Hirdetés

BlackBerry Z3 - Ázsiára szabva

Kedvező áron debütál a kanadaiak legújabb BB10-es készüléke, amelynek kijelzőméretét egyértelműen az ázsiai országok preferenciájára szabták.

Hirdetés

Hardver, sebesség

A BlackBerry 10-es készülékek az iPhone-okhoz hasonlóan nem a processzormagok számával vagy az extrém magas órajellel próbálnak gyorsan működni; mivel a kanadaiak esetében is ugyanaz a cég csinálja a szoftvert és a hardvert is, tökéletesen meg tudják oldani az optimalizálást (ebben persze az is segít, hogy ilyen kevés készülékük van). Épp ezért bár elsőre ijesztő lehet, hogy a Z3 lelke egy Qualcomm MSM8230-as SoC (Snapdragon 400), amiben két darab 1,2 GHz-es Krait 200-as processzormag dolgozik egy Adreno 305 társaságában, 1,5 GB RAM-mal kiegészítve, de a testvérmodellek sebessége alapján igazából van ok a bizakodásra. A belső tárhely méretét felezték az egy kategóriával feljebb versenyző Z30-hoz képest, de a 8 GB is bőven elég annak fényében, hogy adott a kártyabővítési lehetőség, még úgy is, hogy ténylegesen csak 3,9 GB elérhető.

BlackBerry Z3 bekapcsolt kijelzővel
[+]

Az első indítás utáni élmények nagyon kellemesek, a kissé lassúcska bootolás után ugyanolyan sebességgel haladhatunk végig a beállításokon, mint a többi BlackBerry 10-es készüléknél. A menüben való bóklászás közben még több alkalmazás háttérbe helyezésekor is elégedetten konstatálhatnánk, hogy a Snapdragon 400-as chipset és a Z30-ban lévőnél fél gigabájttal kisebb memória is elég a rendszer makulátlan működtetéséhez. Komolyabb használat után viszont azért kiderül, hogy a kiváló optimalizálás sem tudja minden esetben elrejteni a hardver visszafogott teljesítményét. A hosszabb listák görgetése például kevésbé folyamatos, mint a többször említett testvérmodelleknél, de itt alacsonyabb képfrissítési sebességről, nem pedig akadozásról beszélhetünk, úgyhogy ez még nem is lenne nagy gond. Kimondottan zavaró viszont az, hogy a töltési idők bizonyos esetekben jelentősen hosszabbak az ideálisnál, ami alatt nem pusztán a szoftverek elindulására kell gondolni, hanem például a lenti videón is látható váltásra az email postafiók és az SMS-ek között. Sajnos ez némileg árnyalja az egyébként sok szempontból pozitív összképet.

Őszintén szólva a Z30 után gondban is vagyok a Z3 sebességének megítélésével kapcsolatban. Mivel az Android az elmúlt 1-2 évben sokat gyorsult, nem lehet azt mondani, hogy az újdonság jobb lenne a hasonló árkategóriában mozgó konkurenseknél, a szintén sebesen dolgozó Windows Phone-ról nem is beszélve. Ugyanakkor azt sem állíthatom, hogy az itt-ott előforduló lassúságot egyből észrevettem volna, ha mondjuk egy régebbi okostelefonról váltottam volna a Z3-ra úgy, hogy sosem használtam előtte csúcsmodellt. Az mindenesetre biztos, hogy a Snapdragon 400-nál erősebb SoC-re van szükség a makulátlan BlackBerry-élményhez.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények