Bevezető
Ritkán fordul elő, hogy új mobil operációs rendszert tesztelünk, manapság pedig az Android és az iOS akkora szeletét lefedi az okostelefonpiacnak, hogy a Windows Phone-nak és a Blackberry OS-nek is alig jut levegő, így aztán nincs könnyű dolga egy fiatalabb szereplőnek, lásd a Firefox OS vagy a Tizen esetét. A Canonical azért belevágott, és miért ne, ha már van egy tízéves Linux-alapú asztali számítógépes rendszerük (vagy Linux-disztribúciójuk, ha úgy tetszik), akkor meg lehet próbálkozni egy mobilossal is.
Az Ubuntu Touch vagy Ubuntu Phone fejlesztését 2013 végén jelentette be Mark Shuttleworth, az Ubuntu atyja és a Canonical Ltd. alapítója, a fejlesztési munkálatokban pedig részt vett az Ubuntu közösség is, hiszen egy nyílt forráskódú rendszerről van szó. Korai verziók már két év után publikálásra kerültek, első körben a Galaxy Nexus és Nexus 4 készülékekre, tavaly szeptemberben pedig hivatalosan is megnyílt az út a partnerek számára a rendszer használatához.
Az első ubuntus készülék, amelyik piacra került, itt is van a kezünkben: a BQ Aquaris E4.5-nek ugyan létezik androidos változata, az Ubuntu Edition viszont már az új mobil OS-sel a fedélzetén bootol be, és minden frissítés azonnal elérhető OTA-n, azaz vezetékmentes formában. A startra a közösség is felkészült: már egy ideje működik az Ubuntu Áruház alkalmazásbolt, ahonnan sok-sok app és scope is letölthető – hogy mi ez, arról majd később.
A BQ a spanyol Mundo Reader mobilos brandje, és az ilyen logójú termékekkel főleg Nyugat-Európában találkozhat az ember. Aquaris E4.5 Ubuntu Editiont februárban jelentették be, a márciusi MWC-n pedig egyből ki is próbáltuk a (nem meglepő módon) 4,5 hüvelykes okostelefont. Persze most már sokkal többet el tudunk róla mondani, mint Barcelonában, hiszen percek helyett napok álltak a rendelkezésünkre a készülékkel, amely fekete fedelű kartondobozban futott be az XXL GSM-től. A belsőségek már natúr színű dobozkákból bújtak elő, így egy jó adag leírás, egy SIM-eltávolító tű, egy microUSB kábel és egy 1 amperes töltőfej.
Külső és kijelző
A Mundo Reader tervezői az Aquaris E4.5 megalkotásakor a pofonegyszerűségre törekedtek, ami nem feltétlenül baj, az ipari dizájn jól passzol egy új rendszer demonstrálásához. A sarkainál felfedezhető íveket leszámítva az élek dominálnak, a 137 x 67 x 9 milliméteres és 123 grammos mobilt mégsem kényelmetlen fogni, bár a műanyag borítás meglehetősen csúszós. A főszereplő pont ugyanaz a 4,5 hüvelykes, 540 x 960 pixeles IPS kijelző, mint az androidos E4.5 esetében. A 240 ppi-s képpont sűrűség nem rekorddöntögető, a tartalmak a képméret mellett mégis egész élesnek mondhatók.
A maximális fényerővel nincs gond, így a napfény alatt is kivehetők a szövegek, ezzel azonban a pozitív tulajdonságok végére értünk. A színek fakók és nagyon kékesre lettek kalibrálva, a betekintési szögek pedig IPS panelhez mérten eléggé rosszak, gyorsan csökken a fényerő és a kontrasztarány, amint nem szemből tekintünk a megjelenítőre. A Mundo Reader a középkategóriába szánja a készüléket, a qHD panel azonban nem üti meg az ott elvárt szintet. Az öt ujjat érzékelő érintőpanel pontosságával nem akadt sok gondunk, a reakcióidejével viszont már igen, igaz, itt már a hardverben lehet a hiba.
Kijelző-teszt | ||||
---|---|---|---|---|
Mérés | BQ Aquaris E4.5 Ubuntu Edition | Sony Xperia E4g | Sony Xperia E3 | Gigabyte GSmart Roma R2 Plus |
Fehér fényerő | 510 nit | 435 nit | 566 nit | 373 nit |
Fekete fényerő | 0,56 nit | 0,25 nit | 0,77 nit | 0,63 nit |
Kontrasztarány | 911:1 | 1727:1 | 735:1 | 592:1 |
Színhőmérséklet | 10755 K | 6870 K | 7092 K | 10735 K |
Hirdetés
A Mundo Reader nem követte a vékony kávás trendeket: a kijelzőt oldalt és alul-felül is széles keret fogja közre, ráadásul, mivel az Ubuntu Touchnak nincs Androidhoz hasonló állandó gombsora, a képernyő alatt meglehetősen nagy használatlan rész tátong. A kijelző fölött fénymérő, közelségérzékelő, értesítési led, 5 megapixeles kamera, és beszélgetési hangszóró pillantható meg.
Az Aquaris E4.5 két microSIM-et fogad be a készülék bal oldalán, fiókos formában, a microSD-t pedig felül lehet egy kis fül mögött bepattintani a 3,5 milliméteres fülhallgató-kimenet mellett. A keskeny bekapcsoló és hangerőszabályzó gombok jobb oldalon vannak. Ezek a billentyűk kézre esnek, a bekapcsoló nyomáspontja viszont lehetne puhább. Alul hagyományos microUSB kábel csatlakoztatható, amelyet két, lukacsos hangszórórács fog közre, de hang csak jobbról jön. A matt hátlap bal felső sarkába került a 8 megapixeles kamera és a két ledes villanó, alulra pedig némi minősítési felirat. A külsőről ennyit, a lényeg úgysem itt van, hanem a szoftveres oldalon.
Hardver és Ubuntu Touch
Az első Firefox OS-es és tizenes mobilok belépőszinten mutatkoztak be, ami nem véletlen, egy friss rendszert visszafogott alkalmazás- és szolgáltatáspakkjával nehéz volna a csúcskategória kiforrott szereplőivel megversenyeztetni. A Meizu azért kiadott egy ubuntus MX4-et, a BQ pedig az alsó-középkategóriás E4.5 után pont a minap jelentette be a középkategória közepére szánt, HD-s E5 Ubuntu Editiont, úgyhogy a friss rendszert több árkategóriában is ki lehet próbálni. Aligha nyűgözi majd le a hardverorientált réteget az E4.5 MediaTek MT6582-es SoC-ja, amely négy 1,3 gigahertzes Cortex-A7-es processzormagot tartalmaz, sem a Mali-400MP2-es IGP és az 1 gigabájt RAM, ám láttunk már ezzel a kombinációval decens sebességű qHD-s készüléket. A belső tároló 8 gigabájtos – a szabad tárhelyet nem tudtuk megállapítani, azt viszont igen, hogy az microSD kártyával bővíthető.
Az Op3n Dott telefonnal szemben a BQ ubuntus versenyzője nem képes gördülékeny teljesítményre. A gesztusvezérlési átmenetek még dadogás nélkül megjelennek, a főoldalakon való navigálásnál, alkalmazások megnyitáskor és váltásakor ugyanakkor lomha a rendszer, és a böngészés során is jellemezők a megakadások és várakozások. Sunspider 1.0.2-ben a BQ készüléke 1592,7 milliszekundumos eredményt ért el, ami nem túl rózsás. A többi általunk használt benchmarkot nem tudtunk lefuttatni, mivel azok nem voltak fellelhetők az Ubuntu Áruházban.
Az Ubuntu Touch (mi a 14.10-es verzióval találkoztunk) már a nevében hordozza, hogy egy érintésalapú rendszerről van szó, ezért nyomógombos kezelőbillentyűket nem is találni az E4.5-ön. Kezdőképernyő viszont a mobilos Ubuntun is akad, amit a képernyő bal oldaláról jobbra csúsztatva az ujjunkat bármikor, bárhonnan előhívhatunk. A kezdőképernyő első indítás után a következő oldalakból áll: közeli lehetőségek, alkalmazások, hírek, zene, videó és fényképek. Ezeket az oldalakat angolul scope-nak hívják, magyarul pedig a munkalap elnevezéssel találkoztunk, és leginkább egy app és egy egész képernyős widget egyvelegeként érdemes rájuk gondolni. Ezek lehetnek az Ubuntu Touch igazi fegyverei, ilyen munkalapokat ugyanis jóval könnyebb kifejleszteni, mint a nulláról fullos appokat írni, így máris rengeteg scope elérhető, íme néhány: BBC, Instagram Photos, Facebook Photos, Ebay, Reddit, Open Library, RunKeepet, SoundCloud stb.
Az egyik leghasznosabb előre telepített munkalap a NearBy, vagyis közeli lehetőségek, amely lokáció alapján jelenít meg információkat és tartalmakat, de megadható aktuális hangulatállapotunk is. Például amikor kiválasztottam, hogy feszült vagyok, az időjárás és a játékok mellett megjelenítette a közeli pénzfelvevő helyeket is, mintegy célozva arra, hogy a pénz elsimít minden ráncot. Unatkozás esetében a NearBy a Flickr alapján ajánl közeli érdekességeket, de éhomra is akadnak tippek. Hasznos a Ma munkalap is, ami a dátum és az időjárás mellett a közelgő naptáreseményeket, a népszerű kapcsolatokat és a legfontosabb friss híreket egy helyre gyűjti.
Munkalapból tucatnyit el lehet helyezni a kezdőképernyőn, ehhez vagy a jobb felső csillag ikont kell megérinteni, vagy a Szerkesztés kezelőfelületet alulról felhúzva a scope-okat egyesével kiválasztani. A munkalapok között jobbra-balra simítással lapozhatunk, és megadhatjuk a sorrendjüket. Kétféle munkalap létezik: az aggregation scope különféle tartalmak összefogására alkalmas, ilyen a már említett Ma vagy a NearBy. Ott van aztán a branded scope, vagyis márka munkalapok, ilyen saját a saját tartalmakat megjelenítő BBC vagy SoundCloud. A munkalapok mellett természetesen hagyományos értelemben vett alkalmazások is elérhetők, ezekről viszont már a következő oldalon írunk.
Szoftverek
Az Ubuntu Touchnak létezik egy Launcher névre hallgató oldalsávja, amelyet rövid jobbra simítással lehet előhívni (a kezdőoldalt ugyebár hosszúval). Itt jelennek meg az alapvető és a leggyakrabban használt appok indítóikonjai, így a telefoné, az üzeneteké, a telefonkönyvé, a beállításoké, a kameráé, a galériáé és a böngészőé. Idővel a használati preferencia alapján kibővül ez a sáv.
Az alkalmazásmenü munkalap forméban a főképernyőről érhető el, további progikat az Ubuntu Áruházból lehet beszerezni, amint bejelentkeztünk. Alkalmazáson és munkalapokon belül általában a bal felső sarokban elhelyezett nyíllal lehet visszalépni, alkalmazást váltani pedig a jobb szélről balra simítva tudunk a kártyapakliszerű listán végiglapozva. A futó alkalmazásokat lefele vagy felfele irányuló simítással lehet bezárni.
Értesítési panellel az Ubuntu Touch is rendelkezik, amelyet a megszokott módon, felülről lehet lehúzni. Ennek a képernyőnek a tetején további panelek érhetők el: a képernyőforgatásé, a megosztott fájloké, a helyhozzáférésé, a Bluetoothé, a hálózatoké, a hangé, az akkumulátor/fényerőé és a dátum/időé. A zárképernyőn jobbra vagy balra simítással lehet túljutni, a készüléket pines vagy betűs kóddal tudjuk védeni. Akárcsak a rendszerfelület, a billentyűzet is vékony, elegáns betűtípust használ. Elérhető magyar nyelv, QWERTZ kiosztás, a magánhangzókat hosszan megérintve pedig ékezetek, ám hiába az opció az automatikus korrekciókra, az általunk tesztelt rendszerverzión ez nem működött.
Ennyit a kinézetről és kezelésről, kezdődhet az érdemi munka. Ezt érdemes mindjárt a beállítási útmutatóval indítani, ilyenkor ugyanis Google-től a Facebookon, a Vimeón és Instagramon át az Ubuntu One-ig tucatnyi fiókba be tudunk jelentkezni, és a szinkronizált nevek a puritán megjelenésű, viszont jól átlátható telefonkönyvben mindjárt megjelennek, akárcsak a SIM-kártyák tételei. Keresni itt lehet, a tárcsázóban viszont nem, ott gyorshívási funkciók sincsenek. Az üzenetküldő appot rendben tudtuk használni, email klienst viszont érdekes módon nem találtunk (ilyesmi akad az áruházban), ellenben a Gmail app előre telepítve volt, amellyel a keresőóriásnál regisztrált fiókját gond nélkül elértük, akárcsak több Google-ös szolgáltatást is (Google+, Fotók, Hírek, Könyvek).
A BQ készülékén egy sor alkalmazás elérhető, akad például számológép, óra és ébresztő, Evernote-os emlékeztető, jegyzetelő, időjárás, QR-kód olvasó, valamint külső meghajtó-kezelő, ugyanis az eszköz OTG-képes. Elérhető a Here térkép, a Facebook, a Twitter, az Ebay, az El Pais, az Amazon, a Cinco Dias és a Telegram üzenetküldő. PathWind néven még egy játék is felkerült, amelyben egy jetpackes lénnyel kell szembeszélben a felé repülő tárgyakat átugratni.
Az ubuntus böngésző meglehetősen egyszerű lélek, viszont kellemes tulajdonsága, hogy képes az állapotsávot elrejteni, így az értesítési sávon kívül az egész képernyő megtölthető mondjuk a Mobilarena tartalmaival. A szoftver rendben kezel több lapot és képes az oldalakat megosztani, a listának azonban vége, másra a szoftver nem képes, így hiányosság a zoomalapú sortörés vagy az asztali nézet kapcsoló. A böngészési sebesség bőven hagy kívánnivalót maga után, jól optimalizált honlapunk görgetésekor is meg-megakadt a rendszer, a vaskosabb oldalaknál pedig ez szinte mindig észrevehető volt.
Kamera, multimédia
Az Aquaris előlapjára 5, hátlapjára pedig 8 megapixeles kamera került, íme egy előlapi fotó. A hátlapi modul érdekessége, hogy kiváló minőség módban 10 megapixeles, 16:9-es képarányú interpolált fotók készülnek, állítási lehetőséget nem találtunk 4:3-ra váltani. A szoftver igencsak puritán. Az élőképen rendben, ám lassan operál az autófókusz. Az opciók a HDR, a vaku, a GPS, az önkioldó és a rácsvonalak állítgatásában kimerülnek. Videó esetében bekapcsolható a két ledes villanó lámpa funkcióval.
Az elkészült nappali fotókkal van gond rendesen. A dinamikatartomány szűkös, a színek fakók és sárgásak, a zajmentesítés pedig sok részlet elmosásához vezet. A szenzorpixeleket meghaladó felbontású interpolált képek készítésének semmi értelme. A HDR a világos részletekre még jobban rávilágosít és a rendszer amúgy is hajlamos túlexponálni. Este borítékolhatóan tovább romlik a helyzet, a fókusz megbízhatatlan, zajból pedig bőven akad, ha viszont sikerül megfelelően élesíteni, nem lehetetlen használható fotót rögzíteni, és besegíthet az egész jó fényerejű vaku, hacsak nem ég ki tőle a kép, mert ez is előfordul. Videó legfeljebb 1080p-ben lőhető 30 fpssel, íme egy klip a BQ középszerű felvételi képességeiről.
Teszt | BQ Aquaris E4.5 Ubuntu Edition | Vodafone Smart Prime | Microsoft Lumia 640 | Sony Xperia M4 Aqua | Lenovo K3 Note |
Frekvenciaátvitel (40 Hz-től 15 kHz-ig), dB: | +0,06, -0,54 | +0,02, -0,05 | +0,06, +0,02 | +0,02, -0,05 | +1,51, -1,93 |
Zajszint, dB (A): | -91,5 | -87,1 | -91,9 | -87,7 | -84,8 |
Dinamikatartomány, dB (A): | 91,2 | 85,9 | 91,8 | 88,1 | 85,3 |
THD, %: | 0,0033 | 0,0063 | 0,0068 | 0,0075 | 0,0086 |
IMD + Zaj, %: | 0,333 | 0,016 | 0,013 | 0,021 | 0,019 |
Sztereó áthallás, dB: | -73,2 | -88,2 | -90,7 | -87,3 | -83,1 |
A zenék lejátszásához munkalap és az ubuntus alkalmazás is bevethető. Mindkettő igen puritán megjelenésű és általános iskolás tudású. Az általunk felmásolt vagy online számokat (SoundCloud, 7digital, Songkick) előadók, albumok, műfajok, dalok és egyéni listák szerint lehet csoportosítani. Zárképernyős kezelőpanel vagy hangszínszabályzó nincs. A videós munkalap gond nélkül lejátszotta a H.263, H.264 és Mpeg4-es kódolású videókat, akár 1080p-ben, más kódolással viszont nem birkózott meg. A Media Player appot nem tudtuk beüzemelni.
A készülék alján elhelyezett mono hangszóró meglepően jó hangerővel képes felszólalni, úgyhogy a bejövő hívások meghallásával nem lesz gond. A maximumnál már torzulnak a dallamok, kicsit lejjebb véve viszont elfogadható a hangminőség, bár ilyenkor is élesnek hallani a közép és magas tartományokat, míg mélyekből gyakorlatilag semmi nem jut az ember fülébe.
Audiomérésünk szerint a frekvenciaátvitel görbéje a hallható tartományban nem teljesen egyenes és a zajmennyiségből is nagyobb rész jutott a mély tartományokra. A fejhallgatónkkal meghallgatva a készülék zenei képességeit nem tapasztaltunk jelentős torzítást, a mély hangokat viszont a mérésekkel összefüggésben nem éreztük teljesen pontosnak.
Adatkommunikáció, üzemidő, összegzés
Az Aquaris E4.5 Ubuntu Edition dual SIM-es készülék dual standby technológiával, ami azt jelenti, hogy egyszerre két számmal is a hálózaton lehet lógni, viszont ha az egyikről hívást folytatunk, a másik technológiai korlátok miatt lecsatlakozik a hálózatról. A beszélgetési hangminőséget közepesnek mondanánk: a mi hangunkat ugyan tisztán hallották a túloldalon, az E4.5 hangszórója viszont eléggé digitálisan szólaltatta meg a másik fél mondanóját. Az elérhető legnagyobb adatsebesség HSPA+ szabvány szerint 21 Mbps. A 802.11b/g/n szabványú WiFi-vel több gondunk is akadt. Az egyik az alacsony érzékenység, a másik az, hogy helyszínt és WiFi kapcsolatot váltva nem mindig csatlakozott fel a mobil egy korábban beállított hálózatra, így kézzel, a WiFi ki- és bekapcsolásával lehetett ezt megoldani. Bluetoothból 4.0 a szabvány A2DP-vel, USB-ből pedig 2.0 MTP-vel és OTG-vel - külső tárhely csatlakoztatásakor az erre szakosodott app mindjárt elindul. A készülék a földi antennák és routerek mellett a GPS szatellitek jeleit képes fogni, a GLONASS-csoportét nem. A pozíciószerzést lomhának találtuk. NFC vagy infra nem került a készülékházba.
A 2150 milliamperórás lítium-polimer akkumulátortól nem vártunk és nem is kaptunk sokat. A beállítások között grafikonon az általános fogyasztás ugyan megtekinthető, pontos statisztikák, így a képernyőidő viszont nem. Mi egynapos használatot hoztunk ki az ubuntus mobilból, becsléseink szerint 3 és fél órás képernyőidővel. A készenléti fogyasztás átlagos volt. Az eredményekkel semmiképpen nem lehetünk elégedettek, átlagon alul, bár nem elégtelenül teljesített a telep. Energiatakarékos mód nincs.
Külső | |
---|---|
Ergonómia | 8 pont |
Anyaghasználat | 7 pont |
Összeszerelés minősége | 7 pont |
Kijelző mérete, minősége | 5 pont |
Belső | |
Kezelhetőség | 7 pont |
Sebesség | 6 pont |
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége | 7 pont |
Felhasználói felület élménye | 7 pont |
Alapfunkciók | |
Adatkommunikációs képességek | 6 pont |
Multimédia | |
Vizuális | 6 pont |
Audio | 6 pont |
Egyebek | |
Üzemidő | 5 pont |
Ár/érték aránya | 7 pont |
Hogyan értékelünk? |
Kétféle konklúziót lehet levonni, a készülékét és a rendszerét, az előbbivel kezdenénk. 170 eurós árával, amely hazánkban az extra terhekkel 60 ezer forintot jelentene, az Aquaris E4.5 Ubuntu Edition nem versenyképes sem a kinézet és a vastag kávák, sem a rendszersebesség, sem a rossz kijelző, sem pedig a szolgáltatások, a kamera és az üzemidő tekintetében. Semmi esélye olyan kiforrott készülékekkel szemben, mint a Honor 4X, a Nokia Lumia 640 vagy mondjuk a Vodafone Smart Prime, tudásával a jóval olcsóbb, bár nehezen beszerezhető Op3n Dott telefon szintjén van. De talán még a Mundo Reader sem sikertermékben, hanem kuriózumban és első fecskében gondolkodott, egy friss operációs rendszer vagy Linux disztribúció első piacra került eszközeként tetszelegve.
Fontosabbnak tartjuk tehát az értékelés második felét, amely az Ubuntu Touchot illeti. Sajnos erősebb hardveres környezetben nem sikerült kipróbálnunk a Canonical és az ubuntus közösség fejlesztését, némi tanulás után a gesztusvezérléses kezelés mindenesetre elnyerte a tetszésünket, hiszen az oldalsáv/launcher, az alkalmazásváltó és a kezdőoldal a munkalapokkal/scope-okkal is könnyedén elérhető. Az utóbbiak egyébként a telefonos Ubuntu sajátosságai, és számos hasznos munkalap már most elérhető, ahogyan kapcsolódó szolgáltatás és fiók is, így a Google-é. Persze, ahogyan a rendszer, úgy az alkalmazáspark is gyerekcipőben jár, így akadnak korlátozások, hiányosságok és némi bug itt-ott (volt lefagyás, a WiFi rakoncátlankodott, az alkalmazás- és munkalapváltás lassú volt), de ezek az asztali Ubuntu fejlődését ismerve verzióról verzióra bizonyosan javulni fognak.
Előnye lehet más feltörekvő rendszerekkel szemben az Ubuntunak a nyílt forráskódú fejlesztőkörnyezet és az alkalmazásoknál egyszerűbb, mégis tartalmakkal bőven megtölthető scope-ok könnyű fejlesztése, ami máris sok fejlesztő érdeklődését felkeltette. Végeredményben az Ubuntu Touch sikerét is a fejlesztők és a következő években elérhető tartalmak száma és minősége dönti majd el. El kell következnie egy pillanatnak értelmes időn belül, amikor bizony életképes alternatívája lehet egy ubuntus okostelefon egy hasonló árú androidosnak, Windows Phone-osnak, iOS-esnek vagy Blackberry OS-esnek, és ez még várat magára. Mivel minden piacra jótékony hatással van a versenyhelyzet, mi szorítunk a mobilos Ubuntu sikerének, és ha mondjuk 2016-ban ilyenkor a kezünk ügyébe akad egy újabb, erősebb ilyen rendszerű mobil vagy más okoseszköz, meg is van az alap, amivel összehasonlíthatjuk, jelenlegi formájában viszont inkább egy különc készülék, amit potenciális fejlesztők, vagy elvakult tech-hipsterek kezében tudunk elképzelni, ha egyáltalán.
Bone123
A tesztkészüléket az XXL GSM biztosította, köszönjük! Vásárláshoz kérem, kattintson ide!
A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.
Specifikáció
![]() |
Általános | |
---|---|---|
Technológia | GSM/UMTS | |
Méret | 137 x 67 x 9 milliméter | |
Tömeg | 123 gramm | |
Színvariációk | fekete | |
SIM-foglalat | micro SIM (2 db) | |
Kijelző | ||
Kijelző átlója | 4,5 hüvelyk | |
Kijelző felbontása | 540 x 960 pixel (240 ppi) | |
Kijelző típusa | IPS kapacitív érintőkijelző | |
Kijelzővédelem | DragonTrail Glass | |
Színárnyalatok száma | 16 millió | |
Hardver | ||
SoC típusa | MediaTek MT6582 | |
Processzor típusa | 1,3 GHz-es, négymagos ARM Cortex-A7 | |
Processzor csíkszélessége | 28 nm | |
Processzor utasításkészlete | ARMv7 | |
Grafikus chip | Mali-400 MP2 | |
RAM mérete | 1 GB | |
Memória | ||
Telefonkönyv kapacitása | dinamikus | |
SMS memória | dinamikus | |
Belső tárhely | 8 GB | |
Memória bővíthetősége | microSD (32 GB-ig) | |
Adatátvitel | ||
Frekvenciasávok | GSM 850/900/1800/1900 UMTS 900/2100 MHz |
|
GPRS / EDGE | van / van | |
UMTS / HSDPA / HSUPA/ LTE | van / 21,1 Mbps / 5,76 Mbps / nincs | |
LTE | nincs | |
IrDA / Bluetooth | nincs / 4.0 (A2DP) | |
WiFi | 802.11 b/g/n, WiFi hotspot, WiFi direct | |
USB | microUSB | |
Push-to-talk / RSS | nincs / van | |
GPS vevő | van | |
GLONASS | nincs | |
NFC | nincs | |
Alapfunkciók | ||
Profilok | néma/rezgés | |
Vibra funkció | van | |
Kihangosítás | van | |
Hangtárcsázás / hangvezérlés | van / van | |
Hangrögzítés | van | |
Ébresztés | van | |
Prediktív szövegbevitel | van | |
Szoftverek | ||
Platform | Ubuntu Touch (14.10 r22) | |
WAP / HTML böngésző | nincs / van | |
E-mail kliens | telepíthető | |
Játékok | PathWind | |
Valutakonverter | telepíthető | |
Extra szoftverek | Amazon, Cinco Dias, eBay, El Pais, Facebook, Gmail, Here Maps, Telegram, Tagger, Media Player | |
Multimédia | ||
Fő kamera | 8 megapixeles, autofókuszos | |
Másodlagos kamera | 5 megapixel | |
Videófelvétel | 1080p @ 30 fps | |
Zenelejátszó szoftver | van, háttérben is fut | |
Hangszínszabályzó | van | |
FM-rádió | van | |
Üzemidő | ||
Alap akkumulátor | 2150 mAh-s lítium-polimer | |
Készenléti idő | ? | |
Beszélgetési idő | ? | |
Zenelejátszási idő | ? | |
Egyebek | ||
3,5 milliméteres jack kimenet, giroszenzor |