Samsung Galaxy J3 (2017) - már a panel sem a régi

A J-széria alsó-középkategóriás újdonsága nem kapott AMOLED kijelzőt vagy ujjlenyomat-olvasót. Érdemes lehet így megvenni?

Hirdetés

Hardver, Samsung Experience 8.1

A tavalyi modell szégyenfoltja volt a 32-bites, Spreadtrum rendszerchip, idén szerencsére ezt meghaladták, és egy házon belüli Exynos 7570-tel oldották meg a feladatot. A lapka büszkesége a 14 nanométeres FinFET gyártástechnológia, egyébként teljesen átlagos a teljesítménye, az 1,4 GHz-re skálázott, négymagos Cortex-A53 hozza az ennek megfelelő szintet, az egymagos Mali-T720 azonban szűk keresztmetszet lesz, ha játékra kerülne sor. A 16 GB-os belső tárolóból 10 marad az első bekapcsolás után, ám ez egyébként sem túl gyors, így egy microSD-kártyával nem fogjuk rontani a rendszer teljesítményét, a 2 GB RAM pedig bár nem túl sok, a legtöbb feladatra elég, az átlagnál jobb memóriakezelésnek köszönhetően még nem lesz kényelmetlen 3-4 lapon böngészni a gyári szoftverrel, esetleg néhány kisebb program között váltani.

Ez a hardver nem 3D-s játékokhoz készült, leginkább a grafikai oldal sovány Ez a hardver nem 3D-s játékokhoz készült, leginkább a grafikai oldal sovány
Ez a hardver nem 3D-s játékokhoz készült, leginkább a grafikai oldal sovány [+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Samsung Galaxy J3 (2017) Xiaomi Redmi 4X Meizu M5 ZTE Axon 7 Mini
Rendszerchip Exynos 7570 Snapdragon 435 MediaTek MT6750 Snapdragon 617
AnTuTu Benchmark 6.x 35520 pont 43812 pont 40898 pont 46427 pont
Vellamo Browser 2920 pont 2393 pont 2079 pont 2644 pont
Vellamo Metal 1028 pont 1273 pont 1071 pont 1195 pont
Geekbench 4 (single/multi) 627 / 1850 pont 678 / 2086 pont 598 / 2174 pont 703 / 2016 pont
GFXBench Man. onscreen 5,4 fps 14 fps 10 fps 6,3 fps
GFXBench Man. offscreen 2,6 fps 7,1 fps 5,2 fps 6,4 fps
GFXBench T-Rex onscreen 11 fps 26 fps 21 fps 16 fps
GFXBench T-Rex offscreen 6,8 fps 16 fps 13 fps 16 fps

Ha a rendszer sebessége olyan jó lenne, mint a frissessége, semmilyen problémáról nem számolnánk be, 7.0-s Nougatot kapunk júniusi biztonsági csomaggal és 8.1-es Samsung Experience (leánykori nevén TouchWiz) kezelőfelülettel. Ami a pörgősséget illeti, korántsem ennyire fényes a helyzet, akit az apró akadozások és a betöltőablakok zavarnak, biztosan nem lesz elégedett. A tárcsázóra körülbelül két másodpercet kell várni, addig nézhetjük a betöltőablakot, de a jó öreg Briefing is vaskos késedelemmel jelzi, hogy választhattunk volna ennél drágább készüléket, ha már a dél-koreai márkához ragaszkodunk.

A hírfolyamot csak akkor ne kapcsold ki, ha tényleg rendszeresen használod A hírfolyamot csak akkor ne kapcsold ki, ha tényleg rendszeresen használod
A hírfolyamot csak akkor ne kapcsold ki, ha tényleg rendszeresen használod [+]

A gyártó által módosított Android rendszerről ugyanakkor nem sok rosszat lehet mondani, egyrészt átlátható és rendezett, másrészt témákkal könnyedén testreszabható, nem utolsó sorban pedig tele van hasznos extrákkal: egykezes mód, kis méretű alkalmazások, gyorsindító a kamerához, felemeléskor rezgéses értesítések, két fiókos bejelentkezés egy alkalmazásba, továbbá egyszerű üzemmód a kezdőknek és game launcher, ami képes akkumulátorkímélő módban futtatni a játékokat, ha már teljesítmény amúgy sincs, illetve külön némítást is állíthatunk be az ilyen programokra, hogy könnyedén hallgathassuk a saját zenénket unaloműzés közben. Jól kitalált extrák, valamennyire használhatók is, de bőven kell mögéjük vas, nem a J3-ra optimalizáltak, amikor ezt a szoftverkínálatot összerakták.

Remekül használható az egykezes mód, gyakran jön jól! Remekül használható az egykezes mód, gyakran jön jól!
Remekül használható az egykezes mód, gyakran jön jól! [+]

Van hagyományos alkalmazásmenü, de a legfeljebb öt, alulra helyezhető, fix parancsikon közül egyet sem foglal el, hiszen egy horizontális suhintással érhető el. Ebből adódóan a két lépcsős értesítési függönyért a legfelső sávig kell nyújtózkodnunk, ahol egyébként maximum 14 gyorskapcsoló és a fényerőszabályzó csúszka kap helyet. A beállításokon belül az eszköz karbantartása fülre kell mennünk, ha az akkumulátor, a tárhely, a memória és a biztonság szempontjából szeretnénk optimalizálni, ezt egyébként automatikusan megteszi, ha utasítást adunk rá.

100 GB felhőtárhely egyáltalán nem rossz ajándék 100 GB felhőtárhely egyáltalán nem rossz ajándék
100 GB felhőtárhely egyáltalán nem rossz ajándék [+]

Felhős megoldásokból rögtön hármat telepítettek, a Samsung és a Google megoldása 15-15 GB-ot ad ingyenesen, a OneDrive azonban egyből 100 GB-tal tolja meg lehetőségeinket, egy évig. Külön mappát kaptak a Google-szoftverek, de Microsoft- (Word, Excel, PowerPoint, OneDrive, Skype) és Samsung-programoknak is jutott könyvtár, ez utóbbiban levelezőrendszer, fájlkezelő, böngésző, alkalmazásbolt, illetve életmóddal foglalkozó app is található.

Alapértelmezetten egyszerű a billentyűzet, de könnyen alakíthatunk rajta Alapértelmezetten egyszerű a billentyűzet, de könnyen alakíthatunk rajta
Alapértelmezetten egyszerű a billentyűzet, de könnyen alakíthatunk rajta [+]

A virtuális klaviatúrát is a Samsung szállítja, természetesen van benne helyesírás-ellenőrző, központozási segéd (dupla szóközzel mondatvégi pont és szóköz kerül beszúrásra), változtatható méret, opcionális számsor a felső részre, illetve szabadon választható, egyéni szimbólumok. A szótár alapértelmezetten is részletes, ahogy a fordítás minősége is kitűnő, egyedül a túlzott rövidítések lehetnek olykor zavaróak, ezt még tesztelhették volna.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés