Hirdetés
Adatkommunikáció, üzemidő, összegzés
Adatkommunikációs szempontból sok mesélnivalónk nincs, adott a 4.0-s verziószámú Bluetooth energiahatékony protokollal (LE), és pont. Azt pontosan nem tudjuk, hogy a minimális tárhelyre mentett, például hangjegyzeteket hogyan tudjuk lemozgatni az eszközről, mivel láthatóan képes MTP kapcsolatra, csak másodperceket leszámítva nem marad úgy. Kapcsolatot létesíteni először az alkalmazásból tudunk az eszközök párosításával. Ehhez nyilván az órán aktiválni kell egyrészt a Bluetootht, másrészt a más eszközök számára való láthatóságot, amit a Beállításokban találunk. A hatótávból való kikerülés miatti szétkapcsolás esetén jelez az óra, de nem alapértelmezett beállítások mellett. Az Anti-Lost funkciót az eszközöket rejtő ikon utolsó menüpontjában engedélyezhetjük. A manuális eszközkeresés vice versa kiválóan működik hatótávon belül. Az alkalmazásban a beállítások Disconnect menüpontja teljesen szétszedi az órát és a telefont, ilyenkor újra be kell mutatni őket egymásnak, a korábban szinkronizált aktivitási adatok viszont szerencsére nem vesznek el, csak a személyes adatokat és célokat kell újra beállítani az órán, mivel azt ugye nem szinkronizálja az alkalmazással.
Mind az óra, mind a hozzá tartozó alkalmazás multiplatform, így (ABC sorrendben) Android alapú és iOS rendszerrel is használhatjuk. A rendszerkövetelményeket tekintve minimum 4.0-s Bluetooth léte, egyébként Android esetében a 4.3-as szoftververzió még nyerő, iOS alatt pedig minden olyan eszközzel együttműködik, amire legalább a 8-as verzió kiadásra került, tehát legalább egy iPhone 4S-re, harmadik generációs iPad-re, vagy ötödik generációs iPod Touch-ra lesz szükség. Az alkalmazásáruházakban az óra típusára keressünk rá, ugyanis minden modell saját applikációval rendelkezik, esetünkben a ZeRound lesz a megfelelő hívószó.
Az üzemidőért egy 300 mAh-s lítium-ion telep felel, elvileg három napos üzemidőt garantálva. Ez egyébként tök reális, ha otthagyjuk az órát, bekapcsolva ugyan, de kapcsolódás nélkül, tényleg elvan három napig, mielőtt időlegesen kimúlna. Egyébként kettő egész napot bír ki, egy éjszakával együtt, ráadásul úgy, hogy a kijelző mozdulattal való aktiválását elfelejtettük kilőni, így állandóan bekapcsolt. A töltöttségi értéket az applikációban és az értesítősávon is szemmel tarthatjuk, a kijelzés pontos, a merülés mértéke és tempója pedig nagyjából állandó, így kiszámítható a teljes végkimerülés várható ideje; nem fog, mondjuk 12%-ról hirtelen megzuhanni. Plusz, a teljes feltöltés sem vesz túl sok időt igénybe, de rátöltögetni is érdemes, ha nincs időnk kivárni, míg jóllakik. Mellesleg erősen igénybe veszi a csatlakoztatott eszköz erőforrásait, nem elhanyagolható mértékű melegedést is generálva.
A MyKronoz egyébként, kivitelezését és kommunikációját tekintve egy korrekt minőségű termék, amely a mai trendekkel esetenként ellentétben kitűnő érzékkel, nem mellesleg a realitásnak megfelelően határozza meg egyes modelljeinek helyi értékét, kategóriáját és rendeltetési célját, amihez önerőből képes társítani egy megfelelő árcímkét. Mármint elviekben. Az, hogy a ZeRound - a gyártó sok, akár kifejezetten női kézre tervezett modelljéhez hasonlóan - enyhén túlméretes, még lehet szubjektív álláspont, bár átlagos adottságokkal rendelkező férfiak sem érezték éppen kompaktnak, ez önmagában nem lenne perdöntő aspektus. Alapvetően a korlátozott funkcionalitás sem, mivel a ZeRound nem fitneszóraként mutatkozott be, noha ahhoz képest még egészen jól átgondolt felülettel és lehetőségekkel áll rendelkezésre. A kezelés és a szinkronizálási protokoll viszont keserves. Ez egyrészt a kegyetlenül rosszul optimalizált társalkalmazásnak köszönhető, a kezelés tekintetében pedig vagy a nem megfelelő teherbírású hardver számlájára írható, vagy az érintőkijelző reszponzivtása nem kielégítő (mondhatni értékelhetetlen), vagy az órára hegesztett szoftver nem egy mestermű. Sajnos mindhárom vagylagos eshetőség egyidejűsége erősen esélyes, így a funkciók megléte ellenére a használat kellemetlen és körülményes, amin a mikrofon és hangszóró gyenge minősége is ront. Az óra csatlakoztatásával minimum felezzük meg a készülékünk sztenderd üzemidejét, legyen az iOS vagy Android alapú, az érintésvezérlés esetleges és nyögvenyelős, a modellhez dedikált alkalmazás pedig nem sokat tesz hozzá az élményhez, kezdve azzal, hogy bizonyos alapadatokat sem hajlandó szinkronizálni a két eszköz között odáig, hogy rendre képes befagyasztani egy meglehetősen stabil Samsung Galaxy S7 edge komplett ökoszisztémáját. A MyKronoz ZeRound alapmodelljét kicsit több, mint 30 ezer forintért tehetjük magunkévá, ami kategóriájában nem lenne kirívó, ha rendeltetésszerűen üzemelne. Manapság ennyi pénzért mondjuk, egy tavalyi Alcatel One Touch Watchot is vételezhetünk, ami nem csak egy pulzusmérővel, és NFC modullal tud többet, de hardver- és panelproblémákkal sem fogunk szembesülni. A MyKronoz ZeRound koncepciója abszolút rendben van: hétköznapi fitnesz-, vagy inkább életmódfunkciókkal kiegészített időmérő, ami ezen felül az értesítésekről is precízen tájékoztat, viszont telefonbeszélgetést folytatni, noha lehetséges, a kedvezőtlen feltételek miatt már nem feltétlenül ajánlott, a kezelés és az energiaigény pedig szimplán vállalhatatlan. A méret és megjelenés mindamellett tényleg egyéni megítélés, stílus és preferencia kérdése. A plecsni hiányát tehát kizárólag a fentebb vázolt, egyéb aspektusok indokolják.
AliceWake
A tesztkészüléket a Mobil Digital Kft. biztosította. Köszönjük.
A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.