S10 és S10+
Az S10 és az S10+ a két klasszikus termék a sorozatban. Az S10 6,1 hüvelykes kijelzője is méretes, de az S10+ erre 6,4 inches megjelenítővel licitál rá. Mindkét esetben WQHD felbontású Dynamic AMOLED panelről van szó, amely HDR 10+ szabványt is tud és maximum 1200 nit lehet a pontszerű fényerőssége, amit akkor produkál, ha direkt napfényt kap. A színek, a kontraszt, a szaturáció, a betekintési szögek továbbra is hibátlanok, ahogyan eddig, most is a kijelző két széle lekanyarodik az oldalélekre (ez az, amit a Samsung Edge-nek nevez már évek óta). Elölről a méretbeli eltérések mellett a legegyszerűbben úgy lehet megkülönböztetni a két masinát, hogy az S10 egyetlen előlapi kamerát hordoz magán, az S10+ azonban kettőt.
A hardvernél természetesen toltak egyet a korábbi évhez képest, az Exynos 9820-as 8 nanométeres csíkszélességgel készül, kapott egy dedikált NPU-t a gépi tanulási feladatok hatékony elvégzéséhez (ez az, amit manapság előszeretettel nevez AI-nak egy csomó gyártó), illetve van mellette egy Mali-G76-os GPU is, ami önmagában 40%-os sebességnövekedést jelent az elődhöz képes. És ennél talán még fontosabb, hogy idén már nem filléreskednek a RAM kapcsán sem, az S10 és az S10+ is 8 GB RAM-ot kap, alapesetben 128 GB-os tárhellyel, de a legislegdurvább Galaxy S10+-ban 12 GB RAM és 1 TB háttértár is lehet, ezt pedig azzal fejeli meg a Samsung, hogy fekete, vagy fehér színű kerámia hátlapot rak ezekre a spéci modellekre. Ami nem karcolódik. Ha valaki csak a hátlapra vágyna, annak is túl kell lépnie az alapmodellen, ez az anyaghasználat 512 GB tárhely esetén érhető el a legolcsóbban (és így sem lesz filléres). Viszont az összes S10 továbbra is bővíthető microSD-vel. A hardver hűtéséről hőkamrás megoldás gondoskodik a hátlap alatt.
Szóval a hardvert aktualizálták, ezzel együtt a szoftver kapcsán sem meglepő, hogy már az összes modell a 9-es Androiddal és a megújított Samsung rendszerrel, a OneUI-jal startol el, amiről írtunk egy csomót erre. Az viszont okvetlenül újdonság, hogy a koreai cég is berakta az ujjlenyomat olvasót a kijelző mögé, az ultrahangos technológiával működő, 3D-s információt raktározó modul az eddigi leggyorsabban operáló ilyen megoldás, ami a használat során egyre pontosabb lesz pont ennek a gépi tanulásnak köszönhetően és természetesen a Samsung azt ígéri, hogy a biomterikus azonosítónk a Knox által védett helyen tárolódik, így semmiféle körülmények között nem hagyhatja el a telefont. Ehhez egyébként tartozik arc alapú feloldás is, de hogy tényleg mennyire korrekt a dolog, azt majd csak a tesztben tudjuk kideríteni.
Megmaradtak a sztereó hangszórók is, de a Samsung kicsit a gamerekre is gondolt a Dolby Atmos támogatással és azzal, hogy a komolyabb játékok esetén gyakran használt Unity Engine-hez optimalizálta a rendszert. Nem tűnt el a IP68-as védettség, megmaradt a vezeték nélküli gyorstöltés lehetősége, de most már visszafele is működik a dolog, akárcsak a Huawei Mate 20 Prónál, itt is megtehetjük, hogy a telefon hátlapján használjuk töltőpadnak. A szintén új Galaxy Buds headsetet is lehet így tölteni. Ezt egyébként Wireless PowerShare-nek hívja a gyártó.
Galaxy Buds egy S10 hátlapján [+]
És akkor a kamerás vonal, itt bőven van okosság. Egyrészt — ahogyan az várható volt — három szenzor került hátra mindkét terméknél. A felbontás minden alapestben 12 megapixeles, a látószögek térnek el. Pro Grade Camerának hívja a rendszert a Samsung, 45, 77 és 123 fokos látószögekről beszélhetünk, az elsővel kétszeres zoom érhető el, a másodikat tekintjük a szokásosnak, a harmadik pedig pont olyan széles, mint amit az emberi szem tud hozni, ehhez 16 megapixeles felbontás tartozik. Természetesen továbbra is van témafelismerő algoritmus, ami már 30 különböző dolgot detektál, dedikált éjszakai mód is van Super Night Shot néven, ami a Google és a Huawei megoldásához hasonlóan több képből rakja össze az eredményt úgy, hogy nem mosódik el az eredményt akkor sem, ha állvány nélkül dolgozunk. A normál lencse apertúrája változtatható (F/1.5 és F/2.4), a nagylátószögű viszont fixfókuszos, F/2.2-es apertúrával, itt majd érdekes lesz a képminőséget megnézni.
Három kamera került hátulra [+]
Videót továbbra is 4K-ban tud felvenni a gép, a 45 és a 77 fokos szenzorokat OIS segíti hardveresen, de a Samsung is összerakott egy elsőre elég meggyőző stabilizációs algoritmust, ami még rá is dolgozik erre, hogy még simább és remegésmentesebb legyen a felvétel, erre roppant kíváncsiak vagyunk. És toltak egyet a 960 fps-es lassított felvételek idején is, most már 0,8 másodpercet lehet így rögzíteni, ami még mindig nem nagyon sok, de pont annyival több, hogy már sokkal használhatóbb, egy teljes mozgásfolyamat lassítva felvehető, mint amilyen egy kutya ugrása, egy gördeszkás mozdulatsor, vagy egy jól sikerült golfütés. Az előlapi kamerák 10 megapixelesek (F/1.9), autofókuszt is kaptak. Az S10+-ban a másodlagos előlapi szenzor egy mélységérzékelő 8 megpixeles felbontással, viszont mindkét telefon tud 4K-ban az előlapi kamerával is videót venni, OIS ugyan nincs, de némi szoftveres stabilizálás itt is akad.
Megmaradt a 3,5 mm-es jack csatlakozó [+]
Az akkumulátorok kapcsán is bátrabbak lettek a Samsungnál, az S10-ben 3400 mAh-s, az S10+-ban pedig 4100 mAh-s telep található, adaptív gyorstöltéssel. Itt elég bizakodóak vagyunk, a 8 nm-os csíkszélesség, a 9-es Android és az elődmodellekhez képest nagyobb akkumulátor mindenképpen arra mutat, hogy az üzemidő szignifikánsan megnőhet. Oh, csak a rend kedvéért még egy apróság: továbbra is minden Samsung Galaxy S10-en van 3,5 mm-es jack csatlakozó.
A friss OneUI sötét módja az S10+-nál [+]
És akkor az árak, mert ez érdekel mindenkit. Az S10 Magyarországon bruttó 310 ezer forintról fog indulni, az S10+ pedig 345 ezer forintot kóstál. Ezek a 8/128-as modellek, innen indul az árszint, a történet vége pedig a 12/1024 (tehát az 1 TB tárhelyű), kerámia hátlapos S10+, aminek 549 ezer forint az ára. Ha valaki most hanyattesett, az egyrészt lapozzon egyet, másrészt tudjon róla, hogy az előrendelési akcióban (február 20-tól) az S10-ek mellé ajándékba adják a friss Galaxy Buds headsetet, aminek amúgy 48 ezer forintos bruttó ára van.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!