Moto E4 - emlékezetes belépő

A Motorola kezdőajánlata nem a telefonfüggőknek készült, ám elég jól egybe lett rakva, hogy lényegre törő szoftverével megbízható társa legyen annak, akinek nem lételeme a mobiltelefon.

Hirdetés

MediaTek MT6737, Android Nougat

Mi, mobilfanatikusok hozzászoktunk a csúcssebességhez, azonban az Android rendszert világszerte többen használják visszafogott hardverrel, mint parányi atomerőművel, és az emberiség szerencsére maradandó sérülések nélkül túlélte a régi, vánszorgó, egy-két processzormagos időket. A MediaTek MT6737 négy Cortex-A53 magjával a gyártók egyik kedvenc hardvere ma belépőszinten, amihez elégséges 2 GB RAM, a 16-ból pedig 10 GB szabadon használható tárhely párosul, a kevésbé hardverigényes játékok futtatására alkalmas Mali-T720-as grafikus gyorsítóval és microSD foglalattal.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Motorola Moto E4 Nokia 3 Meizu M5 Sony Xperia XA
Rendszerchip MediaTek MT6737 MediaTek MT6737 MediaTek MT6750 MediaTek Helio P10
AnTuTu Benchmark 6.x 31235 pont 27094 pont 40898 pont 48408 pont
Vellamo Browser 1600 pont 1852 pont 2079 pont 3291 pont
Vellamo Metal 1103 pont 832 pont 1071 pont 1264 pont
Geekbench 4 (single / multi) 541 / 1444 pont 532 / 1404 pont 598 / 2174 pont n/a
GFXBench Manhattan onscr. 4,8 fps 4,5 fps 10 fps 15 fps
GFXBench Manhattan offscr. 2,2 fps 2,2 fps 5,2 fps 7,2 fps
GFXBench T-Rex onscr. 11 fps 10 fps 21 fps 28 fps
GFXBench T-Rex offscr. 6,0 fps 5,9 fps 13 fps 18 fps


[+]

A Real Racing 3-féle, komoly 3D-s címek nyilván erősen dadognak, egy-egy kövérebb alkalmazás és honlap betöltése több másodperc, a görgetés sem mindig folyamatos (de a felületen általában az). Mégis simán aláírtuk volna ezt a sebességet, ennyiért, három éve. Egyébként is: akit a Moto E4 megcéloz, vajmi keveset foglalkozik majd azzal, hogy létezik telefon tízszer annyiért, ötször fürgébb működéssel, és szerencsére a 7.1.1-es Androidot futtató rendszer a Moto funkciókkal elég átlátható, hogy senki ne zavarodjon bele.


[+]

Az erőforrások, a szabad tárhely és az egyszerű navigáció miatt is előnyös, hogy a gyártói alkalmazásrengeteg helyett csak a legszükségesebb dolgok települtek előre, funkcióeklektika helyett pedig egy logikus és egyébként alapból is jól felszerelt operációs rendszer jár. Nem lassítja a szerény motort valamiféle memória- és erőforrás-menedzser, nincsenek alkalmazásduplázások vagy felesleges demók. A Moto műveleteken és a készüléksúgón kívül olyannyira a Google alkalmazás-felhozatalára támaszkodik az E4, hogy a vegytiszta Androidból egyébként hiányzó, jófajta fájlkezelő itt is kimaradt.


[+]

A főoldalon a megjelenített mérettől függ az ikonkiosztás (5 x 5-ös is elérhető), a tálcára legfeljebb öt elem fér. Az alkalmazásmenü alulról, az átrendezhető értesítési- és kapcsolópanel felülről, az Asszisztens főoldala pedig balról simítható elő. A képeket és a videókat a Fotók jeleníti meg, az email fiókokat a Gmail kezeli, akad még ébresztőóra, számológép, rádió, térkép, letöltés-kezelő, naptár és egy sor Google-szolgáltatás, a Drive-ot és a 15 GB ingyenes felhő tárhelyet beleértve. A Gboard remekül testreszabható, jól felszerelt billentyűzet magyar nyelvi támogatással, korrektúrával és szójavaslatokkal. A virtuális klaviatúra témázható, átméretezhető, egy sor gyors Google-funkció tartozik hozzá és támogatja az ujjhúzós bevitelt.


[+]

A telefonkönyv a két SIM-ről, a mobilról és az online fiókokból gond nélkül szinkronizálja a névjegyeket, többféle csoportosítási és szűrési elvvel. A tárcsázóban működik a gyorskeresés. A Chrome rendben kezel több lapot, szinkronizál mindenféle Google-adatot, vált asztali elrendezésre, takarékoskodik a mobiladattal és még inkognitó böngészést is felkínál. A honlapok betöltése nyilván lehetne fürgébb, a görgetés pedig folyamatosabb, ám a lényeg az, ha a felhasználó azonnal informálódni akar a netről, az E4 megfelelő zsebtárs, egy vagyon kifizetése nélkül.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények