Bevezető, tartozékok
A svájci cég óráival már tavaly is volt szerencsénk találkozni az IFA-n, ekkor jelentették be többek között tesztalanyunkat is, noha akkor megfogdosni még nem lehetett. Ahogy egyébként a kollekció nagy részét sem. Már nem azért, mert még nem voltak jelen, hanem mert ékszeróra kategóriában, tetemes mennyiségű kristállyal díszítve indultak, aminek nyilván nem tesz jót az érdeklődésből fakadó intenzív fogdosás. Gondoljuk mi, mert az ára azért messze nem indokolta a védelem ilyen szintjét. A MyKronoz kizárólag okos-, és kevésbé okos órákkal, valamint aktivitásmérőkkel bíbelődik, az idei, szintén IFA-n bemutatott kollekciója pedig lényegében a meglévő kínálat NFC fizetési funkcióval kiegészített újragondolása.
A három éve alapított genfi illetőségű startup, a Kronoz LLC különböző felhasználási területekre szánt és változó komplexitású, illetve funkcionalitással bíró eszközöket kínál, kiemelt figyelmet fordítva a megjelenésre és az eltérő felhasználói igények kielégítésére, egyszerű értesítésjelzőktől az önálló eszközként is működő megoldásokig. A termékpaletta nem nagy, de felhasználási terület és képességek szerint differenciált, így találhatunk roppant egyszerű aktivitásmérőket, okosórákat, és általuk úgynevezett telefon-órákat is, amelyek SIM kártyát is hajlandóak befogadni. Az egyik legérdekesebb termékkategóriájuk egyébként az analóg okosóra, mint például a fentebb említett ékszeróra is, ami az analóg kvarz óraszerkezet mellett okosfunkciókat is integrál.
A MyKronoz ZeRound a tavalyi kollekció, kerek kialakítású okosóráinak relatív korlátozott funkcionalitású darabja, noha nem is kíván többnek látszani. A ZeRound elérhető még fém- és bőrszíjas prémium kivitelben is, hozzánk viszont az alapdarab jutott el, méghozzá fehér színű, szilikon szíjjal. Az eszköz önmagában nem kifejezetten életképes, sem GSM kapcsolatra nem képes, sem komolyabb aktivitásmonitorozó hardverrel nem rendelkezik, az alkalmazáskínálat nem bővíthető, viszont képes oda-vissza kommunikáció megvalósítani a csatlakoztatott készülékkel, üzeneteket és hívásokat fogadni, kezelni, kezdeményezni, vagy elutasítani, valamint a legtöbb online kommunikációs csatorna értesítéseit megjeleníteni, noha ezekkel egyebet nem tehetünk, mint tudomásul vesszük.
A Mobil Digital Kft-től kapott pakkban található masszív és biztonságos csomagolás látványpékség-elven alapul. A killítóállványon elhelyezett készülék lényegében egy műanyag, minden oldalról nyitott mini-vitrinben mutatkozik, amely az órán kívül bőséges információkkal szolgál a márkáról, magáról a típusról és annak képességeiről is, noha csak angolul és franciául. Egyébként a színes, értelemszerű ikonok segítenek a tájékozódásban. A kiállítódoboz tetejét leemelve az órát a víztiszta talppal egybeöntött tartóval együtt emelhetjük le a doboz aljáról, ez a későbbiekben bármilyen – mondjuk töltést nem igénylő – óra, esetleg karkötő látványos tárolására is kiválóan alkalmas lesz. A doboz alja rejti a tartozékokat. A papírbélés egyrészt gondosan bujtatja ezeket, kifelé pedig a szükséges információk felületeként szolgál.
Innen kerül elő a szinte diszfunkcionálisan rövid microUSB kábel és a készülék töltésére hivatott, körprofilú, 0,5 amperes adapter, amelyet hangsúlyozottan Svájcban terveztek, és Kínában fabrikáltak. Falból tölteni csak hálózati töltőfej bevetésével lehet, és ha már, egy hosszabb kábelt is elő kell keríteni hozzá. A töltőalkalmatosság tartós, minőségi műanyagból készült, kialakítása révén alkalmas az óra tárolására, ami inkább akkor lenne igazán hasznos, ha a) a kijelzőhöz tartozna valamiféle éjjeli óra, vagy always-on-display funkció, b) nem lenne iszonyú könnyű bárhonnan leverni, jobb esetben csak magát a töltőt, rosszabb esetben az órával együtt, ilyenkor a microUSB kábel sem feltétlenül menti meg a gravitáció könyörtelenségétől. Tartós használat esetén tehát mindenképpen javasolt valamiféle tapadófelülettel ellátni a talpat. Az órát igen erős mágnes tartja stabilan, töltést pedig négy darab érintőfelületen keresztül kap, amennyiben az adapter áramforráshoz csatlakozik. Ez lehetőleg ne számítógép legyen, ilyen esetben nem tudja eldönteni, hogy csak töltődjön, vagy MTP kapcsolatot létesítsen, így másodpercenként meggondolja magát és váltogatja a kapcsolat jellegét. Cserébe az értesítéseket így is meg fogjuk hallani, a dokkoló nem takarja a hangszórónyílásokat.
Külső, kijelző, kialakítás
A ZeRound alapmodellje elérhető fekete szilikon szíjjal, fekete foglalatban, barna pántos, arany részletekkel párosított kivitelben, valamint a nálunk bemutatkozó, fehér-ezüst kombinációban, ami talán a legsportosabb megjelenése. A színválasztást érdemes alaposan megfontolni, mivel a szíj nem cserélhető, méretválaszték pedig nincs, noha nem is hiányzik, megfelelően széles skálán állítható. Viszont egyedi csatmegoldással nem kell ismerkedni, hagyományos kialakítást kínálnak, a felület kellemes tapintású, kellően rugalmas, és meglepően ellenálló a mindennapi kihívásokkal szemben. A fehér megoldás vélhetően sokáig az is marad, egy hét folyamatos használat mellett egy picit sem sikerült összemaszatolni, mondjuk nem is tettünk ez irányú erőfeszítéseket, de erős a gyanúnk, hogy az anyagjellemzőkből kiindulva langyos, szappanos vízzel orvosolni lehetne a problémát, ha előadódna. Nyilván körültekintéssel, bár a készüléket az IP szabvány 56-os szintű minősítése védi.
Az esetünkben ezüst, 13,2 milliméteres óratest fémből készült, bár ez ránézésre nem teljesen egyértelmű, az óralap átmérője pedig 45 milliméter, ami viszont egyértelműen méretes, a szetenderd férfi karórák mérete is átlagosan 40-42 milliméter, így közelebb van a búvár-, vagy túraórák méretkategóriájához. A 63 grammos tömeg pedig éppen a kényelmes viselhetőség határán mozog. A képeken látható, hogy számomra még akkor is kissé indokolatlanul nagy, ha figyelembe vesszük a női divat- és ékszerórák órák általánosan jellemző méretnövekedését, valamint nehéznek is éreztem, így hölgyeknek talán kevésbé praktikus választás. Érdemes megjegyezni, a Kronoz kristályokkal díszített, analóg okosórái is megegyező dimenziókkal bírnak, annak ellenére, hogy azokat kifejezetten női csuklóra tervezték.
A kellemesen lekerekített kerülettel kialakított előlap anyagáról és annak ellenállóképességéről nincsenek hivatalos információink, viszont az alatta található, színes TFT kijelző 240 x 204 pixel felbontással, és meglehetősen vaskos karimával bír. A megjelenítés minősége nem kiemelkedő, változó szögekből változó mértékben romlik a fényerő és a színhelyesség, egyébként nem tragikus, de mindenképpen feltűnő módon, a tartalom azért jobbára mindig értelmezhető marad. A fényerő egyrészt rettenetesen intenzív, például éjszaka, nappal pedig nem sikerült napsütéshez jutni, így erről rajtunk kívülálló okok miatt jelenleg nyilatkozni nem tudunk, a tükröződés viszont így szintén nem tűnik jellemzőnek. Az érintési pontatlanság viszont igen.
Automata fényerőszabályzó, szenzor hiányában nincs, az intenzitást ötfokú skálán lőhetjük be – mélyen a beállításokban, majd háromállású kapcsolóikonnal finomhangolhatjuk a kvázi-gyorskapcsoló panelen. Sötétben a minimum minimuma is fájdalmasan erős, éjszakai mód sajnos nincsen, de olyannyira, hogy ha manuálisan jelezzük az alvásciklus kezdetét - máshogy pedig nem lehet, mert nem érzékeli - akkor sem zárja a kijelzőt, így mozgásra mindig felvillan. Ezen úgy segíthetünk, ha a mozdulattal való ébresztés minden este kikapcsoljuk. Majd reggel nem felejtjük el visszakapcsolni. Ehhez szintén a beállításokban kell matatnunk, ami a fényerő-minimalizálással együtt vagy beépül az esti rutinba, vagy állandóan felébredünk az csuklónkról áradó fényszennyezésre.
A fém óratok jobb oldalán egyetlen kezelőgombot találunk, ezzel ébreszthetjük a kijelzőt, például, ha reggel elfelejtettük engedélyezni a mozdulattal való aktiválást, valamint minden esetben az órát jelentő főoldalra navigál. Hosszú nyomásra megerősítés kérése nélkül kapcsolja ki az eszközt, ami egyébként problémát nem fog okozni, nagy mérete ellenére nem könnyű szándékolatlanul nyomást gyakorolni a gombra, főleg nem olyan hosszú ideig, ami a kikapcsoláshoz szükséges. A mellette látható lyuk a mikrofont képviseli, ebből máris sejtjük, hogy minimum telefonálásra, de hangvezérlésre is alkalmas lehet az eszköz. Mellesleg az is.
A hátlap műanyag, és mindenféle szenzorok hiányában relatív eseménytelen. A rögzítésért négy apró csavar felel, amelyek a szíjfoglalat sarkainál fogják össze az óratestet a hátsó borítással. Bal oldalt a már hivatkozott négy darab, arany színű csatlakozó látható jobbra pedig a szimmetria végett megegyező kiterjedésben, és számban (négy) hangszórónyílás fedezhető fel, amelyek közül csak a középső kettő ad ki hangot, az alsó viszont a dokkolónál plusz kapcsolódási felületként is szolgál. Ezen kívül érdemi tartalom nincs, márkajelzés, típus és akksiinformációk olvashatók le.
Hardver, szoftver, vezérlés
Mivel a hardveres felépítést nem hogy homály fedi, de nagyjából olyan szinten hozzáférhetetlen, mint egy random titkosszolgálat adatbázisa, így csak a felhasználói élményről tudunk beszámolni, arról nem, hogy ezért milyen komponenseket tehetünk felelőssé. Annyit tudunk, hogy 128 megabájt saját tárhellyel gazdálkodik. Nehéz megállapítani, hogy az érintőkijelző érzékenysége nem kifogástalan, vagy maga a hardver nem bírja el a rendszert, bár erős a gyanúnk, hogy mindkét eshetőség egyszerre áll fenn. Az összhatás mindenesetre igen lomha és esetleges, szinkronizálás közben pedig maga az alkalmazás is használhatatlan szintre lassul.
Az apró listák görgetése nehézkes és pontatlan, személyes paramétereket (tömeg, életkor stb.) beállítani igen macerás, márpedig kénytelen vagyunk. Gyakran keveri az érintő és a húzó mozdulatokat. Emellett még dadogós is, az animációk utánhúznak, néha elfelejti, hogy mit akartunk, vagy csak túl sok, vagy rosszul értelmezett az input, ekkor a legjobb megoldás visszatérni a startmezőre (óralap) és újrakezdeni. A felhasználói élményt egyrészt a reszponzivitás alacsony foka, másrészt a gyenge hardver és/vagy optimalizálatlan szoftver nem meghatározható mértékű elegye teszi nehézkessé.
Az óra önmagában sem teljesen életképtelen, egyrészt órának használható, ha az idő szinkronizálását kikapcsoljuk és manuálisan adjuk meg a dátummal együtt, valamint a korlátozott komplexitású aktivitásfigyelő is működik. Itt mondjuk, mindenképpen végig kell szenvedni a személyes adatok bevitelét, mivel az alkalmazás letöltése és az adatok mentése ellenére ezeket nem szinkronizálja össze a két rendszer. Ebben a formában lényegében egy kevéssé kompetens, kevés memóriával bíró aktivitásmérőt kapunk egy meglehetősen nagy órával kombinálva.
A felhasználói felület egyébként tetszetős, noha nem teljesen logikus. A főképernyő lényegében az óralap, amit magán a készüléken (az óra-ikon alól, vagy a kezdőképernyőt hosszan nyomva), vagy a mobilalkalmazásból is cserélgethetünk. Ez utóbbi mondjuk, nem igazán akar összejönni. A kínálat eltérő a két felületen, az órán változatosabb megjelenítési módok állnak rendelkezésre, itt van lehetőség egyéb információkat is tartalmazó felületet beállítani. A navigáció gesztusalapú, és mint említettük kissé esetleges. Az értesítési panelt a főképernyőt alulról felfelé simítva szedhetjük elő, elvileg akkor is, ha nincs mit megjeleníteni. Már, ha sikerül bejutni a felületre. Ez akkor sem egyszerű, amikor tényleg találnánk ott tartalmat, így gyakran csak az értesítés tényének ismeretéig jutunk el, azt nehéz kideríteni, hogy ki az, és mit akar. A tapasztalat azt mutatja, hogy a kezelési útmutató instrukciói ellenére értesítés esetén érinteni kell a kijelző alját, nem pedig simítani. Lényeg az, hogy simogatással ez esetben nem jutunk sokra.
Az órán lefelé simítva viszont megbízhatóan kerül elő egy kvázi-gyorskapcsolópanel, ahol az akkumulátor töltöttségét számszerűsítve és sematizálva is láthatjuk, valamint a kapcsolódás állapotát. Mármint hogy van-e Bluetooth kapcsolat, vagy nincs. Alatta három gyorskapcsoló: repülő üzemmód, némító és háromállású fényerőszabályzó. A repülőgép mód egyébként nem működik, először a telefonon kell aktiválni, utána meg már felesleges az órán is, lévén ezzel megszakítjuk a kapcsolatot. Akkor van jelentősége, ha a telefon hálózati kapcsolatainak újraaktiválásával nem óhajtunk egyben az órához is visszakapcsolódni. Az alattuk lévő ikonra nyomva a telefon megkeresése lehetséges, hatótávon belül a készülék csipogással jelzi hollétét. Itt még mehetünk egyet jobbra, tehát balra simítva az időjárást csekkolhatjuk. Ezt mindenképpen az alkalmazásban kell beállítani, ami vagy helymeghatározás alapján működik, vagy manuálisan vihetjük be a kívánt helységet.
A főképernyőtől balra az aktivitásmérő kifejezetten ötletesen kialakított, összesített felülete kerül elő, a kijelző szélén lévő színes csíkok az egyes mérési aspektusok célhoz viszonyított teljesítését mutatják arányosan, innen jobbra lapozva pedig az egyes tevékenységek aktuális eredményeinek számszerűsített adatait láthatjuk. Visszalépi egyet alapesetben a kijelző alját érintve tudunk, egyes felületeken viszont a jobbra húzás is megegyező eredményre vezet. Itt mondjuk pont nem. Az első alkalmazásképernyő a főképernyőn balra simítva válik elérhetővé, elrendezése pedig körkörös, amelynek közepén az óralap kicsinyített változata látható.
Alkalmazások és funkciók
Az alkalmazásmenü első oldalán az első ikon a hangvezérlés, a csatlakoztatott készülék alapértelmezett hangalapú asszisztensét éri el. A boríték az SMS-eket rejti, amelyekre előre beállított panelekkel válaszolhatunk is. Ezek tartalma sajnos az alkalmazásban sem módosítható, plusz angol nyelvű, a küldőt viszont felhívhatjuk. A névjegyzék meggyőző, ráadásul nem kell végigpörgetni az ABC-n, kereshetünk is, bár csak kezdőbetű alapon, ez is sokat segít. Hívást nem csak fogadni, vagy elutasítani, de nyilván kezdeményezni és bonyolítani is tudunk. A legfelső ikon a különböző alkalmazások értesítésit rejti, közösségi média, emlékeztető, naptárbejegyzés és e-mail szerint csoportosítva választhatunk, hogy mire vagyunk kíváncsiak. Mellékesen jelzem, hogy a Messenger értesítései nem a Facebook menüpont alatt gyülekeznek, hanem az Egyébben keresendők, ahogy például a Viber is.
Akad még tárcsázó, és időbeállításokat rejtő ikon, valamint egy olyan, amiről nem sok mindenre asszociálnánk, de itt kaptak helyet az eszközök. Úgymint a naptár, ami vagy az aktuális dátumot, vagy komplett havi nézetet tud mutatni, egy újabb lehetőség a telefon megkeresésére, a telefonon elindított kamera exponáló-gombjaként funkcionáló opció, valamint a zenevezérlő is, ami kizárólag a Google Play Zenével áll szóba, azon belül viszont tudunk számot léptetni, valamint hangerőt szabályozni. Időzítőt, számológépet, ébresztőórát és hangrögzítőt is itt keressünk, viszont a felvétel gyenge minőségű lesz, akkor is, ha egyenesen a mikrofonba mondjuk a mondandónkat. Ez sajnos a hanghívásokkor is okoz kellemetlenséget.
A második oldalon van valamiért a hívásnapló, a kameravezérlő külön ikonban, naptár, szintén külön ikon alatt, beállítások, valamint a fitnesz alkalmazások. A beállításokban rendelkezhetünk például a mozdulattal történő ébresztés engedélyezéséről, a használni kívánt mértékegységekről, nyelvről – amiben a magyar speciel nincsen benne, így a nyelv szinkronizálása is okafogyott lehetőség. Ezen felül módosíthatjuk a kijelző fényerejéről és a hangok jellegét, valamint erejét. Értesítést és hívásjelzést kizárólag a gyári felhozatalból választhatunk, a rezgés viszont opcionális és önmagában is választható. Erősnek éppen nem erős, de legalább hangos, így nem kizárt, hogy felébredünk rá. Gyári beállítások visszaállítása szintén itt lehetséges.
A fitneszcélokat, mint elvárt lépésszám, megtenni illendő kilométerek, elégetni kívánt kalóriamennyiség, és aktívan eltöltött perceket a serleg ikonon keresztül tudunk beállítani, a legutolsó opció pedig a személyes adatok bevitele, ahová kín szenvedés eljutni, mert vagy nem érzékeli, hogy lapoznánk, vagy úgy érti módosítani akarjuk az éppen aktuális értéket. De ha elvergődtünk idáig, itt tudjuk megadni az adatokat, amiket érthetetlen okokból nem húz be a mobilapplikcióból. Szintén kellemetlen tevékenység. A célok teljesülését a már említett felületen, a főképernyőtől balra követhetjük, az eredményeket viszont összeszinkronizálja az appal, jellemzően éjfélkor. Az adatcserét manuálisan rákényszeríteni esélyünk sincs, a rendszerben pedig nehéz logikát felfedezni, annyi világos, hogy valamikor eset átadja az adatokat, éjfélkor viszont biztosan.
Az alvási célt szintén az órán, külön alkalmazásban kell beállítani, balra húzva az előző napi eredményt látjuk, legbalra pedig indíthatjuk az alvási időszakot. Magától nem érzékeli, így lefekvéskor jelezni kell, hogy ez megtörtént. A zöld start felületet relatív hosszan kell érinteni, hogy feldolgozza az információt, majd leállítani is kézi erővel tudjuk. Az adatok szintén éjfélkor kerülnek be az alkalmazás adatbázisába. A napi, heti és havi bontású kör- és oszlopdiagramok megtekintésén kívül egyébkén nem sok dolgot tudunk csinálni az alkalmazásban, azon felül, amit eddig a vonatkozó helyen jeleztünk. Apropó jelzés, állíthatunk be emlékeztető-jelzést, valamint ébresztőt és meghatározhatjuk, hogy mely alkalmazások értesítéseivel törődjön az óra. Lényegében ennyi lehetőségünk van. Abban az esetben persze, ha maga az app nem fagyasztja be az egész rendszert.
Adatkommunikáció, üzemidő, összegzés
Adatkommunikációs szempontból sok mesélnivalónk nincs, adott a 4.0-s verziószámú Bluetooth energiahatékony protokollal (LE), és pont. Azt pontosan nem tudjuk, hogy a minimális tárhelyre mentett, például hangjegyzeteket hogyan tudjuk lemozgatni az eszközről, mivel láthatóan képes MTP kapcsolatra, csak másodperceket leszámítva nem marad úgy. Kapcsolatot létesíteni először az alkalmazásból tudunk az eszközök párosításával. Ehhez nyilván az órán aktiválni kell egyrészt a Bluetootht, másrészt a más eszközök számára való láthatóságot, amit a Beállításokban találunk. A hatótávból való kikerülés miatti szétkapcsolás esetén jelez az óra, de nem alapértelmezett beállítások mellett. Az Anti-Lost funkciót az eszközöket rejtő ikon utolsó menüpontjában engedélyezhetjük. A manuális eszközkeresés vice versa kiválóan működik hatótávon belül. Az alkalmazásban a beállítások Disconnect menüpontja teljesen szétszedi az órát és a telefont, ilyenkor újra be kell mutatni őket egymásnak, a korábban szinkronizált aktivitási adatok viszont szerencsére nem vesznek el, csak a személyes adatokat és célokat kell újra beállítani az órán, mivel azt ugye nem szinkronizálja az alkalmazással.
Mind az óra, mind a hozzá tartozó alkalmazás multiplatform, így (ABC sorrendben) Android alapú és iOS rendszerrel is használhatjuk. A rendszerkövetelményeket tekintve minimum 4.0-s Bluetooth léte, egyébként Android esetében a 4.3-as szoftververzió még nyerő, iOS alatt pedig minden olyan eszközzel együttműködik, amire legalább a 8-as verzió kiadásra került, tehát legalább egy iPhone 4S-re, harmadik generációs iPad-re, vagy ötödik generációs iPod Touch-ra lesz szükség. Az alkalmazásáruházakban az óra típusára keressünk rá, ugyanis minden modell saját applikációval rendelkezik, esetünkben a ZeRound lesz a megfelelő hívószó.
Az üzemidőért egy 300 mAh-s lítium-ion telep felel, elvileg három napos üzemidőt garantálva. Ez egyébként tök reális, ha otthagyjuk az órát, bekapcsolva ugyan, de kapcsolódás nélkül, tényleg elvan három napig, mielőtt időlegesen kimúlna. Egyébként kettő egész napot bír ki, egy éjszakával együtt, ráadásul úgy, hogy a kijelző mozdulattal való aktiválását elfelejtettük kilőni, így állandóan bekapcsolt. A töltöttségi értéket az applikációban és az értesítősávon is szemmel tarthatjuk, a kijelzés pontos, a merülés mértéke és tempója pedig nagyjából állandó, így kiszámítható a teljes végkimerülés várható ideje; nem fog, mondjuk 12%-ról hirtelen megzuhanni. Plusz, a teljes feltöltés sem vesz túl sok időt igénybe, de rátöltögetni is érdemes, ha nincs időnk kivárni, míg jóllakik. Mellesleg erősen igénybe veszi a csatlakoztatott eszköz erőforrásait, nem elhanyagolható mértékű melegedést is generálva.
A MyKronoz egyébként, kivitelezését és kommunikációját tekintve egy korrekt minőségű termék, amely a mai trendekkel esetenként ellentétben kitűnő érzékkel, nem mellesleg a realitásnak megfelelően határozza meg egyes modelljeinek helyi értékét, kategóriáját és rendeltetési célját, amihez önerőből képes társítani egy megfelelő árcímkét. Mármint elviekben. Az, hogy a ZeRound - a gyártó sok, akár kifejezetten női kézre tervezett modelljéhez hasonlóan - enyhén túlméretes, még lehet szubjektív álláspont, bár átlagos adottságokkal rendelkező férfiak sem érezték éppen kompaktnak, ez önmagában nem lenne perdöntő aspektus. Alapvetően a korlátozott funkcionalitás sem, mivel a ZeRound nem fitneszóraként mutatkozott be, noha ahhoz képest még egészen jól átgondolt felülettel és lehetőségekkel áll rendelkezésre. A kezelés és a szinkronizálási protokoll viszont keserves. Ez egyrészt a kegyetlenül rosszul optimalizált társalkalmazásnak köszönhető, a kezelés tekintetében pedig vagy a nem megfelelő teherbírású hardver számlájára írható, vagy az érintőkijelző reszponzivtása nem kielégítő (mondhatni értékelhetetlen), vagy az órára hegesztett szoftver nem egy mestermű. Sajnos mindhárom vagylagos eshetőség egyidejűsége erősen esélyes, így a funkciók megléte ellenére a használat kellemetlen és körülményes, amin a mikrofon és hangszóró gyenge minősége is ront. Az óra csatlakoztatásával minimum felezzük meg a készülékünk sztenderd üzemidejét, legyen az iOS vagy Android alapú, az érintésvezérlés esetleges és nyögvenyelős, a modellhez dedikált alkalmazás pedig nem sokat tesz hozzá az élményhez, kezdve azzal, hogy bizonyos alapadatokat sem hajlandó szinkronizálni a két eszköz között odáig, hogy rendre képes befagyasztani egy meglehetősen stabil Samsung Galaxy S7 edge komplett ökoszisztémáját. A MyKronoz ZeRound alapmodelljét kicsit több, mint 30 ezer forintért tehetjük magunkévá, ami kategóriájában nem lenne kirívó, ha rendeltetésszerűen üzemelne. Manapság ennyi pénzért mondjuk, egy tavalyi Alcatel One Touch Watchot is vételezhetünk, ami nem csak egy pulzusmérővel, és NFC modullal tud többet, de hardver- és panelproblémákkal sem fogunk szembesülni. A MyKronoz ZeRound koncepciója abszolút rendben van: hétköznapi fitnesz-, vagy inkább életmódfunkciókkal kiegészített időmérő, ami ezen felül az értesítésekről is precízen tájékoztat, viszont telefonbeszélgetést folytatni, noha lehetséges, a kedvezőtlen feltételek miatt már nem feltétlenül ajánlott, a kezelés és az energiaigény pedig szimplán vállalhatatlan. A méret és megjelenés mindamellett tényleg egyéni megítélés, stílus és preferencia kérdése. A plecsni hiányát tehát kizárólag a fentebb vázolt, egyéb aspektusok indokolják.
AliceWake
A tesztkészüléket a Mobil Digital Kft. biztosította. Köszönjük.
A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.