Hirdetés

BQ Aquaris E4.5 Ubuntu Edition - új remény

Hirdetés

Adatkommunikáció, üzemidő, összegzés

Az Aquaris E4.5 Ubuntu Edition dual SIM-es készülék dual standby technológiával, ami azt jelenti, hogy egyszerre két számmal is a hálózaton lehet lógni, viszont ha az egyikről hívást folytatunk, a másik technológiai korlátok miatt lecsatlakozik a hálózatról. A beszélgetési hangminőséget közepesnek mondanánk: a mi hangunkat ugyan tisztán hallották a túloldalon, az E4.5 hangszórója viszont eléggé digitálisan szólaltatta meg a másik fél mondanóját. Az elérhető legnagyobb adatsebesség HSPA+ szabvány szerint 21 Mbps. A 802.11b/g/n szabványú WiFi-vel több gondunk is akadt. Az egyik az alacsony érzékenység, a másik az, hogy helyszínt és WiFi kapcsolatot váltva nem mindig csatlakozott fel a mobil egy korábban beállított hálózatra, így kézzel, a WiFi ki- és bekapcsolásával lehetett ezt megoldani. Bluetoothból 4.0 a szabvány A2DP-vel, USB-ből pedig 2.0 MTP-vel és OTG-vel - külső tárhely csatlakoztatásakor az erre szakosodott app mindjárt elindul. A készülék a földi antennák és routerek mellett a GPS szatellitek jeleit képes fogni, a GLONASS-csoportét nem. A pozíciószerzést lomhának találtuk. NFC vagy infra nem került a készülékházba.

A BQ Aquaris E4.5 Ubuntu Edition üzemideje középszerű
[+]

A 2150 milliamperórás lítium-polimer akkumulátortól nem vártunk és nem is kaptunk sokat. A beállítások között grafikonon az általános fogyasztás ugyan megtekinthető, pontos statisztikák, így a képernyőidő viszont nem. Mi egynapos használatot hoztunk ki az ubuntus mobilból, becsléseink szerint 3 és fél órás képernyőidővel. A készenléti fogyasztás átlagos volt. Az eredményekkel semmiképpen nem lehetünk elégedettek, átlagon alul, bár nem elégtelenül teljesített a telep. Energiatakarékos mód nincs.


[+]

Értékelés: BQ Aquaris E4.5 Ubuntu Edition
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 7 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 7 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 5 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Kétféle konklúziót lehet levonni, a készülékét és a rendszerét, az előbbivel kezdenénk. 170 eurós árával, amely hazánkban az extra terhekkel 60 ezer forintot jelentene, az Aquaris E4.5 Ubuntu Edition nem versenyképes sem a kinézet és a vastag kávák, sem a rendszersebesség, sem a rossz kijelző, sem pedig a szolgáltatások, a kamera és az üzemidő tekintetében. Semmi esélye olyan kiforrott készülékekkel szemben, mint a Honor 4X, a Nokia Lumia 640 vagy mondjuk a Vodafone Smart Prime, tudásával a jóval olcsóbb, bár nehezen beszerezhető Op3n Dott telefon szintjén van. De talán még a Mundo Reader sem sikertermékben, hanem kuriózumban és első fecskében gondolkodott, egy friss operációs rendszer vagy Linux disztribúció első piacra került eszközeként tetszelegve.

Fontosabbnak tartjuk tehát az értékelés második felét, amely az Ubuntu Touchot illeti. Sajnos erősebb hardveres környezetben nem sikerült kipróbálnunk a Canonical és az ubuntus közösség fejlesztését, némi tanulás után a gesztusvezérléses kezelés mindenesetre elnyerte a tetszésünket, hiszen az oldalsáv/launcher, az alkalmazásváltó és a kezdőoldal a munkalapokkal/scope-okkal is könnyedén elérhető. Az utóbbiak egyébként a telefonos Ubuntu sajátosságai, és számos hasznos munkalap már most elérhető, ahogyan kapcsolódó szolgáltatás és fiók is, így a Google-é. Persze, ahogyan a rendszer, úgy az alkalmazáspark is gyerekcipőben jár, így akadnak korlátozások, hiányosságok és némi bug itt-ott (volt lefagyás, a WiFi rakoncátlankodott, az alkalmazás- és munkalapváltás lassú volt), de ezek az asztali Ubuntu fejlődését ismerve verzióról verzióra bizonyosan javulni fognak.

Előnye lehet más feltörekvő rendszerekkel szemben az Ubuntunak a nyílt forráskódú fejlesztőkörnyezet és az alkalmazásoknál egyszerűbb, mégis tartalmakkal bőven megtölthető scope-ok könnyű fejlesztése, ami máris sok fejlesztő érdeklődését felkeltette. Végeredményben az Ubuntu Touch sikerét is a fejlesztők és a következő években elérhető tartalmak száma és minősége dönti majd el. El kell következnie egy pillanatnak értelmes időn belül, amikor bizony életképes alternatívája lehet egy ubuntus okostelefon egy hasonló árú androidosnak, Windows Phone-osnak, iOS-esnek vagy Blackberry OS-esnek, és ez még várat magára. Mivel minden piacra jótékony hatással van a versenyhelyzet, mi szorítunk a mobilos Ubuntu sikerének, és ha mondjuk 2016-ban ilyenkor a kezünk ügyébe akad egy újabb, erősebb ilyen rendszerű mobil vagy más okoseszköz, meg is van az alap, amivel összehasonlíthatjuk, jelenlegi formájában viszont inkább egy különc készülék, amit potenciális fejlesztők, vagy elvakult tech-hipsterek kezében tudunk elképzelni, ha egyáltalán.

Bone123

A tesztkészüléket az XXL GSM biztosította, köszönjük! Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények