Nokia 3.1 - ennyiért pont egyes

Hiába a jól összerakott ház és a korrekt kijelző, ha öreg a forma és a hardver, a belépőszintű produktumra pedig középkategóriás árazást sütöttek. A Lumia 630 méltó utódja? Bocs, majd legközelebb.

Külső, kijelző, csomagolás

Ha egy általános kritikát a HMD Global színeiben, a Hon Hai gyártósorairól legördülő Nokia mobilok kapcsán meg kellene foglalkozni, az lenne, hogy az árazást az ikonikus névhez és a legendás elődökről kialakult képhez igazították, ám a nulláról indulva még bőven nem nőttek fel a mobilos feladathoz. A Nokia 2 és a 3, illetve a 3310 és a 8810 remake-je konkrétan újrahasznosításra ideális, ipari melléktermék, főleg a konkurenciával összevetve. A Nokia 7 Plus már egy sokkal összeszedettebb masina, a Sirocco pedig pozitív előrejelzés: előbb-utóbb csak érkezik a HMD-től egy igazán emlékezetes telefon.


[+]

A Nokia 9 persze csak érkezik és érkezik, előbb három, majd öt kamerát tippelve a hátlapra, ám ideje lenne gyorsan befutnia, mert az emlegetett Snapdragon 845 SoC lassan kifut: nyakunkon a hardveres generációváltás. Éppen erről maradt le a Nokia 3.1, de nem egy évvel, hanem hárommal, és ez vérszegény generálfrissítést jelent – 60 ezer forintért a felhasználói élmény nincs is összhangban a szárnyaló HMD-s eladásokkal. A koros MediaTek MT6750N-nel és a 2/16 GB-os RAM/táregységgel a 3.1 konkrétan lassú, széles káváival és el nem rejthető kezelősávjával ósdi, ennyiért pedig sem a HD+ kijelző, sem pedig a biometikus azonosító hiánya nem teszi a roppant sűrű mezőnyben kívánatossá.


[+]

Ezek csak azok a momentumok, amelyek az első beüzemeléskor az ember eszébe jutnak, és nem jelenti azt, hogy innen ne ívelhetne felfelé az 5,2”-es képátlójú mobil története, vagy mérséklődhetne az ára (GSM boltban 50 ezer forint környékén beszerezhető). Újabb általános megállapítást téve pedig a 3.1 is hozza a HMD-s Nokiák remek összeszerelést fémkeretével és matt plasztik hátlapjával. A hosszúkás képernyő miatt az egykezes használat nehézkes, 146,25 x 68,65 x 8,7 milliméterével és 138,3 grammos tömegével a mai monstrumok között ez a Nokia mégis egészen kecses.


[+]

Egy harmadik általános megjegyzés újfent pozitív csengésű: az Android One sorozat részeként oreós főverziót futtató 3.1 ugyanúgy frissülni fog Android 9 Pie-ra mint fivérei, szóval kapásból van néhány dolog, ami feledteti a fenti ellenérzéseket. A Nokia 3 továbbfejlesztését jó kézbe venni, bár a hangerőszabályzót csak azért is sikerült a bekapcsoló felett, az ideálisnál magasabbra helyezni – váltson a júzer fogást, az is égeti a kalóriát! Ez persze a 720 x 1440 pixeles IPS panel miatt amúgy is elő fog fordulni – nem érzem indokoltnak a nyúlánk, 18:9 arányú panelt.

Kijelző-teszt
Nokia 3.1 Meizu Pro 7 Meizu M6 Xiaomi Mi A1
Képátló 5,2 hüvelyk 5,2 + 1,9 hüvelyk 5,2 hüvelyk 5,5 hüvelyk
Felbontás 720 x 1440 1080 x 1920 / 240 x 536 720 x 1440 1080 x 1920
Technológia IPS LCD Super AMOLED IPS LCD IPS LCD
Fehér fényerő 511 nit 367 nit 432 nit 471 nit
Fehér fényerő (min.) 20 nit 3,8 nit 1,8 nit 1,9 nit
Fekete fényerő 0,26 nit 0 nit 0,36 nit 0,33 nit
Kontrasztarány 1964:1 végtelen 1202:1 1428:1
Színhőmérséklet 8485 K 7575 K 7470 K 7404 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Felülre mehet a 3,5 milliméteres kábel, alulra, a mikrofon és a hangszóró közé pedig a dobozolt microUSB zsineg csúszhat. Balra külön tálcára kerülhet az egy vagy két nanoSIM (kiszereléstől függően), illetve a microSD kártya. Tűélesnek a HD+ kijelző nyilván nem mondható, viszont 5,2”-en korrekt a karakterrajzolat és kint is jó a maximális fényerő. Már a panelre szemből tekintve, oldalról már nehezebben látni a tartalmakat. Este viszont sokkal jobban el kellene halványulnia: takaró alatt kifejezetten harsány a minimális fényerő, a kékes kalibráción pedig nem lehet korrigálni. Az érintési érzékenység megfelelő, csak nem éppen gyors. A Gorilla Glass panel alatt középerős rezgőmotor munkálkodik.


[+]

A régi Nokiákat idéző doboz egy raklapnyi olvasmányt, egy SIM-tűt egy 1 amperes töltőt és egy hagyományos, mikrofonos fülest rejt, no meg a tesztkészülék esetében egy hófehér festésű telefont, amely hátul büszkén hirdeti a márkanevet és az Android One participációt. A mobil a 13 megapixeles kamera és a LED villanó alatt ujjlenyomat-olvasót ugyanakkor nem kínál, ahogy elöl se – kifogyott a készlet, srácok? A megjelenítő felett 8 megapixeles szelfikamera, fénymérő, közelségérzékelő, beszélgetési hangszóró és újabb Nokia felirat vonzza a tekintetet – mintha a 3.1 önbizalomhiányos lenne, és újra meg újra meg kellene erősítenie hovatartozását. A 2990 mAh-s telep nem cserélhető, mivel a hátlap gondosan rögzített. Ennek nem valamiféle IP-védelem az oka, viszont a konstrukció nélküle is elég időtállónak tűnik, csak ne áztassa el az ember.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

  • Három modellt is frissített a Nokia

    Az újdonságokat Moszkvában mutatták be, a 2-es, a 3-as és az 5-ös kapott alapos ráncfelvarrást. Ezekből a középső modellnek van esélye arra, hogy jól szerepeljen itthon is.

  • Várható a Nokia 3 idei variánsa

    Roland Qandt ismét előbányászott némi ráutaló információt, illetve a következő Android frissítéssel kapcsolatban is érkezett megerősítés.

  • Nokia 5 - ötlettelen

    A HMD jelenleg elérhető szériájának középső tagja vegyes teljesítményt nyújt, kétségkívül vannak erősségei, de a hiányosságok sajnos hangsúlyosabbak, mint a pozitív tulajdonságok.

  • Nokia 3 - valaki most finntorog

    Symbian, MeeGo, Windows Phone és most Android: megtalálta-e a Nokia az ideális okosplatformot és a Lumiák méltó utódját, avagy az elbukott sorozatok hibáit ismétli?

Hirdetés