Hirdetés
Egyéb oprendszerek
A korábbi király már csak vegetál - ez igaz a Nokia által birtokolt Symbian rendszerre. A legendás telefonokat is felmutató operációs rendszer (7650, 3650, 6600) utolsó olyan éve lehet 2012, amikor még a finn cég piacra dob ilyen platformmal szerelt készülékeket. Ugyanakkor a Symbiant licenszelhetővé tette a Nokia, hátha akad még gyártó, amely lát benne fantáziát. A Microsofttal való összeborulás és a platform kivezetésének jele, hogy az Ovi szolgáltatások szép lassan megszűnnek, s bár még néhány évig lesz support a Symbian mögött, nem kérdés, hogy újabb verziót már nemigen fogunk látni. A 2011-es Anna és Belle frissítésekkel valamelyest versenyképessé tették a felületet, de ez csak arra volt elég, hogy késleltessék a kukába kerülés folyamatát.
A Nokia másik rendszere, a Maemo alapú, de MeeGo-nak hívott platform végre kitermelt magából egy igencsak innovatív s ütőképes modellt, az N9-et. Igazi unikum lett a telefon, mert jelen tudásunk szerint nem is lesz több ilyen rendszerű készülék. Az Intellel közösen építgetett platform mögül a finnek kihátráltak, s bár még az idei Mobile Meetingen is a Qt keretrendszerről tartottak előadást (amely Symbian és Maemo platformok között mutat átjárást), lehet látni, hogy Stephen Elop vezetésével a Nokia egyértelműen a Windows irányába fordult.
Gyengélkedik a RIM is, a Blackberry telefonok és az OS gyártója egyre kisebb szelet tortát tud kihasítani az üzleti szegmens eladásaiból. Táblagépük (Playbook) egyáltalán nem sikeredett jóra, pedig ígéretesnek indult, most QNX alapú rendszert fejlesztgetnek, de kérdés, hogy előbb lesz-e belőle termék, mint csőd. A HP is így járt a webOS-szel, hiába jöttek piacra végül a készülékek, elfogyott a lendület és a Palm által fejlesztett platform támogatottsága is a béka feneke alatt volt, úgyhogy kiszórták bődületes veszteséggel a készletet, aztán ki is szálltak a buliból.
Nem szabad viszont leírni a bada rendszert, amely a Samsung saját fejlesztése, s amely egyelőre csak Samsung telefonokon érhető el. Pedig a bada is licenszelhető, de egyelőre nem tolonganak más gyártók érte. Viszont a koreai cég irdatlan mennyiségű pénzt és energiát tol a platformba, kifejezetten jó áron adnak ilyen felülettel bíró telefonokat, de nehéz lesz kitörni abból az önmagába harapó helyzetből, hogy amíg nincs elég alkalmazás, addig nem lesz népszerű a rendszer, de nem lesz sok alkalmazás, ha nincs elég készülék a felhasználóknál. 2012-ben a 2.0-s bada köré vélhetően számos telefon érkezik majd, kíváncsiak vagyunk, hogy életben marad-e a platform.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!