Hirdetés

BMW i3 menetpróba

Annak idején egy különc autó volt, drágán. Mostanra viszont beérett, átesett egy frissítésen és a többiekhez képest még csak nem is drága.

Kialakítás

Nagyon kevés olyan autó van piacon, amit kifejezetten, a kezdetek óta elektromos hajtásra terveztek, az I3 ilyen. Nem egy meglévő padlólemezt alakítottak át (a Leaf a Tiida alapjait kapta meg például), nem egy benzines autó módosítása (mint amilyen az eGolf), nem is egy olyan padlólemez, amit kétféle hajtáslánchoz alakítottak ki (ilyen a Peugeot e-208), hanem az első tollvonástól az utolsó polírozásig ezt a gépet elektromosnak tervezték, plusz le is van hintve az egész egy extra zöld mázzal. Mert a gyár, ahol készül a karosszéria, az kizárólag megújuló energiát használ, a szélvédő alatti betét pedig növényi rostokból áll, de arról persze már nem szól a fáma, hogy az akkumulátort ki, hol és milyen körülmények között állítja elő.


[+]

Viszont ennek a tervezési szemléletnek a mai napig vannak tagadhatatlan előnyei. Az i3 ugyanis roppant helytakarékos, mivel a hajtáslánc sokkal kisebb területen elfér, mint egy hagyományos kocsinál, ezért nagyon kis turcsi eleje van neki, ahová még mindig lehet pakolni is valami minimálisat (például a töltőkábelt), magasan ülünk, mert az akkumulátor a padlóban terül el (és szokás szerint remek súlyelosztást és alacsony súlypontot garantál), illetve sík az utastér alja. Belül egyébként tágas (leginkább elöl), a keret nélküli ajtók és a hiányzó B oszlop, valamint a hátrafelé nyíló hátsó szárnyacskák miatt a beszállás még hátra is kényelmes, igazából el lehet itt is férni, csak az oldalablak apró, ezért üregszerű a hely. Ráadásul nem hogy lehúzni, de kibillenteni sem lehet. Ezen segíthet az opciós panorámatető.


[+]

Viszont a csomagtartó bizony apró (260 liter), mert nagyon magasan kezdődik, kellett alatta a hely az akkumulátornak. Az üléseket előre lehet dönteni síkba, egy karantén-nagybevásárlást intéztem vele (két hétre tervezve), bizony rámoltam oldalról is, de legalább nem volt nehéz oda betenni a szajrét. Furcsák a gumik is, 19 colos, 155/70-es, fogyasztásra optimalizált, oldalról nézve nem feltűnő, de ha kicsavart kormánnyal állunk meg valahol, akkor olyan, mintha vészpótkerék lenne rajta. Nem is olyan kellemes, ha az út éppen gödrös, hullámos, töredezett, a kis BMW úgy pattog rajta, mint egy gumilabda, ráadásul a rugózás is kemény.


[+]

Mindezzel együtt az i3-ért lehet lelkesedni. Nem szokványos, hiába hét éves a forma, még mindig tök különleges, egyedi, szépnek én speciel nem mondanám, de van benne valami szerethető is. Pedig néha nem akart a kulcs nélküli nyitás-zárás működni, a csomagtartó is nyílhatna magától, ám még mindig meg-megnézik az ember, a fele egyébként azért, mert 30 km/h sebesség alatt kikapcsolhatatlan módon aktív az AVAS, ami kötelező a villanyautókban 2020-tól. Ez uniós előírás, mivel egy villanyautó kvázi hangtalan, ezért a gyalogosok védelmében egy hanggenerátor van beépítve, a BMW-ben úgy búg, mintha egy különösen agresszív targoncás követne állandóan, persze, hogy erre tényleg felkapják a fejüket a gyalogosan közlekedők. Lehúzott ablaknál pláne hallani, jó fél órát kerestem a menüben, hogy hol lehet kiiktatni, de nem jártam sikerrel. A menüt mondjuk az utolsó bitig megismertem, ez tény.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • BMW

Azóta történt

  • Mini Cooper SE menetpróba

    Villanygokart, amiben úgy is vigyorogsz, hogy nincs hangja. A Mini elektromos kiadása is egy élmény, még ha a praktikumát és az árát nehéz is a Dacia-Suzuki tengely mentén értelmezni.

  • Opel Corsa-e menetpróba

    A puszta tények emellett a modell mellett szólnak: kimondottan kellemes hatótáv, villámgyors töltési lehetőség, elektromos autóhoz képest igen kedvező ár. De milyen a valóságban?

  • Peugeot e-2008 menetpróba

    Opel márkájú testvérmodelljéhez képest figyelemfelkeltőbb, fiatalosabb a Peugeot, nem csak külsejét, de infotainment rendszerét tekintve is, ez utóbbi működését azonban van még hova faragni.

  • Forradalmasítaná az elektromos autózást a BMW iX

    Sokáig iNEXT néven hivatkoztak a döbbenetes méretű, extrém formavilágú, tisztán elektromos hobbiterepjáróra, forgalomba viszont már simán iX néven kerül, előreláthatólag 2021 novemberében.

Előzmények

  • A BMW i3 fedélzeti rendszere

    Kipróbáltuk a német gyártó elektromos autóját, amely okostelefonos csatlakozás terén nem ígér semmi különöset, mégis nagyon jól teszi a dolgát. Az elektromos autózásról is elmondjuk a véleményünket.