Huawei P smart - okoska, de nem törp

A középkategóriában kínál FullView kijelzőt, friss Androidot és dupla hátlapi kamerarendszert, a phabletek között pedig kimondottan kompaktnak számít.

Hirdetés

Kirin 659, Oreo és EMUI 8.0

A HiSilicon Kirin 659 a gyártó új középkategóriás aduásza, ezen a nevén nemrég óta van piacon, de már így is rengeteg Huawei és Honor eszközben megtalálható, alapjait tekintve a Kirin 650-ig nyúlik vissza. 16 nanométeres, FinFET+ node-ra alapuló gyártástechnológia jellemzi, nyolcmagos processzora Cortex-A53-as, szokásos módon két tömbre osztva: energiatakarékos négy magja 1,7 GHz-es maximális órajelet tud, a teljesítményorientált négyes pedig 2,36 GHz-es csúccsal bír. Kétmagos ARM Mali-T830 grafikai egysége 900 MHz-ben van maximálva. 3 GB RAM gond nélkül elég többablakos mód használatához, rendszeres alkalmazás- és lapváltásoknál sem bizonyul kevésnek, bár ez utóbbinál már találkozhatunk újratöltésekkel. 32 GB-os belső tárolójából körülbelül 22 érhető el az első bekapcsolás után, bővíteni a megszokott módon, a dual SIM-képesség feláldozásával lehet.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Huawei P smart Honor 8 Sony Xperia XA1 Nubia Z17 mini
Rendszerchip HiSilicon Kirin 659 HiSilicon Kirin 950 MediaTek Helio P20 Snapdragon 652
AnTuTu Benchmark 6.x 68830 pont 93534 pont 62571 pont 83205 pont
Vellamo Browser 3520 pont 6135 pont 5123 pont 4049 pont
Vellamo Metal 1664 pont 2819 pont 1381 pont 2602 pont
Geekbench 4 (single/multi) 933 / 3715 pont n/a 880 / 3747 pont 1384 / 4562 pont
GFXBench Manhattan onscreen 8,7 fps 19 fps 19 fps 15 fps
GFXBench Manhattan offscreen 5,7 fps 19 fps 9,5 fps 15 fps
GFXBench T-Rex onscreen 6,3 fps 42 fps 32 fps 34 fps
GFXBench T-Rex offscreen 6,3 fps 40 fps 27 fps 32 fps

Nyers erő szempontjából tökéletesen megfelel árkategóriájának a mobil, lehet találni frissebb lapkákat, gyorsabb processzort és jobb grafikus teljesítményt ebben a kategóriában, viszont a mindennapi használatban egyáltalán nem érezni lomhának a kütyüt: egy-két apróbb megakadáson kívül semmilyen anomália vagy instabilitás nem merült fel, a Huawei pedig a drágább mobilokból ismert extráit itt is felvonultatja, amik a háttérben, csendben működnek azért, hogy a felhasználói élmény a lehető legzökkenőmentesebb legyen.


[+]

Megvan az Ultra Memory, ami figyeli a felhasznált RAM-ot és a töredezettség redukálásával próbálja elérni, hogy mindig legyen szabad memória az új műveletekhez, de a háttérben futó dolgok se induljanak újra, mikor visszaváltunk. Jelen van a Machine Learning is, ami a gyártó szerint a felhasználó konkrét szokásait figyeli az erőtartalékok beosztásához. Drágább Huawei mobilok esetén ezek lényegében teljesen akadásmentes felületet ígérnek, de a P smart esetén is elég arra, hogy szinte mindig gyorsnak érezzük a telefont.

AndroBench tárolóteszt
Benchmark Huawei P smart Honor 9 LG G6 Archos Diamond Alpha+
Szekvenciális olvasás 256,39 MB/s 292 MB/s 443,62 MB/s 270,88 MB/s
Szekvenciális írás 133,54 MB/s 197 MB/s 94,14 MB/s 138,85 MB/s
Véletlenszerű olvasás 4k 70,80 MB/s 57,19 MB/s 85,52 MB/s 51,77 MB/s
Véletlenszerű írás 4k 64,92 MB/s 68,17 MB/s 14,65 MB/s 14,3 MB/s

Senki nem aludt át két évet csak azért, mert meglepődik azon, hogy EMUI 8.0-s verzióval találkozik, az ötös verzióról, az Android főverzióhoz igazodva váltottak számozást a kínaiak. Oreo (egész pontosan 8.0.0) fut a mobilon, tesztünk írásának pillanatában január elseji biztonsági csomaggal. A Huawei kezelőfelülete továbbra is egy szerethető, jól használható szoftveres háttér, amit a felhasználó elég részletesen testre tud szabni: nem kell másik launchert letölteni ahhoz, hogy alkalmazásmenüs vagy épp anélküli felületet lássunk magunk előtt, illetve természetesen állítható a rácsméret (4 x 6, 5 x 6 vagy 5 x 5), a betűméret és a navigációs gombok sorrendje is.

A 7.0-s AnTuTuval a P smart is több pontot hozott A 7.0-s AnTuTuval a P smart is több pontot hozott
A 7.0-s AnTuTuval a P smart is több pontot hozott [+]

A 18:9-es kijelzőhöz kényszeríthetők azok az alkalmazások, amik nem lettek ehhez optimalizálva – nem mindegyik viseli jól, a legtöbb már automatikusan alkalmazkodik a nyújtott kijelzőhöz, amelyik nem, ott meg jó eséllyel úgyis a fekete sávot fogjuk nézni, mert kifagy ezzel a módszerrel. Próbálkozni mindenesetre érdemes lehet. Nem maradt el a mindent elsárgító szemkímélő mód, illetve variálható a kijelző felbontása, ha a kontúrok élességét és az ikonok aprólékos kidolgozását feláldoznánk némi extra üzemidőért.


[+]

Adataink biztonságát a külön jelszóval védhető fájl- és alkalmazászár tudja ellátni, ez szinte biztosan elég lesz, noha a Mate-szériából ismert komplett másodlagos asztal itt nincs meg. Van viszont arcfelismerés, ami kizárólag az egy szem szelfikamerával működik, de a használhatósága vetekszik jóval drágább mobilokéval: tízből kilencszer azonnal felismert, nem volt gond, ha ébredés után, nem kicsit gyűrötten néztem rá, vagy erős ellenfényben próbáltam feloldani, mindig sikerrel jártam. Közben pedig fotóval nem lehetett átverni, és csukott szemmel, a gyártó állításainak megfelelően szintén nem működött. Biztonsági oldalról ettől függetlenül nem biztos, hogy rábízhatjuk az életünket, de a megbízhatósága felhasználói szemmel kimondottan jó, elvileg a galériában lévő fotókat is elemzi a tulajdonosról, így lesz egyre hatékonyabb.


[+]

Ha már biztonság, nem maradhatott ki az ujjlenyomat-olvasó tesztje, ám biztosak voltunk benne, hogy ezzel nem lesz gond, a Huawei itt nem szokott hibázni. Ezúttal sem kellett csalódnunk, villámgyorsan és mindig elsőre működött, a hátlapi érzékelővel nem mellékesen csinálhatunk fotókat, fogadhatunk hívást, lehúzhatjuk az értesítési panelt vagy lapozgathatunk a galériában. Hagyományos képernyőzárat használva a szokásos minta, PIN-kód vagy jelszó lehet a védelem.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • Huawei Nova Smart - már megint egy

    A Nova sorozat új, belépő-középkategóriás tagja igazából egy Huawei Enjoy 6s, csak kevesebb rendszermemóriával, ami sajnos érezhető is.

  • Huawei P10 Plus - több lett, maradhat?

    Ebben a modellben van igazán előrelépés, a P10 nagyobb testvére nem csak méretben múlja felül a kisebb verziót, hanem gyakorlatilag mindenben. Nyilván az árat is beleértve.

Hirdetés