LG V30 - vezércsel

A dél-koreai gyártó rendkívül szűkre vette a kávákat a hathüvelykes P-OLED kijelző körül, megmaradtak a kiváló zenei képességek és elvileg a készülékház is elég strapabíró.

Hardver, szoftverezettség

Az LG V30 már a Qualcomm Snapdragon 835 rendszerchipet kapta meg, ennek komponenseit jól ismerjük: 10 nanométeres FinFET tranzisztorstruktúrájú node-ra épül a 64 bites, nyolcmagos szett, melynek erősebbik klasztere négy darab, legfeljebb 2,45 GHz-en ketyegő Kryo 280 architektúrájú magot, míg az energiatakarékos halmaz 1,9 GHz-re skálázott, azonos típusú magokat tartalmaz. A grafikus gyorsító a Vulkan API-t, DX12-t és OpenGL ES 3.2-t támogató Adreno 540, ekkora felbontáshoz nem is árt az a markáns teljesítmény, amire képes. A RAM mindenképpen 4 GB lesz, a belső UFS 2.1 tároló pedig alapvetően 64 GB, de egyrészt bővíthető, másrészt érkezik a V30+, ami teljesen megegyezik a V30-cal, csak 128 GB-os tárhelyet kínál a felárért cserébe.

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark LG V30 OnePlus 5 Samsung Galaxy Note8 Huawei P10 Plus Apple iPhone 7 Plus
Rendszerchip Snapdragon 835 Snapdragon 835 Exynos 8895 HiSilicon Kirin 960 A10 Fusion
AnTuTu Bench. 6.x 173080 pont 172928 pont 176023 pont 146051 pont 189747 pont
Vellamo Browser 4811 pont 7046 pont 7316 pont n/a n/a
Vellamo Metal 3361 pont 3638 pont 3378 pont 2772 pont n/a
Geekbench 4 (single/multi) 1908 / 6379 pont 1949 / 6786 pont 2021 / 6809 pont 1874 / 6193 pont 3481 / 5565 pont
GFXBench Man. onscreen 35 fps 56 fps 42 fps 17 fps 56 fps
GFXBench Man. offscreen 61 fps 61 fps 65 fps 28 fps 63 fps
GFXBench T-Rex onscreen 59 fps 60 fps 60 fps 38 fps 58 fps
GFXBench T-Rex offscreen 113 fps 114 fps 124 fps 56 fps 124 fps

Nem dönt rekordokat, de abszolút élmezőnybeli a produkciója Nem dönt rekordokat, de abszolút élmezőnybeli a produkciója
Nem dönt rekordokat, de abszolút élmezőnybeli a produkciója [+]

A teljesítménymérő szoftverek is egyértelműen a csúcsmobilok közé sorolják a V30-at, ezekkel a számokkal az idei év meghatározó modelljei közé emelkedett a G6 elmaradásai után, de nem csak a pontversenyben nyer, az általános rendszersebesség is jóval komolyabb lett, minden egyes menüpontba ugrás vagy görgetés érezteti, hogy az a minimális ugrás, amit a V30 jelent, az egy konkrét összehasonlításnál zavarba ejtően soknak tűnik. Elképesztően gyors a mobil, bátran oda lehet állítani bármelyik eddig megjelent konkurense mellé. Egy-két kisebb röccenés persze előfordul, próbáljuk csak végiggörgetni a teljes alkalmazáslistát a beállítások közt, még szerencse, hogy erre nagyon ritkán van szükség.

Betűtípusonként változik, hogy mi fér ki: az én nevem sajnos sehogy Betűtípusonként változik, hogy mi fér ki: az én nevem sajnos sehogy
Betűtípusonként változik, hogy mi fér ki: az én nevem sajnos sehogy [+]

Tavaly az LG V20 már az akkori legfrissebb, Nougat rendszerrel startolt világelsőként, most a Sony előzte be a konkurenciát az Oreóval, a V30 tesztünk pillanatában a 7.1.2-es Androidot futtatja, és pillanatnyilag csak egy-két erre utaló hír biztathatja a frissítésre várakozó felhasználókat. Eltűnt a jól ismert másodlagos kijelző, helyette érkezett az OLED technológiának hála keveset fogyasztó, mindig aktív kijelző, ami – ha épp nem a zsebünkben vagy táskánkban van a mobil – kilencféle, választható séma szerint mindig mutatja a legfrissebb értesítéseket, valamint az időt, a dátumot és az akkumulátor állapotát. A funkció persze alkalomszerűen és előre beállított rendszer szerint is kikapcsolható, illetve ugyanúgy automatikus tud lenni a fényereje, mint a normál használat során.

Az always-on kijelzőre sajnos nem fér ki a teljes nevem
Az always-on kijelzőre sajnos nem fér ki a teljes nevem [+]

A másik extra, ami a lemaradt kijelzőt próbálja pótolni, az a Floating Bar, ami lényegében ugyanazt a funkcionalitást kínálja, mint az eltűnt panel, csak lebegőablakként, a kijelző bal vagy jobb szélén bárhova elhelyezhető gyorsikonnal. A legtöbb alkalmazás futtatása mellett bármikor elővehető. Itt kezelhetjük hívásainkat, zenéinket és alkalmazásainkat, illetve készíthetünk többféle képernyőfelvételt.

Oreo frissítés vélhetően a közeli jövőben Oreo frissítés vélhetően a közeli jövőben
Oreo frissítés vélhetően a közeli jövőben [+]

A kezelőfelület alapvetően nem sokat változott. A zárképernyő továbbra is az AccuWeather által szolgáltatott időjárásnak megfelelően derűs vagy épp csapadékos, alul pedig néhány gyorsindító található: gyárilag csak a tárcsázót és a kamerát tették oda, de szabadon választhatjuk, melyik ötöt szeretnénk lent látni. Ezen kívül természetesen megjelennek az értesítések is, alapértelmezetten azonban nem a teljes tartalmat látjuk, biztonsági okokból. Ami a védelmet illeti, értelemszerűen a hátlapi, villámgyors ujjlenyomat-olvasót érdemes használni, kötelező alternatívaként pedig választhatunk mintát, PIN-kódot, koppintássorozatot vagy hagyományos jelszót is. A telefon alaprendszerén kívül a galériát és a jegyzeteinket külön megoldással védhetjük a kíváncsiskodó szemektől.

Többféle biometrikus feloldás van, de nem mindegyik nyújt maximális védelmet Többféle biometrikus feloldás van, de nem mindegyik nyújt maximális védelmet
Többféle biometrikus feloldás van, de nem mindegyik nyújt maximális védelmet [+]

Ami a biometrikus azonosítást illeti, nem csak a kiválóan és villámgyorsan működő hátlapi ujjlenyomat-olvasó áll rendelkezésünkre, hanem arc- és hangfelismerés is kérhető. A gyártó mindkettő kapcsán kiemeli, hogy jóval gyengébb biztonsági fokot biztosít, mint bármilyen kód, minta vagy ujjlenyomat. Egy monitoros képpel mi nem tudtuk átverni, viszont korábban rögzített és visszajátszott hanggal bármikor. A hang esetén egyébként számít az is, hogy mit mondunk, minimum 3-4 szótagos kifejezést kell találnunk, egyébként semmilyen megkötés nincs. Mindkét megoldás működik a háttérben is, nem kell dupla koppintással vagy bekapcsológombbal ébresztgetni a kütyüt.

A másodlagos kijelző „leköltözött" a főpanelre A másodlagos kijelző „leköltözött" a főpanelre
A másodlagos kijelző „leköltözött" a főpanelre [+]

Alkalmazásmenü nélküli, hagyományosan jobbra-balra lapozható a kezdőképernyők listája, igény szerint azonban visszahozhatjuk a korábban divatos nézetet, ahol nem minden parancsikon van az asztalon. Természetesen megvan a kettéosztott nézet, de álló helyzetben csak 50-50, 40-60 vagy 60-40 arányban osztoznak az alkalmazások, fekvő helyzetben pedig még ennyi lehetőség sincs, csak felezés. Természetesen megváltozik a helyzet, ha billentyűzetet is használunk, olyankor a háttérben lévő app válik aprócskává. Nem minden szoftver támogatja a többablakos nézetet, de a fejlesztői menüből rákényszeríthetünk bármit az alkalmazásokra, de ha ilyesmit turkálunk, ne lepődjünk meg a későbbi lefagyásokon sem.

Csak akkor van alkalmazásmenü, ha külön bekapcsoljuk Csak akkor van alkalmazásmenü, ha külön bekapcsoljuk
Csak akkor van alkalmazásmenü, ha külön bekapcsoljuk [+]

Az osztott nézetet kiegészíti a QSlide is, ez a kisablakos megoldás évek óta remekül működik a gyártónál, galériát böngészni vagy számológépet használni remekül tudunk szinte bárhol, bizonyos esetekben nagyon jó szolgálatot tesz ez az extra, ennek a hardvernek pedig igazán nem jelent problémát a működtetés. A legfelső sávig kell nyújtózkodnunk, ha az értesítési felületet szeretnénk lehúzni, jól megszokott módon két részletben érjük el, először a hat legfontosabb gyorskapcsoló, valamint a fényerő csúszkája jelenik meg az aktuális eseményeken kívül, amiknél egyébként remekül tud jönni a gyorsreakció: nem is kell megnyitunk az értesítést, kis ablakban reagálhatunk. Ha még egyszer lefelé mozdítunk, több oldalnyi beállítás tárul elénk, szabadon választott sorrendben, többek közt a Miracast és a fájlmegosztás is.

Álló nézetben 60-40, 40-60 vagy 50-50 százalékos kettéosztás lehetséges Álló nézetben 60-40, 40-60 vagy 50-50 százalékos kettéosztás lehetséges
Álló nézetben 60-40, 40-60 vagy 50-50 százalékos kettéosztás lehetséges [+]

Ha üres területen mozdítjuk lefelé az ujjunkat, az általános keresőbe jutunk, először a megválaszolatlan leveleink, majd a legutóbb látogatott oldalaink és alkalmazásaink tárulnak elénk, de akár a Google-ben is utánakeres a kifejezésnek a rendszer. A kártyapakli-szerűen előugró alkalmazásváltónak természetesen van minden háttérprogramot egyszerre bezáró menüpontja is, de adott esetben le is védhetünk egy-egy programot a kényszerbezárás elől. A 18:9-es nézetet gyárilag nem támogató programokat is kényszeríthetjük teljes megjelenítésre, de nem minden szoftver reagál erre pozitívan, van, amelyik csak simán 16:9-es marad, de olyannal is találkoztunk, ami már elindulni sem volt hajlandó.

Játékokhoz külön módot kínál a rendszer, maximális teljesítménnyel, hasznos extra funkciókkal
Játékokhoz külön módot kínál a rendszer, maximális teljesítménnyel, hasznos extra funkciókkal [+]

Ennél az LG-nél is adott a Smart Bulletin nevű, egész oldalas widget, ahova az LG Health adatait, a naptárat, a virtuális pénztárcát és a zenelejátszót csoportosíthatjuk ízlés. Az LG Mobile Switch segít a gyors átköltözésben, többek közt ilyenkor jöhet jól a tartozékként járó OTG-adapter. A letöltéskezelő egyszerű, és a naptár sem okoz majd kellemetlenségeket, ahogy az LG-féle billentyűzet is remekül működik.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények