Hirdetés

Karácsonyi telefonajánló 2024

Idén is összeszedtük az ünnepek előtt a szerintünk legjobb vételeket különböző árkategóriákban.

Hirdetés

50 ezer forintig

A belépő kategória még mindig ingoványos talaj. A nagyon olcsó mobilok mezőnyében még mindig bőven vannak teljesen hasznavehetetlen vackok is, sok-sok “éppenhogy” kategóriás cucc mellett relatív kevés a várhatóan évekig vidáman használható telefon, aminek nem csak az az oka, hogy spórolós a hardver, hanem az is, hogy ezen az árszinten a terméktámogatás és a frissítési ígéret sokszor csak jelzésértékű. Alapfunkciókra persze ezek a masinák is megfelelnek, de kell hozzájuk némi türelem és semmiképpen nem kell tőlük ennél többet várni: fotózásra, játékra általában alkalmatlanok, sokszor a tartalomfogyasztás is lehet nyögvenyelős (nem viszi a HD filmet, beszaggat a közösségi média pörgetésétől), a helyén kell kezelni ezeket a gépeket, akkor kevésbé lesz mellbevágó a csalódás.


Motorola G04 [+]

A legolcsóbb szintre a nagyobb márkák le sem merészkednek. Itt nincs Samsung, Honor, Sony, de még Xiaomi sem (esetleg Redmi), van viszont egy csomó, főként kínai márka, mint amilyen a Tecno, a ZTE, vagy éppenséggel a Motorola. A nagyon régi szökevényekkel (ZTE Blade A31) nem érdemes foglalkozni, csak kínszenvedés lesz, a Nokia G11 is már két éves modell, de mégis van olyan idei és friss gép, ami helyet kér magának ebben az ajánlóban, ez pedig a Motorola G04, ami 40 ezer forint körüli árával érvényes választás ebben a sok problémával terhelt mezőnyben. Bár a chipset nem friss, de a 4 GB RAM már szűkösen elegendő, megvan a formás, cseppálló készülékház, az Android 14 elég frissnek tekinthető (bár vélhetően sosem lesz ennél újabb), a felület pedig letisztult.


Motorola G14 [+]

Mondanánk, hogy a Honor X6b is szóba jöhet, de alig drágábban mérik az X7a-t, ami még Android 12-vel mutatkozott be, de azóta már a 14-est is megkapta. Nagyon öreg benne a chipset, de az átlagnál nagyobb akkumulátora miatt korrekt üzemidővel kecsegtet, 45 ezer forintos ára pedig a tudásához mérten rendben van. Még mindig 50 ezer forint alatt vagyunk, amikor szembejön egy újabb Motorola: a G14-es Full HD kijelzővel, valamint UFS tárolóval meglepően fürge a hétköznapokban (legalábbis az árszintet nézve), kamerában persze nem erős, de erre is megjött a 14-es Android és még jönnek rá másfél-két évig biztonsági frissítések is.

Az Infinix Hot 40i
Infinix Hot 40i [+]

A sima HMD Pulse ára bezuhant 40 ezer forint környékére, ami miatt szóba jöhet ebben a kategóriában, itt is van már 4 GB RAM, de egyébként egy elég átlagos termék. A ZTE Blade V50 Design is érdekes, mert ebből készült 4G-s és 5G-s verzió is, amelyek amúgy teljesen eltérnek. Nyilván ebben az árkategóriában a 4G-s modell játszik, ami nem tud többet, mint az eddig felsorolt opciók, ám kapásból 8 GB RAM-mal érhető el szintén 50 ezer forintos ár környékén. Friss játékos a hazai piacon a Nubia Music, de ez maximum a külseje miatt érdekes, a tudása alapján nem feltétlenül ajánlott. Az Infinix Hot 40i és a Tecno Spark 20C páros egyike sem elég olcsó ahhoz, hogy ezeket válasszuk egy Motorola helyett, viszont a Tecno a Spark Go 2024 modelljével, butított rendszerrel, de tud mutatni új és hellyel-közzel életképes telefont a 30 ezer forintos sávban is.


Tecno Spark Go 2024 [+]

Vannak még más versenyzők 40-50 ezer forint között (ZTE Blade A73 például), úgyhogy inkább nézzünk néhány ökölszabályt. 4 GB RAM alatt nem érdemes szóba állni egy telefonnal akkor, ha teljes Android fut rajta. Ha csak a Go, akkor talán elmegy a 3 GB RAM is. A rendszerchipnél is szempont, hogy ne legyen túl régi, ebben a sávban jellemzően Unisoc és MediaTek megoldások vannak. Érdemes megnézni a kurrens Android verziót és legalább az ígért biztonsági frissítéseket, a kamerától nem szabad túl sokat elvárni (és tökmindegy, hogy hány megapixel van ráírva), a töltési sebesség sem fog 30 watt fölé kúszni, viszont vannak apró extrák, amiknek lehet örülni. FM-rádió, sztereó hangszórók, az átlagnál nagyobb akku, vízlepergető kialakítás, vegytiszta Android, vagy éppen UFS tároló. Nagy mozgásterük nincs a gyártóknak, ahol már elérjük a Full HD felbontást és a 90 Hz-es frissítést, ott már a megjelenítővel sem lesz különösebb probléma. Ugyanakkor ha csak 40-50 ezer forintot szánunk az egész dologra, akkor szóba jöhetnek a használt, de nagyobb tudású gépek. Mondjuk egy Galaxy A52s 5G. Vagy egy Honor 90. Esetleg egy Motorola Edge 40. De ha valaki az új telefonokban hisz, annak el kell fogadnia, hogy ebben a kategóriában mindenképpen lesznek kompromisszumok, a fenti lista inkább abban segít, hogy ebből minél kevesebb legyen.

Szerkesztőségi kommentár:

Ha maximum 50 000 forintot szánnék telefonvásárlásra, akkor mindenképpen a használt piacon néznék szét. Valószínűleg a használtan vett készülékekre mondjuk rá kell majd valamennyit költeni még a vételár felett, itt főként az akkucserére gondolok. De a Hardveraprón beállítva egy 50 000 forintos max szűrőt a Mobil hirdetések között már jóval mélyebb és minőségibb merítést találni, mint a kvázi egyenkínai belépőszint. OnePlus 8T, iPhone Xs, Samsung Galaxy A52s 5G kapásból az első oldalon a hirdetett modellek között, melyek közül mindegyik magasan jobb felhasználói élményt biztosít majd. Az iPhone árából mondjuk kapásból alkudnék, mert ott számolhatok egy harmincezres akkucserével, de a OnePlus vagy a Samsung szinte biztosan használható telefon lesz még egy-két évig. A Samsung esetében még a biztonsági patchek miatt sem feltétlen kellene aggódnom. - viragdani01

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!