Lenovo Tab M10 - frissítés utolsó leheletig

A Lenovo LTE képes tabletje nem különösebben izgalmas, a speci kissé szerényebb az ideálisnál, de igazából jól eldöcög. Már, amíg a meglepően kis akkumulátor bírja.

Külső, kialakítás

Egy-egy termék ránézésre valami hihetetlenül unalmas tud lenni, ami egyébként szuper, mert azt jelenti, hogy nincs vele baj. Meg egyébként is. Mit várunk egy teljesen mezei tablettől? A Lenovo Tab M10 nem esik szét, nem nyekereg, nem omlik össze, nem ronda, de nem is különösebben szép, nincs neki semmi említésre érdemes tulajdonsága. Szép nagy a kijelző, kulturált a megjelenése és bőven százezer forint alatt van. Csak készüljünk fel, hogy kismillió frissítéssel kezdjük a használatot, ami nem kevés időt és türelmet igényel. Kár, hogy nem kezdtem el már az elején képernyőfelvételeket készíteni, életemben nem láttam még ennyi frissítést, és ez egy JANUÁRI készülék.


[+]

Egyelőre fogalmam nincs milyen az eszköz, egy percet nem tudtam rendeltetésszerűen használni körülbelül fél napja, de a külseje talán nem változik meg, amíg befejezem ezt a mondatot. Bár, amit ez itt összefrissít, igazából már azon sem lepődnék meg. De a készülék egyelőre 168 x 242 x 8,1 milliméter, 480 gramm és teljesen hagyományos megjelenésű, viszonylag vastag kávákkal, ami egy tablet esetében nem is igazán probléma. Meg lehet fogni rendesen. Ujjlenyomat-olvasó nincs, de úgy emlékszem, valamikor egy órával ezelőtt lett 2D arcazonosítás, amit a felső hosszanti élen elhelyezett 2 megapixeles előlapi kamera végez.

Van egyébként egy shortcut, amivel a legutolsó frissítést elvileg egyben le lehet rántani és telepíteni. A Rescue and Smart Assistant-et a Lenovo oldalán figyelmesen böngészve a támogatás menüpontot választva keríthetjük elő; az oldal, ahová a link vezet viszont angol nyelvű, ha ez probléma, állítsuk át a régiót és a nyelvet. Itt kiválasztjuk a terméket, megadjuk a pontos típust (ezt érdemes a dobozról egyeztetni, mert a Tab M10 többféle verzióban, két generációval létezik), majd innen töltsük le a segédprogramot a számítógépre. Az LRSA viszont már teljes egészében angol nyelvű és a funkciók használatához Lenovo ID regisztrációra lesz szükség.


[+]

Az RGB értesítési LED (bár ebből eddig csak az R-t és a B-t láttam, szóval lehet, hogy csak RB) a kamera mellett jobbra, fényérzékelő pedig nincs. A megjelenés és az anyaghasználat nagyon minőségi, annak ellenére, hogy plasztik. A letört élek vékony fém szegélyben futnak össze, a bekapcsoló- és hangerőszabályzó gombok is fémnek tűnnek, de erre nem vennék mérget. Viszont jól néz ki. Álló módban ezek felülre esnek, tehát fektetve a bal oldalra kerülnek, megfelelő helyre ahhoz, hogy ne nyomkodjuk akaratlanul. A sztereó hangszórók a felső hosszanti élen, jobb oldalra pedig szintén megfelelő helyre a jack kimenet és a Type-C csatlakozó került. Itt egyébként egy beszédmikrofon és a SIM tálca is feltűnik. Utóbbiba a nanoSIM mellé egy microSD kártya is fér.

Kijelző-teszt
Mérés Lenovo Tab M10 Huawei MediaPad M5 Samsung Galaxy Tab S5e Lenovo Yoga Smart Tab
Képátló 10,1 hüvelyk 10,8 hüvelyk 10,5 hüvelyk 10,1 hüvelyk
Felbontás 1920 x 1200 2560 x 1600 2560 x 1600 1920 x 1200
Technológia IPS LCD IPS LCD Super AMOLED IPS LCD
Fehér fényerő 321 nit 379 nit 292 / 408 / 589 nit 367 / 418 nit
Fekete fényerő 0,23 nit 0,25 nit 0 nit 0,25 nit
Kontrasztarány 1399:1 1516:1 végtelen 1468:1
Színhőmérséklet 8308 K + kézi 7978 K + kézi 7562 / 6567 K + kézi 8334 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?


[+]

A 10,1 hüvelykes, 10:9-es képarányú, 1200 x 1920 pixel felbontású (224 ppi) LCD kijelző kifejezetten szép, a színek élénkek még normál módban is, de tolhatunk rá egy kis szaturációt, ha úgy tetszik. A fényerő beltéren abszolút kielégítő, de napsütésben vagy kint konkrétan semmi nem látszik a tartalomból, de még extrém módon tükröződik is. A maximum fényerő szerény a minimum korrekt, a betekintési szögek kifejezetten tágak, de napfény nélkül is érzékelhető a tükröződés. A színhőmérséklet sem kellemetlen, de Android 9 alatt már a szaturáción és a hőfokon is állíthatunk.


[+]

A hátlap viszonylag unalmas. A Lenovo felirat nagyon diszkrét, a csatlakozókhoz esik, a kamera pedig a jobb felső sarokban simult tökéletesen a hátlap síkjába. Alul középen alig kivehető Dolby Atmos feliratot találunk, az alatta lévő technikai feliratok pedig eltávolíthatók. Igazából egy áttetsző matrica. A Lenovo feliratot viszont ne próbáljuk meg lekapargatni, az oda van szitálva rendesen. A készülék alján van még egy kétpines, egyedi csatlakozófelület, felteszem dokkolóhoz, de erről még a termékoldal sem tájékoztat.

Hardver, szoftver

A hardvertől már a Lenovo Yoga Smart Tab esetében sem voltunk elájulva, de a 14 nanométeres LPP node-on gyártott Snapdragon 450 még annyira sem impresszív, ráadásul régi is, noha kulturáltan eldöcög a holmi, igazából nincs vele baj. Ez azt jelenti, hogy például nem omlik össze, nem fagy be hosszabb időre, de akadozásokkal, várakozással és késleltetett reakciókkal számolni kell. A 3 GB rendszermemória és a 32 GB belső tárhely sem valami nagylelkű, utóbbi viszont legalább bővíthető. Netflixet nézni, olvasgatni éppenséggel elég, de egyszerre ne is akarjunk túl sokat, a komolyabb multitask már nem a kellemes kategória. [És most a frissítési kálvária, ami Android 8.0-ról indult és nagy nehezen Android 9-ig jutottunk februári biztonsági csomaggal. Többször azt hittem, több már tényleg nem lehet, de mindig tévedtem. A bootanimáció végérvényesen a retinámba égett.]

[+]

A szoftver hirtelen kissé kiábrándítóan sooo yesterday, ahogy kivesszük a készüléket a dobozból, de ha átvergődtünk néhány (jó pár) kisebb-nagyobb rendszerfrissítésen és már majdnem azt hisszük, hogy kész, akkor beesik a több mint egy gigás Android 9, ami igencsak lassan kúszik le, majd fel a készülékre. Addig (bőven van rá idő) érdemes megtekinteni a change logot. Az új főverzió olyan absztrakt marketingszöveggel prezentálja magát, hogy kénytelen vagyok szó szerint idézni, biztosan sokat gondolkodtak rajta, ne vesszen már kárba.

[+]

Tehát az új, Android 9 alapú Le Tab UI 2.0 „rendszert a ZERO vagyis nulla tervezési koncepcióval [ez eddig nem igazán hangzik bíztatóan] - nulláról kezdtük, és innovatív áttörést készítettünk. [Szerintem itt már a Google fordító is ledobta az ékszíjat.] A 0 alakja teljes, kerek és energiával teli. A 0 a minimalizmust képviseli - olyan hozzáállást és életmódot jelent, amely során szabadok vagyunk a kötöttségektől és a fáradtságos folyamatoktól, és a tartalomra összpontosítunk.

A bal felső sarokban lévő leffentyű szedi elő kvázi a YouTube-ot.
A bal felső sarokban lévő leffentyű szedi elő kvázi a YouTube-ot. [+]

Wow. Nem tudom eldönteni, hogy ez a nihilista egzisztencializmus esszenciája vagy csak húzós volt az előző este, de az én napomat feldobta. Az utána következő még jó pár (rengeteg) frissítés már nem annyira. Komolyan, itt már kezdtem elveszíteni a maradék türelmemet is, kis híján fél napig csak frissítgetett és hát, nem nagyon csipkedte magát. Ráadásul nem automatikusan; minden egyes verziót le kell tölteni, néha manuálisan indítani a keresést, telepíteni, megvárni míg újraindul, megadni a PIN kódot, megvárni, amíg kész és imádkozni, hogy tényleg ez legyen az utolsó.

[+]

Egyébként nem történt semmi különös a rendszerrel, pont ugyanolyan, mint a Lenovo Yoga Smart Tab esetében. De lettek kényelmi funkciók, arcazonosítás, pár kis igazán értékelhető extra és toltak némi tempót az álmatag animációkba. Így is meg tud akadni, főleg álló és fekvő nézet közötti váltásnál vagy alkalmazásváltáskor, de nem tragikus, ha számítunk rá, viszont a felületet igazíthatták volna kicsit jobban a műfajhoz. Gyakran sok a felesleges tér, nem használják ki az osztott elrendezés lehetőségeit egyik tájolás esetében sem, de összességében egyszerű és kellemes a felület használata. Csak a tempó nyugdíjas.

Android 8.0 alatt rengeteg dolog hiányzott, ezekből sokat pótol az Android 9-es Le Tab UI 2.0. Nagyon feltűnő volt a dupla koppos ébresztés hiánya, ami szerencsére lett, csak igen határozottan kell ütlegelni a kijelzőt, hogy működjön. Mindig aktív kijelző nincs, de ugye ott az értesítő LED, másrészt, ha kérjük, felvillan a zárolt kijelző a készülék megemelésével párhuzamosan. Ezek egy 10 hüvelykes készüléknél kimondottan hasznosak. Az arcazonosítás manapság már a minimum illik kategória, ha már egyéb biometrikus lehetőség nincs, egész jól működik, csak kicsit lassú és nem minden szögből értelmezi a fejünket. Például álló nézetben pont a kamerát árnyékoljuk normál fogásnál.

[+]

Elvileg van választható sötét mód az Eszköztéma menüpont alatt, de egyelőre úgy tűnik, ez csak a gyorskapcsolópanelre vonatkozik. Még az értesítések sem sötét hátterűek. Android 9-ben már lehet kérni gesztusvezérlést, a vissza gomb viszont fix és sajnos a bal oldalon, ami nekem például kényelmetlen volt. A Munka mód ellenben nagyon ötletes, itt a bal sarokba csúsznak a navigációs gombok és keletkezik egy kvázi tálca, amin a legutóbb használt alkalmazásokat érjük el az alkalmazásváltó nyitogatása nélkül. Elmés, praktikus, kényelmes. És gyorsabb is, mint a lomha alkalmazásváltóban matatni.

[+]

Látványos, de ennél kevesebb gyakorlati haszna látszik a fekvő módban bal oldalról előrántható, úgynevezett Intelligens Lenovo felületnek, ami Lenovo ID-val bejelentkezve valószínűleg releváns szórakoztató (YouTube) tartalmakat szemezget. Ez amúgy kikapcsolható, úgy ahogy van. Álló módban balról a szokásos Google asszisztens kerül elő. Van kicsiknek megfelelő, szülői felügyelettel és egyedi megjelenéssel rendelkező Gyerek mód és egy lebegő eszközpanel, amin bekapcsolhatjuk a Ne zavarjanak módot, a kékfény-szűrőt, csinálhatunk képernyőképet vagy felvételt, valamint rajzolhatunk a kijelzőre néhány eszköz gyors elérése mellett (kör vagy négyzet rajzolása, szín, tollvastagság).

[+]

Szoftverekkel nincs telerámolva a rendszer, van egy komplett Google szolgáltatáscsomag, lényegében mindent a keresőóriás biztosít, Skype és Outlook (Microsoft) és körülbelül ennyi. A Lenovo Tab M10 néhány technikai adatot közöl az eszközről, a SYNCit HD névjegyeket és SMS-eket ment felhőbe vagy készít biztonsági mentést SD kártyára, illetve több felhasználó regisztrálható a rendszerbe. A gyermek mód és a felhasználók közötti váltás kissé nehézkes, a zárolt képernyőn kell középre húzni a kívánt júzert, majd onnan fel. Akkor kapjuk meg az egyéni feloldási felületet. A gyermek módból viszont kellően nehéz kijelentkezni, még nekem is macerás volt, de legalább a kicsik nem tudnak egyszerűen szökni. És ezzel vége is a listának. Ja, és van egy Asszisztens, ami felhasználási tippekkel látja el a júzert.

Multimédia

A kamera nagyon rossz. Kész szerencse, hogy csak egy van belőle a hátlapon. Az előlapi 2 megapixeles holmi is max videótelefonálásra alkalmas, de egyébként nem valószínű, hogy valaki komolyan egy alsó középkategóriás, 10 hüvelykes tablettel óhajtana fotózkodni, úgyhogy végül is nem tragédia. A 8 megapixeles szenzor legalább képes HDR-t használni, ha bekapcsoljuk; van panorámakép és slussz. A filterek csak akkor működnek, ha kilőjük a HDR-t, beállítási lehetőségek pedig egyáltalán nincsenek.

Képek fentebb, nem túl sok hozzáfűznivalónk van. A színek nagyon furcsák, rengeteg a kromatikus aberráció, erős a torzítás, dinamika nincs, a HDR fabatkát sem ér, részletek alig, de mintha még fókusz se igazán lenne. Pedig elvileg hátra jutott AF. Videózni 1080p 30 maximummal lehet, hasonló sikerrel, de a fókusszal ellentétben legalább a képkockaszám stabilnak tűnik.

Egy egyszerű táblagép esetében a tartalomfogyasztás amúgy is sokkal hangsúlyosabb, mint azok létrehozása. A Lenovo Tab M10 rendelkezik L1-es biztonsági szinttel, így egyes szolgáltatók streamjei akár nagy felbontásban is élvezhetők. Szigorúan beltéren ugye, mert kint pont semmi nem látszik napos időben. Videolejátszó egyébként nincs, a tartalmak galériából vagy fájlkezelőből nyithatók meg, de legalább meghagyták a lehetőséget, hogy azt telepítsük, amelyiket a legjobban kedveljük vagy már megszoktunk.

Jól elhelyezett sztereó hangszórópár.
Jól elhelyezett sztereó hangszórópár. [+]

4K videóval nem is érdemes próbálkozni, el sem indul, de a 2K zökkenőmentes, értelmezi az AC3 kódolást, és megjeleníti a feliratokat, ha vannak. Hangsávok között viszont az alap lejátszóban nem válogathatunk, ami legalább nem kényes a formátumokra, csak a DivX-et nem szereti és az összes lehetőségünk a plusz-mínusz 10 másodperces léptetés.


[+]

A zenelejátszót a Google szolgáltatja, van hangszínszabályzó és sztereó hangzás Dolby Atmos keverőpulttal. A multimédiás hangszóró nagyon jó helyre került, képtelenség ráfogni, mármint fizikailag nyilván lehetséges, de abban a pozícióban biztosan nem hallgatunk zenét vagy nézünk filmet. A hangzás nem különösebben jó, de a rossztól azért messze van. Maximumon sem torzít, a mélyek hiányoznak, de elfogadható a részletesség és az összkép.

[+]

Fülhallgatóval is nagyon vérszegénynek tűnik az összes sematikus beállítási lehetőség mellett, de ha képesek vagyunk egyéni hangszínbeállításokat megadni, máris mérföldekkel jobb lesz az, amit hallunk. Az én zenémhez a képernyőfelvételen látható beállítás adott némi teret és kissé mesterkélt mélyeket, de összességében kissé fazék alól szól az egész, hangszínszabályzó nélkül pedig tök üres és távoli. Kicsit kellemetlen egyébként, hogy a zenelejátszó hajlandó álló nézetben is futni, a hangszínszabályzó viszont nem.

Adatkommunikáció, üzemidő, összegzés

A Tab M10 ezen példánya LTE képes, így a belső tárhelyként is formázható microSD kártya mellé elfér egy nanoSIM is, ami 150 Mbps elméleti maximumot tud minden hazai frekvencián. Egyébként nagyon alapszintű csomaggal rendelkezik: a WiFi 802.11a/b/g/n/ac szabványon kapcsolódik HotSpot és Direct mellett, a Bluetooth 4.2-es energiahatékony protokollal, OTG nincs, de a csatlakozó legalább Type-C (2.0). A GPS a földi hálózatok mellett a GLONASS adataira is támaszkodik, szenzorokból viszont csak gyorsulásmérő és hangszenzor áll rendelkezésre, ami nagyon sovány.


[+]

Ami még soványabb, az az akkumulátor. Papíron és a gyakorlatban is. A 4850 mAh-s telepből mindössze 6 óra videózás jön össze offline, és körülbelül ugyanennyi böngészés csak WiFi kapcsolattal. Gyorstöltés nincs, a mellékelt hálózati adapter 10 wattos. A készenléti fogyasztás is feltűnően masszív, álmomban nem gondoltam volna, hogy egy nap visszafogott nyomkodás után töltőre kell rakni, ha másnap tesztképeket óhajtok készíteni. Jelen körülmények között mobil adatkapcsolattal mászkálva nem tudtuk kipróbálni, de garantáltan kevesebb üzemidő jön ki, mint stabil WiFi alatt. Ez így nem különösebben vonzó.

Értékelés: Lenovo Tab M10 LTE
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 5 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 4 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

A Lenovo Tab M10 LTE képes variánsa rém unalmasnak tűnik, ami első körben abszolút pozitívum. Ez egy tablet, semmi különösen kirívó funkciója vagy képessége nincs, alapvetően korrektül néz ki; tükröződik a kijelző, de beltéren, megfelelő szögben azért nem zavaróan, amúgy meg jó a megjelenítési minőség (bent), a hang mozizáshoz oké, zenét meg kihangosítva inkább célhardveren halgassunk. A csak WiFi képes verzió 63 ezer forintért arra egészen jónak tűnik, amire való. Nagyban nézni az Instát és a Netflixet az ágyban. Ehhez még erőmű sem kell a plasztik házba, bár az avétos, belépő szintű szett talán mégis túlzás. Az LTE képes variáns viszont már 74 ezer forint, ami kicsit sok lesz a szerény és ezer éves hardverért, a végül is elmegy-hangzásért és a közel használhatatlan képalkotásért. Ami végképp beteszi a kiskaput az egyébként kellemes, de egyszerű és puritán szoftverrel és viszonylag friss Androiddal futó tablet esetében, az az üzemidő. 4850 mAh nem csak ránézésre kevés, de a gyakorlatban sem kielégítő. Mindössze csak annyi a probléma, hogy ebben az árkategóriában nem igazán van alternatíva 10 hüvelykes, LTE képes megoldásra. Összességében egyébként nem olyan rossz a Tab M10, csak adott esetben számoljunk a maratoni frissítési hullámmal, a kifejezetten gyenge üzemidővel, szerény teljesítménnyel és azzal, hogy napsütésben semmi nem látszik a kijelzőből. A rendszer kissé komótos, de vannak benne jó szoftveres megoldások; a Munka nevezetű navigációs megoldás (kvázi tálca) engem például megvett kilóra. Ettől függetlenül persze van hova fejlődni.

AliceWake

Specifikáció

Lenovo Tab M10
Lenovo Tab M10 Általános
Technológia LTE
Méret 168 x 242 x 8,1 milliméter
Tömeg 480 gramm
Színvariációk sarki fehér vagy palaszürke
SIM-foglalat 1x nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 10,1 hüvelyk
Kijelző felbontása 1200 x 1920 pixel (224 ppi)
Kijelző típusa IPS LCD kapacitív érintõkijelzõ
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon 450
Processzor típusa 8x 1,8 GHz Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 14 nm LPP
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Adreno 506
RAM mérete 3 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 32 GB
Memória bõvíthetősége microSD
Adatátvitel
IrDA / Bluetooth nincs / 4.2 (A2DP, LE)
WiFi 802.11/b/g/n/ac, HotSpot, Direct
USB Type-C 2.0 (MTP, OTG)
Push-to-talk / RSS nincs / van
NFC nincs
GPS A-GPS, GLONASS
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 9 (Pie)
WAP / HTML böngészõ nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Google szoftvercsomag, Netflix, Lenovo Gyereksarok, Skype, Outlook, Dolby Atmos, SYNCit HD, Asszisztens
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, autofókusz
Másodlagos kamera 2 megapixel, fixfókusz
Videófelvétel 1080p (30 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 4850 mAh-s lítium-ion
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, 2D arcazonosítás, dokkoló csatlakozó

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés