Samsung Galaxy A54 - türelemjáték

Az A54 külsejével vonzza a tekintetet, szoftverben licitál riválisaira és vagy fél év, mire megfizethető lesz.

Hirdetés

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

A Galaxy A54 két nanoSIM-et fogad be minden hazai 4G és 5G sáv támogatásával, a tesztelt modell pedig programozható eSIM-mel is rendelkezett, aminek a megléte kiszereléstől függ a kézikönyv szerint. A beszélgetési hangminőség mindkét oldalon remek: tiszta, erélyes a hang – és az egészet agyoncsapja a Samsung virtuális közelségérzékelővel. Hagyományosan a fülhöz emelve nem is kapcsol ki azonnal a képernyő, csak fél másodperc késéssel, és ezalatt pont megnyomhatnék egy funkciót a fülemmel, bár ez sosem fordult elő. A képernyő visszakapcsolásának még nagyobb a fáziskésése. Ám egy mobil azért mobil, és nem telefonfülke, mert nem csak függőleges élethelyzetben beszélget vele az ember – döntött fejjel vagy a kanapán, ágyban elterülve pedig gyakran bekapcsolva marad hosszabb-rövidebb ideig a panel, és akkor lehet a fülcimpával bosszantó meglepetéseket okozni. Sikerült a Samsungnak egy olyan ostoba hibát behozni a sorozatba, amit hozzáértőbb döntéshozók évekig elkerültek, amihez ezt a tapsolós mémet tudom hozzáfűzni. Villámgyors a kétcsatornás WiFi 6 modem (802.11a/b/g/n/ac/ax, Direct, HotSpot, HE80, MIMO, 1024-QAM), a Bluetooth 5.3-as (A2DP, LE), az USB pedig 2.0-s (Type-C, MTP, OTG). A navigáláshoz az A-GPS mellett a GPS, Galileo, GLONASS és BeiDou műholdakat lehet bevetni egy csatornán, fürge pozíciószerzéssel. Megvan az iránytű, a gyorsulásmérő, a giroszkóp, a hall szenzor és az NFC. Hiányzik a barométer és az infra.


[+]

Az 5000 mAh telepből a takarékos hardver 6-7 órás képernyőidőt lazán kihoz, némi játékot és fotózást beleértve, amivel egy intenzív, hosszú nap túlélhető töltő nélkül, legalábbis estig. A visszafogottabb nyomkodás másfél-kétnapos töltésrátát hozhat, persze sosem érdemes kicentizni a dolgot. A Samsung viszont kicentezte a csomagolást a 25 watton egyébként sem túl gyors adapter kispórolásával, az külön megvenni pedig nem csak külön pénz, hanem a marketingszöveg ellentéteként a pluszcsomagolás és szállítás nagyobb környezetterheléssel is jár. 25 wattos Samsung adapteremmel bő egy óra volt a töltés, pedig akad rivális, amelyek ezt félóra alatt letudja, mellékelt fali egységgel, amit kispórolni olyan, mint a pedált lehagyni egy házhoz szállított kerékpárról, és megmagyarázni, hogy azért tolni még lehet.


[+]

Samsung Galaxy A54
Pro
Szemrevaló, erős konstrukció, IP67 védelem
Kitűnő AMOLED panel, jó sztereó hangszó
Remek főkamera, versenyképes szelfi és ultraszéles
4K videó elöl-hátul, szuperstabil 1080p felvétel
Négy főverzió frissítés, ötévnyi hibajavítás
Kontra
Több káva az ideálisnál, csúszós hátlap
25 wattos töltésplafon, nincs Qi töltés, jack kimenet
Nincs fólia, tok, töltőfej a dobozban
Erősebb chip passzolt volna az árhoz 4K stabilizálással
A virtuális közelségérzékelő megmagyarázhatatlan öngól
Pontozás
Kialakítás, védelem 9 pont
Kijelző 9 pont
Sebesség 8 pont
Szoftverfelület 9 pont
Fotózás, videózás 8 pont
Hangminőség 9 pont
Adatkommunikáció 9 pont
Üzemidő 8 pont
Ár/érték arány 5 pont
Ár (8/128 GB, HUF) 209 990
Ár (8/256 GB, HUF) 229 990

A Galaxy A54 rutinszerű példa egy Galaxy A szériás mobilra, amely a kiadás és tesztelés pillanatában túl drága ahhoz, hogy plecsnit zsebeljen be, ám amely fél-egy év múlva, kiszámítható áreséssel bátran ajánlható lesz. Amióta ugyanis a Samsung világszínvonalúra emelte a frissítéseket, és sok régi modellje újabb Androidot futtat olcsóbb és kövérebb doboztartalmú riválisainál, azt vettük észre, hogy mi is gyakrabban ajánlunk egy porosabb Galaxyt egy sokrétűbb, ám gyengébb támogatású újdonság mellett. Ezzel persze nem a Galaxy A54 jár jól, mert a 210 ezer forintot nem ér 150 ezerért vagy olcsóbban beszerezhető elődjével egy piacon. Ha tehát nem főszempont a legújabb és legdrágább hardver, szerintünk bátran lehet a tavalyi termésből válogatni, és az A53 is garantálja a 4 + 1 éves szoftverfrissítést.

A Galaxy A54 kitűnő AMOLED panelje és jófajta hátlapi főkamerája persze fél év múlva is domborítani fog, amihez használható ultraszéles és szelfiegység tartozik 4K videóval. Csak azért kár, hogy Exynos 1380-nal nincs meg az elektronikus képstabilizálás, ezért illett volna a profibb Snapdragon 870/888-at beépíteni, és akkor a játékélmény is kerekebb. Örömhír a remek üzemidő és a hűvös, döccenőmentes működés, fekete pont jár viszont a vékony pakkból hiányzó adapter, tok és fólia, illetve a 25 wattos, lassú töltésplafon miatt. A patent összeszerelés és az IP67 védelem éppúgy megvan, mint az 5G és a WiFi 6 modem, avagy a remek lokalizálás, ezért érthetetlen a virtuális közelségérzékelő szarvashibája. Egyértelmű, hogy ma jobbak a tegnap ajánlatai, és aki spórolás helyett 200 ezer forint környékén válogatna, az S21 FE-vel egyértelműen jobban jár. Ha a frissítésgarancia nem fontos, jó alternatíva a Nothing Phone (1), a Xiaomi 12X vagy a Motorola Edge 30 Fusion, az iPhone SE meg pont, hogy erősebb szoftverben. Ezek is aláhúzzák, hogy a megfelelő időzítés épp oly fontos vásárláskor, mint a külső vagy a specifikáció, a Galaxy A54 ideje pedig még nem jött el – de valószínűleg el fog.

Bone123

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés