Hirdetés

Samsung Galaxy A54 - türelemjáték

Az A54 külsejével vonzza a tekintetet, szoftverben licitál riválisaira és vagy fél év, mire megfizethető lesz.

Kamerák, multimédia

A Samsung erős kameraszettet ígér és 32 megapixeles szelfikamerával indít, amely 8 megapixelre binnelve pont elég éles, dinamikus és pontos a jó fixfókuszos minőséghez, habár portréban a hátlapi szettnél az előny. Jó hír az előlapon is elérhető, dinamikus, éles 4K felvétel, ám képstabilizálás hiányában érdemes a Google Fotókat megkérni az utólagos kiegyensúlyozásra. Itt nyilvánvaló az Exynos chip hátránya az S21 FE hardverével szemben, amely natívan támogatja az elektronikus 4K stabilizálást. A kameraszoftver fürgén indul és a főkamera azonnal megtalálja a PD-autofókuszt, nincs meg viszont a testvérmobil teljes funkciólistája. Hiányzik például bármilyen nyersfájl mentése (akár külső alkalmazással), illetve az Expert RAW, a kézi fotómód pedig a főkamerára korlátozott. Ilyesmin pont nem kellene 200 rugó fölött spórolni.


[+]

Főkamera, 12,5 megapixel

A főegység 50 megapixeles és képes ezen a feleslegesen nagy felbontáson menteni, csak ritkán van rá szükség, mert remek az automatika 12,5 megapixelre binnelt minősége. Az f/1,8-as rekeszértékű lencséhez 23 mm-en kellemesen széles látószög tartozik, bár az optika jellege miatt nem tűéles minden tartalom. Így is jó a részletesség, kiemelkedő a dinamika, remek a színkezelés és pontos az expozíció. A fotóguruk észrevehetik a Samsung-féle zajszűrést és a telítettség megemelését, este viszont pont jó a visszafogottabb szűrés, amivel a csúcskategória bajuszát húzogató részletességet kapunk jó dinamikaátfogással és elfogadható színekkel. Az éjjeli módra a városban nincs szükség, csak koromsötétben, és nem is rossz az ilyenkor mentett kép, csak egy lépés hátrányban az S23 Ultra csúcsminősége mögött.

Hirdetés

2x-es szenzorzoom, főkamera

Teleobjektíves kamera híján marad a szenzorszintű zoom, amely átlagos részletességgel és legalábbis a második példa esetében túl sok tömörítéssel dolgozik. Így is életképes a dolog éjjel-nappal akár nyomtatásra, akár közösségi megosztásra, marad ugyanis a főkamera előnyös dinamikája és színkezelése, a vonalélesség nevezett korlátjaival.

Ultraszéles kamera, 12 megapixel

A 12 megapixeles ultraszéles kamera színvonalasabb a középkategóriára jellemző és méltatlan 8 megapixeles hadnál, 13 mm-en pedig roppant széles látóteret fog be (f/2,2, fixfókusz). A részletesség és a dinamika viszont inkább csak közepes, részben a komoly zajszűrés és torzításkorrekció miatt, hagyott tehát minőséget a Samsung nyers adatokban, amit egy módosított Google Kamera kihozhatna, csak egyik se működött abból az ötből, amit próbáltam. Így is ügyes ez a kamera nappal és itt-ott használható este is, amikor a fehéregyensúly és az expozíció a helyén marad. Felbukkan viszont nem kevés homályos részlet a túlszűrés miatt, amelyen az éjjeli mód nem tud javítani.

Főkamera közelképek (1-2. kép), 5 megapixeles makróképek (3-4.)

10 cm-ről jól használható főkamerás közelképek születnek előnyösen elmosott háttérrel, csak igen szűkös élességtartománnyal az optika jellege miatt. Ezért jöhet kapóra az 5 megapixeles makrókamera (f/2,4, fixfókusz, 3-4. kép), pár cm-re közel férkőzve a témához, hogy az alacsonyabb felbontás ellenére használható felvételek szülessenek, Pro tipp: bátran használjuk ilyenkor a LED segédfényt.

4K 30 fps felvételre a főkamera mellett használható az ultraszéles is, és amíg az előbbi kitűnő, az utóbbi elég jó minőségű felvételt ment. Két jele van a korlátozott hardvernek: lencseváltáskor kiesik másfél másodperc a felvételből, és nincs meg az S21 FE ügyes stabilizálása – mintha a főkamera optikai megoldása sem működne. Éppen ezért most is mellékeltem a Google Fotókban kiegyensúlyozott változatot.

Este leginkább a főkamerával érdemes rögzíteni, amely remek munkát végez, az ultraszéles jól megvilágított helyen állja csak meg a helyét. Kérhető végül szuperstabil felvétel az utóbbival 1080p-n, középszerű részletességgel. Cserébe gyors séta és forgás esetében is kiegyensúlyozott marad a felvétel, úgy egyébként pedig, ha messze is a csúcskategóriától a fotós-videós minőség, az A54 legalább megbízhatóan hozza azt, amit a középkategóriában vállal, és ez sem mindennapos sajnos.

A Galéria tud pár hasznos trükköt AI élesítést és nemkívánatos háttérelem-eltávolítást beleértve, a Samsung pedig magabiztosan szállítja a minőségi tartalomfogyasztást. Jack kimenet és FM-rádió ugyan nincsen, ahogy jófajta lejátszókat is nekünk kell telepíteni, a Widevine L1 CDM védelemmel viszont megvan a HD és HDR streaming, és persze a kitűnő AMOLED panel az egérmozihoz. Ehhez méltó sztereó hangszórópár tartozik, amit a zörejesebb 100%-ról érdemes kapásból 80-90%-ra szabályozni, ott viszont telt, kerek, kellemes és tiszta a hang, passzoló zenés vagy filmes Dolby Atmos sémával.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények