Samsung Galaxy Note10 Lite - van egy tollad?

Integrált, multifunkcionális stylusszal eddig nem nagyon volt alternatíva, a Note széria pedig mindig a csúcskategóriában indult, ennek megfelelő áron. A Note10 Lite viszont arányos és ésszerű kompromisszumot kínál.

Multimédia

A Note10 Lite a szerényebb hardverért cserébe komolyabb kamerarendszert kapott, legalábbis az S10 Lite kissé feleslegesnek bizonyuló makró szenzorát lecserélték egy rendes, 12 megapixeles, optikai képstabilizálással és PDAF-al ellátott, kétszeres optikai zoomot biztosító egységre (ami az adatok alapján valószínűleg az S10 telés szenzora). A főkamera is natívan 12 megapixelt tud f/1,7-es rekesszel, Dual Pixel PD autofókusszal és OIS-szal, és a 123 fokos ultraszéles is 12 megapixelen rögzít. Az előlapi 32 megapixeles szenzor HDR-rel dolgozik kétféle látószöggel, a nagyítás és a portré mód viszont szoftveres. Mozgókép esetén elérhető a FHD 60 fps és a 4K 30 fps is mint opció.

[+]

A szoftver szokás szerint borzasztó egyszerűen használható, a kezelőfelület pedig testreszabható. A látószögek és kamerák közötti váltás az ikonokat nyomkodva lehetséges, csippentő mozdulattal pedig tízszeres hibrid zoomig válogathatunk. Az élőképen minden kéznél van, a kameramódokat pedig tetszés szerint szerkeszthetjük vagy hagyhatunk mindent (panoráma, szuperlassítás, lassítás, hyperlapse) a Több címszó alatt. Van AR-emoji, Bixby Vision, Élő fókusz a normál és a széles látószögű szenzorral, ételfotó, éjszakai mód, és professzionális.

Hirdetés

12 MP főkamera

Pro módban kizárólag a főkamera működik, de lehet ügyeskedni az érzékenységgel (ISO 50-3200), záridőt 1/24000 és 10 között választhatunk; a hőmérsékletet, tónust, kontrasztot, telítettséget, csúcsfényeket és árnyékokat egy skálán húzogathatjuk; állítható a mérés és a fókuszmód; a fehéregyensúly 2400 és 1000 Kelvin között százas nagyságrendben bármi lehet, az expozíciókorrekció pedig +/- 2 tartományban uralható. Van lehetőség a Pro módban készült fotók nyers képfájljainak párhuzamos mentésére is, csak engedélyezni. Szépítés, képarány, LED segédfény természetesen van, HDR pedig vagy nincs vagy automatikus.

12 MP 2x optikai zoom

A főkamera és a zoomkamera kifejezetten erős, utóbbi úgy nem annyira meglepő, hogy valószínűleg tavaly az S10 és S10+ modellekbe is ezt pakolták. Kimondottan jó a vonalélesség, erős a dinamika, rengeteg apró textúra fedezhető fel, pontos a fehéregyensúly, arányos a zajcsökkentés és az élesítés. Már úgy értem, nappal.

12 MP ultraszéles

Alapvetően az ultraszéles szenzorral sincs baj, a széleken korrekció nélkül sem durva a torzítás (amúgy be lehet kapcsolni), kromatikus aberráció viszont már előfordul és a részletek is összemosódnak. Jelentősebb több a zaj, gyengébb a vonalélesség, de a dinamika kedvezőtlen körülmények között is nagyon jó.

12 MP Éjszakai mód; főkamera és ultraszéles

Este azért mindhárom szenzor kisebb nagyobb mértékben zavarba jön, nagyon erős a zajmentesítés, a vonalak bizonytalanok, gyengül a dinamika, a digitális zoom esetében a fókusz sem mindig pontos és érezhetően küzd a zajjal, az ultraszéles pedig ultra durván elmossa az ultraszéleket. Részletek ugyan nincsenek, de legalább egy pisszenés se a képeken. De végül is erre találták ki a dedikált éjszakai módot, amit pár másodpercig kell csak stabilan tartani, hogy összedolgozza az algoritmus az eredményeket. A főkamera és az ultraszéles Éjszakai módban lényegesen jobb képeket készít, sokat javul a dinamika, de láthatóan erőlködik a zajjal és az élesítéssel, a zoomkamera meg egyáltalán nem ismeri ezt a módot.

Mozgóképet rögzíteni az S10 Litettal ellentétben 4K 60 fps minőségben is tudunk a főkamerával, de szuperstablizilás nélkül. Az OIS persze teszi a dolgát, de közel nem olyan érzés, mint a Super Steady mód. FHD felbontásban mindhárom szenzor bevethető, válthatunk menet közben is, ami nem mindig teljesen zökkenőmentes, de villámgyorsan észhez tér a rendszer. A képminőség egészen kiváló, a dinamika itt sem jön zavarba, határozott a vonalélesség és korrekt a hang. A szuperstabi kizárólag 1080p 30 fps-sel érhető el, az ultraszélesből vág és szokás szerint kitűnően működik, pedig rendesen kiléptem a videó végét.

Videólejátszó úgy különösebben nincs, a tartalmak a galériából vagy a fájlkezelőből nyílnak meg mindaddig, amíg le nem töltünk egy tetszőleges alkalmazást. Amint megnyitunk egy videót, a lejátszó javasolja, hogy töltsük le a Samsung megoldását. Ugyanazt tudja, mint a beépített, csak lesz rendes könyvtár. Egyetlen problémám van vele: nincs benne időzített kikapcsolás. Nem kellemes hajnalban klingon csatakiáltásra riadni.

[+]

Viszont kezeli a feliratokat, a hangsávokat, értelmezi az AC3 kódolást és tetszőlegesen méretezhető lehet kisablakos nézetben mozizni. A 4K felbontás véletlenül sem probléma, a Widevine L1-es biztonsági szint pedig nem csak nagy felbontású streamet teszi lehetővé, de a HDR kijelző a magas dinamikatartományú tartalmak (YouTube, a Netflix, Prime Video) megjelenítését is támogatja.

[+]

A zenekönyvtárat alapvetően a YouTube Music rendezi, de a rend kedvéért a Samsung saját megoldását leszedtük, amiben annak rendje és módja szerint elérhető a hangszínszabályzó és az Adapt Sound, a Dolby Atmos viszont csak fülhallgatóval. Előbbivel a saját hallásunknak és képességeinknek megfelelő hangzást eszközölhetünk. A hangkép kellően telt, erősebb művekben is megmaradnak a részletek, de a mélyek nyilván nem definiáltak a multimédiás hangszórón keresztül. Viszont tisztán és kellően hangosan szól. 3,5 milliméteres jackben végződő fülhallgatóval FM-rádiót is hallgathatunk (ez már két jó pont a csúcsszériákkal szemben), a fülhallgatóra jutó hangminőség pedig nem sok kívánnivalót hagy maga után még a Note9-hez kapott AKG fülhallgatóval.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • Samsung Galaxy S10 Lite - a felejtés bére

    Szép, gyors és sokáig bírja, mégis elfelejtette az S10 Lite mindazt, amit ma már kedvező árú elődei a legjobban csináltak.

  • Samsung Galaxy Note9 - stylus-szimbólum

    Semmin nem változtattak, de a dizájn és az S Pen képességei fejlődtek, az akkumulátor pedig nőtt. Ráncfelvarrás, de egy ennyire működő koncepción oktalanság is lenne módosítani.

Hirdetés