Apple iOS
Az év legszomorúbb mobilkommunikációs híre volt, hogy elhunyt Steve Jobs. Az Apple alapítója és első embere még az ellenfelek szerint is ikonikus vezér, egyfajta digitális látnok volt, aki teljesen egyedi szemléletével alaposan megváltoztatta a mobilkommunikációt. Az iPhone-nak köszönhetjük, hogy az érintőkijelzős felületek ma úgy néznek ki, ahogyan, az online alkalmazásbolt fogalmát is az almás cég vezette be. A cégvezető halála miatt egy ideig kérdéses volt, hogy vajon miképp változnak meg a jövőben az iPhone-ok, lesz-e portfólióbővítés, de hamar kiderült, hogy Jobs több éves tervet hagyott maga után, amit az Apple nyilvánvalóan végig is fog vinni.
Az idei iPhone bejelentés sok rajongó számára nem volt elég ütős, de ezért is lett a termék neve 4S, nem pedig 5. Azóta kiderült, hogy nem ez volt a terv, de annyira magasra tette a lécet Jobs, hogy azt ilyen rövid idő alatt nem lehetett lefejleszteni, ezért maradtak inkább a picit felturbózott iPhone 4-nél, illetve a Siri hangfelismerő rendszer bemutatásánál. Az biztos, hogy az almás telefon még így is abszolút versenyképes, bár a legtöbb iPhone 4 tulajdonos egyelőre nem tervezi telefonja lecserélését. Ha valami, akkor az iPhone 5 tényleg nagyot durranhat 2012-ben.
Valószínűleg a táblagépek területén is lehet mozgolódás, mert bár az Apple a világ eladásainak több mint 60%-át mondhatja magáénak ebben a szegmensben, egyszerűen nem állhatnak meg, ha meg is akarják ezt tartani. Látszik az is, hogy az Apple is hisz a konvergenciában, azaz előbb-utóbb nagyon hasonló felületen dolgozhatunk majd a MacBookokon is, ennek első állomása az OSX Lionban felbukkanó LaunchPad. A hírek szerint komolyan haladnak az Apple TV-vel is, hogy egy újabb olyan eszköz kerülhessen a nappalikba, amely kommunikál minden Apple termékkel.
A cupertinoi cég nevéhez 2011-ben más is fűződik, mégpedig a szabadalmakkal kapcsolatos perek igen komoly felerősödése. Az Apple leginkább a Samsungot pereli (több-kevesebb sikerrel), de visszafelé is elsül ugyanez a fegyver, a Nokiának kellett komoly összeget fizetniük néhány rádiós szabadalom kapcsán. De megy a harc a Google-lel is - igaz, egyelőre nem közvetlenül az Androidot támadják, hanem azokat a gyártókat, akik ilyen rendszert használnak. Hogy Jobs halála (aki ezt szívügyének tekintette) mennyiben változtatja meg a taktikát, az 2012-ben már biztosan látszani fog.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!