Samsung Galaxy A80 - méretes tévedés

Számos remek tulajdonsága van a gigászi panellel szerelt, káva- és noccsmentes A80-nak. A motorikus kamera és az akusztikus beszédhangszóró nem ilyen.

Hirdetés

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

Az A80 két nanoSIM-et fogad be minden hazai LTE sáv támogatásával, akár 600 Mbps letöltési rátával. Rossz döntés volt a hagyományos beszédhangszórót akusztikus (piezoelektromos) képernyő technológiára cserélni: az előállított hang dobozos és digitális, amely bőven hagy kívánnivalót maga után. Főleg zajosabb környezetben kell a képernyőt a fülhöz szorítani, és akkor is úgy szól, mintha rossz kihangosítót hallgatna az ember. Szentkuti kolléga véleménye sem kegyesebb. A képernyő ráadásul állandóan bekapcsol hívás közben, így volt, hogy a fülemmel multitaskingoltam, vagy a hívást elnémítottam. A túloldalon legalább tisztán értettek, mindenesetre a képernyőhangszórót csak akkor szabadott volna beépíteni, ha van olyan jó, mint a P30 Pro megoldása.


[+]

A kétcsatornás WiFi modem érzékenysége remek (802.11a/b/g/n/ac, VHT80, MIMO), a Bluetooth 5.0-s (A2DP, LE), az USB port Type-C típusú (2.0, MTP, OTG). A navigáláshoz az A-GPS mellett a GPS, GLONASS, BeiDou és Galileo műholdak segítenek be egy csatornán, villámgyors pozicionálással. Akad iránytű, NFC, a mobilfizetéshez továbbá MST, illetve gyorsulásmérő, giroszkóp és hall szenzor. Nincs barométer.

Az A80 25 wattos gyorstöltő adaptere
Az A80 25 wattos gyorstöltő adaptere [+]

Míg az A70-es kolléga 4500 mAh-s telepet vet be, a motorikus kamerarendszer miatt itt csak 3700 mAh-s fért bele, ami egyébként nem teljesít rosszul, nálam 4-6 órás képernyőidők jöttek ki töltésenként. A nagyobbik adat szobabelsőben fog összejönni, kint a remek fényerejű panel és a fényképezés, plusz úgy egyáltalán a 3D játék elég gyorsan átrágja magát az akkumulátoron. Így is benne van másfél nap vegyes használat, visszafogottan talán kettő, egyszerűen csak más szinten van az A70 üzemideje. De legalább hasonlóan gyors, 25 wattos töltés jár, amely 75 perc alatt csurig tölti a puttonyt. Hiába viszont a méretes ház, a vezetékmentes opció kimaradt. Pár takarékossági funkcióval picit növelni lehet a készenlétet, a mindig aktív kijelző bekapcsolásával viszont az csökkenni fog.


[+]

Összefoglaló

Értékelés: Samsung Galaxy A80
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 9,5 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 8 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

A Galaxy A80 néptelefon helyett erődemonstráció, amely előrevetítheti a Samsung mobilok kávamentes jövőjét. Ez papíron jól hangzik, ám a gyakorlatban éppen sajátosságai húzzák le, hiába a tartalomfogyasztáshoz és filmezéshez tökéletes, érintetlen AMOLED kijelző, vagy a remek konstrukció. A hátlapi kameratrió csak a házából tud kiemelkedni, a konkurencia közül már nem: a főkamera még teljesen korrekt, az ultraszéles viszont középszerű. Ha pedig előrefordulnak, oda az autofókusz és a felbontás is kisebbre vált, értelmetlenné téve az egész motorikus szelfirendszert, középszerű eredményekkel. Így viszont, negyed kilót súrolva a szimplán csak korrekt üzemidő kapcsán marad az emberben hiányérzet, a zsebbe az A80-at pedig úgy kell belegyömöszölni – tok nélkül is sokaknak lesz túlságosan nagy.

A hagyományos hangszórót váltó akusztikus hangkeltő pedig félresiklás: nem jó érzés vele telefonálni, és még a képernyő is mindig bekapcsol. Lejjebb pedig a piac egyik legproblémásabb kijelzős ujjlenyomat-olvasója játszik az ember idegeivel – ha ehhez a jack port és a tárhely bővítés hiányát hozzáveszem, 230 ezer forintért olyan, mintha a Samsung az A9 (2018) után megint trollkodna. Középkategóriás hardverrel a kitűnő S10e ára fölött? Az utóbbi hardverben és kamerában egyaránt állva hagyja az A80-at, de pár ezres, és az S10 zoomoptikája és QHD kijelzője is befigyel, sokkal jobb ujjlenyomat-olvasóval. Mondanom sem kell, hogy a Zenfone 6 és a P30 mennyivel jobb vétel, de valószínűleg a 80 ezerrel olcsóbb és szintekkel tutibb Mi 9 is sokak eszébe jutott. Nézhetjük végül úgy is, hogy a hardverben csak kicsit visszafogottabb, de sokkal jobb üzemidejű A70 alanyunk árának feléért elvihető, így máris egyértelmű, hogy az A80-nak mennyibe kellene kerülnie. A tartalomfogyasztásban remek óriásbébi szerencséje az, hogy nincs olyan plecsnink, amit gyenge pontjai miatt ráaggatnék. Ha lenne, valami ilyesmi állna rajta: méretes tévedés.

Bone123 a.k.a. Hidegkuti Zoltán

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés