Külső, kezelés, csomagolás
Egyszer csatlakoztattam a töltőt a Garmin Instinct napelemes kiadásának hátuljára, akkor is csak azért, hogy PC-re kötve lássam, mekkora tárhelyet kínál. Nos: 16 megabájtot, melynek mindössze a negyede szabad, szóval ugrott az alkalmazás-telepítgetés meg a zenehordozás. De nem ez a lényeg, hanem az, hogy háromnegyed tankkal, 17 napos becsült üzemidővel mentem evezőstúrára, és pár órát sárga égitestünk alatt töltve az első nap 20 fölé kúszott az iménti mutató, hogy aztán elérje a maximális 26-ot, és azon ragadjon, ameddig kellő sugárzást kapott. Bluetooth kapcsolattal és mobilos értesítéskezeléssel a lényegében végtelen üzemidő remek hír, és egy hét irodai pihenő után a Dunakanyarba vetődve ismét 20 nap fölé ugrott a számláló. Itt vagyok majd’ egy hónap használat után a szerkesztőségben, és még mindig 14 napra van a kábeles töltő szükségessége, és bár a hőségben csak három GPS edzést folytattam, kiviláglott számomra: ha ez a ketyere eleget bámul a napra, talán soha nem adja meg magát.
Össze is foglaltam az Instinct Solar variációjának esszenciáját: annak érdemes a PowerGlass napenergiát hasznosító technológiáért felárat fizetnie, akinek a gyártó által jelzett, okostelefonnal párosított 24 nap működés nem elég, mert ez a Garmin szerint kellő fotonbombával mindez 54 napra nyújtható. Energiatakarékos módban, teló nélkül pedig 56 nap működés jut alapból egy töltésre és bármennyi, ha kiülünk vele napozni. Ebből a roppant takarékos hardver és a monokróm, mindössze 128 x 128 pixeles transzflektív kijelző is kiveszi a részét, amely kint remekül látszik, bent pedig háttérvilágítás segíti. A folyamatos GPS/GLONASS/Galileo műhold használat már nagyobb étvágyú: ilyesmiből 70 óra jut egy töltésre, illetve 145 napfénnyel segítve, expedíció módban pedig hetekig rögzíthetjük a koordinátákat, persze jóval ritkább intervallumokban.
Mégse zárnám le a tesztet azzal, hogy ajánlom a napra rá se hederítő Instinct tesztünket, a viszont látásra! A napelemes újdonság ugyanis sportáganként paraméterezhető energiatakarékossági lehetőségeket, frissített mozgáskövető hardvert és továbbfejlesztett pulzusmérőt kínál, így például úszás közben is felügyelhető szívritmusunk. Ehhez pedig a 10 ATM minősítés is megvan, akárcsak a Mil-STD-810G szabványon belül a rázkódásra, az ütődésre és és hősokkra vonatkozó vizsga. Különben pedig, ha majd’ egy hónapot csüngött a cucc a karomon, és a legjobb Garmin órás élményt nyújtotta, szívesen osztom meg tapasztalataimat, de azért kezdjük az alapoknál. Például a variációk felsorolásával: akad sima Instinct Solar és bevetésekre szánt Tactival variáns, a széleskörű színválasztékból pedig az AliceWake szívéhez közelálló terepmintás variációt hoztam el, de létezik egyszínű is.
Nagyjából ketten voltunk azok, akiknek a forma és a festés bejött, sokan „olcsó kínaizták” le a küllemet, amely kétségtelenül nem olyan mutatós, mint egy Venu vagy Marq, de hát az Instinct nem divat, hanem strapavonalon mozog. 45 x 45 x 15,3 milliméteren viszont akkora batár nagy, hogy a kolléganő csak a próba erejéig viselte (el) csuklóján: 53 grammjával férfikarra teremtették, ahol stabilan és kényelmesen fekszik, a szokásosnál eggyel bonyolultabb cserével, ha más pántra váltana az ember. Lukból nincs hiány, így az óra mindenféle csuklóra biztosan rögzül. A no-nonsense strapajelleg szemre is nyilvánvaló: a karcálló Gorilla Glass védőüveget jócskán körülöleli a szálerősített polimer váz.
Még a szokásos gomb-kvintett is mélyebbre került, szóval ha ütődik a Solar vagy koppan, akkor sem esik bajuk, a működtetésük pedig pont megfelelő. Kapóra jön a kellemes és gyors visszajelzés, érintéssel ugyanis nem tudjuk a cuccot kezelni, amely középerejű rezgéssel vagy csipogással jelez, ha mondandója van. Például bejövő hívások vagy szimplán ömlesztett mobilértesítések esetében, melyekre előre definiált válaszokat adhatunk. Létezik profibb notikezelés a piacon, a kötelező minimumot mindenesetre hozza az óra, és ugyanez mondható el a szürke csomagolásról is, amely az említett kellékeken túl csak a leírást rejti. Maga az óra a GPS mellett gyorsulásmérőt, optikai pulzusmérőt, hőmérőt és a fotonkollektorával napintenzitás mérőt rejt, Bluetooth-on kívül különösebb adatkommunikációs titkot nem.
Hirdetés
Szoftver, sport és végszó
A Garmin órákat a Connect PC-s vagy iOS / Android mobilalkalmazással szokás beállítani, WiFi vagy hálózati modem híján ennél a modellnél mindenképp telefonnal érdemes próbálkozni. A regisztráció pikk-pakk megvan és a szoftveres bővítés témaköre is: erre az órára legfeljebb óralapokat pakolhatunk, alkalmazásokat az IQ Store-ból a hardver egyszerűsége miatt nem. Úgyse ez van fókuszban: inkább a mozgásra és szenzorinformációra koncentráló widgetlista. Gyorsan végig tudunk robogni a pillanatnyi értékeken, az értesítéseken, a naptáreseményeken, az alti-barométer és az iránytű információin, a test edzettségi vagy stressz állapotán. Megjelenik a napintenzitás, a holdfázis, a napkelte-napnyugta, az alternatív időzóna plusz pulzoximéter és egy sor kiegészítő is bekapcsolódhat az adatbuliba.
Ilyen a Xero az íjászathoz, az InReach a műholdas kiegészítőkhöz vagy a DogTrek az ebek megtalálásához, amennyiben megfelelő Garmin cucc csüng a kutyusok nyakán. Pulzuspántot inkább a tulaj mellkasára érdemes szíjazni, az Instinct ilyesmivel is együttműködik, én ugyanakkor megelégedtem a jófajta hátlapi pulzusmérővel. A Garmin Pay mobilfizetés hardveres korlátok miatt szintén kimaradt, ahogyan sajnos a Garmin térképek is. Ehelyett vaktérképen tudunk mindenféle POI-hoz, útvonalon vagy a kezdőponthoz visszanavigálni. Ilyesmiben az óra elég jó, és a Tactical kiszerelés további, küldetésekhez járó funkciót kínál.
Az óra több tucat sportot, illetve mozgásformát követ. Jómagam a megszokott terepfutásnál maradtam, és jól bejáratott budai hegyeimet azzal a szánt szándékkal vettem lábam alá, hogy majd jól kinyilatkoztatom: na, ez a Garmin óra is pontatlan, ha a pontosan kimért, 7,5 km-es szakaszom követéséről van szó. De nem: rutinosan másodpercalapú rögzítést kérve, egyéb extra beállítások nélkül hajszálpontosan, legfeljebb párméteres kilengéssel rögzítette a cucc az útvonalat, és a szakaszt később térképen visszanézve az is kiderült, hogy a Solar nem vágta le az éles kanyarokat vagy a szerpentineket. Egy 4,9 km-es szakaszon ugyanez a pontosság köszönt vissza.
Nyilván segíti a műholdvevő munkáját a polimer ház a fémmel szemben, ám úgy gondolom, ezúttal a nyers koordinátákat összefésülő algoritmus is a helyén van, az összes általam vizsgált Garmin, sőt: akár bármilyen más karra csatolt kütyü közül a legjobban. Szintén pontos a pulzusmérés, bár zónaalapú edzésekhez azért a profik megvásárolják a mellpántot, amely gyorsabban jelzi ki a változásokat. Az óra szépen statisztikázza a távot, a tempót, a sebességet, az emelkedést, a lépésütemet, a lépéshosszt, a kalóriaadatokat és a hőmérő által mért hőmérsékleteket. Ez utóbbit azért kezeljük hozzávetőlegesen, kerékpáron több haszna van mint izzadó csukó fölött, a magasságadatokon pedig jobb, ha a Connect a felhőben pontosít. Már, ha épp azt egy csoport hekker fel nem töri, és szűk egy hétre nem okoz kolosszális galibát a Garmin komplett rendszerében.
Szerencsére épp vízitúrán voltam, amikor sehonnan nem volt elérhető a Connect, a felhő-szinkron, sőt: az ügyfélszolgálat sem. Volt állítólag zsarolás, kifizetés, aztán lassú rendszerfelállás – én csak azt remélem, hogy a személyes mozgás-, hely- és Garmin Pay adatok nem jutottak illetéktelenek kezébe. Az óra ezalatt persze szorgosan rögzítette a statisztikákat és küldte át a telefonra, és az Instinct szerint néhány hekker miatt egyáltalán nem emelkedett a stressz-szintem. Az alváskövetés is következetesnek tűnik, akárcsak a test energiaszintjének figyelése, ami body battery néven fut.
Magyarán abban igazán jó az Instinct napelemes variációja, amire kitalálták, és kétségtelenül kapóra jön extrém, intenzív és hosszú aktív kikapcsolódáshoz a friss hardver, a pontos algoritmus, a sokrétű energiaopció és persze a fenomenális, akár végtelenségig nyújtható üzemidő, ha a napfényt szívünkbe és óralapra zárjuk. Más kérdés, hogy 162 ezer forintért, a napelem nélküli modellez képest jelentős felárral nem száll rá az ajánlott plecsni – már csak azért sem, mert napkollektor nélkül is nagyon kitartó az Instinct széria, és igen szűk azoknak a csoportja, akiknek feltétlen szüksége van az efféle extrafunkcióra. Nekik viszont ez a Solar lehet a tuti választás a Garmin napelemes választékából – a strapabíró jelleg és az akkurátus adatrögzítés miatt én is ezt vinném haza. De azért majd egyszer egy nyolcszázezres Marqot is kipróbálok...
![]() |
Garmin Instinct Solar |
Bone123