Tavalyi jóslatok
Minden évben nekiduráljuk magunkat, hogy megpróbáljuk összefoglalni a mobilkkommunikáció történéseit, s kicsit előre is tekintsünk a következő esztendőre. Ezúttal talán fordítva lesz, a múlttal kevesebbet foglalkozunk, inkább megsaccoljuk, hogy mire számíthatunk 2012-ben, ugyanis innen-onnan van egy sereg információ a birtokunkban, amelyeknek a fele csak pletyka, a másik fele hiányos, de valamilyen irányba egyértelműen tartanak. A 2011-es év igencsak mozgalmas volt, nagyon sok komoly, az egész piacra kiható esemény történt, hogy mást ne mondjak, itt van például a Nokia-Microsoft kényszerházasság, vagy Steve Jobs halála.
Igen magas fordulatszámon pörög most az iparág (mi lenne, ha nem lenne válság?), egy csúcskészülék életciklusa néha kevesebb mint egy év. Megveszi az ember a legdrágább motyót a piacon, pár hónap múlva már van jobb, gyorsabb, szebb, okosabb masina, aminek persze mi, tesztelők nyilván örülünk, de ez az őrült tempó nem biztos hogy fenntartható huzamosabb ideig. Csak egy példa: februárban, Barcelonában még örömködtük akkor, amikor 1 GHz-en ketyegő tabletet mutatott be valaki (nem került forgalomba, csak bemutatták), decemberben pedig már a négymagos, magonként 1,3 GHz-en duruzsoló Transformer Prime-mal játszadoztunk. Ez azért elképesztően komoly fejlődési sebesség, ami egyébként szerintünk jövőre még folytatódni fog.
Ma már, 2011 végén a magyar szolgáltatók szerint az összes eladott mobiltelefon több mint fele okostelefon. Egy viszonylag friss felmérés szerint van is még kinek eladni, ugyanis az összes hazai internetezők csupán 6%-a böngészget rendszeresen mobilról. Nem mellékes az sem, hogy míg tavaly azt írtuk, hogy a nagyon alacsony árú okostelefonokkal azért óvatosan kell kacérkodni, ma már a legkedvezőbb árú szolgáltatói modellek is teljesen frankón használhatóak a mindennapokban. Azt is megírtuk, hogy 2011-ben a tabletek lesznek a legdurvább fejlődés alanyai, s ez be is jött, de még mindig van hová lépni. Várható volt az is, hogy a Samsung tovább erősödik, nagyon féltettük a Nokiát, s ez a félelem máig nem múlt el bennünk (rosszul alszunk, dr. Kind finn népdalokat énekel), temettük a Palmot, ahogy temethetjük a HP által felkarolt örökséget (webOS) is, s nem kellett nagy tehetség ahhoz sem, hogy a kínai cégek előretörését prognosztizáljuk. A badát erősebbnek gondoltuk, de tévedtünk, a Symbian lassú haláltusája pedig bele volt kódolva a rendszerbe. Gyorsabb tempóra számítottunk a Microsofttól, s mindannyian azt is gondoltuk, hogy az NFC az idei év végére már terjedésnek indul. Ami egyébként így is van, csak nem itthon...
Hogy jövőre mire számíthatunk? A következő oldalakon megpróbáljuk tematikusan megjósolni, hogy az egyes rendszerek, technológiák és készüléktípusok merre haladnak tovább. Kicsit szerencsések vagyunk, hiszen a bada, a WP7, illetve az Android nemrég frissült, ami azt jelenti, hogy legközelebb csak 2012 harmadik-negyedik negyedévében lehet újabb verzió, de sosem lehet tudni, hogy ki és mivel lepi meg a piacot.
Hagyományos telefonok
Míg pár éve még a "mobiltelefon" rovatban születtek nálunk zömmel a tesztek, 2011-ben havonta egy-két ilyen írásunk volt csupán, s ez kizárólag annak köszönhető, hogy az idén piacra lépett készülékek döntő hányada okostelefon. A hagyományos, "külföldiül" szólva feature phone modellek szépen elkezdtek átalakuni. Van néhány gyártó, amely be is fejezte az ilyen eszközök gyártását (például a Sony Ericsson), a többiek erre a vonalra valami speciális készüléket képzelnek el. Ilyen lehet a strapabíró mobilok jelentős része (Huawei Discovery, Samsung Xcover), ide kerülnek a nagymamatelefonok (Emporia, myPhone, Panasonic), illetve a kétkártyás modellek (Samsung, LG, Nokia és myPhone termékek). Marad némi hely még olcsó, érintős motyók számára (leginkább a a koreaiaknak köszönhetően), illetve a Nokia ezen a fronton még lát lehetőséget, ezért az idei Touch & Type modellek után jövőre az Asha sorozat kerül piacra.
Időstelefon fronton mára nagyjából két szereplő számít, az egyik a kifejezetten erre specializálódott, komoly kutatásokat végző, prémium kategóriás Emporia, a másik pedig a lengyel-kínai myPhone. Ezek a ketyerék is egész látványosat fejlődtek, most már színesek a kijelzők, egyik-másik modellben van Bluetooth, esetleg kamera, léteznek strapabíróbb változatok, rendszeressé válhat az asztali dokkoló is. Itt tényleg olyan apróságok tudnak dönteni, mint mondjuk a menüpontok olvashatósága és logikája, a billentyűzár vagy az elemlámpa kacsolójának elhelyezése, a gombok megvilágítása, s az idő előrehaladtával egyre jobban a célcsoporthoz szabott modellek jönnek piacra.
Két SIM-es telefonok is bőven voltak 2011-ben, a Samsung biztos nem áll le ezzel a vonallal jövőre sem, a Nokia pedig az Asha sorozat több tagját így fogja készíteni. A myPhone is igyekszik, a többiek közül egyedül a Gigabyte érdemelhetne említést, de ők okostelefonban gondolkodnak, amely árához képest viszont nem nyújt sokat. Két SIM esetén a 3G általában ritka, pedig biztos vagyok benne, hogy sok olvasónk egyből rohanna megvenni egy Galaxy S II-t, ha abban lenne két kártyának hely. De ez egy nehéz, lépésről-lépésre épül a piac, hiszen ezek a készülékek élből kiesnek a hazánkban az értékesítések 70%-át hozó szolgáltatói kínálatokból, pedig ha az operátoroknak lenne néha egy kis eszük, vagy merszük, akkor komolyan odacsaphatnának egymásnak, elég csak arra gondolni, hogy egy üzleti ügyfél a magán telefonszámát is az adott operátortól vehetné meg - egyetlen telefonban.
Hagyományos vonalon elsősorban a Nokia és a Samsung tud felmutatni telefonokat. A finnek Touch & Type rendszere kellemes partner, csak sok függ a köré épített hardvertől. Az Asha-vonal viszont ilyen szempontból jónak ígérkezik, s állítólag az árazás is igen agresszív lehet. A Samsung nem veri nagy dobra ezen modelljeinek létezését, de a szolgáltatói kínálatokban néha felbukkan egy-egy ilyen telefon. Ami talán jövőre eltűnik, az a nem operációs rendszeres, de érintős vonal, ezt szerintünk nagyon nem kéne erőltetni, hiszen árban ezek a masinák egyre kevésbé versenyképesek, használhatóság és tudás szempontjából pedig egyáltalán nem azok. Érdekes ötlet volt 2011-ben az Alcatel által gyártott Facebook-mobil, ebben a vonalban még van tartalék, ha lent tudják tartani az árat. A Motorola próbálkozása (Wilder) halott ügy volt, a Sony Ericsson kivezeti a régi platformot, nagyon olcsó szegmensben azért marad még néhány LG is.
Hirdetés
Android
2010-ben és 2011-ben is tarolt az Android. Naponta 600 ezer telefont aktiválnak világszerte, ami elképesztően masszív szám. Minden gyártó készít zöld robotos rendszerű telefont a Nokia és az Apple kivételével, a platform elterjedtsége nagyon magas, töredezettsége úgyszintén. Egyre inkább azt látni, hogy az operációs rendszereknél két vonal válik szét, az Android még mindig a legszabadabban módosítható platform, csak éppen ez az instabilitást és a kompatibilitási problémákat is magával hozza. A gyártók saját felületeket terveznek, igyekeznek az alaprendszert úgy módosítani, hogy növekedjen a felhasználói élmény, a legjobb példa erre a HTC Sense. Ugyanakkor ez azzal is jár, hogy képtelenek lépést tartani a frissítések tekintetében, mostanság talán éppen az a Sony Ericsson jár ebben élen, amelyet korábban pont emiatt szidtak sokan. A szidalmak most az LG és a Samsung felé záporoznak jobban, a két koreai gyártó nem nagyon kapkodja el a frissítéseket, aminek nyilván az az oka, hogy rengeteg, alapvetően különböző hardverű telefonnal kell foglalkozniuk. A Sony Ericsson (amely jövőre már csak Sony lesz) viszont hihetetlenül okosan csinálta, hogy a 2011-es modelljeiben ugyanaz az alaphardver dolgozik, tehát sokkal hamarabb le tudják nyomni a fejlesztéseket, amelyek szinte minden gépükre érvényesek.
Az Androidnak köszönhetik újkori felemelkedésüket a kínai cégek is. A ZTE piacot borított a Blade-del (a Skate már nem ennyire nagy durranás), a Huawei pedig ontja magából az egyre jobb minőségű, de megfizethető készülékeket, nem is beszélve az Alcatelről, akik a piac jelenlegi legjobb androidos ajánlatát nyújtják a Telenoron keresztül az ügyfeleknek. Az alsó, illetva alsó-közép okostelefonok frontján hihetetlen nagy harc lesz 2012-ben, már itt is gigahertzek fognak röpködni, de mérsékelt árral párosítva, volt szerencsénk látni a Huawei és az Alcatel jövő évi portfóliójából is már néhány darabot, amik minden bizonnyal ütni fognak.
Nem is véletlen, hogy a többi, nagyobb, régebbi cég egyre inkább próbálja magát úgy pozícionálni, hogy prémium gyártó lehessen. Ahhoz viszont túl sokan vannak, hogy ez mindenkinek sikerüljön, de ha most meg kéne mondjam, hogy a Motorola, az LG, a Samsung, HTC, illetve a Sony Ericsson közül kinek nem fog ez összejönni úgy, ahogyan tervezte, akkor nehéz helyzetben vagyok. Ennek az ötösfogatnak muszáj innovációt felmutatnia, csúcsmodelleket leraknia az asztalra ahhoz, hogy komolyan vegyék őket. S ebben az összes érintett jól teljesített, hiszen az LG kihozta az első kétmagos okostelefont, az első európai 3D kijelzőt, nem sokkal maradt le időben a HTC sem. A Samsung erődemonstrációt tartott a Galaxy S II-vel, a Sony Ericsson pedig egyszerűen nem csinált olyan hardvert, ami 1 GHz-es sebesség alatt dolgozott volna. A Motorola tovább nyomja a Defy sorozatot, a Milestone pedig idehaza is sokak kedvence, nem is beszélve az elképesztő külsejű RAZR-ról.
Hogy az Android mennyire hullik szét a jövőben, azt nehéz megválaszolni. A nemrég érkezett 4.0-s verzió pont arra tesz valamiféle kísérletet, hogy legalább a táblagépek és a telefonok közötti töredezettséget megszüntesse, de mire sikerül minden gyártónak erre átállnia, az nem holnap lesz. Nincs kizárva, hogy még jövőre is látunk majd olyan vadonatúj telefonokat, amelyek 2.3-as verzióval jönnek piacra, belengetve egy esetleg frissítést, amiből nem lesz semmi. Mindeközben viszont az alkalmazásbolt, a Market gőzerővel fejlődik, magunk is meglepődtünk, amikor nemrég elindítottuk a magyar alkalmazásokat bemutató rovatunkat, hogy mennyi igényes és nívós szoftver létezik, s ez csak a hazai merítés. Androidot programozni egyébként nem annyira egyszerű, ha komolyabb feladatokat is meg kell oldani, de az egész internet egy merő support, tehát előbb-utóbb minden akadályt le lehet küzdeni, ennek dr. Kind a megmondhatója, aki a Mobilarena androidos alkalmazását fejlesztette.
Windows Phone
A Microsoft teljesen megújított mobil operációs rendszere 2010 szeptemberében mutatkozott be. Azóta eltelt egy év, s kijött egyetlen komolyabb firssítés, amely Mango névre hallgat. Az elmúlt évben megismertük az új OS minden nyűgjét, ugyanakkor azt is meg kell említsük, hogy ez - ellentétben az előbb taglalt Androiddal - igencsak zárt, nem lehet belenyúlni, amitől testreszabhatósága meglehetősen korlátozott, viszont atomstabil. Ha valaki pár éve azt mondja nekem, hogy a Microsoft fogja az egyik legbiztosabb, legmasszívabb operációs rendszert gyártani mobilra, akkor teli tüdőből arconröhögöm, pedig most ez a helyzet. Ha az Androidra azt mondjuk, hogy töredezett, akkor a WP7 a tökéletes ellenpélda. Annyira egyben van, hogy konkrétan az összes ezt a rendszert használó telefon csont ugyanazt tudja, s hellyel-közzel ugyangy néznek is ki.
S talán pont ez a baja: az átlagfelhasználó számára nem elég izgalmas első pillantásra, pedig belakva kijönnek az előnyei. A Marketplace a többeikhez képest még szegényes, de olyan integrált részei vannak a platformnak, mint a teljeskörű Office támogatás, ami igen sokat számít, vagy az XBox-szal való összeköthetőség. A Mango frissítés egy sereg olyan újdonságot hozott magával, ami igencsak hiányzott az első verzióból, a felhő alapú tárhelyszolgáltatás követendő irány (ebben az Apple is élenjár), a magasan meghúzott hardveres követelmények pedig azt eredményezték, hogy a WP7 minden ilyen készüléken zökkenőmentesen fut.
A Microsoft legnagyobb dobása viszont 2011-ben az volt, amikor az épp a saját sírjába dőlő Nokiát megragadták a hóna alatt, odaszórtak némi pénzt, és együtt februárban bejelentették, hogy a finn cég a jövőben WP7-re fejleszt, s a csúcskategóriás készülékeit ezzel a rendszerrel dobja piacra. Ezzel nem az egész Nokia dőlt bele a sírba, csak a Symbian és a MeeGo. A februári bejelentés után majdnem egy évet kellett várni a Lumia 800-ra, de talán megérte. A finnek ingyenes navigációval óhajtanak kitűnni a WP7-es mezőnyből, kérdés, hogy ez elég lesz-e. 2012-ben biztos, hogy megjelenik még néhány Microsoft rendszerű Nokia a piacon, de igyekezniük is kell, mert a Symbian kinyírásával egy ideje nem volt értékelhető csúcsgépe a patinás gyártónak, amely az okostelefonos fronton el is veszítette piacvezető pozícióját.
A Microsoft viszont nem titkolja, hogy a készülő Windows 8 valami multiplatform cucc lesz, amely PC-n, telefonon és táblagépen is ugyanazt fogja tudni. Ezért nem is szálltak be eddig a tabletpiacra, pedig már a WP7 is elég frankó ahhoz, hogy egy ilyen masinán is értékelhető élményt nyújtson. Nagy valószínűséggel 2012-ben megtörténik a Windows 8 bejelentése, de hogy mikor lesz körülötte mobil eszköz, az még kérdéses.
Apple iOS
Az év legszomorúbb mobilkommunikációs híre volt, hogy elhunyt Steve Jobs. Az Apple alapítója és első embere még az ellenfelek szerint is ikonikus vezér, egyfajta digitális látnok volt, aki teljesen egyedi szemléletével alaposan megváltoztatta a mobilkommunikációt. Az iPhone-nak köszönhetjük, hogy az érintőkijelzős felületek ma úgy néznek ki, ahogyan, az online alkalmazásbolt fogalmát is az almás cég vezette be. A cégvezető halála miatt egy ideig kérdéses volt, hogy vajon miképp változnak meg a jövőben az iPhone-ok, lesz-e portfólióbővítés, de hamar kiderült, hogy Jobs több éves tervet hagyott maga után, amit az Apple nyilvánvalóan végig is fog vinni.
Az idei iPhone bejelentés sok rajongó számára nem volt elég ütős, de ezért is lett a termék neve 4S, nem pedig 5. Azóta kiderült, hogy nem ez volt a terv, de annyira magasra tette a lécet Jobs, hogy azt ilyen rövid idő alatt nem lehetett lefejleszteni, ezért maradtak inkább a picit felturbózott iPhone 4-nél, illetve a Siri hangfelismerő rendszer bemutatásánál. Az biztos, hogy az almás telefon még így is abszolút versenyképes, bár a legtöbb iPhone 4 tulajdonos egyelőre nem tervezi telefonja lecserélését. Ha valami, akkor az iPhone 5 tényleg nagyot durranhat 2012-ben.
Valószínűleg a táblagépek területén is lehet mozgolódás, mert bár az Apple a világ eladásainak több mint 60%-át mondhatja magáénak ebben a szegmensben, egyszerűen nem állhatnak meg, ha meg is akarják ezt tartani. Látszik az is, hogy az Apple is hisz a konvergenciában, azaz előbb-utóbb nagyon hasonló felületen dolgozhatunk majd a MacBookokon is, ennek első állomása az OSX Lionban felbukkanó LaunchPad. A hírek szerint komolyan haladnak az Apple TV-vel is, hogy egy újabb olyan eszköz kerülhessen a nappalikba, amely kommunikál minden Apple termékkel.
A cupertinoi cég nevéhez 2011-ben más is fűződik, mégpedig a szabadalmakkal kapcsolatos perek igen komoly felerősödése. Az Apple leginkább a Samsungot pereli (több-kevesebb sikerrel), de visszafelé is elsül ugyanez a fegyver, a Nokiának kellett komoly összeget fizetniük néhány rádiós szabadalom kapcsán. De megy a harc a Google-lel is - igaz, egyelőre nem közvetlenül az Androidot támadják, hanem azokat a gyártókat, akik ilyen rendszert használnak. Hogy Jobs halála (aki ezt szívügyének tekintette) mennyiben változtatja meg a taktikát, az 2012-ben már biztosan látszani fog.
Egyéb oprendszerek
A korábbi király már csak vegetál - ez igaz a Nokia által birtokolt Symbian rendszerre. A legendás telefonokat is felmutató operációs rendszer (7650, 3650, 6600) utolsó olyan éve lehet 2012, amikor még a finn cég piacra dob ilyen platformmal szerelt készülékeket. Ugyanakkor a Symbiant licenszelhetővé tette a Nokia, hátha akad még gyártó, amely lát benne fantáziát. A Microsofttal való összeborulás és a platform kivezetésének jele, hogy az Ovi szolgáltatások szép lassan megszűnnek, s bár még néhány évig lesz support a Symbian mögött, nem kérdés, hogy újabb verziót már nemigen fogunk látni. A 2011-es Anna és Belle frissítésekkel valamelyest versenyképessé tették a felületet, de ez csak arra volt elég, hogy késleltessék a kukába kerülés folyamatát.
A Nokia másik rendszere, a Maemo alapú, de MeeGo-nak hívott platform végre kitermelt magából egy igencsak innovatív s ütőképes modellt, az N9-et. Igazi unikum lett a telefon, mert jelen tudásunk szerint nem is lesz több ilyen rendszerű készülék. Az Intellel közösen építgetett platform mögül a finnek kihátráltak, s bár még az idei Mobile Meetingen is a Qt keretrendszerről tartottak előadást (amely Symbian és Maemo platformok között mutat átjárást), lehet látni, hogy Stephen Elop vezetésével a Nokia egyértelműen a Windows irányába fordult.
Gyengélkedik a RIM is, a Blackberry telefonok és az OS gyártója egyre kisebb szelet tortát tud kihasítani az üzleti szegmens eladásaiból. Táblagépük (Playbook) egyáltalán nem sikeredett jóra, pedig ígéretesnek indult, most QNX alapú rendszert fejlesztgetnek, de kérdés, hogy előbb lesz-e belőle termék, mint csőd. A HP is így járt a webOS-szel, hiába jöttek piacra végül a készülékek, elfogyott a lendület és a Palm által fejlesztett platform támogatottsága is a béka feneke alatt volt, úgyhogy kiszórták bődületes veszteséggel a készletet, aztán ki is szálltak a buliból.
Nem szabad viszont leírni a bada rendszert, amely a Samsung saját fejlesztése, s amely egyelőre csak Samsung telefonokon érhető el. Pedig a bada is licenszelhető, de egyelőre nem tolonganak más gyártók érte. Viszont a koreai cég irdatlan mennyiségű pénzt és energiát tol a platformba, kifejezetten jó áron adnak ilyen felülettel bíró telefonokat, de nehéz lesz kitörni abból az önmagába harapó helyzetből, hogy amíg nincs elég alkalmazás, addig nem lesz népszerű a rendszer, de nem lesz sok alkalmazás, ha nincs elég készülék a felhasználóknál. 2012-ben a 2.0-s bada köré vélhetően számos telefon érkezik majd, kíváncsiak vagyunk, hogy életben marad-e a platform.
Táblagépek
A tavaly indult hype idén sem csillapodik. Év vége felé Bocha fogalmazta meg, hogy mennyit fejlődött a piac azzal, hogy nem lehet már olyan táblagépet venni, ami úgy istenesen egy rakás trágya lenne, a legolcsóbb ajánlatok is kielégítő sebességet és tudást rejtenek. Ide sorolható például a WayteQ, vagy a Huawei kedvező árú eszköze, nem is beszélve a decemberben debütált Vodafone Smart Tabról, amit a ZTE gyárt. Még így sem filléres motyókról beszélünk, de 60-70 ezer forint környékén értelmes tablet kapható.
Közben a másik véglet a mindenféle durvaságokkal, többmagos processzorokkal, dokkolóval is kínált csúcsmodellek hada, ahol igen jóféle kijelzők mellett megdöbbentő vékonyságot tapasztalhatunk, a minden tabletek jelenlegi királya pedig a Transformer Prime, ami már simán elmegy notebook helyett is, ha az ember nem csinál semmi speciálisat. A netbook kategóriát tényleg kinyírta a tablet, egyre több gyártó be is fejezi az ilyen kütyük gyártását, mert nincs már felvevőpiac. Azt viszont a mai napig tartjuk, hogy a táblagép inkább csak játékszer akkor, ha az embernek van egy normális okostelefonja és egy használható notebookja.
A tabletek között az iPad máig a legnépszerűbb. Mi tagadás, nekünk is van egy a szerkesztőségben, kizárólag játékra (illetve alkalmazástesztekre). Jövőre, a 4.0-s Android adhat egy lökést az Apple-ön kívüli szegmensnek, s nem szabad elfelejteni, hogy a Windows 8 is úgy készül, hogy elfusson táblagépeken is, tehát komoly mozgolódás várható. Nem lennék meglepve, ha találkoznának a kézikonzolok a tabletekkel, s arra is van reális esély, hogy az otthoni szórakoztatásban kiveszik majd a részüket a táblagépek, mondjuk felhő alapú játékok tévén való vezérlését tekintve. Ez azonban talán még nem 2012 meséje lesz, de itt a Microsoft, az Apple és a Google is tülekedni fog, nem is beszélve a Sony-ról, hiszen mindnyájan tudnak ma már olyan ökoszisztémát összerakni, amely lehetővé teszi a magas szintű együttműködést különböző méretű képernyők között.
Technológiák, hardver
A hardver töretlenül fejlődik, ami alapvetően jó. Nagyjából egyetlen olyan eleme van ennek a fejlődésnek, ami nem tud lépést tartani a technológiai robbanással, ez pedig az akkumulátor. Látni kell, hogy ma már egy csúcskategóriás okostelefon hardvere pár évvel ezelőtti notebookok teljesítményéhez mérhető, csak ezekben a készülékben 1000-1500 mAh teljesítményű telepek üldögélnek, ma már örülünk, ha egy aktívan használt okostelefon kibír egy teljes napot. Eközben a burkolatok alá kettő és négymagos, gigahertzekben mért órajelű processzorok költöznek be, nem ritka az 1 gigabájtnyi memória, illetve a notebookokat közelítő felbontású kijelző sem. Az Acer állítólag 1920x1200 pixeles felbontású táblagépet dob jövőre piacra, ami még 10 inchen is elképesztő.
Mostani tudásunk szerint 1 GHz elég kábé mindenre, amire egy átlagember a telefonját használja. Nyilván ennél erősebb vasra akkor van szükség, ha komolyabb multimédiás tudásra vágyunk (videófelvétel és -lejátszás), vagy 3D játékokkal szórakoztatjuk magunkat. A kijelzőfelbontás növekedésével azért az alap felhasználói interfésznek is szüksége van valamennyivel több erőre, de amit telefonon szoftveresen ma el lehet érni, ahhoz végéeredményben nem kell erőmű. Szerencsére a gyártók már leálltak azzal, hogy 10-20-40 megapixeles fényképezőgépet kreáljanak a telefonokból (mindenki megelégszik 5 megapixellel is, ha a minőség is olyan), egyre komolyabb erőfeszítéseket tesznek a felhasználói felület könnyű használatóságának érdekében is.
Adatátvitel területén két technológia fog 2012-ben a köztudatba épülni, az egyik az NFC, amely köré már itthon is szerveződik olyan üzleti modell, amely a fizetés lehetőségét hordozza magában, a másik pedig a 4G néven ismert LTE hálózati technológia. Ez utóbbinak éles, felhasználói tesztelése folyik Budapesten a T-Mobile közreműködésével, s az első tapasztalatok igen jók. A rendszer elméletben, mostani verziójában 60 Mbps elméleti maximumot tud, mi többszür mértünk 50 Mbps feletti értéket. Reméljük, hogy ez nem fog jelentősen csökkeni akkor sem, ha felhasználók ezrei használják majd az infrastruktúrát.
Mi abban bízunk, hogy 2012-ben az új technológia miatt mérséklődnek a mobilnetes tarifacsomagok árai, vagy ugyanennyi pénzért jelentősen több adatforgalom jár majd. Reméljük, hogy valamelyik operátornak lesz mersze meglépni a korlátlan csomag piacra vezetését is, még úgy is, hogy ebben a komoly letöltést valamilyen formában szankcionálják. Ma már olyan 4G router létezik, amely zsinór nélkül képes kiszolgálni egy háztartás minden elemét, több notebookot, wifis médialejátszót, tévét, NAS-t, telefont, táblagépet. S komolyabb torrentezés sem kell hozzá, hogy ezeket használva az ember hirtelen tízesével kell számolgassa a gigabájtokat, teljesen normális felhasználási szokások mellett.
Navigáció
Talán 2012 lesz az az év, amikor gyökeresen átalakul a navigációs piac is. Miután egyre több és több okostelefon képes erre a funkcióra (a Nokiák tök ingyen), ezért aki csak alkalomszerűen navigál, nem fog PNA-t venni. Akinek profi gép kell, elsősorban a térképet, a szoftvert és a hardver minőségét kell megfizesse, s bizony a hazai iGO előnye elolvadóban van, hiszen a NavteQ és a TeleAtlas is sokat fejlődött. Szoftverből pedig - kis túlzással - Dunát lehet rekeszteni. Jövőre már - ha PNA-ról van szó - az 5 inches navi lesz a menő, illetve az úgynevezett connected services használata.
Utóbbi nem más, mint egy SIM foglalat a naviban, amely mobilnet használatával számos kiegészítő szolgáltatás elérésére ad lehetőséget. Forgalmi infók, időjárás, webes keresés mind benne lehet a pakliban, rengeteg olyan opció van, amihez kell adatforgalom, de a kocsiban mégis nagyon hasznos. A nagy kérdés az, hogy elő mer-e állni valamelyik cég egy olyan modellel, ahol a készülék árában benne van SIM és a mobilnet is (ehhez persze le kell szerződni egy szolgáltatóval), hogy az ügyfélnek tényleg ne legyen azzal gondja, hogy miképp jut el az adat a készülékre.
A másik nagy kérdés, hogy vajon a koros WinCE platform helyét átveszi-e az Android. Egyre több és több forrásból hallani, hogy errefelé haladnak Kínában a dolgok, s igazából a Google rendszere számos olyan funkciót automatikusan tud, aminek elérését WinCE rendszeren nem, vagy csak nyögvenyelősen lehet megcsinálni. Kapacitív kijelző, multitouch zoom, integrált WLAN, SIM kezelés, telefonkönyv, böngésző... ezek mind fontos dolgok lesznek, ha a connected navigáció elkezd terjedni. Ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy a jelenlegi androidos telefonokban, táblagépekben gyengébb GPS chip van, mint a PNA-kban, de ezen lehet segíteni.
Mindeközben egyre több új autóban van benne a navigáció gyárilag, beépítve, ami tovább rombolhatja az amúgy sem fényes navigációs piacot. Érdekes módon sok ilyen fedélzeti rendszer készül már Android alapokra építve, amit persze senki sem tesz közhírré, de mutat valamiféle utat. Érdekes év lesz 2012 navigációs szempontból, nem is beszélve arról, hogy a hangfelismerésnek a Siri adott egy újabb lökést, tehát egyre inkább fel fog ez bukkanni akkor is, amikor úticélt adunk meg. Nem a kezünket, hanem a hangunkat használva.
A Mobilarena éve
Az idei esztendő a Mobilarena életében kiemelkedően fontos volt. Tavaly is ezt írtuk, remélhetőleg jövőre is írhatjuk ezt, hiszen ez mindig azt jelenti, hogy a korábbi állapothoz képest fejlődtünk. Ma, Magyarországon mi vagyunk a legnagyobb mobilkommunikációs magazin. És már nem kell odaírnunk, hogy online, mert a nyomtatott sajtóból eltűntek ezek a lapok. Az online piac is szűkebb lett, talán a válság hatására, de több korábban fontos tartalom eltűnt, vagy eltűnni látszik, más oldalak profilt váltottak és a bulvár felé fordultak. Persze nem vagyunk egyedül, hiszen a HWSW, a Technet, illetve a Mobilport is jelen van, de mindenki másképp közelíti meg a dolgokat. Nekünk az a filozófiánk, hogy minél több teszt és szakmai anyag jelenjen meg. Erősödött a blogos vonal - nálunk is, de itt most arról van szó, hogy egyre több tematikus blog jelenik meg, mint például az Andromedár, vagy a Berryblog.
Idén több fontos dolog is történt velünk. Februárban eddigi fennállásunk legprofibb barcelonai tudósítását hoztuk össze az MWC ideje alatt. Szűk két hónappal később pedig megrendeztük a második Mobile Meetinget, amire több mint 800 olvasó jött el - legnagyobb örömünkre. A 12 kiállítóval készülő eseményen szinte mindenki ott volt, ezért nem kérdés, hogy 2012-ben is lesz Mobile Meeting. Április 13-14 a dátum; igen, két napig fog tartani, részletek a közeljövőben várhatóak.
Stábunk új szereksztőségbe költözött, ami sok pozitív változással járt. Gyorsabban készülnek el az anyagok, több cikk, blogbejegyzés és hír is megy ki. Külön sarok van a fotózáshoz, s persze létrejött a videostúdió is, ahonnan nyár eleje óta a Mobilarena TV adásait közvetítjük. Ez 2012-ben is így lesz, egyelőre a Silverlight technológia is marad, amíg nem találunk jobb, ingyenes, reklámmentes alternetívát, vagy egy nyertes lottószelvényt. A Rádiocafé 98.6-ot becsukta a hatóság, de nem maradtunk műsor nélkül - Phekevel a Gazdasági Rádióban folytattuk, ahol minden csütörtökön 15:00 és 16:00 között Szenzor címmel csinálunk műsort. Újabban az a megtiszteltetés ért minket, hogy több országos csatorna is megkeres bennünket, rendszeresen nyilatkozunk az Info Rádiónak, hallhattatok bennünket talán a Class FM-en is, illetve az MTV1 Megoldások Magazinban is szerepeltünk (itt és itt). Ezek olyan sikerek, amikre büszkék vagyunk, reméljük, hogy ez a tendencia folytatódik.
Továbbra is rengeteg levelet kapunk, amiben tanácsot kérnek tőlünk olvasók, nem mindegyikre tudunk értelmesen válaszolni, ezért itt kérünk elnézést. Hihetetlen méretűre duzzadt a fórum is, kész csoda, hogy a moderátorok karban tudják tartani, de ennek a csodának az is az oka, hogy a nálunk beszélgető emberek nagyon masszív közösséget alkotnak, és önmaguktól is tisztán tudják tartani a fórumot, ha éppen nem esik egymásnak egy csapat Apple-őrült és egy rakás Android fanboy.
Jövőre próbáljuk tartani a színvonalat, elindítottuk a magyar alkalmazásokat bemutató rovatunkat, remélve, hogy ezzel segíthetünk a hazai fejlesztőknek. Sok nyereményjátékot is tervezünk (többet, mint idén), kevesebb villogó bannert szeretnénk elhelyezni, érdekes blogokat tervezünk indítani, s már lassan fél éve formálódik egy olyan meglepetés is, amiről egyelőre még nem nyilatkozhatunk.
Persze nem volt minden tökéletes és zökkenőmentes, követtünk el sokszor hibákat, kiment élesbe félkész cikk, Bocha bedurcizott élő adásban a trollokra (és ezt most nem linkelem), dr. Kind az S40-re simán odaírta, hogy Symbian (egy hétig ezzel szivattuk), előfordult, hogy egy időre összevesztünk egy-két emberrel a mobilkommunikációs piacon (de kibékültünk), behalt a net, a windowsos gép (gonosz smiley), a kamera, tudunk mi nagyon amatőrök is lenni, de reméljük, hogy ebből kifelé minél kevesebb látszik. Szeretnénk megköszönni az egész éves kitüntető olvasói figyelmet, a javításokat, az elgépelésekre való figyelmeztetést, a kritikai észrelvételeket. A magam részéről a stábnak köszönöm a lelkesedést és a kitartást, (An)Dantenak a híreket (breaking: vett egy Nokia N8-at a régi cucc helyett), Bochának, dr. Kindnak, Rusinak a cikkeket és a blogbejegyzéseket, a Prohardver stábnak a fejlesztési melót és kiadói tevékenységeket, a moderátorainknak az egész éves kitartást. Partnereinknek és az ügynökségeknek a hozzánk való birkatürelmet, a sok segítséget. Mint miden évben, most is összevágtunk egy rövid videót, amiben összefoglaljuk 2011-et, jövőre innen folytatjuk, boldog új évet kívánunk!
Bog