Samsung Galaxy Fold - hajtsatok!

A Samsung első, összehajtható kijelzővel rendelkező okostelefonja hosszas vajúdás után piacra került nálunk is. De megér ez ennyi pénzt? (Nem.)

Hirdetés

Doboz, külső

A dobozban van poén. Az egy dolog, hogy a Galaxy felirat úgy van rányomva a csomag tetejére, mintha maga alá fordulna, de ha széthúzzuk a pakkot, akkor az két további dobozt rejt. A felső egy nagyon lapos, szinte négyzet alakú papír, na ebben fekszik kinyitott állapotában a Fold. Alatta pedig egy klasszikusabb dobozban van minden más, adatkábel (Type-C), gyorstöltő, egy Galaxy Buds, ami valahogyan belefért a termék árába, meg egy tok. És a tok vicces, mert kettő részből áll, egyiket az előlapra kell pattintani, a másikat meg hátra. Egyébként pofás, simán átmegy rajta az NFC és a vezeték nélküli töltés is.


[+]

Első és legfontosabb tanács: a Fold nem hímestojás. Már az alakja miatt sem, ugye, de leginkább nem kell vele kesztyűs kézzel bánni, elvileg úgy lett kitalálva, hogy az ember napestig nyitogathatja, ha ehhez szottyan kedve. Nem fog olyan gyakran szottyanni, mint amilyen gyakran mondjuk egyébként rákukkantunk egy okostelefonra, hogy jött-e értesítés, mennyi az idő, vagy hogy megkaptam-e már a bónusz hyperládát a tudjistenmilyen mobilos játékban. Mert ezeket mind el lehet intézni a külső kijelzőn.


[+]

Összecsukva a Fold olyan, mint egy meglehetősen oldschool távirányító. Egyrészt vaskos, másrészt hosszúkás. Plusz még elég nehéz is, 263 grammot nyom, egyébként minden félelmem ellenére egy szűkebb szabású farmerzsebbe is bele lehet csúsztatni, de nem marad észrevétlen. Ha ilyenkor szemből nézzük (mármint nem gatyába helyezés után) és a külső kijelzőt bekapcsoljuk, akkor hirtelen az ember azt érzi, hogy tíz évet ugrott vissza az időben, ekkora kávákat talán még sosem lehetett látni okostelefonos kijelző körül. Mert az előlapon csak 4,6 hüvelykes, 720 x 1680 pixeles felbontású, 21:9-es képarányú OLED panelt fogunk látni, ami kicsi.


[+]

Nem úgy kicsi, hogy értelemszerűen nagyságrendekkel kisebb annál, mint amit belülre hajtogattak, hanem abszolút értékben is kicsi, egyszerűen mütyürkézős. És ha valaki azzal jön nekem, hogy mit sírok, régebben a 4,6 inchre is azt mondtuk, hogy túlzás, akkor lehet fordulni nagy szeretettel Pitagorasz bácsi irányába, mert azok a korabeli kijelzők 16:9-es (még régebben 3:2-es) képarányt vonultattak fel. 4,6 inches az Xperia Z3 Compact kijelzője is, de az 5,84 centis szélességet jelentett, most meg van 4,6 centink. Csak mondom, hogy ez keskenyebb, mint amit az első iPhone kapott.


[+]

Mondjuk abban nincs vita, hogy egy kézzel is el lehet rajta szütyörögni, csak nagyon oda kell figyelni, mert egy virtuális gombsor így elég keskeny, de a 85-ös buszon állva még mindig inkább így írok üzenetet, mintsem kinyitva tepsivé a cuccot, mert ahhoz okvetlenül két kéz kell. Tudom, igen, egy Galaxy Folddal nem szoktak emberek a 85-ös buszra felszállni, de nem is ez a lényeg, hanem hogy egy csomó olyan szituáció adódik, amikor kénytelenek vagyunk a külső ablakban maszatolni, mert nincs lehetőségünk mindkét kezünket használni. Annyira szűk a hely széltében, hogy a szokásos Samsung menürendszer csak három ikont rak egymás mellé.


[+]

A kis kijelző felett van egy kameránk is (mint a Galaxy S10 esetén), plusz itt van a beszédhangszóró és ez egy nagyon fontos tudnivaló, ugyanis szétnyitott Folddal telefonálni nem annyira jó. És mondjuk meglehetősen idétlen is lenne, ha nem is annyira, mint amit az első N-Gage erőltetett rá a júzerre, de talán jobb is így, hogy a beszélgetéseket a termék becsukott állapotával szükséges abszolválni. A külső kijelző AMOLED panele amúgy szinte láthatatlan, ha nem aktív a megjelenítő, nyilván a mellékelt tokot rátéve markáns határok képződnek ott, ahol a kijelzőnek ablakot kellett vágni, plusz itt kvázi képződik egy perem is, ami remekül szippantja magára a port.


[+]

A termék hátulja is szép, kicsit csillog, de egyáltalán nem hivalkodó, a kamera viszont kilóg rendesen, ezt még a tok sem tudja pont síkba hozni, marad egy milliméternyi eltérés. A hármas optika egy az egyben az S10-ből költözött át, mondjuk arra ott sem volt panasz. Összecsukva a Fold bal oldala azért nem rejt semmi gombot és egyebet, mert ott van a zsanér. A másik oldalon a felső rész tartalmazza a nanoSIM foglalatot (egyet fogad, kétkártyás működéshez eSIM kell, amit itthon a Telekom tud biztosítani), ez kinyitva nyilván átkerül a másik oldalra.


[+]

A többi gomb marad itt kinyitás után is, hiszen azok az alsóbb részen kaptak helyet. Hangerő és kijelzőizélgető gomb van itt, plusz egy oldalsó ujjlenyomat-olvasó. A két kijelző közé bajos lett volna betenni, szóval érthető az elhelyezés, jól és pontosan működik. De van arc alapú feloldás kinyitva és becsukva is. Alul van még egy Type-C port, hangszóró alul és felül is akad, plusz pár antennakilépő, de amúgy az összecsukott Fold csak azért tűnik fel bárkinek, mert kicsit hurkaszerűbb, mint egy átlagos okostelefon.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés