Hirdetés

Samsung Galaxy S24 Ultra - ha működik, ne változtass!

Az AI árnyékában a kamerák fejlődtek a legtöbbet, ám vannak hardveres kérdőjelek.

Fotós képességek

A Galaxy Ultra mindig is a legkövetkezetesebb kameramobilok egyike volt, ha az elő- és hátlapi, valamint fotós-videós minőségről van szó, viszont hardveres korlátokkal és problémás feldolgozással rendre lemarad az aranyéremről. Bár idén sem lett minden szenzor méretes és nagy felbontású, komolyan ráment a Samsung az algoritmusra, és kapásból remek minőségű az előlapi szelfi és portré (12 megapixel, 25 mm, f/2,2, dual pixel PDAF). Jófajta a hátlapi 3x-os és 5x-ös portré is, bár Dani annyira jól megborotválkozott, hogy az előbbi képen már-már túl sima babaarca.

Szelfi és szelfiportré (1-2. kép), 3x-os és 5x-ös hátlapi portré (3-4.)

A szoftver gyorsan indul és minden kamera pillanatok alatt fókuszál, ám ennél is fontosabb, hogy érezhetően fürgébb a módok és a lencsék közötti váltás, akárcsak a képek ellövése az exponáló megérintése után. Megvan a profi fotó és videómód, illetve a portrévideó, az éjjeli és csillagfotózás, az ultraszéles kamerát használó panoráma, a gyorsított és lassított felvétel, valamint a 4K videó 120 fpssel. Ám onnantól nyilvánvaló, hogy még mindig szétszórt a fotós helyzet, hogy a 200 megapixeles főkamerával (1/1,3”, 23 mm, f/1,7, multi-PDAF, OIS) kapásból hatféle fotó lőhető: automata módban 12, 50 és 200, Profi RAW módban pedig 12, 24 és 50 megapixelen.

Hirdetés

Automata mód 12, 50 és 200 MP (1. sor), Profi RAW 12, 24 és 50 MP (2.)

Felejtsük el az 50 és 200 megapixelt: feleslegesen nagy a fájlméret, kevés extra részlettel, és tegyük most félre a 12 megapixelt, mert azt lejjebb elemzem. Az újítás az iPhone 15 mintájára biztosított 24 megapixel Profi RAW módban: egyértelműen több a részlet, mint 12-n, és nem akkora a fájlméret, mint 50-en. De azért az iPhone 24 megapixeles képei a részletesebbek, lehet ezen még dolgozni.

Főkamera, 12 megapixel

Kitűnő dinamikaátfogás, pontos expozíció és színek, kiemelkedő részletesség: összeszedte magát a Samsung, és bár még mindig maradt a zajszűrésből és az túlélesítésből (lásd a metrókijáratot), soha nem volt véleményem szerint ilyen kellemes a gyári Galaxy képminőség. Este sem botlik meg a készülék, koromsötétben pedig sokkal többet lát nálam.


[+]

2x, 3x, 5x és 10x zoom, S23 Ultra (1. sor), S24 Ultra (2-3.)

A Samsung négyféle optikai színvonalú nagyítást ígér, igaz: a 2x-eset a főkamera tudja le szenzorzoomal, a 3x-os és 5x-ös állást a két teleobjektív, a 10x-eset pedig az utóbbi, szintén szenzorzoommal.

2x-es szenzorzoom, 12 megapixel

Már a 2x-es hibrid zoomot nézve nyilvánvaló: előnyben az S24 Ultra algoritmusa az S23-hoz képest. Bár nem tűélesek a képek, mégis a piac egyik legjobb szenzoros nagyítását kapjuk remek expozícióval és dinamikaátfogással. Este is elég jó a helyzet.

3x-os optikai zoom, 12 megapixel

A 3x-os zoomkamera papíron változatlan 10 megapixelen és 69 mm-en (f/2,2, dual pixel PDAF, OIS), ám a szenzor valójában 12 megapixeles és 61 mm-es lencse van előtte 2,7x-es zoommal, csak a Samsung belevág és belenagyít a felvételébe. Fogalmam nincs, miért nem fért oda akkor már egy 3x-os optika nagyítási trükközés nélkül – 61 mm-en a Google Camera felvétele picit nagyobb látóterű és részletesebb. Mégis látványos a részletjavulás az S23 Ultrához képest, a szokásosan jó dinamikával, expozícióval és színekkel. Az esti helyzet inkább csak átlagos, de bőven használható, hacsak nincs olyan sötét, mint a félgőzzel világító Lövőház utcában. Ott azért már szenved az apró szenzor.

5x-ös optikai zoom, 12 megapixel

A főújítás a 10-ről 50 megapixelre, és a 10x-es nagyításról 5x-ösre váltó periszkópos kamera (113 mm, f/3,4, PDAF, OIS). A marketinganyagban jól mutatott az előd 10x-es nagyítása, ám a gyakorlatban nagyon ritkán jött kapóra, és gyengén muzsikált az átmeneti zoom 3x-os és 10x-es állás között, lásd fent az S23 Ultra 5x-ös eredményét. Az újdonság viszont remekel 5x-ös natív tartományban, úgy részletesség, mint dinamika oldaláról, és szintekkel jobb az éjjeli telezoom, köszönhetően a nagyobb szenzornak és a pixel binning feldolgozásnak.

10x-es szenzorzoom, 12 megapixel

Amit az S24 Ultra nyer a vámon, azt elveszíti a réven: nem rossz, de nem is olyan részletes a 10x-es hibrid zoom, mint az optikai az S23 Ultrával – legalábbis nappal. Azért használhatók, de semmiképpen nem topminőségűek a képek, este pedig már az S24 Ultránál az előny. Mégis azt gondolom: több részletet ki lehetett volna hozni az 50 megapixelből.

Ultraszéles kamera, 12 megapixel

A 12 megapixeles, 120 fokos egység évek óta változatlan (1/2,55”, 13 mm, f/2,2 dual pixel PDAF, makrók), és szokásosan közepes a vonalélesség, korrekt dinamikaátfogással, észrevehető zajszűréssel és túlélesítéssel. Az algoritmus azért itt is javult, főleg este, mégsem készít a gyári szoftver olyan jó képeket, mint a Google Camera (nappal vagy éjszaka). Szóval lehetne még a kódon javítani, ám végső soron egy quad-Bayeres nagy szenzor lenne a megváltás. Minden lencsét nézve mindenesetre határozottan előrelépett a fotós minőség, hogy a Samsung a legjobbakkal versenyezzen, de mások is fejlődtek.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények