BQ Aquaris E4.5 Ubuntu Edition - új remény

Hirdetés

Hardver és Ubuntu Touch

Az első Firefox OS-es és tizenes mobilok belépőszinten mutatkoztak be, ami nem véletlen, egy friss rendszert visszafogott alkalmazás- és szolgáltatáspakkjával nehéz volna a csúcskategória kiforrott szereplőivel megversenyeztetni. A Meizu azért kiadott egy ubuntus MX4-et, a BQ pedig az alsó-középkategóriás E4.5 után pont a minap jelentette be a középkategória közepére szánt, HD-s E5 Ubuntu Editiont, úgyhogy a friss rendszert több árkategóriában is ki lehet próbálni. Aligha nyűgözi majd le a hardverorientált réteget az E4.5 MediaTek MT6582-es SoC-ja, amely négy 1,3 gigahertzes Cortex-A7-es processzormagot tartalmaz, sem a Mali-400MP2-es IGP és az 1 gigabájt RAM, ám láttunk már ezzel a kombinációval decens sebességű qHD-s készüléket. A belső tároló 8 gigabájtos – a szabad tárhelyet nem tudtuk megállapítani, azt viszont igen, hogy az microSD kártyával bővíthető.


[+]

Az Op3n Dott telefonnal szemben a BQ ubuntus versenyzője nem képes gördülékeny teljesítményre. A gesztusvezérlési átmenetek még dadogás nélkül megjelennek, a főoldalakon való navigálásnál, alkalmazások megnyitáskor és váltásakor ugyanakkor lomha a rendszer, és a böngészés során is jellemezők a megakadások és várakozások. Sunspider 1.0.2-ben a BQ készüléke 1592,7 milliszekundumos eredményt ért el, ami nem túl rózsás. A többi általunk használt benchmarkot nem tudtunk lefuttatni, mivel azok nem voltak fellelhetők az Ubuntu Áruházban.

Az Ubuntu Touch (mi a 14.10-es verzióval találkoztunk) már a nevében hordozza, hogy egy érintésalapú rendszerről van szó, ezért nyomógombos kezelőbillentyűket nem is találni az E4.5-ön. Kezdőképernyő viszont a mobilos Ubuntun is akad, amit a képernyő bal oldaláról jobbra csúsztatva az ujjunkat bármikor, bárhonnan előhívhatunk. A kezdőképernyő első indítás után a következő oldalakból áll: közeli lehetőségek, alkalmazások, hírek, zene, videó és fényképek. Ezeket az oldalakat angolul scope-nak hívják, magyarul pedig a munkalap elnevezéssel találkoztunk, és leginkább egy app és egy egész képernyős widget egyvelegeként érdemes rájuk gondolni. Ezek lehetnek az Ubuntu Touch igazi fegyverei, ilyen munkalapokat ugyanis jóval könnyebb kifejleszteni, mint a nulláról fullos appokat írni, így máris rengeteg scope elérhető, íme néhány: BBC, Instagram Photos, Facebook Photos, Ebay, Reddit, Open Library, RunKeepet, SoundCloud stb.


[+]

Az egyik leghasznosabb előre telepített munkalap a NearBy, vagyis közeli lehetőségek, amely lokáció alapján jelenít meg információkat és tartalmakat, de megadható aktuális hangulatállapotunk is. Például amikor kiválasztottam, hogy feszült vagyok, az időjárás és a játékok mellett megjelenítette a közeli pénzfelvevő helyeket is, mintegy célozva arra, hogy a pénz elsimít minden ráncot. Unatkozás esetében a NearBy a Flickr alapján ajánl közeli érdekességeket, de éhomra is akadnak tippek. Hasznos a Ma munkalap is, ami a dátum és az időjárás mellett a közelgő naptáreseményeket, a népszerű kapcsolatokat és a legfontosabb friss híreket egy helyre gyűjti.


[+]

Munkalapból tucatnyit el lehet helyezni a kezdőképernyőn, ehhez vagy a jobb felső csillag ikont kell megérinteni, vagy a Szerkesztés kezelőfelületet alulról felhúzva a scope-okat egyesével kiválasztani. A munkalapok között jobbra-balra simítással lapozhatunk, és megadhatjuk a sorrendjüket. Kétféle munkalap létezik: az aggregation scope különféle tartalmak összefogására alkalmas, ilyen a már említett Ma vagy a NearBy. Ott van aztán a branded scope, vagyis márka munkalapok, ilyen saját a saját tartalmakat megjelenítő BBC vagy SoundCloud. A munkalapok mellett természetesen hagyományos értelemben vett alkalmazások is elérhetők, ezekről viszont már a következő oldalon írunk.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények