BlackBerry DTEK60 - természetazonos szederaromával

A BB legújabb készüléke valóban csúcskategóriás, ami a BlackBerry Launcher funkcionalitásának is köszönhető. Ám sürgős szoftverfrissítést kérünk!

Bevezető, tartozékok

A kanadai gyártó az idei második negyedéves jelentéssel egyidejűleg hozta nyilvánosságra hardverfejlesztés leállítására vonatkozó döntését. Az Android-kompatibilitás megteremtésének szükségessége, majd az androidos alapokra való áttérés még nem feltétlenül vezetett erre a következtetésre, bár jelezte a változási és változtatási kényszer meglétét. A BlackBerry Priv viszont még a (most már) ex-gyártó tervezőasztalán öltött testet, majd saját gyártósorairól gördült le, javarészt persze Samsung komponensekből összerakva, de mint BlackBerry termék, a jellegzetes fizikai billentyűzet igen egyedi integrálásával. Alapvetően ez az egyediség volt az, ami mindig is kiemelte a BlackBerryt a tömegből.


[+]

A fordulópont viszont a DTEK50 volt, ami teljes egészében egy már létező, a TCL által gyártott, és az Alcatel Idol 4 alapjait is adó készülékben integrálta a márkanevet és a jellegzetes, kiválóan megszerkesztett funkciókat, amitől a BlackBerry BlackBerry lesz. Egy dolgot nem tudott adni a DTEK50. Azt a fajta egyediséget, amit egy szedres logóval szitált készüléktől teljesen jogfolytonosan, a sokéves tapasztalat alapján elvárunk. A DTEK50 abszolút korrekt hardvert, kiváló anyag- és összeszerelési minőséget, jó hangzást és kulturált kamerát hozott, de nincs meg benne az a plusz, az az izé, amire a BlackBerry név hallatán azonnal asszociálunk.


[+]

Valószínűleg nagyon sokáig nem fog kikopni a különlegességet, egyediséget vágyó és kereső reflex a néhai BB-t ismerő és kedvelő felhasználókból. A BlackBerry eddig életstílus, nézőpont, státusz volt, most pedig eszköz lett. Ha minden egyes új készülék esetében egy Privet, vagy még inkább egy Passportot várunk, csalódni fogunk. Hiába kapunk egy korrekt, a kor funkcionális és formabeli követelményeinek megfelelő készüléket, valami hiányozni fog, ezért nagyjából pont mindegy, hogy mit rajzoltak a hátuljára. Az van, hogy irtó magasak az elvárásaink. Mármint nem önerőből, hanem ehhez szoktunk. Ebből a szempontból a DTEK60 is egy kommersz valami. Nem túl izgalmas. Nem túl egyedi. Nem kiemelkedő. Hacsak nem vagyunk rácsavarodva a stilizált szedertermés látványára, nyugodtan választhatunk bármi mást is. Vagy akár BlackBerryt is. Nincs differentia specifica, különleges megkülönböztető jegy. Legalábbis látszólag és elsőre.

BlackBerry Passport
BlackBerry Passport (forrás: BlackBerry) [+]

Ellenben, ha fájó szívvel, de elengedjük a prekoncepcióinkat és önmagában tekintünk a DTEK60-ra, akkor egy kiváló formaterv alapján, kiváló anyagokból összerakott, stílusos és esztétikus készüléket fogunk látni, korszerű, azért az átlaghoz képest még mindig kiemelkedő hardverrel, gyönyörű kijelzővel, biometrikus védelemmel, sztereó hangszóróval, remek kamerával és sallangmentes, ezzel együtt kibővített rendszerrel. Ami a felszín alatt azért sokkal komolyabb eltéréseket mutat, mint elsőre tűnik. Pont annyiért, amennyit bárki más is elkér ezért a kombinációért. Egyébként a szolgáltatások miatt eleve futó BlackBerry launcher mélyebb felszíni átdolgozását, vagy némi egyedi dizájnt (de bloatwaret nem) el tudnánk viselni. Egyrészt a törődés jeleként, másrészt a blackberrység mint olyan kissé nyomatékosabb hangsúlyozása végett. Ettől eltekintve lényegi nyűgünk nem volt a készülékkel, legalábbis semmi olyan, amit szoftveresen ne lehetne orvosolni. Azt viszont rohamtempóban kéne.


[+]

A csomagolás viszont határozottan BB. És határozottan nagyobb az indokoltnál, cserébe egyszerű és markáns. A Speedshoptól kapott matt fekete dobozt a fényes BlackBerry motívum díszíti, a tetőn DTEK60 felirat dominál, alatta pedig a márkanév és az, amit ez most jelent. Biztonságos Okostelefon Android Rendszerrel. Plusz, a reflexből adódó félreértések elkerülése végett megemlítik, hogy érintőképernyős cucc van benne. Vagy ez egy jel arra, hogy John Chen tartja a szavát, és lesz még olyan BB, ami nem érintőképernyővel operál. Máskülönben, miért lenne indokolt kiemelni. A készüléket kiemelni viszont nagyon is az, lehetőleg első körben a masszív kartontálcával együtt, hogy a szerény tartozékkínálathoz hozzáférjünk. Ez egy mezei SIM-tűt jelent, egy igen minőségi, de felségjelzés nélküli Type-C USB kábelt, és egy szintén minden információt nélkülöző, 2 amperes töltőfejet. Érdekes, hogy egy logó mennyit számít(ana); ennek hiányában ez egy kevésbé bizalomgerjesztő fröccsöntött műanyag holmi érzetét kelti, noha gyanítjuk, hogy Quick Charge 3.0-s szabvány szerinti tempóra képes. A konfiguráció (és az árkategória) legalábbis támogatja. Az in-ear kialakítású, mikrofonos sztereó headseten látjuk a BlackBerry keze nyomát, viszont tippre egy szedresített JBL 22 lesz, ami biztató.

Külső, kijelző

A TCL gyártósorairól lekerült DTEK60, vagy leánykori nevén TCL 950 egy kifejezetten elegáns, visszafogott, mégis markáns és erőt sugárzó konstrukció. Konkrétan férfias. Mármint, olyan stílusosan. Viszont nem kicsi, ellenben igen vékony. A 153,9 x 75,4 x 7 milliméteres dimenziók inkább széltében jelentenek kihívást, felfelé viszont elnézzük a kiterjedést a sztereó hangszórópárért és a dupla mikrofonért cserébe. Az összeszerelés minősége, az esztétika és az anyaghasználat is kifogástalan. Noha letörésekkel nem találkozunk, az élek nem bántóak, pedig határozottak. Pont abban a mértékben, hogy élvezhessük a fém és az üveg textúráját. Az ergonómiát a gyorsgomb menti meg, mennyiben erre a kijelző lezárást okosítjuk. De ez sem olyan egyszerű, lásd később. Egyébként bárki számára elérhetetlen magasságokba került a bekapcsológomb. Kivéve balkezes használat esetén, jókora tenyérmérettel, akkor hibátlan. Dupla koppos ébresztés ugyan van, de sejtjük, hogy ez a lezárásnál nem sokat segít.


[+]

A fémkeret egységét egyrészt a fényes szegélycsiszolás, másrészt a végtelenül szofisztikált antennakilépések törik meg. A hangszórók ugye itt is az alsó és felső élen túlnyúló keretrészen mutatkoznak, alul jobbra csak a C típusú USB csatlakozó húzódik, balra pedig a felső élen található mikrofon párja tűnik fel. Ergo mikrofonból kettő van, és még jack csatlakozó is jutott. A bal élen, a funkcióból adódóan abszolút vállalható magasságban a hangerőszabályzókat nyomkodhatjuk, átellenben viszont nincs az a helyzet, hogy kényelmesen elérjük a bekapcsológombot. Mondjuk, nem kötelező használni, de akkor is. Cserébe legalább szimmetrikus megjelenést kölcsönöz. Alatta tudjuk kipiszkálni a SIM tálcát, ezen kívül már csak az említett, kör alakú, koncentrikus profilozású gyorsgomb érdemel említést. A funkciója is, csak az majd a következő oldalon.


[+]

Az előlap jelentős hányadát az 5,5 hüvelykes, QHD felbontású, AMOLED panel teszi ki, számszakilag 71,9%-ot, érzésre viszont kevesebbet, mivel a lényegi funkciókat nélkülöző kávák kissé soknak érződnek, és nyilván a túlnyúló hangszórórész sem segít. Felülre azért került fény- és közelségérzékelő, valamint egy szerény, 8 megapixeles szelfikamera. Az értesítő LED színe sajnálatos módon nemhogy nem konfigurálható értesítéstípusoknak megfelelően, de még csak nem is RGB. Konkrétan piros, amitől jó eséllyel hisszük azt állandóan, hogy hajszálnyira vagyunk a digitális elszigetelődéstől.


[+]

Kijelző-teszt
Mérés BlackBerry DTEK60 Samsung Galaxy S7 edge OnePlus 3 Huawei Mate 9
Fehér fényerő 390 nit 560 / 777 nit 407 / 517 nit 680 nit
Fehér fényerő (min.) 6,8 nit 1,6 nit 1,9 nit 4,2 nit
Fekete fényerő 0 nit 0 nit 0 nit 0,39 nit
Kontrasztarány végtelen végtelen végtelen 1743:1
Színhőmérséklet 7474 K + kézi (5491-11340 K) 7423 / 6580 K 7886 K + kézi 8118 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Mindamellett a megjelenítés minősége kifogástalan, a betekintési szögek maradéktalanul megfelelnek a technológia képességeinek, a színek élénkek és telítettek, a kissé hűvös fehéregyensúlyt pedig extrém végletekig ronthatjuk a Megjelenítés Színbeállítás menüpontjában, számszakilag 5491 Kelvintől 11340 Kelvinig azt csináluk, amit akarunk, többek között a 6500 K is belőhető. 543 ppi pixelsűrűség egyszerűen több, mint elég, noha a kültéri láthatóság viszont az AMOLED ellenére hagy némi kívánni valót, nem érezzük, hogy az eszköz kihozza magából a maximumot. Automata maximumon sem. És a mért adatok alapján jól érezzük, a fehér fény sűrűsége nem kiemelkedő, noha a végtelen kontrasztarány jól kompenzálja.


[+]

A hátlapi üveg alá homokszürke (mostantól ilyen is van) színt kevertek, a BlackBerry logó pedig elegáns, fáradt aranyban képviseli a patinás gyártót. A szokatlanul kicsi ujjlenyomat-olvasót egy szokatlanul kitüremkedő, cserébe 21 megapixeles főkamera követi, kéttónusú LED villanóval támogatva. A biometrikus szenzor elvileg érintésre oldja a kijelzőt, gyakorlatilag viszont húszból jó, ha egyszer sikerül neki, mindenképpen kéri a PIN kódot, vagy mintát. Szoftverhibára gyanakszunk, mivel egyéb furcsaságok is előfordultak. Mint utóbb kiderült, az is. Optimális esetben egyébként nagyjából hétszer talál tízből, de ehhez a lenti feltételeknek eleget kell tennünk.


[+]

Amíg a Biztonság menüpontban nem engedélyezzük a bekapcsológombnak az azonnali zárolást, addig kizárólag elsötétíti a kijelzőt, ami maximum energiatakarékossági megfontolásokkal magyarázható. Egyébként elfelejt bármilyen formában megbizonyosodni az illetékességünkről, és bekapcsológombra, vagy koppra lazán felold bármilyen jöttmentnek. A bujtatott arcazonosítást is következetesen kizártuk, így ez sem okozhat félreértést. A biometrikus szenzor súlyos zavarát viszont a gyorsgomb okozza, ha erre a lezárást konfiguráljuk, megszűnik működni az ujjlenyomatos azonosítás. Ez bug, amit jelentettünk is a BlackBerrynek, a tapasztalatok alapján záros határidőn belül számíthatunk a megoldásra. Feltételezzük, hogy ez az esetleges pontosságon is javít.

Hardver, szoftver

A hardver nem kifogásolható semmilyen tekintetben, hacsak nem a benchmarkokkal való inkompatibilitás, de egyébként a kategóriának megfelelő erőt passzíroztak a kategóriának megfelelő kialakítású házba. A Geekbench és a GFX nem hajlandó lefutni hálózati időtúllépésre, vagy a netkapcsolat hiányára hivatkozva, ami nyilvánvalóan nem igaz, de végül is mindegy. Ellenben a 14 nanométeres, FinFET gyártástechnológián alapuló Snapdragon 820-ba foglalt két, maximum 2,15 GHz-re skálázott big Kryo mag, és a további két, 1,6 GHz-es LITTLE mag ellenére valahol néha megakad az ügymenet, és nyilván nem a 4 GB-nyi LPDDR 4-es memória lesz a ludas. Ez úgy elég szokott lenni. Ahogy az ujjlenyomat-olvasónál, úgy itt is optimalizálatlanságra gondolunk, többek között a minimális terheléssorán kialakuló melegedést is ez okozhatja.

Teljesítmény-teszt
Benchmark BlackBerry DTEK60 Google Pixel Huawei Mate 9 Samsung Galaxy S7 edge
Rendszerchip Snapdragon 820 Snapdragon 821 HiSilicon Kirin 960 Exynos 8890
AnTuTu Benchmark 6.x 146342 pont 141754 pont 125937 pont 137454 pont
Vellamo Browser 5580 pont 5860 pont 7307 pont 7169 pont
Vellamo Metal 3051 pont 3078 pont 3355 pont 3054 pont
Geekbench 4 (single/multi) nem futott le 1527 / 4060 pont 1930 / 5930 pont 1838 / 5343 pont
GFXBench Man. onscreen nem futott le 47 fps 35 fps 27 fps
GFXBench Man. offscreen nem futott le 47 fps 30 fps 41 fps
GFXBench T-Rex onscreen nem futott le 58 fps 60 fps 53 fps
GFXBench T-Rex offscreen nem futott le 91 fps 71 fps 87 fps


[+]

A szabvány 6.0.1-es Androidra épül, ami javarészt minden felületet meghatároz, noha folyamatosan fut a BlackBerry launcher, ami a szolgáltatások megjelenítését teszi lehetővé anélkül, hogy a gyári felületeket komolyabban átvariálná. A zárolt képernyő értesítés híján az unalomig ismert dizájnt mutatja, amíg értesítés vagy esemény nem történik, ugyanis a kártyás megjelenítés mellett a BlackBerry Hub értesítési ikonjait is látjuk, valamint a kijelző is felvillan, ha engedélyezzük, márpedig érdemes, mert jópofa funkció. Amolyan Always-on-Display stílusban működik, csak nem always, hanem Tizedmásodpercig-on-display. Jellegzetes BB dizájn a töltés jelzése, ezúttal a kijelző jobb szélén figyelhetjük a kezdetben piros, majd sárga, végül zöld csík progresszióját. Relatív rövid ideig, mert gyorstölt.


[+]

Ha átverekedtük magunkat a biztonsági rendszeren még mindig minden olyan, mint bármelyik robotos telefonon. Az értesítősáv kétfázisú, szürke, a szó minden értelmében, vannak főoldalak és alkalmazásmenü, itt viszont nem csak keresni tudunk az appok között, de a világos témán elhelyezkedő dolgokat mindenféle szempontok szerint rendeztethetjük a rendszerrel. Balra húzva megjelennek a vezérlők, alias widgetek, utána pedig a billentyűparancsoknak nevezett gyorsgombok, amelyek eleve a harmadik oldalra vannak pakolva, és olyan hasznosak, hogy menten át is húztam őket en bloc a második főoldalra. Ezek lényegében gyorselérések, megspórolva egy csomó nyomkodást, például egy névjegy hozzáadásakor. A főképernyőre helyezett ikonok alatt látható pöttyök azt jelzik, hogy tartozik hozzá widget, pardon vezérlő. Az ikonon felfele simítva elő is ugrik, ha használni is szeretnénk, a szokásos módon tehetjük képernyőre.


[+]

Nem különösebben funkcionális, de karakteres megoldás, hogy igen változatosan okézhatunk le, vagy érthetünk meg dolgokat, a rendszer néha bedob egy olyat a „Rendben”, „Oké” vagy „Elfogadom” helyett, hogy „Vágom”. Ez nyilván szóra sem érdemes, de kellemesen kizökkent az útmutatók és technikai értesítések monotonitásából. Az úgynevezett BB Termelékenységi (!) lap viszont annál érdekesebb. A lebegő fül a kijelző tetszőleges oldalára helyezhető, ellentétes irányba simítva pedig a Naptár, a BB Hub, a Feladatok, és a Partnerek alkalmazásból származó legfrissebb információk kerülnek elő.


[+]

A kijelző alján folyamatosan jelen lévő kapacitív érintőgombok sorrendje sajnos nem módosítható, viszont bővebb funkcióval bírnak, mint általában. Felfelé simítva középen a kedvenc kontaktok válnak elérhetővé, balra a kereső, jobbra mozdulva pedig a BlackBerry Hub ugrik elő. A BlackBerry Hub az egyik, ha nem a legjobb, és szinte bármilyen problémát feledtető megoldás a rendszerben. A Hub egy helyen tömörít lényegében mindent, ami egy telefonon, vagy telefonnal történni tud, magunk szabjuk meg a szikronizálandó fiókokat; kitűnően kezel több, hasonló természetű fiókot, hívásnaplókat, közösségi médiát és értesítéseket. Az értesítéseket színekkel szeparálhatjuk el, valamint azonnal reagálhatunk rájuk saját felületükön belülről. A később esedékessé váló dolgokról kapott értesítéseket időzíthetjük, így később sem fogunk megfeledkezni semmiről, valamint helyhez is köthetjük az újraértesítést, például a munkahelyünk, vagy otthon címünk megadásával.


[+]

A konkurencia is próbálkozott a Hub-hoz hasonló felület kialakításával, megjegyzem, nem sok sikerrel. Ez egyszerűen úgy jó, ahogy van. Ez tipikusan olyan extra (lenne/lehetne), amiért megérné BlackBerryre váltani. Ha nem lenne letölthető ingyenesen a Google Play Áruházból. És még kiválóan is működik idegen környezetbe integrálva is, noha egy hónap után megjelennek a reklámok. A BB Naptár szintén legendásan funkciógazdag, ez Androidba ágyazva is így van. Csak kicsit akad. Viszont több, egyedi és informatív nézetet választhatunk, valamint elérhető a Megbeszélés mód, ami több résztvevős, maximum 4 órás esemény idejére automatikusan némítja a készüléket. Továbbra is kiváló. A BlackBerry szolgáltatásokat nem BB készüléken egyébként nagyjából havi egy dollárért maxolhatjuk ki, ami erősen elgondolkodtató.


[+]

Kevésbé gyakran használt BlackBerry alkalmazások egyike a BBM, vagyis BlackBerry Message, ami nem lenne rossz csevegőprogram, de még azok az ismerőseim sem használják, akikről történetesen tudom, hogy BB készülékükkel tolják, így kissé okafogyott. A DTEK viszont nem, legalábbis annyiban, hogy mint biztonsági app, egy csomó paraméterre felhívja a figyelmünket, amin esetleg nem ártana változtatni, ha nyugodtan szeretnénk aludni, másrészt ránézhetünk, hogy melyik app próbál többet kideríteni rólunk, mint azt hivatalból muszáj lenne neki. A Password Keeper egy szintén kitűnő megoldás, megszámlálhatatlan mennyiségű fiók, jelszó, felhasználónév halmozódik fel, és ha lelkiismeretesen variáljuk őket, fix, hogy nem jegyezzük meg mindet. Ezeket gyűjthetjük egy magas szintű Blackberry védelemmel biztosított alkalmazásba. Ha kell valami, egy jelszót kell tudnunk, a Password Keeper meg tudja az összes többit. Ez a cucc annyira biztonságos, hogy még képernyőfelvételt sem tudunk lőni róla. Trükkös.


[+]

Van még egy olyan, hogy BlackBerry Preview, ha elakadunk, vagy nem értjük valamiről, hogy mire való, itt kikereshetjük, elég informatív és hasznos, kivéve, amikor kiderül, hogy félúton megunták a fordítást és simán angolul megy tovább a fejtágítás. Bár, lehet, maguk sem számítottak rá, hogy ezt valaki tüzetesen végig is olvassa. A billentyűzet szintén egyedi, személy szerint nem tudtam megszokni a simítással való javaslatválasztást, a javasolt szó elutasítását körülményesnek találtam, de fél percen belül találnék embert, aki a fél karját odaadná, ha a BB billentyűzet is beszerezhető lenne a Play Áruházból. Az egyéb készségek nem érdemelnek külön szót: sztenderd Google csomag, stock óra, letöltéskezelő, számológép, és kábé ennyi. A BB Launcher viszont sokkal több, mint egy stock Androidra húzott ikonkészlet, a szolgáltatások mélyrétegig biztosítják a rendszert, a felszínen pedig őrületesen kézre álló készségekkel teszik hatékonnyá és egyszerűvé a használatot. Azért egy fájlkezelő elfért volna, például a BB10-ben igen megkedvelt megoldást szívesen vettük volna.

Multimédia

A BlackBerry DTEK60 multimédiás képességei jobbára kiemelkedőek. Annyira legalábbis biztosan, mint a 21 megapixeles hátlapi optika a telefon síkjához képest. Az f/2,0 rekeszértékű, négyszeres digitális zoommal, PD autofókusszal és kéttónusú LED villanóval felszerelt szenzor papíron nem tud semmi piacrengetőt, nincs optikai képstabilizálás ami nagyon jót tett a Privnek, nincs segédkamera vagy lézeres fókuszrásegítés, cserébe viszont igen meggyőző minőségben teszi a dolgát egymaga is. A 8 megapixeles szelfikamera viszont baromi fapados. Vagy csak mi szoktunk hozzá a masszív optikai tuninghoz, itt még egy kis élsimítást sem kapunk a vonásainkra, nem is nagyon erőltettük a témát. A szoftver nincs túlgondolva, viszont tele van hasznos apróságokkal. Automatikus módban az élőképen eleve megkapjuk az expozíciókorrekciót, ami egyáltalán nem megszokott, viszont irtó hasznos és kézre álló. Ezen kívül a felső sorban a vakut, az időzítőt, a képarányt és a HDR-t tudjuk kapcsolgatni, utóbbit a rendszerre is bízhatjuk automata módban, és tegyünk is így. A filterek az exponáló mellett sorakoznak, módokból viszont ritka kevés áll rendelkezésre. Panorámát és lassított felvételt azért tudunk csinálni. Exponálógombként funkciólhatnak még a hangerőszabályzók is. Az, hogy ezt a rendszer a Priv gombkiosztását mutogatva hozza a tudomásunkra, senkit ne zavarjon meg.


[+]

A felső sorban lévő három pötty lesz a nyerő, ha további beállításokat akarunk eszközölni, ami szintén nincs túlbonyolítva. A fotók minőségén (finom és szabványos) túl lényegében csak a szokásos dolgokat küldhetjük rá a programra, például arcfelismerés, rácsvonalak, beállíthatjuk a mentés helyét, engedélyezhetjük a helymeghatározást és némíthatjuk a hangokat. A másik opció, amit a pöttyök felajánlanak az a kézi üzemmód, amiben automatán hagyva az egyes beállítási lehetőségeket, valós időben követhetjük az algoritmus által meghatározott értékeket. A fókusztávolságot, a fehéregyensúlyt, a záridőt, az érzékenységet és az expozíciókorrekció mértékét is jelzi a szoftver, amiket természetesen magunk is adjusztálhatjuk. Egyetlen hiányosságot róhatunk fel: automatikus utófeldolgozást nélkülöző felvételeket nem tudunk készíteni, azaz nincs DNG RAW mentés.

Ez annyiban nem is baj, hogy a szoftver nem rondít nagyon a képekbe, kifejezetten részletgazdag felvételeket találunk a Google-féle galériában. A zajmentesítést nem viszi túlzásba az algoritmus, így a vonalélesség sem szenved komoly károkat, mindamellett a képzaj sem erős. A túlélesítésnek is kevés a nyoma, a lencserajzolat pedig csak a sarkoknál puhább valamelyest. Ez meglepő módon az éjszakai, vagy kedvezőtlen fényviszonyok között elkövetett felvételekre is igaz. Nagyon gyér megvilágítás esetén érdemes macerálni az érzékenységet és a záridőt, de normál utcai világítással, automata módban sincs nagyon meglőve a készülék, bár a fókusz érezhetően többet gondolkodik, hogy mi van. A dinamika néha szűkös, amit a HDR egyébként megfelelő mértékben kompenzál, viszont ha az automatika nem veszi észre magát, kénytelenek leszünk bekapcsolni. Szükség lesz rá.


[+]

Videót felvenni 4K 30 fps minőségig bárhogy tudunk (H.264, 42 Mbps), ez az opció viszont csak 5 percig fog működni. Az alapbeállítás Full HD 60 fps (20 Mbps), különösebb kifogásunk egyik lehetőség esetében sem merült fel az elkészült produktummal kapcsolatban, a hangminőség is tiszta és dinamikus, bár lehetne részletesebb (sztereó 96 kbps, AAC). Az optikai képstabilizálást viszont határozottan hiányoljuk, főleg a Priv remeklését ismerve ezen a téren. Videolejátszó, vagy fájlkezelő alapból nincs a készüléken, így kénytelenek vagyunk beszerezni erre alkalmas programot, amiből viszont értelemszerűen olyat telepítünk, amilyet csak akarunk, így a támogatott, vagy nem támogatott formátumok sem fognak meglepetést okozni. Természetesen a hardvernek 4K tartalmak megjelenítése sem fog gondot okozni.


[+]

A zenelejétszó csak akkor fog hiányozni, ha valamiért nem szeretjük a Google Play Zenét. Egyébként ez áll rendelkezésre, teljesen megszokott formában, így magáról a szoftverről érdemben nem tudunk nyilatkozni, olyan, amilyen mindig is volt. Az itt megtalálható hangszínszabályzón kívül tekergethetjük a Waves MaxxAudio-t is, amit nem árt bekapcsolni, ha némi hangerőre és telítettségre vágyunk. Azt mondjuk, nem tudjuk, és nem is halljuk, hogy a zene megújítása mit takar, ahogy a Fémes műfaj sem feltétlenül egy fordítói műremek, cserébe négy vagy hat helyett tíz frekvenciasávot macerálhatunk az ideális tartománymegjelenítés érdekében. A multimédiás hangszórók hangzása egyébként korrekt és tiszta, viszont meglehetősen dinamikátlan. A mélyekkel érdemes óvatosan machinálni, mert furcsa végeredményre vezet, ahogy a sztereót sem érdemes maxra tekerni. A csatlakoztatott fülhallgató kiegészítő tevékenységét viszont érdemes engedélyezni, engedni például a zenelejátszó automatikus indítását. Logikusan. De lényegében bármit elindíttathatunk vele.


[+]

A gyárilag mellékelt füles használata mellett nem élnek a Waves MaxxAudio beállításai, viszont brutális hangerőt ad ki magából a tökéletes ergonómiájú, valószínűleg JBL füles, plusz a Google Play Zene hangszínszabályzója adott. Bekapcsolni mondjuk pont nem érdemes, mert irtózatosan túlhúzza az amúgy is kellemesen megjelenő mélyeket, kellemetlen rezonanciát és élvezhetetlenül eltúlzott térhangzást generálva. Mindenféle ügyeskedés nélkül is meglepően kellemes, részletgazdag, dinamikus és kellően telített a hangzás. A külső hangszóróktól valamiért valamivel többet vártunk, hangerőben meg egyértelműen többet, noha a sokéves átlaghoz képest még így is kiemelkedőnek mondható megfelelő beállítások mellett, fülessel viszont még a gyakran kásásodó, erős nyomatékot igénylő, húzósabb dallamok is kellően hangsúlyosan és differenciáltan szólnak. Egyöntetűen elismerésre méltónak találtuk.

Adatkommunikáció, üzemidő, összegzés

Adatkommunikációs szempontból sztenderd felhozatallal találkozunk, a készülék csak egy nanoSIM kártyát kezel, azt viszont minden hazai LTE frekvencián, így a Cat.6-os LTE 300 Mbps-os elméleti maximumát mindenhol ki fogjuk tudni használni. A 32 GB-os belső tárhely maximum 2 TB-os microSd kártyával bővíthető. A WiFi 802.11 a/b/g/n/ac szabványon, 2,4 és 5 GHz-en is hajlandó kapcsolatot létesíteni, a WiFi Direct és HotSpot pedig evidens. Bluetoothból 4.2-es verziót kapunk, A2DP, LE és EDR protokollal, van NFC, az USB csatlakozó OTG képes, infraport viszont nincsen. A GPS nem csak asszisztenciát kap a földi hálózatoktól (A-GPS), de a GLONASS műholdakon kívül a Beidou rendszereit is képes használatba venni. A hangminőség kiemelkedő, többek között a zajszűrő mikrofonnak köszönhetően is, kát, hogy a szimmetrikus elhelyezkedésű hangszóró- és mikrofonpárban rejlő lehetőségeket nem aknázta ki a BlackBerry szoftveresen.


[+]

Az üzemidőt egy 3000 mAh-s telep próbálja biztosítani, amit viszonylag rövid távon tud csak megvalósítani. Ha nem nyomkodjuk állandóan, véletlenszerűen telefonálunk, és nem hallgatunk mondjuk zenét (pedig esélyes, hogy fogunk), akkor maximum két szűkös napig húzza ki, repülő üzemmódban töltött éjszakával. Életszerű felhasználás mellett inkább egy napot mondanánk, relatív gyenge kijelzőidővel, ami úgy 3 órát jelent számszakilag. Cserébe gyorsan tölt, a chipset támogatja a Qualcomm Quick Charge 3.0-s szabványát, abban meg csak bízni tudunk, hogy a minden tekintetben jelöletlen töltőfej is, mert ráírva ilyesmi nincs. Minden esetre egy Type-C USB kábelel és egy garantáltan gyorstöltésre alkalmas hálózati fejjel nagyjából egy óra alatt megszívja magát. Energiatakarékossági opciók nemigen vannak, mindössze a gyári akkumulátorkímélő módot kapcsolhatjuk be.

Értékelés: BlackBerry DTEK60
Külső
Ergonómia 6 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 9 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 8 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Tekintve, hogy a BlackBerry alapjait biztosító TCL 950 egyéb konstrukcióban (még) nem elérhető, az összehasonlítás akaratlan kényszere sem gátol senkit abban, hogy a DTEK60-at mint egyedi terméket vizsgálja. Ha elengedjük a BlackBerry-vel mint OEM gyártóval kapcsolatos, egyébként teljesen megalapozott elvárásainkat és a logó láttán nem vizionálunk minimum egy olyan konstrukciót, mint mondjuk a Passport, akkor be kell látni, hogy a BlackBerry DTEK60 egy kiváló készülék. Mind hardveres, mind szoftveres szempontból. Annak ellenére, hogy a prémium anyaghasználathoz prémium, mindamellett igen visszafogott megjelenést is sikerült párosítani, az ergonómia nem tökéletes, amit a kijelző zárolását érintő kellemetlenségek igen kiábrándító módon tetéznek. Viszont egyrészt a BalckBerry frissítési politikáját ismerve a most (több forrásból) leadott bug report valószínűleg legkésőbb karácsonyig eredményre vezet, másrészt a BlackBerry képviselete nem hivatalosan, de megígérte. Ezen kívül kitűnő minőségű panelt, korszerű és kifejezetten erős hardvert kapunk, amin egy messzemenőkig átgondolt, sallangmentes, és mélyrétegeiben biztosított rendszer fut. A BlackBerry szolgáltatások és alkalmazások továbbra is olyan készségek, amelyekről nehéz lemondani, ha valaki már használta őket. Olyannyira, hogy első dolgom volt telepíteni őket a saját készülékemre. Nem feltétlenül váltok most azonnal szedres telefonra, de néhány további (számomra prioritást élvező) körülmény megléte esetén pontosan ezek lennének azok a tényezők, amik meggyőznének. Az akkumulátor teljesítménye viszont nem. Az gyenge. A multimédia ahhoz képest nincs túlkommunikálva, hogy szintén egy érv a DTEK60 mellett, a képalkotás és főleg az audiomegjelenítés is kimagasló, de legalábbis tökéletesen helytálló a felső szegmensben. Az ára is ennek megfelelő, cserébe sokkal kedvezőbben más gyártó kínálatában sem fogunk találni megegyező paraméterekkel és kompetenciákkal bíró eszközt, így ha adott a 200 ezer forintos keret egy kártyafüggetlen csúcskészülékre, akkor tudjuk ajánlani a BlackBerry DTEK60-at. Karácsony körül. Amikor megjön a javítás. Addig viszont határozottan és nagyon tetszett.

BlackBerry DTEK60

AliceWake

A tesztkészülék a Speedshop jóvoltából jutott el hozzánk. Köszönjük.

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

BlackBerry DTEK560
BlackBerry DTEK60 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 153,9 x 75,4 x 7 milliméter
Tömeg 165 gramm
Színvariációk fekete
SIM-foglalat 1x nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 1440 x 2560 pixel (534 ppi)
Kijelző típusa AMOLED kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snadragon 820
Processzor típusa négymagos; két, 2,15 GHz-es Kryo + két, 1,6 GHz-es Kryo mag
Processzor csíkszélessége 14 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Adreno 530
RAM mérete 4 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 32 GB
Memória bővíthetősége microSD max. 2 TB
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 900/1800/850/1900 MHz
UMTS 900/1900/2100 MHz
LTE
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 300 Mbps
LTE Cat. 6
IrDA / Bluetooth nincs / 4.2 (EDR, LE)
WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, WiFi HotSpot, WiFi Direct
USB Type-C
USB OTG van
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS / Beidou van / van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 6.0.1 (Marshmallow) BlackBerry Launcher
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek DTEK, BB Hub, Password Keeper, BB Launcher, BB Preview, Hírek és Időjárás, BB Tartalomátvitel, WatchDox, Waves MaxxAudio
Multimédia
Fő kamera 21 megapixel, PDAF-autofókusz, f/2.0, kéttónusú LED segédfény
Másodlagos kamera 8 megapixel
Videófelvétel 4K (30 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 3000 mAh (QC 3.0 gyorstöltés)
Készenléti idő (3G) 14 nap
Beszélgetési idő 26 óra
Zenelejátszási idő 88 óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, gyorsulásmérő, fény- és távolságérzékelő szenzor, tájoló, giroszkóp, hang- és mágneses szenzor, ujjlenyomat-olvasó

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés