Bevezető
Rég volt nálam Garmin óra, ezeket rendre Bone123 csente el tesztre, mert ő relatív sokat futkos és túrázik mindenféle erdőkben. Most azonban fordult a kocka, mert egyrészt én magam is aktívabb lettem sport szempontjából, másrészt pedig Virág Dani is komoly érdeklődést mutatott, hogy felcsatoljon egy ilyen masinát a karjára, szóval elhoztunk a Garmintól egy Fenix 7-et, valamint annak kisebb kiadását a 7S-t is. Ez utóbbit Brigi megcsodálta női szemmel, de Dani ezeket a sztereotípiákat félretéve rögvest el is vitte magával, mert neki vékonyabb a csuklója, ugyanakkor viszont ő rendszeresen úszik, fut és bringázik, míg én maradtam a konditermes vonalon, szóval a két tesztcucc elég sokféle aktivitással kellett szembenézzen.
Ez viszont azt is jelentette, hogy mi eddig nem a Garmin-féle sportórás vonalon mozogtunk, Dani az Apple Watchot használja napi szinten, én évek óta Samsung termékeket hordok a csuklómon, tehát a sportos vonalról felokosított Garmin készülékekkel való ismerkedés mindkettőnk számára új terület volt, amely abból a szempontból fontos aspektus, hogy Bone már rutinból nyúl a kezelhetőséget alapvetően meghatározó öt gomb valamelyikéhez, mi viszont az érintős vezérlés világából érkezve szembesültünk azzal, hogy a Garmin teljesen más logika alapján dolgozik, mint amit a telefonos érából a hordható elektronikai mütyürök területére érkező gyártók használnak.
Bone szerint két hét kell ahhoz, hogy a júzer hozzáidomuljon a Garmin felépítéséhez. Ez elég soknak hangzik, de az első edzés után (amely némi töketlenkedéssel kezdődik, mert az ember hirtelen nem tudja, hogy mit és hol nyomkodjon) legkésőbb abban a pillanatban megszületik a vágy arra, hogy idomuljunk, amikor megnézzük a kiértékelést, ami ötszázszor részletesebb és pontosabb, mint amit bármilyen Samsung-Apple-akármi ki tud magából préselni. Van nekem barátom Fenix 6-tal, mutattam neki az új cuccot, kézbe vette, felkiáltott, hogy “ez már érintős”, aztán megint, hogy “le kell cserélnem az órám”, de én akkor már tudtam, hogy az érintősség nem lényeges annyira, mert úgy egyébként minden vezérelhető a gombokkal is, sőt. Az egész tesztidőszak alatt az volt az érzésem, hogy a Garminnak inkább csak kényszer volt, hogy betegye ezt az újítást.
Ám előreszaladtunk kissé, most még csak ott tartunk, hogy Fenix 7 három tagot számlál, a legkisebb 7S 280 ezer forintba kerül, a sima Fenix 7-ért már 320 lepedőt gombolnak le rólunk, a legolcsóbb 7X pedig 360 ezer forintot kóstál (és ezekre jön rá a Solar és Sapphire variációk felára). A trió elsősorban méretben és üzemidőben tér el, illetőleg a 7X-ben van zseblámpa is éjszakai futáshoz, tudásuk azonban megegyezik. Ez roppant sok pénz egy okosóráért, ám egy professzionális sportóra kapcsán már nem meglepő tétel, még ha olcsónak semmi esetre sem nevezném. A következő oldalakon Dani és a magam tapasztalatai felváltva kapnak majd helyet, így remélhetőleg kellően részletesen tudjuk bemutatni a termék(ek)et, alább viszont AliceWake jön a 7S-re megjegyzéseket téve.
A Fenix 7S 42 milliméteres tokozása konkrétan kis méretnek számít, első ránézésre viszont nem feltétlenül a kompakt jelző jutott az eszembe a készülék vastagsága miatt (14,1 milliméter). A tudását figyelembe viszont kész csoda, hogy mindent bele tudták passzírozni ekkora méretbe. Az órát mindenképpen érdemes vásárlás előtt felpróbálni, mert kézen közel sem olyan tolakodó, mint ahogy gondolnánk. A kialakítást nyugodtan nevezhetjük bámulatosnak: a zafírüveg, a titán és a karbonszálas polimer könnyű, funkcionális, mégis prémium érzetű, a megjelenés pedig a karakteres vezérlőgombok ellenére is elegáns és kifinomult. A titán funkciógyűrű megmunkálása szofisztikált; nem mutat ostobán edzőcucchoz és smart casual szetthez sem, a könnyen cserélhető szíjakkal pedig egészen precízen finomhangolhatjuk az aktuális tevékenységnek és élethelyzetnek megfelelően. Őszintén hiszem, hogy ezt a specifikációt egyszerűen nem lehetséges ennél szebb, visszafogottabb és kényelmesebb formába önteni – AliceWake.
Külső
A dobozban óra és töltő van csupán, de másra nem is nagyon van szükségünk. A töltő mágneses, de nem szabványos, vagyis sem szokványos Qi padon, sem más óra töltőjén nem vesz fel áramot a kütyü, a saját vezetékével kell adapterre vagy számítógépre dugni, utóbbival a tevékenységeinkről szóló adatokat is szinkronizálhatjuk töltés közben és zenét, illetve térképet is gyorsan átdobhatunk. Hozzáteszem, hogy nem is fogjuk gyakran töltőre helyezni, mert laza másfél hetes üzemidő még akkor is kiesik belőle, ha néhány edzést is beillesztünk a programba. Dani szerint a 7S valamivel kevesebbet bír, de ott is összejön egy hétnyi működés különösebb odafigyelés nélkül úgy, hogy minden létező tevékenységkövetést és extrát bekapcsolt az órán.
Ebben természetesen nagy szerepe van a transzreflektív, MIP (memory-in-pixel) kijelzőnek is, amely normál esetben háttérvilágítás nélkül dolgozik, de ha így nem látnánk túl sokat, akkor lehet fényt kapcsolni mögé. Alapból 20%-ra van állítva a háttérvilágítás, amit a bal felső gomb megnyomása aktivál, de ha az óra beállításai között nézelődünk kicsit, akkor emelhetünk a fényerőn, beállíthatjuk, hogy a fény értesítésre vagy a csuklónk megemelésére is aktiválódjon, mennyi ideig világítson, mindent külön-külön edzésre, általános használatra, éjszakára vonatkozóan. Estére egyébként automatikusan kikapcsolja magát a fény, így ha alvásunkat is monitorozzuk az órával, nem fog felriasztani a hirtelen felfénylő számlap. A Garmin júzerek már megszokták a zárt térben kissé fakó, de alapvetően jól látható, közvetlen napfényben pedig szó szerint felragyogó megjelenítőt, noha a cégnek van AMOLED paneles órája is (Venu 2 Plus, Epix). Amúgy az előd is transzfelktív megjelenítőt hord magán, csak az éppenséggel nem érintős. A méret nem változott, a kis variáns 1,2 inches, a nálam járt Fenix 7 1,3 inches, míg a csúcsmodell 7X 1,4 inches átmérővel büszkélkedhet.
Maga az óra többféle kivitelben érhető el, a Sapphire lencse ugyanúgy opció mindhárom méretben, mint a Solar utónevet viselő modellekben a PowerGlass napelemes töltési lehetőség, de ezek növelik a termék árát. Ahhoz egyelőre nem volt elég napfény, illetve én nem voltam eleget közvetlen napfényben, hogy értelmes mennyiségű energiát vegyen fel belőle a tesztre kölcsön kapott Fenix. A Garmin szerint 3 órán keresztül kell 50000 lux erősségű napfénynek érnie a panelt, hogy egy extra napnyi üzemidő összejöjjön, én minden próbálkozásom ellenére csak 41 900 luxot hoztam össze, igaz, az óra rajtam volt közben, a javallott pedig az, hogy napfürdőzés idejére tegyük a cuccot le mozdulatlanul közvetlen napfény alá. Ezek alapján azért megelőlegezhető, hogy nyáron, amikor a pulcsi ujja sem zavar be simán összejön a kellő napenergia. A Fenix 7 egyébként 10 grammal könnyebb, mint az elődje (ami azért ebben a kategóriában 12% tömegcsökkentést jelent), ez főleg a titán használatának köszönhető, de ettől még ez egy meglehetősen férfias óra, hölgyeknek tényleg inkább a 7S való.
A kör alakú óratest összesen öt gombot kapott ezúttal is, változás a korábbi szériához képest, hogy a jobb felső részen található start/stop gomb, amivel az aktivitásokat lehet indítani és megállítani másfajta kialakítást kapott, ami meggátolja, hogy mondjuk futás, vagy edzés közben véletlenül benyomjuk. Mikrofon és hangszóró továbbra sincs az órán, tehát kihangosított beszélgetésekhez nem alkalmas, viszont rezegni és csipogni azért tud, előbbi minden helyzetben észrevehető, de az erősség és a rezgési mintázat nem állítható, utóbbi inkább csendesebb környezetben érvényesül, mert a hangerő nem állítható.
Kezelhetőség
Nos, a Fenix 7 nagy újítása az érintőkijelző. Ám mintha magát a Garmint is meglepte volna, hogy ezzel mennyi mindent lehetne csinálni, mert lényegében semmit nem csináltak annak érdekében, hogy ne csak az amúgy is meglévő fel-le és vissza gombok funkcionalitását duplikálják ujjmozdulatokra. Mert az a nagy helyzet, hogy a Fenix 7 esetében az érintésnek annyi szerepe van, hogy tudunk görgetni a felületen vertikális irányban (és ez is sokszor meg-megdöccen), illetve meg tudunk érinteni menüpontokat, hogy belépjünk, vagy balról jobbra elhúzhatjuk ujjunkat, hogy egy menüpontnyit visszatérjünk. Ez minden.
Hirdetés
Ezzel nekem főleg két problémám van. (Akadna több is, de a következő kettő jól mutatja, hogy itt még bőséggel lenne tennivaló.) Az első, hogy bár tényleg rengeteg óralap tölthető le és tehető át a kütyüre, ezek nem interaktív számlapok, magyarán hiába van ott az információ a napi lépésszámról, vagy éppen az elmúlt éjszakai alvás minőségéről valami a kijelzőn, megérinteni meg lehet ugyan, de nem történik semmi. Nem ugrik a rendszer a megfelelő funkcióhoz. A másik, számomra még kevésbé érthető jelenség, hogy az óralapról csak le-fel irányba lehet ujjhúzással elindulni, plusz mindkét irány ugyanoda visz (a napi statisztikába), pedig elég kézenfekvő lenne jobbra tenni az értesítéseket, balra a sportot, fentre pedig a gyorsbeállításokat — ahogyan ezt rengeteg konkurens csinálja, nem mellesleg az okostelefonoknál is megszoktuk.
És igen, kell néhány nap ahhoz, hogy megjegyezzem, hogy a beállítások közé a bal oldalt középen levő gomb hosszas megnyomása után jutok el (némi legörgetést követően), hogy a gomb, amivel a lámpát kapcsolom amúgy előhozza a gyorsikonokat is hosszas nyomásra, a bal lenti kezelőszerv pedig a zenelejátszót kínálja fel szintén hosszú tehénkedés hatására. Végig kell ezeket játszani egy tucatszor legalább, mire valamennyire rögzül, hogy mikor és hová kell nyúlni. De persze egyszer kell végigjátszani a beállításokat, ritkán kell babrálni a számlapot, a mindennapok során nekem is csak annyit kellett megtanulnom, hogy hol indul az aktivitás és hol rakom némára a motyót este. (Amire egyébként van opció, hogy automatikusan megcsináljon magától is a Fenix minden este, és kikapcsolja reggel a megadott időpontokban, ha beállítjuk a menüben.) No, meg egyszer végigzavartam a Garmin Pay rendszeren a kártyám, hogy tudjak fizetni is az órával.
Ha azonban épp nem a menürendszer bugyraiban tévedünk el, akkor a termék kellemes társ. És ami azért sokat dob a történeten, hogy a Garmin Connect telefonos alkalmazásban végre lehet izélgetni az óra funkcióit is, mert korábban csak az aktivitásokra szorítkozott a mellékelt szoftver. Ez szerencsére sokat gyorsít a beállítási folyamatokon, a számlap paraméterezésén, a térképek beállításán és a menürendszer elemeinek esetleges cseréjén. Nem is beszélve a Connect IQ áruházról, ahonnan további alkalmazások tölthetők le, mint amilyenen a streaming zeneszolgáltatások, egy sereg okosotthonos megoldás, különböző navigációs appok, különböző sportokhoz pedig dedikált szoftverek, hajós, bringás és úszós bigyók. Van kínálat. Zenét hallgatni is lehet csatlakozatott Bluetooth fülhallgatóval vagy hangfallal közvetlenül az óráról, ráadásul ha Spotify, Amazon Music vagy Deezer felhasználók vagyunk, telefonunkról átküldhetünk albumokat vagy lejátszási listákat az órára. Más esetben marad az a megoldás, hogy a hangfájlokat másoljuk rá az óra belső tárhelyére. Ami még tetszett, hogy hangot lejátszó telefon távvezérlőjeként is használható a Fenix, iPhone esetén is.
A bejövő hívások kezelése egyszerű, az üzenetekre előre beállított sablonokkal tudunk válaszolni Androidról, iOS-ről nem, az értesítések hibátlanul a küldő app ikonjával és teljes magyar karaktertámogatással jelennek meg, kérhető folyamatos pulzus és véroxigén-szint monitorozás mindenféle jelzési küszöbértékkel, ráadásul az alsó szenzor is új, pontosabb, mint a korábbi. A tudás tehát kétségtelenül ott van a motyóban, pusztán a kezelőfelület érződik idejétmúltnak és nem elég átgondoltnak. És bár értem, hogy aki sportra veszi az órát, annak ez az elsődleges, de ettől még lehetne okosóraként is csúcskategóriás, ráadásul ez jellemzően szoftveres kérdés, de láthatóan nem ez van a fókuszban, amihez Bone fűz most pár gondolatot.
Egy ötgombos Garmint valóban jó idő elsőáldozóként kiismerni, és tény, hogy a Venu sorozat egyszerűbb és érintésbarátabb kezelést biztosít. Viszont, mivel egy vagy akár több gomb egyidejű lenyomásához is rengeteg gyorsfunkció társítható, amint beletanul az ember, vakon is pár rutinmozdulat minden kedvenc lehetőség, edzés közbeni opció és miegymás elérése. Az öt gomb használata ráadásul generációk óta következetes, reszponzív és nem mellesleg praktikusabb, mint érintőfelületen izzadt, koszos vagy kesztyűs kézzel, esetleg víz alatt bohóckodni. A Fenix 7 érintőfunkciója inkább bónusz az ötgombos navigáció mellé, ami kapóra jön a Garmin térképek kezelésekor – Bone123.
Sport
Hogy a Garmin órája körberöhögi a kommersz konkurenseket, az az első edzés után teljesen egyértelmű. Nem tudtam, hogy mire számítsak, amikor beállítottam, hogy most súlyzózás fog következni, de amikor az összes fekvőtámaszt és minden egyéb fitneszgépen történő sorozatot tökéletesen leszámolt, majd mutatta a pihenésből hátralevő időt, hogy aztán az edzés végén rajzoljon nekem sematikus ábrát arról, hogy mely izomcsoportok és mennyi terhelést kaptak, akkor azért az edzőm is letette a haját. Mert a Garminnak nem kell megmondani, hogy itt most tricepszre, mellkasra, hátra, vagy hasizomra megyünk, annyira jók a szenzorok és a mögöttes algoritmus, hogy simán kitalálja. De vannak egyedi edzéstervek is konkrét gyakorlatokkal, alapvetően minden választott sporthoz tartozik még egy rakás extra paraméter és opció.
Persze lehet továbbmenni és utólag hozzárendelni az egyes gyakorlatokhoz a konkrétumokat, hogy még pontosabb legyen, meg innen tudtam meg, hogy az egyik ténylegesen végzett mozdulatsor neve az, ami a fenti képen is látszik. Rengeteg grafikont és adatot kapunk az elégetett kalóriák mellett a kiizzadt folyadék mennyiségéről és a testterhelésről, számol arra vonatkoztatva is, hogy ha 100%-os energiával kezdtük a dolgot, akkor mennyi maradt még és mennyi idő kell a teljes regenerálódáshoz, nyilván osztogat a felület mindenféle díjakat, de ezt a sima napi lépésszámnál is csinálja, ha elérjük az általa az adataink alapján meghatározott célt, akkor másnap egy picit rátesz, aztán megint és megint.
A futás tényleg elképesztő sokféle módon paraméterezhető, van egy csomó edzésprogram, amit javasolgat, lehet kérni térképes navigációt útközben, sőt maga az óra, csatlakoztatott telefon nélkül is simán tud olyat, hogy azt mondjuk neki, hogy legyen szíves egy 8 kilométeres kört tervezni így hirtelen, akkor fogja magát, számolgat kicsit, aztán kiprésel magából három különböző javaslatot úgy, hogy oda érjünk vissza, ahol éppen vagyunk, miközben elkerüljük a főutakon történő szaladgálást. Közben a Garmin Coach a csatlakoztatott Bluetooth headseten keresztül duruzsolhatja a fülünkbe a fordulókat és a megtett kilométerek statisztikáit.
Dani inkább úszni és bringázni indult (és ezt láttam is, mert egymás Garmin-barátai lettünk), szóval a tapasztalatairól inkább számoljon be ő maga:
Ha olyan jó sportoló lennék, amilyen részletesen mér a Fenix 7, valószínűleg nem ezeket a sorokat pötyögném, hanem éppen valami versenyre készülnék. Az órát a klasszikus sétálás-futás mellett kipróbáltam medencés úszásra, városi bringázásra és gördeszkázásra is, utóbbihoz a Connect IQ-ból kellett egy alkalmazás próbaverzióját letöltenem. Az alkalmazás az óra futásdinamikai adatait veszi alapul, ez alapján generált olyan részleteket, hogy milyen sebességgel gurult a cruiser, rajta én hányszor löktem meg magam a lábammal, majd ezekről az edzés befejezésével a Garmin Connectben láttam egy összesítést a tíz perces időtartamomra vonatkozóan térképpel, mindennel. A próbaverzió 10 perc használatot engedélyez, de egyébként 3 eurós összegért nem vészes az ára, ha saját órám lenne, arra simán megvenném.
A biciklivel végzett teszt kapcsán nem sportszerű bringázásra kell gondolni, a városi ingázáshoz használok kerékpárt. Szerencsére erre van külön “Kerékpáros ingázás” edzésmód a Fenixben, ami nekem nagyon tetszett, én most láttam ilyet először. A program elindítása után az óra automatikusan kapcsolja a GPS-t, rögzíti az utunkat, méri a megtett távolságot, a sebességünket, pulzusunkat, a magasságkülönbséget, és az eltelt időt is. Az személyre szabható, hogy melyik érték legyen a számlapon a leglátványosabb helyen, nekem például az eltelt idő a legfontosabb, mert ha Bubit használok, igyekszem a bérlettel 30 percig ingyenes használat keretein belül maradni. Ha valaki komolyabban bringázik, annak természetesen opció a kerékpáros fedélzeti számítógépek csatlakoztatása az órához a még részletesebb adatokért.
Úszást medencében mértem, de egyébként van opció kültéri úszás rögzítésére is, ilyenkor automatikus GPS-követés megy az útvonalunkon. A medence hosszát megadhatjuk az edzés elindítása előtt, ahogy megadhatunk a rajt előtt visszaszámlálást, illetve állíthatunk be tréning célokat is. Háromból egyszer volt a Fenix 7S-nek valami problémája, miután az adott nap nem a szokott medencében úsztam, ezért 25-ről 33,3 méterre állítottam a hosszt, lemért 1600 méternyit, majd egyszerűen megállt a számláló és utána a pulzuson és az eltelt időn kívül más adatot nem vett fel. A tizedik hossz után úgy voltam vele, hogy ez így nem mehet tovább, úgyhogy első lépésként visszaállítottam a medencés úszás edzésmód beállításait, ami nem segített, majd újraindítottam az órát, ami már megoldotta a problémát. Az úszásainkról is számomra államat leejtősen részletes adathalmazt kapunk, az úszásnemtől kezdve a csapásszám, a tempó, a sebesség, az idők, a SWOLF-érték, az edzés hatása, mindezekről összesítés, átlagolás, maximum és minimum értékek tömkelege vár, akár etapokra lebontva is – viragdani01.
Én még ráküldtem egy e-Biciklizést (mert ilyen is van külön, térképpel és a rásegítés mértékét is akár megadva), plusz némi futógépen való grasszálást, és amikor levittem a kutyát az ötödikről kétszer, akkor kaptam az értesítést, hogy ma is megcsináltam a 10 emeletnyi lépcsőzést felfelé, amihez külön gratulál. Ez mondjuk minden nap megadatott. A kültéri tevékenységekhez kifejezetten pontos, 2-3 méteres hibahatáron belül mérő térképet rajzol a masina az új, többcsatornás GPS modul jóvoltából, futóknak pedig aztán tényleg rengeteg opciójuk van külön az ultramaratonistákra is felkészülve. És akkor arról még nem is beszéltünk, hogy hányféle külsős kütyüt lehet csatlakoztatni (pedálszenzor, mellkaspánt), meg aztán a tevékenységeinkhez fotót rendelhetünk és megoszthatjuk ezerféle módon. Danit az edzések megosztása annyira nem, az elérhető kihívások és a virtuális edzők, illetve az általuk nyújtott edzéstervek már inkább motiválták, a Garmin által használt gamifikációs rendszer simán rávette arra, hogy többet mozogjon, hogy próbálja megdönteni a személyes rekordokat, és ha sikerült, örült a fejének a kis virtuális trófeájával. Annak pedig külön örült, hogy az egész teljesen átjárható nem csak a két nagy mobil operációs rendszer, de a számítógépek között is, mindenhol megmaradnak eredményeink, ha pedig akarjuk, az egész automatikusan szinkronizál az általunk kiválasztott külső alkalmazással, például a Stravával.
A verdikt? Ez gyakorlatilag a tökéletes sportóra. És ezzel együtt egy nem tökéletes okosóra is, amely bár tudja a fontos dolgokat (fizetés, értesítéskezelés, hosszú üzemidő), de kezelhetőségben a kommersz mezőny mögött kullog. Nem drámai a lemaradás, inkább csak érezni, hogy nem ezen volt a hangsúly, ráadásul a nyögvenyelősség rendre szoftveres eredetű, amin nem lenne olyan nagy kunszt javítani (legalább annyit, hogy ne csak fel-le tudjunk az ujjunkkal dolgozni), éppen ezért bosszant engem kissé, hogy itt egy fantasztikus hardverrel és mozgásmonitorozási intelligenciával ellátott szerkezet, ami okosóraként is lehetne jóval kezesebb, de ez nem volt prioritás (a Venu esetében viszont igen – Bone123). Látszik, hogy alakul a szoftver, és a több éves Fenix 6 is kap komoly frissítéseket, igazán nem kellene sok hozzá, hogy azt mondjam, hogy aki komolyan veszi a sportot, annak még ez a 300 ezer forintos ár is emészthető. Mert a Fenix 7 is komolyan veszi a sportot, de ha az ezen túlmutató dolgokkal is ugyanilyen elhivatottsággal foglalkoznának, akkor nem kellene elgondolkodni még egy, a hétköznapok során használható óra beszerzésén, elég lenne egy fokkal elegánsabb szíjra cserélni a gyári szilikont.
A Fenix 7 tudása tehát lenyűgöző, valahol elképesztő, hogy egy ekkora kis készülék ennyire precíz és mindenre kiterjedő szolgáltatáskínálatot nyújt a sport területén, ha csak fele ilyen jó lenne okosóraként, akkor a borsos ár ellenére is repülne rá az ajánlott plecsni. Fenix 6-ról váltani talán nem szükséges, de aki most ugrana bele egy ilyen komoly kiegészítő megvásárlásába, az mindenképp a 7-essel vagy a hasonló tudású, csak kontrasztosabb és élesebb AMOLED panelt kínáló Epix Gen2-vel szemezzen, mert bár az előző generációs kütyük árát kissé lenyomták, az újdonság üzemidőben, GPS pontosságban, érintős kijelzővel jobban megéri.
![]() |
Garmin Fenix 7 és 7S |
Bog feat. Virág Dani
A tesztkészüléket a Garmin hivatalos forgalmazója biztosította, köszönjük.