Előrejelzés - mobilfronton

Navigáció

Talán 2012 lesz az az év, amikor gyökeresen átalakul a navigációs piac is. Miután egyre több és több okostelefon képes erre a funkcióra (a Nokiák tök ingyen), ezért aki csak alkalomszerűen navigál, nem fog PNA-t venni. Akinek profi gép kell, elsősorban a térképet, a szoftvert és a hardver minőségét kell megfizesse, s bizony a hazai iGO előnye elolvadóban van, hiszen a NavteQ és a TeleAtlas is sokat fejlődött. Szoftverből pedig - kis túlzással - Dunát lehet rekeszteni. Jövőre már - ha PNA-ról van szó - az 5 inches navi lesz a menő, illetve az úgynevezett connected services használata.

Utóbbi nem más, mint egy SIM foglalat a naviban, amely mobilnet használatával számos kiegészítő szolgáltatás elérésére ad lehetőséget. Forgalmi infók, időjárás, webes keresés mind benne lehet a pakliban, rengeteg olyan opció van, amihez kell adatforgalom, de a kocsiban mégis nagyon hasznos. A nagy kérdés az, hogy elő mer-e állni valamelyik cég egy olyan modellel, ahol a készülék árában benne van SIM és a mobilnet is (ehhez persze le kell szerződni egy szolgáltatóval), hogy az ügyfélnek tényleg ne legyen azzal gondja, hogy miképp jut el az adat a készülékre.

A másik nagy kérdés, hogy vajon a koros WinCE platform helyét átveszi-e az Android. Egyre több és több forrásból hallani, hogy errefelé haladnak Kínában a dolgok, s igazából a Google rendszere számos olyan funkciót automatikusan tud, aminek elérését WinCE rendszeren nem, vagy csak nyögvenyelősen lehet megcsinálni. Kapacitív kijelző, multitouch zoom, integrált WLAN, SIM kezelés, telefonkönyv, böngésző... ezek mind fontos dolgok lesznek, ha a connected navigáció elkezd terjedni. Ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy a jelenlegi androidos telefonokban, táblagépekben gyengébb GPS chip van, mint a PNA-kban, de ezen lehet segíteni.

Mindeközben egyre több új autóban van benne a navigáció gyárilag, beépítve, ami tovább rombolhatja az amúgy sem fényes navigációs piacot. Érdekes módon sok ilyen fedélzeti rendszer készül már Android alapokra építve, amit persze senki sem tesz közhírré, de mutat valamiféle utat. Érdekes év lesz 2012 navigációs szempontból, nem is beszélve arról, hogy a hangfelismerésnek a Siri adott egy újabb lökést, tehát egyre inkább fel fog ez bukkanni akkor is, amikor úticélt adunk meg. Nem a kezünket, hanem a hangunkat használva.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények