Snapdragon 810 Snapdragon 808
AnTuTu Benchmark 5.x 70948 pont 44824 pont 56588 pont 49597 pont
Vellamo Browser 5224 pont 3206 pont 3599 pont 4131 pont
Vellamo Metal 2503 pont 1419 pont 2181 pont 2241 pont
Geekbench 3 (single) 1495 pont 906 pont 1182 pont 1100 pont
Geekbench 3 (multi) 5170 pont 3216 pont 3792 pont 3495 pont
GFXBench Man. onscreen 15 fps 8,6 fps 23 fps 9,3 fps
GFXBench Man. offscreen 25 fps 8,1 fps 23 fps 14,9 fps
GFXBench T-Rex onscreen 37 fps 17,4 fps 49 fps 24,5 fps
GFXBench T-Rex offscreen 57 fps 16,4 fps 49 fps 34,32 fps

Az edge+ ráadásul 3 helyett 4 gigabájt DDR4 RAM-ot kapott, hogy a nagy memóriaigényű TouchWiz kényelmesebben futhasson, így multitaskingban is topon van a készülék. A microSD viszont ezúttal is kimaradt, és bár az UFS 2.0-s belső tárolók (létezik 32 és 64 gigabájtos kiszerelés, a rendszer 7 gigabájtot foglal) annyira gyorsak, hogy a legfürgébb kártyákat is megszégyenítik, megint sokan csalódhatnak a bővítési lehetőség hiányának láttán (nekik alternatíva lehet a DualSIM-es Galaxy A8, annak is az exynosos változata). Bár a napi használat során az S6 edge+ sosem melegedett fel túlzottan, ez alól kivételt jelentett a kinti forróságban, a napfény alatt való fotózás, ami a fém/üveg házat felforrósította (mondjuk ez annyira nem meglepő).

Az egykezes használatra bőven van megoldás az S6 edge+ esetében is A Samsung Galaxy S6 edge+ is támogatja a phablet méretben igen hasznos osztott képernyőd módot
[+]

Az S6 edge Android 5.0-s TouchWizzel startolt el, majd 5.1.1-esre váltott, az edge+ pedig már ezzel indult útjára, így nem meglepő, hogy a két variáns szoftverfelülete lényegében megegyezik. Éppen ezért a sok érdekes és hasznos funkció és szoftver bemutatására ajánljuk tavaszi cikkünk megfelelő fejezeteit, itt főleg a különbségekre és eltérő tapasztalatokra fókuszálunk. A főoldalon 4 x 4, 4 x 5 vagy 5 x 5-ös az ikonkiosztás. Van osztott képernyős mód, amely az alkalmazásváltóból vagy gombjának hosszú lenyomásával érhető el. A kamerát a home kétszeri, a Google asszisztenst pedig hosszú lenyomásával lehet előhívni. Azok az appok, amelyek osztott képernyős módban futtathatók, ablakos módba és lebegő ikonméretre is lekicsinyíthetők, ha a készülék jobb vagy bal felső sarkából átlósan elhúzzuk az ujjunkat. A Samsung az egykezes használatra is gondolt: aktiválható, hogy a home háromszori lenyomásával a képernyő egész tartalma kisebb legyen és az egyik sarokba rendeződjön, ugyanez a billentyűzettel, a tárcsázóval, a számológéppel és a feloldó mintával is működik.

A Samsung Galaxy S6 edge+ is kapott edge funkciókat, az OnCircle szélesebb körű kapcsolatot tesz lehetővé a partnerekkel A Samsung Galaxy S6 edge+ oldalsó paneljére öt alkalmazásindító is kirakható
[+]

Nem lenne az új phablet edge, ha nem lennének edge funkciói. A bal vagy jobb oldalra kérhető és függőlegesen áthelyezhető edge fület előhúzva öt kedvenc névjegy elérhetőségét és elmulasztott értesítéseit lehet villámgyorsan megtekinteni, válaszolni vagy hívást indítani. Ehhez kapcsolódik az OnCircle vagy Bizalmi kör nevű új funkció, amely, ha a másik oldalon is aktív, akkor képek, fájlok, kézírás, emotikon és chat üzenet könnyedén küldhető ugyanerről a felületről. A tesztkészüléken az OnCircle még nem volt elérhető. Az edge panelről most már alkalmazásokat is lehet indítani, méghozzá ötöt, kikapcsolt képernyőnél végigsimítva az oldalakat pedig felugrik az idő, az időjárás, az értesítések és a hírek. Éjjeli óra is aktiválható, és az a látványos funkció is megmaradt, hogy ha a készülék fejjel lefele pihen, és bejövő hívás érkezik, a kijelző széle felvillan, kedvenc névjegyek esetében a hozzájuk rendelt színnel. Automatikus elutasító választ a pulzusszám mérőt hosszan megérintve lehet adni. Egy-két edge funkció tényleg praktikus, így nem bánnánk, ha más, lapos kijelzős Galaxy készülékbe is bekerülhetne.

A Samsung Galaxy S6 edge+ témaáruháza roskadozik a sok-sok hasznos és érdekes témától A Samsung Galaxy S6 edge+ Intelligens kezelője felügyeli a készülék egészségét
[+]

Egyre bővebb a témázási lehetőség, amellyel a TouchWiz megjelenését az ikonoktól és a hátterektől kezdve a menükön, a billentyűzeten, a tárcsázón és a betűtípusokon át a rendszerhangokig és a Samsung appok hátteréig jelenleg 166 séma alapján meg lehet változtatni, a lista folyamatosan bővül. A Nexus fanatikusoknak például ott a fehér Material Design téma mellett a Marshmallow-s Material Dark. Jómagam a teszt alatt többször változtattam küllemet, és a sok játékos vagy túldíszített mellett elegáns és visszafogott témák tucatjaira is akadtam, sőt: még a Nike is készített egyet – a cipőiről ismert cég egyébként az S Healthbe épülő modult is írt. Ha már az S Health-nél tartunk, a pulzusszám és véroxigén-telítettség mérés mintha sokkal megbízhatóbb volna, öt próbálkozásból ötször sikerült a mérés, és ma már a Samsung fitnesz appja simán bevethető fejlett aktivitáskövetéshez, persze ehhez kiegészítő kütyüre is szükség lehet. Az érintésalapú ujjlenyomat-olvasó gyors, pontos és megbízható, összesen négy mintát lehet bevinni, egy mintához pedig több ujjat is regisztrálni lehet. Továbbra is elérhetők olyan kapcsolódó extrák, mint a fórumokba vagy Samsung-fiókba való bejelentkezés ujjlenyomattal, vagy a fizetés Samsung Payen keresztül (hazánkban nem elérhető).

A Samsung Galaxy S6 edge+ böngészője ablakos és két ablakos módban is fut
[+]

A szokásos Samsung és Google appokon túl említést érdemel még a Microsoft irodai csomagja is. A tulajdonos egyfelől 100 gigabájt ingyen tárhelyet kap a OneDrive felhőszolgáltatásban, másfelől pedig telepítve van a Word, az Excel és a PowerPoint, amely együtt dolgozik a Microsoft felhőjével, így a munkát telefonon majd számítógépen is lehet folytatni aktív szinkronizálás mellett. Megmaradt a Samsung remekül felszerelt böngészője, amely a Flash-tartalmak támogatásán és a zoom alapú sortörésen kívül mindent tud, és fél tucat lap kezelése sem kottyan meg neki, ahogy a legvaskosabb honlapok betöltése vagy fluid görgetése sem, amely remekül optimalizálva van. Ekkora képernyőn ráadásul kényelmesebb hosszú ideig böngészni, mint a kisebbik S6 edge-en, és a magyarul is tudó remek Samsung billentyűzeten is élvezetesebb a bevitel az 5,7 hüvelyken, ami gyors és pontos.

Kamera + multimédia

Az S6 és edge fivérei eddig is a piac legjobb fotós mobiljai közé tartoztak, hiszen adott a 16 megapixeles Sony IMX240-es (vagy néhány esetben egy Samsung ISOCELL) hátlapi szenzor, a nagy fényerejű, F/1,9 rekeszértékű lencse, a gyors fókusz és működés, számos mód és beállítás, valamint a kitűnő kép- és hangminőség. Hiányzott ugyanakkor a kézi záridő állítás, a programozható fehéregyensúly és a DNG RAW formátumba való mentés. Ezek most bekerültek, így tényleg mindent ki lehet hozni a masinából. No persze az automata és extra módok is rendben teszik a dolgukat éjjel és nappal, csak most már a finomhangolásra is akad lehetőség, mondjuk hosszú záridejű fotózásra 10 másodpercig, az utcai lámpák sárgás fényének javítására, vagy mondjuk az utófeldolgozás saját kézbe vételére nyers képfájlokkal (30 megabájt darabja). Az autófókusz mellett az érintőfókusz is villámgyors, amit követően az expozíció hosszú érintéssel vagy egy csúszka segítségével korrigálható, bár erre ritkán van szükség. A videómontázzsal zenés klipeket lehet készíteni és megosztani négy, hat másodperces kis klip mozaikszerű egymás mellé rakásával, az élő adás pedig lehetővé teszi az elő- vagy hátlapi kamera képének streamelését a YouTube-on, valós időben. Az optikai képstabilizátor és a jó fényerejű vaku még teljesebbé teszik az élményt, és számos mód jár az 5 megapixeles előlapi kamerához is, beleértve az auto HDR-t vagy az exponálást a pulzusszám mérő megérintésével, íme egy példa. Már csak az hiányzik, hogy a képernyő felvillanjon a sötétben szelfizéskor.


[+]

Maradt tehát az 5312 x 2988 pixeles, szélesvásznú felbontás, a remek lencserajzolat, a magas részletgazdagság, a megbízható fehéregyensúly és a jó dinamikatartomány, és a HDR-t is nyugodtan automatán lehet hagyni, a sötét vagy kiégett részleteket pillanatok alatt rácba szedi. Bár vonalélességben létezik jobb kamera, egyfelől 16 millió rögzített pixelből simán lehet A4-es vagy nagyobb fotónyomatot készíteni, másfelől pedig sok gyártó egyszerűen ráhúz a képeire egy élesítési maszkot, amitől egyáltalán nem születnek jobb képek, csak túlékesítettek. Makró vonalon is maradt a magas színvonal: közelképeket 6-7 centiméterről, rengeteg részlettel, kellemesen elmosott hátterekkel lehet készíteni. Kézi módban az érzékenységet ISO50 és 800, a záridőt 1/24000 és 10 másodperc, az időzítőt 2 és 10 másodperc, az expozíciókompenzációt pedig -2 és +2 fényérték között lehet állítani. Akad számos tónus és effekt, négy fehéregyensúly séma, kézzel állítható színhőmérséklet és fókusz, valamint 3 mérési mód. Gyakran használt kézi beállítások kombinációjából három, egyéni tónusból pedig kettő menthető. Az utóbbival egyéni színhőmérsékletet, kontrasztot, telítettséget, kiemelést és árnyékokat adhatunk meg. Ha a nyers formátumban való rögzítést bepipáljuk, akkor profi módban JPG és DNG fájl is mentésre kerül, ami talán este a leghasznosabb, amikor a zajmentesítő algoritmus intenzívebb. A legalsó sor négy képét magunk dolgoztuk fel a nyert képfájlokból, az első fotó 4 másodperces záridővel készült.

Az S6 edge+ hátlapi kamerája mindenhol, mindenkor remekel
Az S6 edge+ hátlapi kamerája mindenhol, mindenkor remekel [+]

Nappal remekelt, és este sem kell az edge+-nak szégyenkeznie, főleg, mivel 1/5 másodpercnél hosszabb záridő is választható (ez az automata mód maximuma). 1/3 másodpercet én 2-3 próbálkozásból kézből megtartok, a hosszabb záridőhöz meg be lehet vetni támasztékot vagy állványt. Este is gyors a fókusz, megbízható a fehéregyensúly, és ha túl sárgásak mondjuk az utcai fények, kézi állítással kompenzálni lehet azt is. A vaku több méterig jó, bár enyhén kékes fényt ad le. A videofelvételek kiemelkedő képminőséggel és részletgazdagsággal készülnek, egy-egy éles 4K képkockából (egy klip itt) akár nyomtatni is lehet. Akad még 2K és 1080p felvétel 30 fps-sel, 1080p 60 fps-sel (egy példa), HDR videó és gyorsított, illetve lassított felvétel is. A hangminőség is remek, az optikai képstabilizátor pedig talán még jobb is, mint a kisebbik edge esetében.

A Samsung Galaxy S6 edge+ zenelejátszója sokrétű, háttere a mindenkori témaháttér A Samsung Galaxy S6 edge+ hangszínszabályzási és hangzásjavítási opciókat is kapott
[+]

A zenelejátszó számok, albumok, előadók, műfajok, szerzők, mappák és egyéni listák alapján rendszerezi helyben tárolt állományainkat, emellett egyszerű kereső is elérhető. Rengeteg mód adódik a hangzásjavításra, aki hisz az ilyesmiben: a SoundAlive fejlett hangszínszabályzó, a SoundAlive+ térhatású hangzást nyújt, a UHQ Upscaler megpróbálja feljavítani a hangminőséget, a „csöves erősítő pro” az ilyen kiegészítő hangzásvilágát imitálja. Az utóbbi három füles csatlakoztatásával működik. Beállítható még intelligens hangerő normalizálás és változtatható a lejátszás sebessége is. A lejátszóhoz akad kezdő-, zár- és főképernyős widget. Az FM-rádió ismét kimaradt.

A Samsung Galaxy S6 edge+ videolejátszója 4K felbontású klipekkel is megbirkózik
[+]

A videó lejátszó az Xvid és AC3 kódolásokon kívül mindent meghajtott, akár 4K-ban, azokkal a kódolásokkal meg egy MX Player küzdött meg, gond nélkül. A gyári lejátszó két oldalán csúsztatva az ujjat lehet a fény- és hangerőt tologatni, a kép elforgatható, átméretezhető és ablakos módba rakható, választhatók feliratok, változtatható a lejátszási sebesség, és még videó szerkesztő is elérhető. Mondanunk sem kell, a mozizás roppant élvezetes ezen a megjelenítőn.

Teszt Samsung Galaxy S6 edge+ Samsung Galaxy E5 HTC Desire 820 Sony Xperia M4 Aqua Lenovo K3 Note
Frekvenciaátvitel (40 Hz-től 15 kHz-ig), dB: +0,06, -0,03 +0,02, -0,05 +0,03, -0,20 +0,02, -0,05 +1,51, -1,93
Zajszint, dB (A): -95,0 -91,3 -91,2 -87,7 -84,8
Dinamikatartomány, dB (A): 95,1 91,1 91,2 88,1 85,3
THD, %: 0,0110 0,0083 0,0510 0,0075 0,0086
IMD + Zaj, %: 0,013 0,012 0,054 0,021 0,019
Sztereó áthallás, dB: -90,6 -89,6 -73,4 -87,3 -83,1

A Samsung mostanság agybadugós kivitelű helyett earbud stílusú mikrofonos fülest mellékel készülékeihez, amely a pár ezer forintos kategóriával összehasonlítva egész jó hangzásvilággal és elég mennyiségű mélyhanggal rendelkezik, persze a drágább darabok gazdagságával és tisztaságával nem kel versenyre. Igen apró a készülék alján lévő mono hangszóró rácsa, mégis minőségi hang árad ki belőle igen hangos maximummal, így a csengőhangok meghallása nem lesz gond, bár 100%-ra húzva már túl élesnek éreztük a hangokat. Sebaj: kicsit lejjebb véve szép telt hangokat hallatott, csak a basszusokból volt kevesebb, mint egy boomsoundos készülékben.

A fülesre kimenő hangminőség kitűnő, a frekvenciaátvitel teljesen kiegyensúlyozott, a zajmennyiség és a sztereó áthallás annyira alacsony, hogy a vájt fülűek sem fognak zörejeket vagy kellemetlen kísérőhangokat hallani, és a maximális hangerőre sem volt panaszunk, amikor minőségi fejhallgatóval teszteltünk nagy felbontású zeneállományainkat.

Adatkommunikáció, üzemidő + végszó

Az adatkommunikáció terén továbbra is élen jár a Samsung. Az egy nanoSIM-et befogadó S6 edge+ Cat.9-os hálózaton akár 450 Mbps-os letöltésre is képes, 3G-n ez az érték ideális esetben 42 Mbps. A vételi jel használatunk során stabil volt, a beszélgetési hangminőség pedig mindkét oldalon remek. A kétcsatornás, MiMo, Direct és hotspot szabványt támogató 802.11/a/b/g/n/ac WiFi modem érzékenysége is jelesre vizsgázott, az utca másik oldaláról is fogta a szerkesztőségi router jelét. Bluetoothból 4.2-re lépett előre a szabvány A2DP-vel, LE-vel, ANT+-szal és apt-X-szel, USB-ből viszont maradt a 2.0 MTP-vel és OTG-vel.

Az S6 edge+ a Galaxy A8 felett
Az S6 edge+ a Galaxy A8 felett [+]

Nem maradt ki az NFC, amely többek között a Samsung Pay fizetési módhoz is használható azokban az országokban, ahol ez elindult (hazánk nem ilyen). Az infrát viszont valamiért kispórolták, és ez sokaknak nem fog tetszeni, hiszen a nappali kényelmes távirányításától fosztotta meg a mobilfelhasználót a gyártó, és nehéz okot találni a miértre. A navigáláshoz a földi antennák és routerek mellett a GPS, a GLONASS és a Beidou műholdak jeleit is fogni lehet, a készülék pedig lakásban, az ablaktól több méterre is számos szatellitre rálát, a pontos pozíció így bármikor pillanatok alatt megvan.

Az S6 edge+ nanoSIM foglalatot kapott, microSD-t viszont nem lehet behelyezni
Az S6 edge+ nanoSIM foglalatot kapott, microSD-t viszont nem lehet behelyezni [+]

Az S6 edge+ 3000 milliamperórás telepet kapott, amely a képernyőméret növekedését figyelembe véve nem jelentős előrelépés, hasonló kapacitásból a Galaxy A8 mégis nagyon sokat kihozott. Az edge+ nem szerepelt annyira jól viszont az átlag 4,5 - 5,5 órás képernyőátlag összejött a tesztelői rutin mellett, amivel egyértelműen a kis edge fölé kvalifikálta magát a nagy. Ráadásul a töltés is villámgyors: a fali adapterrel másfél óra alatt degeszre eszi magát a masina (teszteltük), az opcionálisan megvásárolható vezetékmentes gyorstöltővel pedig két óra alatt jól lakik (nem kaptunk ilyet kipróbálni). Böngészni kis híján 12 órán át lehetett egy huzamban, közepes fényerőn, a MinDig TV adását pedig kereken 11 órán át lehetett streamelni egy töltéssel. Mindez az alacsony készenléti fogyasztással, valamint az energiatakarékos és ultratakarékos módokkal kombinálva igen sokoldalúvá teszi a phabletet, amelyet WPC/PMA szabványú töltőlapok mindegyikére rá lehet dobni. Az üzemidővel tehát elégedettek lehetünk, egy dolog viszont bátran zabálja a kis milliamperórákat: a kamera.

Az S6 edge+ minden szempontból prémium kategóriás készülék, beleértve az árát is
Az S6 edge+ minden szempontból prémium kategóriás készülék, beleértve az árát is [+]

Értékelés: Samsung Galaxy S6 edge+
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 10 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 10 pont
Belső
Kezelhetőség 10 pont
Sebesség 10 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 10 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 10 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

A Samsung Galaxy S6 edge+ egy nagyra nőtt S6 edge. Köszönjük Bone, ki nem találtuk volna! De tényleg ez a helyzet, és ez alapvetően jó hír. Megmaradt a roppant szemrevaló (ám ujjlenyomat-kollektor) formavilág, a hibátlan összeszerelés, a kitűnő rendszersebesség, a remek kamerák, a gyors ujjlenyomat-olvasó és tovább bővült az edge oldalak funkcionalitása. A képátló növekedése nyomán még nehezebb betelni az AMOLED kijelző látványával, viszont nehezebb is azt kezelni. Több a RAM és a kamerafunkció, jobb az üzemidő és a gyorstöltés már vezetékmentes formában is elérhető. Az FM-rádión és a microSD foglalaton túl viszont most az infra is kimaradt, és ezt tényleg nem értjük, a Samsung phabletjei pont mindenes mivoltuk miatt voltak népszerűek, erre meg sorra kopnak ki a népszerű funkciók.

Akkor most jobb lett-e az edge+ az edge-nél vagy sem? Nem feltétlenül, de nem is kellett jobbnak lennie, mert hardveresen és külsőleg nagyon ott van a kistestvér, így sikerrel lehetett phablet méretűre nagyítani, apróbb finomításokkal. Ha pedig tényleg nem jelenik meg 2015-ben a Note5, akkor az edge+ az év második felének Samsung csúcskészüléke, és ebben a szerepben is megállja a helyét. Viszont konkurencia is erős: ott at LG G4, a Honor 6 Plus vagy a OnePlus 2 jóval alacsonyabb árcédulával, a Lenovo Vibe Z2 Pro meg féláron, megemlíthető továbbá az exynosos Galaxy A8 házon belül. 260 ezer forintos kezdőárával az S6 edge+ ezeknél sokkolóan drágább, egy vagyont kell otthagyni érte, és hiányzik az S Pen és a kapcsolódó szolgáltatások sokrétűsége, hogy a Note széria örökébe lépjen. Márpedig ha phabletről van szó, még mindig az az az etalon – az S6 edge+ csak egy nagyon jól sikerült, túlárazott óriáskészülék.

Samsung Galaxy S6 edge+

Bone123

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Samsung Galaxy S6 edge+
 Samsung Galaxy S6 edge Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 154,4 x 75,8 x 6,9 milliméter
Tömeg 153 gramm
Színvariációk Fehér, fekete, ezüst/titán, arany/platina
SIM-foglalat nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5,7 hüvelyk
Kijelző felbontása 1440 x 2560 pixel (518 ppi)
Kijelző és készülékház védelme Gorilla Glass 4 (a hátlapon is)
Kijelző típusa Super AMOLED kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Samsung Exynos 7420
Processzor típusa 1,5 GHz-es, négymagos Cortex-A53 és 2,1 gigahertzes, négymagos Cortex-A57
Processzor csíkszélessége 14 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Mali-T760MP8
RAM mérete 4 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 32/64 GB
Memória bővíthetősége nem bővíthető
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE 800/850/900/1800/2100/2600
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA/ LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 450 Mbps
LTE Cat.9
IrDA / Bluetooth nincs / 4.2 (A2DP, LE, apt-X)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac, dual band, WiFi hotspot, Direct, MiMo
USB microUSB 2.0 (MTP, OTG)
Ujjlenyomat-olvasó van
Pulzusszámmérő van
SpO2 mérő van
Barométer van
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
Beidou van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 5.1.1 (Lollipop)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter van
Extra szoftverek S Health, Privát Mód, Intelligens Kezelő, Galaxy Apps, S Tervező, Fájlkezelő, OneDrive, OneNote, Word, Excel, Power Point, Skype, Témaáruház, OnCircle
Multimédia
Fő kamera 16 megapixel, autófókusz, élő HDR, F/1,9-es lencse
Másodlagos kamera 5 megapixel, autófókusz, élő HDR, F/1,9-es lencse
Videófelvétel 2160p @ 30 fps, 1080p @ 60 fps, 720p @ 120 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 3000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő n/a
Beszélgetési idő n/a
Zenelejátszási idő n/a
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor, ultratakarékos üzemmód, gesztusvezérlés, ujjlenyomat-olvasó, pulzusszám mérő, véroxigén-telítettség mérő, légnyomásmérő, edge funkciók

Azóta történt

Előzmények