Hirdetés

Lenovo Yoga Smart Tab - bemelegítő gyakorlat

Öregecske hardverrel, de a felhasználás várható módjának megfelelő kialakítással hozta el új Yoga tabletjét a Lenovo.

Bevezető, külső, kijelző

Már tavaly sem volt tele tesztelésre váró tabletekkel a szerkesztőségünk, de idén gyakorlatilag egy kezünkön meg tudjuk számolni, hogy a körülbelül 170 megjelent tesztünk közül mennyi szól hagyományos táblagépekről. Amikor az Apple 2010-ben úgy döntött, hogy felújítja ezt a termékkategóriát az első iPaddel, még nagyon más volt a mobilos piac, főleg a kijelzőméreteket illetően. 9 éve még jóval kevésbé akartunk komolyabb mennyiség tartalmat fogyasztani a zsebre vágható eszközünkön, a laptopok pedig nagyok, vastagok, nehezek voltak, és aligha láttunk 180 fokban visszahajtható megoldást - a korabeli tabletek abban a korszakban tökéletesek voltak a hiányzó láncszem betöltésére, és mivel trendi is volt, komoly igény volt rájuk, gyakorlatilag nem volt olyan gyártó, aki ne állt volna elő a saját megoldásával.

Azóta viszont kis lépésekkel, de nagyot fordult a világ - megérkeztek a néhány száz grammos laptopok és 2 in 1 megoldások, de ami ennél is feltűnőbb: sokkal nagyobbak lettek a mobilkijelzők, így aztán aligha nyújt többet egy átlagos tablet a mindennapi tartalomfogyasztás és közösségi média használata közben, nem is beszélve a jövőre már biztosan látható arányban megjelenő hajlítható kijelzős megoldásokról. A trend tehát elmúlt, viszont a termékkategória egy darabig biztosan nem fog: szűk, de biztos vevőkört hoznak azok a munkapozíciók, amikben a tablet bizonyított: adatbázis-kezeléshez, raktározáshoz vagy épp diszkrét információközpontnak továbbra is a legjobb alternatívaként tarthatjuk számon ezeket az eszközöket.


[+]

A globális tabletpiacon szokás szerint az Apple vezet, viszont a Samsung, az Amazon és a Huawei után közvetlenül említhetjük a Lenovót is 2019 harmadik negyedévében, a teljes piac 6,7%-át leszüretelni pedig még akkor sem rossz eredmény, ha tudjuk, hogy egyébként tényleg nem beszélhetünk ámulatba ejtő összmennyiségekről. A cég a szeptemberi IFA alkalmával mutatta be a Yoga Smart Tab néven futó újdonságát, ami dupla JBL hangszóróval, Dolby hangzásvilággal és 10 hüvelykes Full HD kijelzőjével szól a tartalomfogyasztókhoz, viszont a kialakítása és a beépített támasztéka azoknak is kedvezhet, akik alapvetően munkára használnák a 80-90 ezer forintért megvehető gépet.


[+]

A tartozékokon nem fogunk meglepődni, a fekete színű dobozban hagyományos, USB-s töltőadaptert és Type-C kábelt találunk. A termék alapvető dimenziói közt a vastagság-érték a legérdekesebb, a 8,5 és 24 milliméter közötti szélsőségek az alapvetően vékony kialakítású gép szélén elhelyezett, fogást könnyítő henger különbségét jelzik. Nem egy tipikus kávamentesítési bajnok a Yoga Smart Tab, viszont tényleg bárhol, kényelmesen meg lehet fogni kéretlen bevitel nélkül, álló helyzetben tartani, vagy megmutatni valakinek pedig tényleg nagyon kényelmes. A henger egyébként abból a szempontból is jó, hogy belefértek a kommunikációs modulok és két darab, tabletes szinten igen méretesnek számító hangkeltő, amivel tényleg kellemes erővel, sztereóban szólalnak meg a tartalmak.


[+]

A támasztéknak két fő állása van, ha a gombbal kipattintjuk a helyéről: a körülbelül 90 fokos állásával hagyományosan, monitorszerűen feltámaszthatjuk, lefektetve pedig egy kissé emelt, de asztalon heverő gépet csinálhatunk belőle. Teljesen kifordított állásában felakaszthatjuk valahová, vagy ha alulra rendeztük, akkor két hüvelykujjunkkal alátámasztva biztosíthatunk neki stabil vízszintes fogást. Mindegyik lehetőség jó lehet a mindennapokban, de ha nem használjuk semmire, akkor sem zavar sok vizet, tökéletesen illeszkedik a gép síkjába, pontosabban ívébe. Ha a hengeres részt tekintjük a gép aljának, akkor jobb oldalt látható a bekapcsológomb, illetve a két hangerőszabályzó, alatta pedig a 3,5 milliméteres jack port. Bal oldalon csak a Type-C csatlakozó tűnik fel.

Kijelző-teszt
Mérés Lenovo Yoga Smart Tab Huawei MediaPad M5 Samsung Galaxy Tab S5e Apple iPad (2018)
Képátló 10,1 hüvelyk 10,8 hüvelyk 10,5 hüvelyk 9,7 hüvelyk
Felbontás 1920 x 1200 2560 x 1600 2560 x 1600 2048 x 1536
Technológia IPS LCD IPS LCD Super AMOLED IPS LCD
Fehér fényerő 367 / 418 nit 379 nit 292 / 408 / 589 nit 507 nit
Fekete fényerő 0,25 nit 0,25 nit 0 nit 0,5 nit
Kontrasztarány 1468:1 1516:1 végtelen 1015:1
Színhőmérséklet 8334 K 7978 K + kézi 7562 / 6567 K + kézi 6650 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A 10,1 hüvelykes, 1200 x 1920 pixel felbontású, tehát 16:10-es IPS panel jó színhűséggel, elegendő maximális fényerővel és elfogadható, 224 ppi-s képpontsűrűséggel kecsegtet, viszont összességében kompromisszumos, leginkább a közepes betekintési szögei miatt - sajnos oldalról ránézve nem csak fényerőveszteséget, hanem némi színtorzulást is tapasztalhatunk. Az áruházból letölthető alkalmazások közt egyébként továbbra is csomó olyat lehet látni, ami gyenge textúrák miatt rosszul néz ki nagy fizikai méretű kijelzőkön, ez nyilván nem a tablet hibája, de szomorú, hogy ennyi tabletes év elteltével is észrevehető, sőt, feltűnő. Nagyon jó viszont az érintésérzékelés, pontosságban és sebességben egyaránt.

Hirdetés

Snapdragon 439, szoftverek, kamera

Már jelentősen olcsóbb termékekben sem tudtuk megdicsérni a Snapdragon 439 teljesítményét, és sajnos itt is ugyanazt tapasztaltuk, mint egy-két korábbi hardvertársnál: egyszerűen több nyers erőre lenne szükség akár mindennapi feladatokhoz is. Papíron pedig nem hangzik rosszul a kombináció, a nyolcmagos Cortex-A53 (2 x 1,95 + 6 x 1,45 GHz) processzor egykor jónak számított, ahogy az Adreno 505 is, mára azonban hiába újították fel 12 nanométerig a gyártástechnológiát, egyszerűen elavultnak tűnik az alap. Tetézi a bajt, hogy itthon is forgalmazzák a 3/32 GB-os alapváltozatot, amit már látatlanban sem mernénk bárkinek ajánlani. Hozzánk a 4/64 GB-os érkezett, aminél sajnos szintúgy előfordul, hogy kifut a memóriából, nem mellesleg manapság azt a körülbelül 50 GB rendelkezésre álló tárhelyet sem túl nehéz megtölteni, de ez utóbbi nem tűnik szűk keresztmetszetnek, hiszen ezen a hardveren sem többgigás játékokat, sem pedig 4K-filmeket nem akarunk majd tárolni.

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Lenovo Yoga Smart Tab Huawei MediaPad M5 Samsung Galaxy Tab A (2018) ASUS ZenPad 10 Z301MF
Rendszerchip Snapdragon 439 HiSilicon Kirin 960 Snapdragon 450 MediaTek MT8163A
AnTuTu Bench. 7.x 81540 pont 177933 pont 69829 pont 40062 pont
Geekbench 4.x (single/multi) 755 / 3550 pont 1635 / 6036 pont 727 / 3506 pont 1578 / 3313 pont
GFXBench Car Chase onscreen 3,1 fps 9,7 fps 3,0 fps n/a
GFXBench Car Chase offscreen 1080p 3,5 fps 18 fps 3,1 fps n/a
GFXBench Manhattan onscreen 8,7 fps 26 fps 8,7 fps 5,0 fps
GFXBench Manhattan offscreen 1080p 9,7 fps 43 fps 9,2 fps 5,3 fps

Némi általános lomhaság jellemző az animációkra, a betöltésekre, sőt, még a kijelző elforgatására is, cserébe a melegedés elfogadható tartományon belül maradt nálunk, még a benchmarkok futtatása alatt is. A szoftveres oldal nem kecsegtet túl sok extrával, viszont az Android 9-től megszokottan működik és hozza az alapvető funkciókat, novemberi hibajavító csomagja pedig elég frissnek mondható. A beállítások közt látunk opciót olyan, gyárilag ritkán látott funkciókra, mint a VPN, külső ethernet-port, illetve az USB hibakeresés a fejlesztői beállítások engedélyezése nélkül. A Digitális jóllét és a ne zavarjanak mód léte egyértelmű, a Lenovo ID-nkkal pedig a gyártói szolgáltatásokban identikálhatjuk magunkat.

[+]

A balra-jobbra lapozható kezdőképernyők közt találunk Google-híroldalt, a többin pedig a saját ikonjaink és widgetjeink lehetnek, gyárilag keresősáv és időjárás jutott ide. Változtatható a rácsméret és az alsó, rögzített sor tartalma. Alulról felhúzva jutunk be a fel-le lapozható alkalmazásmenübe, az értesítési függöny lehúzásáért a tablet legtetejéig kell nyúlni. Vezérlési opciók közt többféle van, a tabletes felületen villámgyors alkalmazások közti váltást lehetővé tevő kisikonos, asztali tálca érzésű alsó sor is előhívható, viszont teljes értékű gesztus nincs, elrejthetjük ugyan a virtuális gombokat, de csak addig, amíg alulról felhúzva vissza nem csalogatjuk őket a vezérléshez. Ez utóbbi egyébként kicsit körülményes: nem az utolsó beviteltől számolja ugyanis azt az 1-2 másodpercet, ami a következő eltűnéséig telik el, ha a felhasználó sokat szeretne egymás után visszalépni, sokszor fog felfelé csúsztatni, és örül, ha véletlenül nem nyom meg valamilyen alsó menüpontot véletlenül.

[+]

A teljes értékű Google-szoftverezettségen kívül telepítésre került egy-két Microsoft szoftver (Skype, Outlook), van Dolby Atmos hangszínszabályzó, fülhallgató csatlakoztatását igénylő FM-rádió, illetve korlátozott gyermek (vendég) mód. Biometrikus azonosítóként csak az előlapi kamera egyszerű 2D-s arcfelismerése adott, ujjlenyomat-olvasót sehova nem tettek a gépen.

[+]

Egy tablet sohasem a remek kamerájáról szól, ezt remekül illusztrálják a Yoga Smart Tab képességei is. Hátul sima 8 megapixeles kamerát láthatunk, még az apertúrát sem árulják el, túl sok szükség nincs is rá, egyébként vaku sincs mellette, a legnagyobb extra a sima autofókusz. Elöl 5 megapixeles kamera foglal helyet. A szoftver egyszerű, a beállítások közt HDR-t, színmódot, felbontást, segédrácsot, időzítőt, zárhangot és geotagginget találunk, illetve opcionálisan tud microSD-re menteni.

A fenti képek tökéletesen megerősítik: ez a gép nem erre született, némi dokumentációs jellegű fotózásra ímmel-ámmal alkalmas, de ezekből aligha fogunk bármit megosztani a közösségi médiában vagy eltenni a házi albumba. Gyenge dinamika, gyakran alulexponált, elmosott végeredmény, kevés részlet, gyenge vonalélesség, erős szoftveres túlélesítéssel. A videós oldal - ha lehet - még rosszabb ennél, nappal és éjszaka is próbáltunk Full HD videót rögzíteni, de nincs sok értelme nézegetni, továbbá a szelfikre sem leszünk túl büszkék.


[+]

Tartalmat fogyasztani ellenben igen jó a géppel: egy jó videólejátszót mindenképpen le kell töltenünk, viszont az alapvető adottságok megvannak: Widevine L1-es védelem a nagyfelbontású streamek alapfeltételeként, kellemes fényerő, és egy valóban sztereó hangszórópár. Erős, basszusokkal teli, élénk hangzásvilágot ad a Smart Tab, viszont túlgondolni nem érdemes: hallottunk már vékonyabb tabletben is szebb, részletesebb hangképet mutató hangszórópárt, ez egy afféle erős közepes, filmezéshez és játékhoz kellemes, akusztikus zenéhez kicsit karcsú tud lenni. 3,5 milliméteres jack csatlakozójú fülhallgatóval kimondottan jól szól, viszont a jól bejáratott AptX-képes Bluetooth fejhallgatónkkal is csak SBC-n kommunikált, ilyen téren tehát tud tartalékot hagyni a hangkeltőkben.

Adatkommunikáció, üzemidő, összegzés

Az adatkapcsolati lehetőségeket legfőképpen a 4.2-es Bluetooth, illetve 802.11 a/b/g/n/ac szabványokat támogató kétcsatornás WiFi képviseli. Kábeles megoldásnak ott van a 2.0-s sebességű USB Type-C, illetve nyilván a microSD-n keresztül is pakolgathatjuk ide-oda az adatokat. Nincs GPS-vevő, továbbá nagyon karcsú a szenzoros felhozatal: csak fényérzékelő és giroszkóp került bele. Internet-alapon telefonálni kihangosítva vagy headsettel lehet, beszédhangszóró nyilván nincs a méretes, 580 grammot nyomó eszközön.

[+]

Értékelés: Lenovo Yoga Smart Tab
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 5 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 9 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

A 7000 mAh kapacitású akkumulátort nem lehet villámgyorsan feltölteni, viszont ha egyszer kivárjuk a körülbelül 3 órányi időt a gyári töltővel, nem elérhetetlen a 10 óra fölötti kijelzőidő. Ehhez persze az kell, hogy aránylag kis fényerőn futtassunk valami offline tartalmat, legyen szó videóról vagy e-könyvről. Böngészéssel számításaink alapján körülbelül 8-9 óra érhető el, erős mindennapi használatban is gond nélkül rendezkedhetünk be heti 2-3 töltésre, ha nem egész nap nyüstöljük a gépet. Ilyenkor egyébként 4-5-6 órában áll meg a kijelzőidő.

Nagyon kevés ajánlat közül válogathat az, aki 100 ezer forint alatt jó minőségű tabletet szeretne venni. Apple-vonal aligha jön szóba: a sima tízcolos iPad van legközelebb a kívánt árhoz a maga 134 990 forintos címkéjével, és bár mellette szól a pöpec iOS, a kicsit jobb kamera és kijelző, illetve a jól működő ujjlenyomat-olvasó, azonos 32 GB tárhellyel közel kétszer annyiba kerül, mint ha a szintén 32 GB-os Yoga Smart Tabot választjuk 79 900 forintért. Jó ajánlatként, hasonló specifikációval érdemes lehet a Huawei MediaPad T5 10-re gondolni, aki pedig a sokszínű palettát szereti, az a Galaxy Tab A-sorozat különféle méretű, adatkommunikációs képességű és kijelzőfelbontású változataiból választhat, minden esetben a bűvös hat számjegyű határ alatt maradva.

A Yoga Smart Tab leginkább a hangszórójával és az ötletes kialakításával emelkedik ki ebből a mezőnyből: akinek ezek számítanak, cserébe a szűkös tárhelyért, a kissé lassú rendszerért, a kevés szenzorból eredő kompromisszumokért és a mobilinternet hiányáért, az nyugodtan válassza a Yoga Smart Tabot, viszont a véleményünk továbbra is az, hogy a tartósan használható, jó minőségű tabletért még mindig egy kategóriával feljebb érdemes nézelődni, az gyakran jobb befektetés lesz évek távlatából.

szentkuti11

Specifikáció

Lenovo Yoga Smart Tab
Lenovo Yoga Smart Tab Általános
Technológia Wi-Fi
Méret 242 x 166 x 8,5-24 milliméter
Tömeg 580 gramm
Színvariációk fekete
SIM-foglalat nincs
Kijelző
Kijelző átlója 10,1 hüvelyk
Kijelző felbontása 1200 x 1920 pixel (224 ppi)
Kijelző típusa IPS LCD kapacitív érintõkijelzõ
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon 439
Processzor típusa 2 x 2 GHz + 6 x 1,45 GHz Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 12 nm FinFET
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Adreno 505
RAM mérete 3 vagy 4 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 32 vagy 64 GB
Memória bõvíthetősége microSD
Adatátvitel
IrDA / Bluetooth nincs / 4.2 (A2DP, LE)
WiFi 802.11/b/g/n/ac, HotSpot
USB Type-C 2.0 (MTP, OTG)
Push-to-talk / RSS nincs / van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 9 (Pie)
WAP / HTML böngészõ nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Google szoftvercsomag, Lenovo ID
Multimédia
Fő kamera 8 megapixel, autofókusz
Másodlagos kamera 5 megapixel, fixfókusz
Videófelvétel 1080p (30 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 7000 mAh-s lítium-ion
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, fénymérő, közelségérzékelő, giroszkóp, 2D arcazonosítás

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt

Előzmények