Hirdetés

Garmin Fenix 7 és 7S - profi sport megszokásból

Elképesztő hardveres tudás és analitikus intelligencia bújik meg a Garmin csúcsmodelljében, ám a kezelhetőséget szokni kell.

Sport

Hogy a Garmin órája körberöhögi a kommersz konkurenseket, az az első edzés után teljesen egyértelmű. Nem tudtam, hogy mire számítsak, amikor beállítottam, hogy most súlyzózás fog következni, de amikor az összes fekvőtámaszt és minden egyéb fitneszgépen történő sorozatot tökéletesen leszámolt, majd mutatta a pihenésből hátralevő időt, hogy aztán az edzés végén rajzoljon nekem sematikus ábrát arról, hogy mely izomcsoportok és mennyi terhelést kaptak, akkor azért az edzőm is letette a haját. Mert a Garminnak nem kell megmondani, hogy itt most tricepszre, mellkasra, hátra, vagy hasizomra megyünk, annyira jók a szenzorok és a mögöttes algoritmus, hogy simán kitalálja. De vannak egyedi edzéstervek is konkrét gyakorlatokkal, alapvetően minden választott sporthoz tartozik még egy rakás extra paraméter és opció.

[+]

Persze lehet továbbmenni és utólag hozzárendelni az egyes gyakorlatokhoz a konkrétumokat, hogy még pontosabb legyen, meg innen tudtam meg, hogy az egyik ténylegesen végzett mozdulatsor neve az, ami a fenti képen is látszik. Rengeteg grafikont és adatot kapunk az elégetett kalóriák mellett a kiizzadt folyadék mennyiségéről és a testterhelésről, számol arra vonatkoztatva is, hogy ha 100%-os energiával kezdtük a dolgot, akkor mennyi maradt még és mennyi idő kell a teljes regenerálódáshoz, nyilván osztogat a felület mindenféle díjakat, de ezt a sima napi lépésszámnál is csinálja, ha elérjük az általa az adataink alapján meghatározott célt, akkor másnap egy picit rátesz, aztán megint és megint.

[+]

Hirdetés

A futás tényleg elképesztő sokféle módon paraméterezhető, van egy csomó edzésprogram, amit javasolgat, lehet kérni térképes navigációt útközben, sőt maga az óra, csatlakoztatott telefon nélkül is simán tud olyat, hogy azt mondjuk neki, hogy legyen szíves egy 8 kilométeres kört tervezni így hirtelen, akkor fogja magát, számolgat kicsit, aztán kiprésel magából három különböző javaslatot úgy, hogy oda érjünk vissza, ahol éppen vagyunk, miközben elkerüljük a főutakon történő szaladgálást. Közben a Garmin Coach a csatlakoztatott Bluetooth headseten keresztül duruzsolhatja a fülünkbe a fordulókat és a megtett kilométerek statisztikáit.

[+]

Dani inkább úszni és bringázni indult (és ezt láttam is, mert egymás Garmin-barátai lettünk), szóval a tapasztalatairól inkább számoljon be ő maga:

Ha olyan jó sportoló lennék, amilyen részletesen mér a Fenix 7, valószínűleg nem ezeket a sorokat pötyögném, hanem éppen valami versenyre készülnék. Az órát a klasszikus sétálás-futás mellett kipróbáltam medencés úszásra, városi bringázásra és gördeszkázásra is, utóbbihoz a Connect IQ-ból kellett egy alkalmazás próbaverzióját letöltenem. Az alkalmazás az óra futásdinamikai adatait veszi alapul, ez alapján generált olyan részleteket, hogy milyen sebességgel gurult a cruiser, rajta én hányszor löktem meg magam a lábammal, majd ezekről az edzés befejezésével a Garmin Connectben láttam egy összesítést a tíz perces időtartamomra vonatkozóan térképpel, mindennel. A próbaverzió 10 perc használatot engedélyez, de egyébként 3 eurós összegért nem vészes az ára, ha saját órám lenne, arra simán megvenném.

[+]

A biciklivel végzett teszt kapcsán nem sportszerű bringázásra kell gondolni, a városi ingázáshoz használok kerékpárt. Szerencsére erre van külön “Kerékpáros ingázás” edzésmód a Fenixben, ami nekem nagyon tetszett, én most láttam ilyet először. A program elindítása után az óra automatikusan kapcsolja a GPS-t, rögzíti az utunkat, méri a megtett távolságot, a sebességünket, pulzusunkat, a magasságkülönbséget, és az eltelt időt is. Az személyre szabható, hogy melyik érték legyen a számlapon a leglátványosabb helyen, nekem például az eltelt idő a legfontosabb, mert ha Bubit használok, igyekszem a bérlettel 30 percig ingyenes használat keretein belül maradni. Ha valaki komolyabban bringázik, annak természetesen opció a kerékpáros fedélzeti számítógépek csatlakoztatása az órához a még részletesebb adatokért.

[+]

Úszást medencében mértem, de egyébként van opció kültéri úszás rögzítésére is, ilyenkor automatikus GPS-követés megy az útvonalunkon. A medence hosszát megadhatjuk az edzés elindítása előtt, ahogy megadhatunk a rajt előtt visszaszámlálást, illetve állíthatunk be tréning célokat is. Háromból egyszer volt a Fenix 7S-nek valami problémája, miután az adott nap nem a szokott medencében úsztam, ezért 25-ről 33,3 méterre állítottam a hosszt, lemért 1600 méternyit, majd egyszerűen megállt a számláló és utána a pulzuson és az eltelt időn kívül más adatot nem vett fel. A tizedik hossz után úgy voltam vele, hogy ez így nem mehet tovább, úgyhogy első lépésként visszaállítottam a medencés úszás edzésmód beállításait, ami nem segített, majd újraindítottam az órát, ami már megoldotta a problémát. Az úszásainkról is számomra államat leejtősen részletes adathalmazt kapunk, az úszásnemtől kezdve a csapásszám, a tempó, a sebesség, az idők, a SWOLF-érték, az edzés hatása, mindezekről összesítés, átlagolás, maximum és minimum értékek tömkelege vár, akár etapokra lebontva is – viragdani01.


[+]

Én még ráküldtem egy e-Biciklizést (mert ilyen is van külön, térképpel és a rásegítés mértékét is akár megadva), plusz némi futógépen való grasszálást, és amikor levittem a kutyát az ötödikről kétszer, akkor kaptam az értesítést, hogy ma is megcsináltam a 10 emeletnyi lépcsőzést felfelé, amihez külön gratulál. Ez mondjuk minden nap megadatott. A kültéri tevékenységekhez kifejezetten pontos, 2-3 méteres hibahatáron belül mérő térképet rajzol a masina az új, többcsatornás GPS modul jóvoltából, futóknak pedig aztán tényleg rengeteg opciójuk van külön az ultramaratonistákra is felkészülve. És akkor arról még nem is beszéltünk, hogy hányféle külsős kütyüt lehet csatlakoztatni (pedálszenzor, mellkaspánt), meg aztán a tevékenységeinkhez fotót rendelhetünk és megoszthatjuk ezerféle módon. Danit az edzések megosztása annyira nem, az elérhető kihívások és a virtuális edzők, illetve az általuk nyújtott edzéstervek már inkább motiválták, a Garmin által használt gamifikációs rendszer simán rávette arra, hogy többet mozogjon, hogy próbálja megdönteni a személyes rekordokat, és ha sikerült, örült a fejének a kis virtuális trófeájával. Annak pedig külön örült, hogy az egész teljesen átjárható nem csak a két nagy mobil operációs rendszer, de a számítógépek között is, mindenhol megmaradnak eredményeink, ha pedig akarjuk, az egész automatikusan szinkronizál az általunk kiválasztott külső alkalmazással, például a Stravával.


[+]

A verdikt? Ez gyakorlatilag a tökéletes sportóra. És ezzel együtt egy nem tökéletes okosóra is, amely bár tudja a fontos dolgokat (fizetés, értesítéskezelés, hosszú üzemidő), de kezelhetőségben a kommersz mezőny mögött kullog. Nem drámai a lemaradás, inkább csak érezni, hogy nem ezen volt a hangsúly, ráadásul a nyögvenyelősség rendre szoftveres eredetű, amin nem lenne olyan nagy kunszt javítani (legalább annyit, hogy ne csak fel-le tudjunk az ujjunkkal dolgozni), éppen ezért bosszant engem kissé, hogy itt egy fantasztikus hardverrel és mozgásmonitorozási intelligenciával ellátott szerkezet, ami okosóraként is lehetne jóval kezesebb, de ez nem volt prioritás (a Venu esetében viszont igen – Bone123). Látszik, hogy alakul a szoftver, és a több éves Fenix 6 is kap komoly frissítéseket, igazán nem kellene sok hozzá, hogy azt mondjam, hogy aki komolyan veszi a sportot, annak még ez a 300 ezer forintos ár is emészthető. Mert a Fenix 7 is komolyan veszi a sportot, de ha az ezen túlmutató dolgokkal is ugyanilyen elhivatottsággal foglalkoznának, akkor nem kellene elgondolkodni még egy, a hétköznapok során használható óra beszerzésén, elég lenne egy fokkal elegánsabb szíjra cserélni a gyári szilikont.


[+]

A Fenix 7 tudása tehát lenyűgöző, valahol elképesztő, hogy egy ekkora kis készülék ennyire precíz és mindenre kiterjedő szolgáltatáskínálatot nyújt a sport területén, ha csak fele ilyen jó lenne okosóraként, akkor a borsos ár ellenére is repülne rá az ajánlott plecsni. Fenix 6-ról váltani talán nem szükséges, de aki most ugrana bele egy ilyen komoly kiegészítő megvásárlásába, az mindenképp a 7-essel vagy a hasonló tudású, csak kontrasztosabb és élesebb AMOLED panelt kínáló Epix Gen2-vel szemezzen, mert bár az előző generációs kütyük árát kissé lenyomták, az újdonság üzemidőben, GPS pontosságban, érintős kijelzővel jobban megéri.

Garmin Fenix 7 és 7S

Bog feat. Virág Dani

A tesztkészüléket a Garmin hivatalos forgalmazója biztosította, köszönjük.

Azóta történt

Előzmények