Hirdetés

Nokia 5610 - zene füleimnek

Az 5610 XpressMusic jött, látott és győzött: kiváló zenelejátszó képesség, 3,2 megapixeles AF kamera, 3G - mi kell még?

Bevezető, csomagolás

XpressMusic.. a Nokia zenetelefonjainak neve, mely valljuk be, közel sem cseng olyan jól, mint a Walkman kifejezés. A helyzet azonban szerencsére megváltozni látszik: az 5310 után egy újabb olyan finn zenemobil járt nálunk, amitől még mi is hasra estünk - pedig láttunk már jó cuccokat.

Van tehát az 5310, ami egy kiváló minőségű, zenelejátszásra kihegyezett mobiltelefon közepes kamerával és átlagos adatátviteli képességgel. Most pedig itt van nálam az 5610, melyet már ezen a téren sem érhet kritika, viszont csúszkás kialakítású. Én jobban örültem volna annak, ha a kisebb sorszámú modell házába zsúfolják bele a 3G-t és az AF kamerát, de azért így sem lehet okunk panaszra.

Az XXL GSM által biztosított példány egy közepes méretű, dizájnos dobozban érkezett. A tartozékok listája nem rossz, a cucc mellett egy AC-4 típusú hálózati töltőt, egy microUSB kábelt, valamint egy HS-45-ös sztereó fülest és a hozzá tartozó adaptert találunk, melybe bármilyen 3,5 mm-es fülest bedughatunk. Elvileg járna hozzá egy 512 MB-os vagy 1 GB-os microSD kártya, ami az én pakkomból valamiért hiányzott.

Hirdetés

Külső

Az újdonság két színben, pirosban és kékben létezik. Mint azt az XXL-ben megtudtam, Bog mindenképp utóbbit szerette volna viszontlátni a teszten, a tulaj szerint viszont a piros sokkal jobban néz ki, ezért előzékenyen abból is kikészített egyet nekem. Jól meg is nézegettem, egyetértettem, de a retorziótól tartva mégis a kéket hoztam el.

A készülék tehát csúszkás kialakítású. A színvilág komor, az előlap szinte teljes egészében fekete, egyedül a híváskezdeményező/befejező gombpáros visz némi színt a dologba. Felül a telefonhangszóró mellett egy miniatűr QVGA kamera látható, amit videótelefonálásnál használhatunk. Kicsit lejjebb haladva a gyártó szokatlanul apró logója figyelget egy szintén szolid XpressMusic felirat társaságában, alattuk pedig a 2,2 hüvelyk átlójú, 240 x 320 pixel felbontású kijelző terül el. A minőségére egy szavunk sem lehet, a kép éles, tiszta, a színek élénkek, teljesen jó.

A megjelenítő alatt egy horizontálisan mindkét irányba mozgatható csúszkát találunk, ezzel tudunk a zenelejátszó és a rádió között váltani, de erről majd később. Mellette két fehér csík van, ezek felelősek a fényeffektekért - már ha bekapcsoljuk a funkciót a menüben, szerintem idegesítő, mert készenléti állapotban is fel-fel fénylik a cucc, felesleges energiapazarlás. Alul a két szoftveres és a két híváskezelő gomb fogja közre az öt irányú d-padot - bár a képek alapján úgy tűnhet, de ezek igazi gombok, nem valami érintésérzékeny csodák. Mindegyik megfelelően nagy méretű, jó minőségűek, kényelmes használatot tesznek lehetővé.

A csúsztatást segítő mechanika jó, de nem tökéletes, nyitott állapotban van egy kis holtjátéka, de őszintén szólva egy kezemen meg tudnám számolni azokat a készülékeket, amelyeknek nincs - ráadásul legtöbbjük más árkategóriában van jelen. A készüléket széttolva bukkan elő a 12 gombból álló numerikus billentyűzet, mely szintén teljesen jó. Maga a készülék egyébként 111 grammot nyom, méretei 98,5 x 48,5 x 17 mm, szóval nem épp apró, de a zsebünket sem fogja húzni. Az anyaghasználat jó, főleg a hátlap nagyon kellemes tapintású, többek között emiatt érezzük úgy, hogy biztosan van a kezünkben.

Felülre kerültek a csatlakozók (2,5 mm-es jack kimenet, microUSB port, töltő csatlakozója), valamint a hátlap levételéhez szükséges gombocska.

Baloldalt és alul nincs semmi, jobbra pedig a hangerőszabályzó és a kamera exponálógombja került. Előbbi borzasztó vacak, nagyon mélyen ül, alig lehet megnyomni, meg úgy egyébként sem nagyon érezzük, hogy jó helyen próbálkozunk-e.

A hátlap talán a készülék egyik legpofásabb része. Felülete hasonló, mint a golflabdáké, sok apró kráter van rajta, melyek felfelé haladva egyre kisebbek lesznek. A méretes Nokia feliraton kívül itt van a kihangosító hangszórója és a kamera is.

Menü, alapfunkciók

A gépet a mindenki által jól ismert Series 40 platform hajtja. A finn mérnökök áldozatos munkájának köszönhetően a rendszer mára teljesen kiforrottnak tekinthető, nagyon jól néz ki, logikus elrendezésű, testre szabhatósága példaértékű. A sebesség viszont közepes, néha kicsit lassúak a képernyőváltások, de bőven a használható szinten belül van. Témákból 6 darab került a gépre, a sima Nokiásat kivéve mindegyik nagyon csecsén néz ki. Aktív készenlét van.

A telefonkönyv kapacitása 2000 név, mindegyikhez több extra mező, többek között kép is tartozhat, csoportokat is létrehozhatunk. Az üzenetkezelés a szokásos, az SMS-ek és az MMS-ek egy mappába kerülnek, az e-maileket külön menüpontban érhetjük el, a kliens POP3/IMAP4 kompatibilis, boldogul a hitelesített szerverekkel és a csatolt fájlokkal is. A multimédiás üzenetek és az elektronikus levelek a körülbelül 20 MB-os belső memóriába kerülnek, mely egyébként microSD kártyával bővíthető - a kártyacseréhez ki kell venni az akkumulátort, de mivel a telefon működik USB Mass Storage eszközként is, ez nem nagy baj.

A szervező funkciók szintén ismerősek a korábbi modellekből. A naptárban napi, heti és havi nézet is van, jól átlátható. Az ébresztőóra kikapcsolva is működik, van számológép, valutakonverter, stopperóra, időzítő, jegyzettömb, teendő-lista. A hangrögzítővel legfeljebb 1 órás felvételeket készíthetünk (a formátum .amr), hangtárcsázás és hangvezérlés nincs.

Egyéb szoftverek, telefonálás

A gyűjteményben 8 szoftver található, a leghasznosabb kétségtelenül az Opera Mini nevű java alapű webböngésző, de ide került a Yahoo! Go, a Világóra, valamint a Nokia féle Sensor is.

Játékokból gyárilag négy darab csücsül a mappában, a legkirályabb ezúttal is a Tower Bloxx, de van Snake III (bár az 5110-ben lévő monokróm verzió lenne helyette), Rally 3D, valamint iPodból koppintott Music Guess is, ami aranyos módon a csengőhangokat is berakja a zenék közé.

Telefonálás közben egyedül a hangerő szabályozásával volt problémám, ezt leszámítva minden rendben volt, beszélgetőpartnereimmel tökéletesen értettük egymást, a hívások sosem szakadtak meg. A hívásnapló fejlett, az eseményekre külön-külön rászűrhetünk (fogadott/nem fogadott/elmulasztott hívások), de van egyesített nézet is.

Multimédia

A kamera mellett lévő feliratot megnézve nagyot dobbant a szívem: 3.2 megapixel A/F - végre egy autofókuszos zenei modell! A maximális felbontás állóképeknél 2048 x 1536, videóknál pedig 640 x 480 pixel, igaz, másodpercenként csak 15 képkocka kerül rögzítésre. A fényképek alapvetően jó minőségűek, van ugyan némi képzaj, de belefér. Gyenge fényviszonyok között nagyon jól jön a LED-es segédfény, mely fényképezésnél kettőt villant, gondolom a vörös szemek elkerülése miatt. Makró fotózásra szintén alkalmas a gép, az ilyen tesztfotók viszont egy szomorú baleset következtében elvesztek, kárpótlásképp 10 tesztfotót raktam a cikkbe (felhívnám a figyelmet a harmadik képen látható "szőrös" lábú galambra).

Beállítási lehetőségekben nem bővelkedik a szoftver. Érzékenységet, fénymérést nem állíthatunk, csak olyan - manapság már - alapvető dolgokat, mint a fehéregyensúly vagy az effektusok. Az exponálás elég gyors, belső memóriába viszont nagyon lassan menti csak el a masina a képeket, 4-5 másodperc is eltelik, mire újra fotózhatunk.

A zenelejátszási részben van egy újdonság, nevezetesen a kijelző alatt található csúszka: ezzel tudunk a lejátszó és a rádió között váltani. Mindkettő fut a háttérben, a csúszkát tologatva egy "ájfónos" beúsztatás effekt kíséretében mozgunk köztük, akadásmentesen, látványosan. Nem mondom, hogy a világ leghasznosabb funkciója, de legalább újszerű. Úgy kell elképzelni, hogy a csúszkát valamelyik irányba egyszer meglökve beúszik a zenelejátszó, mégegyszer eltolva a rádió, harmadszorra pedig visszajutunk az alapképernyőre. A számokban tekerni a d-paddal tudunk, nem a csúszkával, pedig jópofa lenne, de ha jobban belegondolunk rájövünk, hogy csak bonyolítaná a kezelést.

Zenéinkre előadó, album és műfaj szerint szűrhetünk és használhatunk lejátszási listákat is. A szoftver kicsiben ugyan, de megjeleníti az albumborítót is. Gyorstekerés van, a hangszínszabályzó 5 sávos, egyéni sémákat is létrehozhatunk. Mélyhangkiemelés nincs, a sztereó térhatást viszont növelhetjük - de minek. A gyári füles jól szól, véleményem szerint még az igényesek is ellesznek vele. Kihangosítva szintén nincs gond, bár ez egy zenetelefonnál manapság már elvárás - a hangerő egyébként kevesebb, mint 10 lépésben szabályozható, ami azért nem a legjobb. A rádió RDS kompatibilis.

Adatkommunikáció, összegzés

Adatkommunikáció terén is nagy előrelépés történt. A GSM-modul négynormás (850/900/1800/1900 MHz), 3G van, egyedül HSDPA nincs. Az infra port szintén lemaradt, van helyette 2.0-s, A2DP kompatibilis Bluetooth. Az USB port szintén 2.0-s, kár, hogy a Nokia féle micro, nem pedig mini, de ezt is túléljük.

Az akkumulátor 900 mAh-s, elvileg 22 óra zenelejátszást tesz lehetővé. Ezt nem tudom megerősíteni, az viszont biztos, hogy ha nem hallgatunk zenét, akkor 3 napig is elhajtja a kicsikét - sok zenehallgatás és telefonáls mellett nálam majdnem 2 napig húzta, ami azért nem olyan rossz eredmény.

Összegzés: sokat gondolkodtam, hogy milyen plecsnit kapjon az 5610. Kerestem a hibáit, de semmi komolyat nem találtam: egy picit lehetne gyorsabb, a hangerőszabályzó gombok bénák, ezzel nagyjából vége is. A mérleg másik oldalán viszont ott van a kiváló zenelejátszó képesség, a jó füles, az AF kamera, az igényes összeszerelési minőség, a jó kijelző, a 3G. Hogy jól néz-e ki, az abszolút szubjektív: nekem tetszik, viszont alapvetően nem annyira kultiválom a csúsztatós modelleket, ezért nem kéne. De ha figyelembe vesszük, hogy kártyafüggetlenül mindössze kétezer forinttal drágább, mint az 5310, akkor mindenképp Különösen Ajánlott.

Nokia 5610 XpressMusic

Bocha

A Nokia 5610-et az XXL GSM biztosította. A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

Specifikáció

Nokia 5610
Általános
TechnológiaGSM, UMTS
Méret98,5 x 48,5 x 17 mm
Tömeg111 gramm
Színvariációkkék, piros
Kijelző
Kijelző átlója2,2 hüvelyk
Kijelző felbontása240 x 320 pixel
Kijelző típusaTFT
Színárnyalatok száma16 millió
Memória
Telefonkönyv kapacitása2000 bejegyzés
SMS memória / max. MMS méret? / 300KB
Belső memória20 MB
Memória bővíthetőségemicroSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok850/900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGEClass 10 (4+1/3+2) / Class 10 (236,8 kbps)
UMTS / HSDPAvan (384 kbps) / nincs
IrDA / Bluetoothnincs / 2.0 (A2DP is)
WiFinincs
USB2.0 (microUSB)
Push-to-talk / RSSvan / nincs
GPS vevőnincs
Alapfunkciók
Profilokvannak
Vibra funkcióvan
Kihangosításvan
Hangtárcsázás / hangvezérlésnincs / nincs
Hangrögzítésvan (max. 1 óra)
Ébresztésvan, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitelmagyar nyelvű T9
Szoftverek
PlatformSeries 40
WAP / HTML böngészővan / van
E-mail kliensvan (POP3, IMAP4, hitelesített)
Javavan, MIDP 2.0
Játékok4 darab
Valutakonvertervan
Extra szoftverekOpera Mini, Yahoo Go!, Nokia Sensor
Multimédia
Fő kamera3,2 megapixeles, autofókuszos, LED-es segédfény
Másodlagos kameravan, QVGA felbontású
Videófelvételvan, legfeljebb 640 x 480 pixeles felbontás
Zenelejátszó szoftvervan, háttérben is fut
Hangszínszabályzó5 sávos, egyéni is beállítható
FM-rádióvan, RDS is
Üzemidő
Alap akkumulátor900 mAh-s Li-Ion (BL-4CT)
Készenléti idő320 óra
Beszélgetési idő6 óra
Egyebek
-
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények