Technológiák, hardver
A hardver töretlenül fejlődik, ami alapvetően jó. Nagyjából egyetlen olyan eleme van ennek a fejlődésnek, ami nem tud lépést tartani a technológiai robbanással, ez pedig az akkumulátor. Látni kell, hogy ma már egy csúcskategóriás okostelefon hardvere pár évvel ezelőtti notebookok teljesítményéhez mérhető, csak ezekben a készülékben 1000-1500 mAh teljesítményű telepek üldögélnek, ma már örülünk, ha egy aktívan használt okostelefon kibír egy teljes napot. Eközben a burkolatok alá kettő és négymagos, gigahertzekben mért órajelű processzorok költöznek be, nem ritka az 1 gigabájtnyi memória, illetve a notebookokat közelítő felbontású kijelző sem. Az Acer állítólag 1920x1200 pixeles felbontású táblagépet dob jövőre piacra, ami még 10 inchen is elképesztő.
Mostani tudásunk szerint 1 GHz elég kábé mindenre, amire egy átlagember a telefonját használja. Nyilván ennél erősebb vasra akkor van szükség, ha komolyabb multimédiás tudásra vágyunk (videófelvétel és -lejátszás), vagy 3D játékokkal szórakoztatjuk magunkat. A kijelzőfelbontás növekedésével azért az alap felhasználói interfésznek is szüksége van valamennyivel több erőre, de amit telefonon szoftveresen ma el lehet érni, ahhoz végéeredményben nem kell erőmű. Szerencsére a gyártók már leálltak azzal, hogy 10-20-40 megapixeles fényképezőgépet kreáljanak a telefonokból (mindenki megelégszik 5 megapixellel is, ha a minőség is olyan), egyre komolyabb erőfeszítéseket tesznek a felhasználói felület könnyű használatóságának érdekében is.
Adatátvitel területén két technológia fog 2012-ben a köztudatba épülni, az egyik az NFC, amely köré már itthon is szerveződik olyan üzleti modell, amely a fizetés lehetőségét hordozza magában, a másik pedig a 4G néven ismert LTE hálózati technológia. Ez utóbbinak éles, felhasználói tesztelése folyik Budapesten a T-Mobile közreműködésével, s az első tapasztalatok igen jók. A rendszer elméletben, mostani verziójában 60 Mbps elméleti maximumot tud, mi többszür mértünk 50 Mbps feletti értéket. Reméljük, hogy ez nem fog jelentősen csökkeni akkor sem, ha felhasználók ezrei használják majd az infrastruktúrát.
Mi abban bízunk, hogy 2012-ben az új technológia miatt mérséklődnek a mobilnetes tarifacsomagok árai, vagy ugyanennyi pénzért jelentősen több adatforgalom jár majd. Reméljük, hogy valamelyik operátornak lesz mersze meglépni a korlátlan csomag piacra vezetését is, még úgy is, hogy ebben a komoly letöltést valamilyen formában szankcionálják. Ma már olyan 4G router létezik, amely zsinór nélkül képes kiszolgálni egy háztartás minden elemét, több notebookot, wifis médialejátszót, tévét, NAS-t, telefont, táblagépet. S komolyabb torrentezés sem kell hozzá, hogy ezeket használva az ember hirtelen tízesével kell számolgassa a gigabájtokat, teljesen normális felhasználási szokások mellett.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!