Samsung Galaxy Fold - hajtsatok!

A Samsung első, összehajtható kijelzővel rendelkező okostelefonja hosszas vajúdás után piacra került nálunk is. De megér ez ennyi pénzt? (Nem.)

Szétnyitva

Kinyitni király. Mármint úgy értem, hogy azért ez mégiscsak szokatlan mozdulatsor valamivel kapcsolatban, amibe bele van hajtogatva egy kijelző, úgyhogy a Foldnál még nyilván egy látványosságnak számít az egész műveletsor. Ennek a hajlítható kijelzőnek azért vannak még korlátai, egyrészt nem lehet annyira egymásra fordítani a két felét, mint egy papírlapnak, mert akkor eltörne. Magyarán becsukás után is kell benne legyen valami nagyon kis sugarú ív a zsanérnál, ezért aztán a Fold két fele nem passzol légmentesen egymásra, ha össze van hajtva. Tehát ott bizony bejut a szennyeződés, meg hát esztétikailag sem tökéletes, de el kell fogadni, hogy ez egyelőre technológiai szempontból itt tart.


[+]

A szétnyitáshoz nincs külön gomb, retesz, vagy speciális trükk, simán meg kell fogni a cuccot és kinyitni, mint egy könyvet. Magától nem fog megtörténni mindez, mert mágnes húzza egymáshoz összecsukott állapotban a termék két felét. Szóval kitapogatjuk a peremet és kinyitjuk, ekkor pedig feltárul a belső kijelző. Amely nyilván be is kapcsol tök logikusan, mert különben ugye minek nyitogatnánk. Becsukni viszont nem lehet ügyesen, mert az embernek okvetlenül meg kell támasztani a termék egyik felét, hogy ráhajtsa a másikat, magyarán jó eséllyel meg fog nyomni valamit a kijelzőn, amit nem szándékozott. Irgalmatlan sok rodolfós gyakorlat után már egyébként egész vadnyugatias pisztolyhős módjára meg tudtam csinálni ezt a műveletet egy kézzel, de azért nem ez lesz a jellemző, már csak azért sem, mert ilyenkor nem okvetlenül van biztonságban a termék a gravitációval szemben, egy ilyen értékű motyót pedig senki sem dobál örömmel.


[+]

Az egész kialakítás egyébként sokakban megnyomta a nosztalgikus faktort is, sokan jöttek azzal, hogy arányaiban eléggé hajaz a cucc a korabeli Nokia Communicator termékekre (9500), csak ugye ott nem egy paplanszerű kijelző volt belül, hanem egy gombsor. Ha a termék nyitva van, akkor mindenki azt sasolta, hogy látszik-e a hajlításnál bármiféle göröngy, ami nem csak hogy látszik (főleg kicsikét oldalról), hanem simán ki is lehet tapintani, nem lesz tükörsima a felület. És ami ennél picit illúziórombolóbb, hogy a hajtogatás során lehet hallani valamiféle nyiszogást is, ahogyan gondolom a mechanika tetején a kijelző odébbgördül. Az viszont tény, hogy egy pillanatra sem éreztem, hogy ez még valami bétás izé, nem merült fel, hogy ajjaj, a következő nyitásnál itt valami probléma léphet fel, érzésre időtállónak tűnik a dolog, de ezt majd a hosszabb távú használat fogja megerősíteni, rosszabb esetben megcáfolni.


[+]

Kijelző-teszt (a táblázat szétnyitható)
Mérés Samsung Galaxy Fold külső Samsung Galaxy Fold belső Huawei P30 Pro Samsung Galaxy Note10+ LG G8X ThinQ
Képátló 4,60 hüvelyk 7,30 hüvelyk 6,47 hüvelyk 6,80 hüvelyk 6,4 hüvelyk
Felbontás 760 x 1680 1536 x 2152 1080 x 2340 1440 x 3040 1080 x 2340
Technológia Super AMOLED Foldable Dynamic AMOLED Curved OLED Dynamic AMOLED P-OLED
Fehér fényerő 339 / 876 nit 329 / 801 nit 533 / 921 nit 378 / 1067 nit 388 / 485 nit
Fehér fényerő (min.) 1,6 nit 1,8 nit 2,0 nit 1,8 nit 2,3 nit
Fekete fényerő 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit
Kontrasztarány végtelen végtelen végtelen végtelen végtelen
Színhőmérséklet 6890 K + kézi 6327 K + kézi 6968 K + kézi 6479 K + kézi 7645 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A kinyitott Fold 7,3 inches kijelzőt kínál, amely 1536 x 2152 pixelt jelenít meg. A képarány valami egészen egyedi, körülbelül 27:19-es, amihez nyilván a világon semmi sem tud alkalmazkodni, ami egy picit is igényli a fix arányokat, viszont speciel pont a Samsung felülete szépen elterül rajta, már-már túlontúl is szellős. Ráadásul a nyitott Fold jobb felső szegmensébe csúnyán belepiszkít minden idők legnagyobb noccsa, amelybe további két kamera és egy fényérzékelő került bele, ezt bizony jóval elegánsabb lett volna kisebb méretben megoldani, de itt valószínűleg a helyhiány okozott gondot. Az is kissé oldschool és esetlen, hogy a belső kijelző körül akad ugyan káva, de annak nem a vastagsága feltűnő, hanem hogy peremszerűen fut körbe, mint a régi időkben, nyilván érthető módon azért, hogy az összecsukás során ne kelljen teljesen egymásra hajtogatnia a kijelző két felét a mechanikának.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés