Huawei 360 Panorama - gyors kör

Szinte semmiből rántotta elő a Huawei a telefonhoz csatolható, 360 fokban rögzíteni képes kameráját még a Mate 10 előtt. Elég olcsó, nem is túl összetett szerkezet.

Bevezető

Az elmúlt években elindult valami aprócska forradalom a kép és videorögzítés területén, amit elsősorban a 360 fokos tartalmak megtekintésére alkalmas megoldások hívtak elő. A közösségi oldalak (Facebook, YouTube) felkészültek az ilyen anyagokra, a telefonos VR-megoldások (még a leginkább fapados CardBoard-papírhajtogatósok is) szintén új dimenziót adnak a megtekintés élményéhez, most már csak az hiányzott, hogy mi magunk is tudjunk ilyesmit gyártani.


[+]

És tudunk. Egyrészt ott a Samsung, akik már a második generációnál járnak a Gear360-nal, de az LG is belépett a piacra különálló eszközzel, a telefonhoz csatlakoztatható univerzális megoldások közül pedig az Insta360 végez úttörő munkát, Apple termékekhez és Androidhoz is dobtak már ki kamerát, az IFA kiállításon pedig megint újítottak azzal, hogy az editort is belegyömöszölték az alkalmazásba. A Huawei pedig ezt az utat követi, olyannyira, hogy bár nem erősítették meg hivatalosan, az általuk hivatalosan Huawei 360 Panorama Camera néven bemutatott kütyü nagyon masszívan hajaz az Insta360 megoldására. Kinézetében és szoftveresen is. Erős a gyanú, hogy az Insta360 csapata minimum tanácsadóként ott ugrált a projekt körül.


[+]

Szóval a fentiekből már egyértelmű, hogy egy olyan kis gombócot fogunk bemutatni, ami Type-C csatlakozón keresztül illeszkedik a mobilhoz, hogy ezzel 360 fokos fotók és videók elkészítését tegye lehetővé. A puszta számok nyelvén két darab, 13 megapixeles, 210 fokos látószögű Sony szenzort kell megemlítsünk, a rekesztérték F/1,8, elvileg sötétben is vállalható alkotásoknak kéne születniük. Az egész kütyü 50 grammot nyom csupán, adnak hozzá cuki kis szütyőt, hogy abban hurcolásszuk. Belül egy I-CATCH V35 nevű képfeldolgozó egység csinálja a képek összeillesztését több-kevesebb sikerrel — ahogyan azt majd látni fogjuk. És az ár: 39 ezer forintért lehet majd megkaparintani, ami olcsóbb, mint az Insta360 Air, de nem is tud annyit.

Használat

Kell egy szoftver, van is, a Play Áruházból lehet letölteni. Ha bedugjuk alulra a kamerát, akkor megfordul a kép a kijelzőn (hiszen úgy érdemes alkotni, hogy a kis kütyü felfelé néz), rögtön látjuk az élőképet, sok opciónk nincs, lehet fotózni, videózni, effektezni, babrálni a beállításokban és megnézni a már rögzített dolgokat. Nem csak Huawei telefonokkal működik, hanem elvileg bármilyen androidos géppel, ha és amennyiben azon Type-C csatlakozó lelhető fel.


[+]

A beállításokban megadható, hogy hova mentsen a kamera, mi legyen a felbontás (fotóknál maximum 5376 x 2688, videóknál 1920 x 960), legyen-e időzítő, exponáló hang, PIP-nézet (egymás alatt látunk két képet, felül a 360 fokos, amit lehet húzogatni, alul a komplett panoráma), vízjel (a telefon helyére ráírja, hogy Huawei 360), illetve a maximális videohossz állítható, ami vagy 10 másodperc, vagy 5 perc.


[+]

Klikk, videó forog, kép rögzül. A fotókat ezután szerkeszthetjük (különböző perspektivikus módokat lehet kérni, ezeket ismerjük más termékekből), a videókat pedig lehet vágni (inkább trim, az elejét és a végét lecsaphatjuk). Illetve nyilván megoszthatjuk a végeredményt a megfelelő közösségi és felhőszolgáltatások használatával. És alapesetben ez minden. Jöjjenek a fotók, a felső sorban pár editált, nem forgatható képet rakunk ki, lentebb pedig körbenézhető képet helyeztünk el, rá kell klattyintani, hogy lehessen forgatni.


[+]

Hát a minőségtől nem fogunk hasraesni. Egyrészt elég markánsan látszik, hogy hol illeszti össze a rendszer a két felvételt. Másrészt a felbontás nem túl magas, ezért főleg beltérben és kevésbé előnyös fényviszonyok között elég gyenge az eredmény, mosott, erősen zajszűrt, sok részletet negligáló végeredmény jön össze, aminek csak az veszi el az élét, hogy lehet forgatni a képeket. És hát az Insta360 sem brillírozik ezen az árponton, ennyi pénzért nagyjából ezt lehet most kapni a piacon, a Huawei sem tudja megváltani a világot. Alant egy videó, egérrel lehet körbeforgatni menet közben a képet:

Lesznek, akiknek ez is elég. Mert egyébként sem csinálnának mást, kamera fel, kép/videó elkészül, share, viszlát. De lesznek olyanok is, akik kicsit még nekiállnának a végeredménnyel dolgozni, ők valószínűleg nem ilyen terméket választanak. A fotókkal egyébként az alapszoftver egész ügyesen bánik, de videózás szempontjából az output egy széles formátumú MP4 fájl lesz, amivel lehet dolgozni mondjuk Adobe Premiere CC-ben és exportálni valami vágott, több videóból összerakott anyagot (fent egy ilyen példa), de látószöget, átmeneteket, forgást nem fogunk vele csinálni, miközben az Insta360-nak pont ez adja az extrát, a mellékelt szoftverrel (PC-re és Mac-re is van) tök látványos dolgokat lehet összerakni. A Huawei ilyesmit nem nyújt, a telefonra nem a nyers fájlok kerülnek, hanem már JPG és MP4 formátumú végeredmények, pedig valószínűleg nem lett volna nagy művészet az Insta360 Studióval kompatibilis állományok létrehozása, ha már sejthetően egy közös projekt eredménye a kamera. És akad még gond, ugyanis a 360 fotókkal sem minden kerek (lol), mert ha mondjuk a Google albumba töltjük fel, akkor nem mindegyik képről veszi észre, hogy az elvileg forgatható, ami sanszosan szoftveres bug a terméknél, mert speciel a Gear 360-as képeknél ez kérdés sem volt, bármit felraktam, máris lehetett körülnézni egérrel. Ezek ilyenek, például:


[+]


[+]

Összegzés. A Huawei 360 Panorama (ezen a néven lesz itthon), azaz a CV60 (ezen a néven is ismert) egy jópofa tartozék főleg azoknak, akik sokat postolnak közösségi oldalakra. Ők kapnak egy új nézőpontot, ami egy szinttel látványosabbá teszi a képeket, a szelfiket és a rövid, videós bejelentkezéseket olyan helyekről, ahol tényleg lényeges, hogy mi van körülöttünk. Aki viszont utána szeretné a 360 fokos anyagokat feldolgozni, azokat beilleszteni egy hosszabb videóba, az inkább keresgéljen tovább, vagy várja meg a friss Insta360 kamerát, ami pont ezt az extrát adja hozzá ehhez a dologhoz. A képminőség ezen az árszinten ilyen (sajnos), a különálló 360-as kamerák (mint a Gear 360) sokkal drágábbak, a Huawei terméke inkább csak egy beugró ebbe a világba, amivel előképzettség nélkül el lehet szórakozni, de már a hobbiszintű videós és fotós tevékenységhez is karcsú. Kicsi, könnyű, olcsó — de lehetett volna egy fokkal komplexebb és még van tennivaló a szoftverrel is mind az összeillesztések finomításán, mind pedig a megosztási hibamentesítés kapcsán.

Bog

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés