Hirdetés

Asus Zenfone 7 Pro - fordulásból lő, gól

Azért szeretjük az Asust, mert mernek próbálkozni. És van, amikor ennek remek termékek lesznek az eredményei, a Zenfone 7 Pro is ilyen.

Bevezető

Sosem felejtem el, amikor volt lehetőségem interjút csinálni Jonney Shih elnökkel. Az Asus első embere egy legenda a szakmában, mert egyrészről egy roppant felkészült mérnök, másrészről pedig egy igazi színpadi személyiség, aki egészen sajátos módon tart termékbemutatót. A “without further delay” szófordulata már-már szállóige mifelénk, Jonney teljesen átalakul, ha közönség elé lép, ehhez képest egy roppant csendes, szimpatikus bácsi volt, amikor Párizsban a lakosztályában találkoztunk és beszélgettünk. De ő mondta nekem ott, hogy az Asusban majdnem mindenki mérnök, mérnökökből lesznek a vezetők és mindent tudnak a termékekről, szeretik a technológiát, ismerik a komponenseket és a szoftvereket az utolsó bitig. És ez egy csomó Asus terméken abszolút érezhető, ráadásul az elmúlt évtizedekben egy rakás egyedi és érdekes mobilos eszközt is piacra dobtak úgy, hogy azok nem nagyon illeszkedtek a nagyobb telekommunikációs cégek fazonjához. Ennek ékes példája a Padfone, de volt már Intel chipsetes Zenfone 2, Fonepad néven phablet akkor, amikor még sokkal kisebbek voltak a telefonok, a ROG Phone pedig már a harmadik generációját tapossa és minden alkalommal megmutatja, hogy ha a játékos júzereket komolyan veszi valaki, akkor abból milyen készülék esik ki.


[+]

A Zenfone viszont kicsit más, mert azért mégiscsak ez a vonal akar lenni a húzómodell, itt azért kevesebb merészséggel vágnak bele évről-évre a feladatba, ami vagy remekül sikerül (Zenfone 2), vagy relatív felejthető, a mostani készülékkel viszont elég jól eltalálták, hogy mik a fontos dolgok. Mindezt úgy, hogy ezúttal is van egyedi megoldása a terméknek, a hátulról motorosan előreforduló kameramodult ugyan kipróbálta a Samsung is, de ők hagyták a francba, az Asus viszont azt mondta, hogy a Zenfone 6-ban ez elég ötletes volt, nézzük meg, hogy tudjuk-e ezt jobban is csinálni. Jelentem: tudják.


[+]

Lehet, hogy ez az oka, lehet, hogy más, de tény, hogy elég sokat ült a gyártó a Zenfone következő generációján, az elődmodell bejelentése óta több mint egy év telt el. Viszont miután a Zenfone 6 nagy dérrel-dúrral bemutatkozott még egy csomó ideig nem lehetett kapni, most viszont alighogy a Zenfone 7-ről lerántották a leplet már rendelhető is. Ennek amúgy nem csak az az oka, hogy inkább tologatták a bejelentést, hanem pont a forgatható kameránál használt folyékony fém ötvözet beszállítói nehézségei okoztak csúszást az elődmodellnél, most viszont égre-földre esküdöztek, hogy erre sokkal jobban felkészültek. És a jelek szerint ez eddig stimmel is. Szóval bejelentették, rögtön meg lehet rendelni, a kérdés már csak az, hogy milyen telefon a Zenfone 7 Pro, amire a rövid válasz az, hogy király, a hosszabbat viszont a következő oldalakon kifejtjük.

Doboz, külső

Általában egy telefon dobozáról annyit szoktunk írni, hogy van benne töltő és kábel. No, ez most is igaz, de kicsit többről is van szó. Egyrészt a kábelünk mindkét felén Type-C-ben végződik, ennek megfelelően a 30 wattos töltőfej is ilyen csatlakozót kapott. Ezt a választást lehet vitatni ugyan, de azért egyre több notebook is Type-C-re vált USB-A helyett, másrészt egyre több autó(!) is ilyen csatlakozót kínál a fedélzeti rendszerhez (Mercedes, Peugeot), ugyanakkor a gyorstöltési metódus a Qualcomm Quick Charge szabványa, magyarán másik, hasonló képességű töltőfejjel is működni fog rendesen, ha olyan helyre megyünk, ahol a szokásos kiépítést használva szeretnénk tölteni. De amit igazán értékelni lehet, hogy kettő tokot is ad az Asus alapból, az egyik egy áttetsző szilikon, a másik pedig egy sokkal keményebb műanyag, amely színben is illeszkedik, a fekete telefonhoz fekete, a mi, világosszürke tesztkészülékünkhöz pedig hasonló árnyalatú védelem érkezett.


[+]

Tény, hogy ezt is a telefonra applikálva már nagyon nem lesz kicsi és könnyű a holmi, tok nélkül is 230 grammot nyom, a 6,67 inches kijelző pedig nem mondható aprónak, hiába fedi le az előlap 84%-át, azért a Zenfone 7 jó nagy lapát. Viszont nincs notch, nincs kameralyuk, ez egy kijelző alakú kijelző, persze a sarkok le vannak kerekítve, de amúgy nem tudok belekötni ebbe a megjelenítőbe, amihez a panelt a Samsungtól veszi az Asus, ezt pedig nem is titkolják. Érthető amúgy, ez az infó bír némi marketingértékkel, ráadásul tényleg remek a kijelző 90 Hz-es képfrissítéssel, majdnem 850 nites maximális fénysűrűséggel, DC elsötétítéssel, szabadon csavarható színhőmérséklettel, HDR 10+ szabvánnyal és 1080 x 2400 pixeles felbontással. Mindez persze AMOLED, szóval a kontraszttal sincs gond. És még egy értesítési LED-nek is jutott hely úgy, hogy van always-on kijelzés is, ha igényt tartunk rá. Mondjuk nem a kijelző felett, hanem lent, a Type-C csatlakozó mellett, ami több mint fura, de ugyanúgy észre lehet venni, mintha az előlap tetején lenne.

Kijelző-teszt (a táblázat szétnyitható)
Mérés Asus Zenfone 7 Pro Samsung Galaxy Note20 Nubia Red Magic 5G Sony Xperia 1 II Xiaomi Mi 10 Pro Realme X50 Pro 5G
Képátló 6,67 hüvelyk 6,70 hüvelyk 6,65 hüvelyk 6,50 hüvelyk 6,67 hüvelyk 6,44 hüvelyk
Felbontás 1080 x 2400 1080 x 2400 1080 x 2340 1644 x 3840 1080 x 2340 1080 x 2400
Technológia HDR10+ AMOLED Super AMOLED Plus AMOLED 4K HDR OLED HDR10+ AMOLED AMOLED
Képfrissítés 60 / 90 Hz 60 Hz 60 / 90 / 144 Hz 60 Hz 60 / 90 Hz Hz 60 / 90 Hz
Fehér fényerő 585 / 847 nit 480 / 590 nit 435 / 594 nit 311 / 575 nit 491 / 1155 nit 585 nit
Fehér fényerő (min.) 2,1 nit 1,7 nit 3,9 nit 1,8 nit 2,0 nit 3,8 nit
Fekete fényerő 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit
Kontrasztarány végtelen végtelen végtelen végtelen végtelen végtelen
Színhőmérséklet 8057 K + kézi 7132 / 6565 K + kézi 7649 K + kézi 8165 / 7384 K + kézi 7345 / 6624 K + kézi 7827 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?


[+]

Alulról viszont hiányzik a 3,5 mm-es jack dugasz. A sajtónak szervezett, szűk körű online előbemutatón persze meg is kapták a kérdést, hogy ez miért maradt ki, amire az iparágban szokásos válaszként a helyhiányt jelölték meg, de végre megpróbálták meg is magyarázni. Először is a forgatható kamera elvisz egy rakás területet, aztán az 5G miatt az antennák is kérnek helyet, plusz nagyon nem akartak leadni az akkumulátor méretéből sem, szóval ezt a döntést hozták. Bele lehet kötni, hogy köszönöm, inkább legyen 200 mAh-val kisebb a telep, de kérek jacket, mindenesetre ezt választották, nyilván csináltak mindenféle kutatásokat és az esett ki, hogy a jack feláldozható. Ezzel lehet vitatkozni, magam is a 3,5 mm-es interfész mellett voksoltam volna. És még csak azt sem mondhatom, hogy nem kérdeztek, mert fél éve kitöltöttem egy kérdőívet, hogy szerintem milyennek kéne lennie a Zenfone 7-nek, direkt visszakerestem és 4000 mAh-s akkut jelöltem meg minimumnak, plusz a jack dugaszt, szóval ezek szerint mások nem voltak erre ennyire kihegyezve. De ugyanakkor (ha már visszakerestem) örömmel láttam, hogy a 90 Hz-es javaslatom is megvalósult, ahogyan az értesítési LED-re vonatkozó igényem is.


[+]

Látszólag csak egy multimédiás hangszórónk van alul, de fent a beszédhangszóró is besegít. Mármint az, ami a forgatós kameramodulban van benne, mert ebbe rakták, ami elég unortodox, de abszolút működő megoldás. Oldalt megint érdekes a helyzet, bal oldalt van a SIM-tálca, két szolgáltatói modult, illetve ezeken felül egy microSD-t is fogadni képes. Jobbra a hangerőt szabályozó gombpáros alatt pedig ül a Smart Key, ami bekapcsológomb, ujjlenyomat-olvasó és programozható gomb egyben. Hosszú és dupla megnyomásához tetszőleges alkalmazás, illetve funkció rendelhető, a biometrikus azonosításhoz pedig meg sem kell nyomni, csak odaérinteni az ujjunkat. Elképesztően gyors és hatékony, de az Asusnál mondták is, hogy erre külön rámentek. Ettől függetlenül van arc alapú feloldás is, de ehhez előbb fel kell éleszteni a kijelzőt, ha ezt nem az ujjlenyomatunkkal tettük meg, akkor kéri a rendszer a kódot, de közben felcsapja a kamerát, aztán sikeres azonosítás után vissza is húzza.


[+]

A hátlapon aztán ott a lényeg, a forgatható kamera. Ha nem tudnánk, hogy a Zenfone 7-nek van egy ilyen trükkje, akkor nem is tűnne fel, mondjuk a gyártó jól odaírta a hármas lencseszett fölé, hogy Flip Camera, szóval egyértelmű a dolog, de amúgy az egész miskulancia szépen illeszkedik a formatervbe, persze a kamerák kissé kiállnak, de mindkét gyári tokkal ez síkba hozható. A folyékony fém ötvözetből készült kameramodul egyrészt könnyű, másrészt ellenálló, a forgatásért felelős motor 40%-kal kisebb, de kétszer erősebb, mint a Zenfone 6-ban használt megoldás. Az eredmény? Kimondottan gyorsan fordul át a kamerahármas a kijelző fölé, ráadásul nagyon finoman lehet léptetni is fotózás-videózás során, szinte bármilyen szögben megállítható. Van persze hozzá leejtés-szenzor, ha azt érzi a telefon, hogy épp pottyan lefelé, akkor megpróbálja magát bezárni, ez a mi hevenyészett méréseink alapján már akkor is összejön neki a földet érés pillanatáig, ha egy méter magasról zuhan.

A mellékelt tokban
A mellékelt tokban [+]

A strapaíróbb tokon a kameramodul mellett van egy pöcök, amivel le lehet zárni a kamera forgathatóságát. Egy ideig gondolkodtam, hogy minek, aztán eszembe jutott, hogy az Asus “aktív tok” néven emlegette a kiegészítőt, vagyis arra tervezték, hogy rá lehessen tenni bringára, robogóra a készüléket, vagy sportoláskor (futás) velünk legyen, szóval ha tok nélkül megrázzuk vehemensen a telefont, akkor azért a forgatós kamera is kimozdul a nyugalmi állapotából, ezt lehet megelőzni ezzel a kis pöcökkel. Ha amúgy a motor azt érzi, hogy valamiben elakadt forgás közben, akkor nem erőlködik, hanem kitol a kijelzőre egy figyelmeztetést, hogy szerinte gond van, az aktív tokban levő pöcökről viszont előre tudja, hogy mi újság, és akkor azt mondja inkább, hogy oldjuk fel a reteszelést. Okos trükk, működik.


[+]

Az egész termék nagyon egyben van, nagyon minőségi benyomást kelt, nyilván a készülék súlya is hozzátesz ehhez az érzéshez. Az oldalkeret fém, a hátlap viszont nem az (akkor tényleg irtó nehéz lenne), hanem Gorilla Glass 3-mal védett üveg. Az Asus azt mondja, hogy szerintük tutira kibír 200 ezer forgatást a kameramotor, ez akkor is 5 év, ha naponta 110-szer izélgetjük, hát ahhoz nagyon komoly szelfifetisisztának kell lenni, hogy ez összejöjjön. Az IP-védelem viszont hiányzik, nyilván a forgatós kamera miatt nem lehetett megoldani olcsón, ez is nyilván egyéni preferencia kérdése, de mint látni fogjuk, a forgatós kamera annyira sokoldalúan működik fotós-videós vonalon, hogy ezt az áldozatot a magam részéről elfogadom.

Hardver, UI

Két Zenfone 7 lesz kapható a jelen állás szerint itthon is, de alig-alig van köztük eltérés. Három ponton van különbség, a sima modell Snapdragon 865-öt kap, a Pro pedig 865 Plust, illetve csak ebben van a normál és a zoom lencse mögött optikai képstabilizáció. Minden más szempontból azonos a két termék, mi a Pro verziót kaptuk tesztre, mert korábban úgy volt, hogy csak ez jön hazánkba, szóval a sebességtesztek és a fotós-videós vonal is ennek a változatnak az eredményeit mutatják. Az Asus szerencsére a hardveren nem spórolt, benne a van az elérhető legjobb chipset, 8 GB RAM és 256 GB UFS 3.1-es tárhely, a nyers erőnek tehát nincs híján, ráadásul a működés folyamatosságát tekintve jó partner a 90 Hz-es kijelző is. Ezt amúgy lehet fixen 90 és 60 Hz-re állítani, vagy rábízzuk az automatikára. Sok meglepetés nem lesz a lenti számok kapcsán, viszont ha benchmarkot érzékel a telefon, akkor megkérdezi, hogy bekapcsolja-e a “teljesítmény módot”, ami maximumra járatja a processzort (játékoknál ugyanezt teszi). Bekapcsoltuk, eredmények egyrészt lent, másrészt a tenyerem hőmérséklete kapcsán is keletkeztek, mert ilyenkor azért érezhetően melegszik a gép a kamera alatti részen, ha nem is fog rásülni a bőrünk a hátlapra. Viszont pont ezért egy combosabb sebességteszt után a következő már 20%-kal gyengébb eredményt hoz, a melegedés miatt a teljesítmény módot kikapcsolja a rendszer. És ezt manuálisan nem is lehet sehol bekapcsolni, vagy felkínálja a megfelelő pillanatban, vagy nem.

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Asus Zenfone 7 Pro Samsung Galaxy Note20 Nubia Red Magic 5G Sony Xperia 1 II Xiaomi Mi 10 Pro Realme X50 Pro 5G
Rendszerchip Snapdragon 865+ Exynos 990 Snapdragon 865 Snapdragon 865 Snapdragon 865 Snapdragon 865
Geekbench 5 (single/multi) 1004 / 3266 pont 922 / 2925 pont 901 / 3057 pont 899 / 3283 pont 896 / 3326 pont 914 / 3205 pont
GFXBench Car Chase onscreen 47 fps 39 fps 44 fps 39 fps 42 fps 45 fps
GFXBench Car Chase offscreen 56 fps 49 fps 51 fps 51 fps 51 fps 51 fps
GFXBench Man. onscreen 89 fps 59 fps 110 fps 60 fps 88 fps 60 fps
GFXBench Man. offscreen 134 fps 119 fps 124 fps 119 fps 122 fps 123 fps
AndroBench Sequential Read 1761,04 MB/s 1656,18 MB/s 1329,12 MB/s 1566,24 MB/s 1727,61 MB/s 1764,61 MB/s
AndroBench Sequential Write 785,15 MB/s 775,45 MB/s 620,39 MB/s 385,25 MB/s 753,44 MB/s 758,25 MB/s
AndroBench Random Read 281,47 MB/s 167,62 MB/s 207,32 MB/s 206,42 MB/s 228,32 MB/s 248,15 MB/s
AndroBench Random Write 288,40 MB/s 229,42 MB/s 135,69 MB/s 202,51 MB/s 213,21 MB/s 228,35 MB/s

Az Asus sokáig tolta a mindenféle, általában felesleges alkalmazásokkal teleszórt kezelőfelületet, de már úgy egy másfél éve rájöttek, hogy azzal több vesződség van, mint amennyit megér, szóval elkezdtek átülni a letisztultabb viszonylatokra, a mostani ZenUI már egy nagyon barátságos, logikus, áttekinthető és jól kezelhető felület, ahol nem akarták megreformálni az Android alapvető kinézetét s felépítését, hanem csak megtolták a funkcionalitást és a testreszabhatóságot a fontosabb pontokon. A ZenUI trükkje az, hogy ha csak úgy elkezdjük használni, akkor egy erősen gyári Androidra hajazó élményünk lesz, de ha kicsit beletúrunk a beállításokba, akkor iszonyú mennyiségű apróságot fogunk találni, ami mind segíti a kényelmesebb ügymenetet, és itt nem csak a programozható oldalsó gombra gondolok, ami nyilván hangsúlyos elem.

[+]

Hirdetés

Egyrészt vannak a személyre szabhatósági okosságok, háromféle betűstílus, nyolcféle menüszín, négyféle ikonalak között lehet választani. Állítható a kikapcsoló panel megjelenése, az értesítési tálca feletti gyorskapcsolók paneljének mérete (teljes képernyőn is megjelenhetnek ezek), van gesztusvezérlés, időzíthető sötét mód (ami lehet napkeltétől napnyugtáig automatikusan világos), kesztyűs és zseb üzemmód. A home gomb dupla érintése csökkenti a kijelző tartalmát az egykezes mód miatt, az optiFlex pedig segít eldönteni, hogy milyen folyamatok futtatása engedélyezett a háttérben. A Mobilkezelő memóriát tisztít, tárhelyet szabadít fel és adatforgalmi statisztikát valamint korlátozásokat kínál, a Védelmező pedig SOS hívást indít, ha gyorsan ötször megnyomjuk a bekapcsolási gombot.

[+]

Van közösségi alkalmazásokhoz több fiókos lehetőség, a Játékmágus pedig értelemszerűen gaming tevékenységek közbeni értesítéskezelést és statisztikát közöl a chipset hőmérsékletéről, az adatátviteli sebességünkről és a kijelző frissítési rátájáról, de itt állíthatunk be YouTube-fiókot, ahová a játékmenetet streamelhetjük. Van duplakoppos felébresztés és altatás, pár gesztusvezérlési opció, háromujjas screenshot, beépített videórögzítő a kijelzőn történő dolgokhoz, szóval tényleg széjjel lehet paraméterezni az egész felületet úgy, ahogyan nekünk a leginkább megfelelő. Ehhez képest a gyári alkalmazásfelhozatal szerény, Netflix, Facebook, Messenger, Instagram, diktafon, fájlkezelő, Asus Data Transfer átköltözős app, illetve a komplett Google szoftvercsomag van rajta a gépen. Galériát csináltak maguknak (de a Google Fotók is elérhető), zenelejátszót viszont nem. Azt ugyanúgy majd a Play Áruházból lehet letölteni, mint minden egyebet.

Multimédia

A Zenfone 6-tal szemben az volt az egyik fő kritika, hogy oké, hogy forgatom a kameramodult, milyen jópofa, de a rajta ülő szenzorok számossága, funkcionalitása és minősége inkább középszerű volt, mintsem egy csúcsmodellhez méltó. Na, az Asus nekiállt és ráfeküdtek erre a témára rendesen, rögtön azzal kezdték, hogy bevásároltak csúcskategóriás szenzorból kettőt, egy Sony IMX686-ot a főkamerához, amely 64 megapixelt tud, de quad-Bayer szűrős, meg egy IMX363-at az ultraszéles modulhoz, amiben van PDAF. A telés lencséhez tartozó megoldást nem hirdetik, mindenesetre a Pro verzió ehhez és a normál kamerához is nyújt optikai stabit, ami szintén fájóan hiányzott az elődmodellből. Ha pedig már így alakult, akkor írtak hozzá egy olyan szuperstabi módot, ami tényleg igen ütőképesre sikeredett, babráltak az éjszakai móddal is kissé (a legfrissebb szoftverben — 29.12.18.10 — még egy kicsit), plusz bedobták a 8K-s videofelvételt is a pakliba, minderre pedig ráöntöttek pár extrát a forgatással összefüggésben, szóval igencsak odatették magukat.


[+]

Alapesetben nem 64 megapixelen dolgozunk, hanem a főkamera kapcsán 16, az ultraszéles esetén 12, a telés lencse mellett pedig 8 megapixeles lesz a felbontás. Ezek között lehet váltogatni akkor, ha nem állunk át 64 megapixelre — nyilván ilyenkor a másik két látószög nem elérhető. Van profi mód a szokásos beállítási izékkel (ISO 25-32000, záridő 32 és 1/1000 mp között, fehéregyensúly 2750 és 7500 K között) manuális fókuszálással, hisztogrammal és vízszintezővel, az éjszakainál viszont csak normál és ultraszéles látószöget enged a gép. Külön üzemmód a mozgáskövetés, ez főleg videónál és sorozatfelvételnél jöhet jól, a keresőben rá kell bökni a dologra, ami feltehetően mozogni fog, ha pedig így tesz, akkor a forgatható kamera segítségével a rendszer követi a témát és rajta tartja a szemét (illetve a fókuszt). Mármint magától, de főleg akkor, ha balra indul a tárgy/személy, jobbra csak akkor tudja követni, ha nem teljesen becsukott kamera mellett jelöltük meg. A panoráma mód továbbra is király, most már az ultraszéles látószöggel is neki lehet állni, csak megnyomjuk, hogy exponáljon, ő pedig megoldja a többit úgy, hogy nekünk nem kell trükközni, szépen végigfotózza a kamera kihajtogatása során automatikusan a megfelelő szögben a környéket, majd összeállít belőle valami baromi nagy képet, ide teszek is be ilyeneket, mindkettő kézből készült úgy, hogy én csak álltam egy helyben:

Esti panoráma
Esti panoráma [+]

Nappali panoráma
Nappali panoráma [+]

Mielőtt továbbmennénk azért említsük meg, hogy mivel a hátlapi kamera egyben az előlapi is, ezért iszonyú jó minőségben készülnek a szelfik (ez egy esti példa), akár ultraszéles látószöggel is. Ráadásul ezt észleli a motyó és annak érdekében, hogy a középen álló tag feje ne legyen uborka, a szélsőknek pedig némethszilárdos, ezért a lencsetorzítást is kompenzálja valamelyest. És persze van portré mód, ahol mindenféle szépítési effektet is bekapcsolhatunk, lent az utolsó két kép közül balra természetes szépségemben tündöklöm, a jobb oldali verzióban viszont minden extrát feltoltam. A magunk felé fordított kamerával is lehet videózni, éjszakai módot, lassított felvételt és pro videós módot választva dolgozni, csak tárgykövetés nincs, pedig szórakoztató lenne.

[+]

Lent most már tényleg jöjjenek a szokásos tesztfotók előbb 64 megapixelben:

Majd 16 megapixelben:

A zoom használatával:

Végül pedig az ultraszéles látószöggel:

64 megapixelben a látottak alapján nem nagyon érdemes szórakozni, gyenge a vonalélesség, sok a túlélesített részlet és valami általános fakóság is belengi a felvételeket, amelyek persze jó 20-30 megabájtos méretűek és az exponálás is érezhetően lassan történik. 16 megapixelben már jobb az eredmény, de itt meg túl sok a képzaj eltüntetésére irányuló kísérlet, aminek a részletek elmosása lesz az eredménye, ettől még ez a legjobb kamera, ami valaha Asus telefonba került. Az ultraszéles modul a fotók alapján erős közepes, jóval frankóbb, mint egy átlagos telefonban, de azért nem olyan jó, mint mondjuk a Huawei P40-ben, vagy éppen a Xiaomi Mi 10-ben. A meg nem nevezett szenzorral dolgozó zoom viszont ahhoz képest egész jó, hogy valami szörnyűséget vártam, nappali fényviszonyoknál érdemes használni, ha a téma megkívánja. Alant pedig éjszakai módban dolgoztattuk meg a Zenfone 7 Prót:

Esti módban nincs nagyítás, csak a normál és az ultraszéle látószöget vethetjük be, egyik sem kápráztat el, a kézből megtartott felvételek hajlamosak bemozdulni, sok a zaj és a pixelhiba mindkét látószög esetében. Ennél bizony jobbat vártam volna. Az előlapi kamerával nem csináltam videót, mert az ugye nincs, de egyelőre nincs másik telefon a piacon, amivel saját magunkat tudjuk rögzíteni 8K-ban, úgyhogy azért ezt a lehetőséget nem hagytam ki. Ilyenkor nincs elektronikus, csak optikai stabi, de még így is bőven remek a kézremegés csillapítása. Bár a videóban azt mondom, hogy 24 fps-ben rögzít, de ez tévedés, simán tudja 30 fps-ben is ezt a felbontást, ami látszik is este itt:

Nappal pedig inkább valami mást videóztam 8K-ban:

Jöjjön egy 4K-s felvétel este:

Illetve egy Full HD-s nappal és este is, ahol már lehet a látószögek között is váltani:


Ez pedig szintén Full HD, 60 fps mellett, de a szuperstabi módot használva, egészen szuper eredményt érhetünk el így, fent a nappali, majd a szelfi, majd pedig az esti produkció, ott nyilván vannak már hibák, de még egy Samsunggal összevetve is kiváló az eredmény. Pláne, mert az nem tud 60 fps-t.



Meglepő, magam sem gondoltam volna, de videózásra a Zenfone 7 kifejezetten alkalmas. A fókusszal szinte sosincs gond, a színek rendben vannak, már az OIS is elég jól csillapít, de a szuper stabilizációs mód tényleg szuper, ha pedig valaki szeret sokat beszélni a videóban úgy, hogy a feje is látszik, akkor mobilos vonatkozásban nem fog találni hasonló képességű eszközt, hiszen a dedikált előlapi kamerák sokkal rosszabb eredményt tudnak csak kipréselni magukból. Tök jól lehet timelapse felvételeket is csinálni egy jó szögben fixált kamerával, szóval egyelőre úgy hiszem, hogy az Asus kimaxolta, amit ebből a konstrukcióból ki lehet hozni, egyedül a Bluetooth mikrofonok támogatását hiányolom, de hát erre is csak kevés termék képes.

[+]

Zenei fronton lehet hiányérzetünk sajnos több apróság miatt is. Egyrészt ugye ezúttal már nincs 3,5 mm-es jack dugasz, ahogyan az FM-rádiót is hiába keressük. Másrészt viszont amolyan fél-sztereó megoldást kapott a termék, az alsó hangszóró korrekt minőségben szólal meg, felül viszont a forgathatós kamerában van a másodlagos hangszóró, ez jóval kevésbé harsány, inkább csak susmorog a másikhoz képest. Dedikált zenelejátszónk nincs, a YT Music van tolva platformszinten, szóval ha ez nem megfelelő, akkor irány a Play Áruház. Ha már hangok: a beállítások között találunk olyan apróságokat, mint a csengőhang erejének automatikus beállítása a környezeti zajok függvényében, de van dedikált kültéri mód, amikor megpróbál még többet kipréselni a rendszer a hangszóróból. Kapunk egy hívások közben is működtethető diktafont, viszont equalizer és egyéb zenei beállítások még akkor sem bukkanak fel, ha Type-C headsetet csatlakoztatunk (ami egyébként nincs a dobozban).

Adatátvitel, akkumulátor

Az idei csúcskategóriás telefonok zöme már 5G-vel jön, ez nyilván annak is köszönhető, hogy a Snapdragon 865-höz kvázi jár a megfelelő modem. A Zenfone 7 mindkét változata képes 5G-re fellépni, ennek jelenleg túl nagy relevanciája mifelénk nincs, talán majd jövőre kicsit nagyobb lesz a lefedettség. A WiFi modul az összes fontos szabványt ismeri, a Bluetooth 5.0 és az aptX Adaptive szabványt is támogatja, a GPS modul pedig mindenféle műholdakra rálát (A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC), ennek megfelelően pontos és gyors. Böngészésre a Chrome-ot tudjuk alapesetben használni. A beszélgetési hangminőség kifogástalan.

[+]

Az akkumulátorral különösen sokat foglalkozott az Asus, egyrészt ugye sokat matekoztak papíron, hogy mekkora legyen és a kapacitás növelése milyen kompromisszumokkal jár. Úgy döntöttek, hogy inkább legyen jó nagy (5000 mAh), viszont a gyorstöltés csak 30 wattos megoldással tud működni (de ehhez kapunk adaptert), nincs vezeték nélküli töltési megoldás, viszont a mindkét végén Type-C csatlakozós kábel segítségével más cuccokat tudunk a telefonról tölteni. Az üzemidő parádés, simán van benne két napnyi aktív használat, de egy csomó trükkel lehet ezen még javítani, bár a júzerek zöme ezt majd az automatikára bízza.

[+]

A töltéssel is okosítottak, éjszakai etetés során először csak 80%-ra lövi fel a töltöttséget a rendszer, majd azon a szinten tartja hajnalig. Ha van beállítva ébresztőnk, akkor pont addigra lesz 100%-os a töltöttség, mire felkelnénk, a gyártó szerint ez sokat javít abban, hogy évek múltán se veszítsen a kapacitásából a telep. Sőt, odáig mentek, hogy mindenféle tesztek alapján arra jutottak, hogy ha sosem megy 80% fölé a töltöttség, akkor markáns eltérés is lehet öt éves távlatban, tehát van olyan opció is a menüben, amiben ezt lehet külön engedélyezni. Van külön szupertakarékos mód is, ilyenkor az adatkapcsolatot lelövi a cucc, bekapcsolja a sötét módot és narancsszínre állítja az értesítési sávot, ez végszükség esetén jól jöhet. A különböző akkumulátoros üzemmódokat egyedileg is paraméterezhetjük, például ki lehet kapcsolni az 5G-t külön, lehet a multimédiás hangerőt is maximalizálni, szóval elég sokoldalúan lehet babrálni a terméket annak érdekében, hogy ne szenvedjünk hiányt semmiben, mégis tovább ketyegjen egy töltéssel, plusz az egészet még időzíteni is lehet, hibernálhatunk alkalmazásokat, valamint kérhetjük, hogy szóljon a telefon, ha olyan appot észlel, ami a háttérben fut és túl sokat fogyaszt.


[+]

Asus Zenfone 7 Pro
Pro
Egyedi megoldás a forgatható kameramodul
Kiváló minőségű kijelző
Remek üzemidő
Kontra
Nincs IP-védelem és 3,5 mm-es jack
A fotós képességek csak átlagosak
Hiányzik a vezeték nélküli töltés
Pontozás
Kialakítás, védelem 8 pont
Kijelző 9 pont
Sebesség 9 pont
Szoftverfelület 10 pont
Fotózás, videózás 8 pont
Hangminőség 9 pont
Adatkommunikáció 9 pont
Üzemidő 8 pont
Ár/érték arány 7 pont
Indulóár (5G, 8/256 GB, HUF) 299 999

Összegzés. A Zenfone 7 (de főleg a Pro) remek telefon. Az egy dolog, hogy az előreforduló kameramodul miatt meglehetősen egyedi, de ez a megoldás egy csomó hasznos előnnyel is jár. Persze nem kompromisszum nélküli, mert az IP68 például hiányzik, de sokkal több előnye van, mint hátránya. A mindenféle betüremkedésektől és lyukaktól mentes, kiváló kijelző, a csúcskategóriás hardver, a remek összeszerelési minőség, a vállalható fotós és a kifejezetten korrekt videós teljesítmény, a hosszú üzemidő sok-sok állítási lehetőséggel mind a termék mellett szól, miközben egy kiváló kezelőfelületet is kap a vásárló. Plusz két tokot is alapáron. Mérnöki szemmel tervezett, időtálló és egyedi okostelefon jött létre, amely egy sereg olyan ötletet és megoldást vonultat fel, amely más eszközökből hiányzik, vagy legalábbis ebben a mixben nem jön össze. Persze a vezeték nélküli töltés és a 3,5 mm-es jack dugasz hiánya mellett most sem lehet homlokráncolás nélkül elmenni, az FM-rádiót is lehet hiányolni, kicsit nagy és nehéz a termék a konkurenciával összevetve, de ezek megint egyéni preferenciák, akik ezekkel a kompromisszumokkal meg tudnak barátkozni, azok egy különleges extrákkal felvértezett, megbízható, időtálló és egyedi terméket használhatnak. Az árazás persze közel sem olyan vonzó, mint ahogyan azt előre meglengették itt-ott, a 300 ezer forintos nyitóár a Pro verzióért inkább nem meglepő kategória, mintsem a remek vétel szintje, de ha körülnézünk a piacon és pusztán csak a specifikációs táblázatokat tesszük egymás mellé, akkor ezt a tudást máshol sem mérik olcsóbban, csak éppen itt még van valami extra megoldás is. Viszont tény, hogy tavaly 190 lepedőt kértek az elődért, ahhoz képest ez masszív ugrás, viszont az is tény, hogy tudásban is igen nagyot lépett előre a Zenfone, az idei modellben már nem kell azon sajnálkoznunk, hogy a kamerák gyengécskék, a kijelző meg csak IPS. Ráadásul túl sok telefon még nincs, amiben a Snapdragon 865+ lenne benne, de vegyük “csak” a sima Snapdragon 865 szintjét a konkurencia listázásakor, így szóba jöhet az LG V60 (330k körül), a OnePlus 8 Pro (345k), a Realme X50 Pro (290k), a Sony Xperia 1 II (380k), vagy a Xiaomi Mi 10 Pro (340k). Szóval ezért a vasért általában ennyit kérnek el, az Asus Zenfone 7 Pro viszont tud olyat, amit mások nem, szóval simán megadnám neki az Ajánlott minősítést, de kicsit jobb fotós eredményeket vártam a beharangozott szenzorokkal, mint amilyenek végül lettek, különösen az esti mód lelombozó kissé (pedig erre már jött frissítés is). Szóval ez billeg a két plecsni között, de most kedvesebbek és bizakodóbbak leszünk, mint általában, egyrészt az Asus tényleg folyamatosan javítja a szoftvert (pont a cikk véglegesítésének pillanatában jött meg a 29.12.18.14-es verzió), másrészt ez a motyó Q4-ben sokkal olcsóbb (és jobb) lesz az eddigi gyártói árpolitikát látva, szóval:

Asus Zenfone 7 Pro

Bog

Specifikáció

Asus Zenfone 7 Pro specifikáció
Asus Zenfone 7 Pro Külső
Méretek 165,1 x 77,3 x 9,6 milliméter
Tömeg 230 gramm
Készülékvédelem Gorilla Glass 6
Színvariációk fekete, szürkéskék
Kijelző képátlója 6,67 hüvelyk
Képaránya 20:9
Felbontása 1080 x 2400 pixel (395 ppi)
Típusa, frekvenciája HDR10+ AMOLED, 90 Hz
Értesítő LED van + mindig aktív kijelző
Biometrikus védelem ujjlenyomat-olvasó (bekapcsolóba építve jobbra), arc alapú feloldás
Hardver
SoC típusa, csíkszélessége Snapdragon 865+, 7 nm+
Processzor 1 x 3,1 GHz Kyro 585 + 3 x 2,42 GHz Kyro 585 + 4 x 1,8 GHz Kyro 585
Grafikus chip Adreno 650
RAM, tárhely mérete 8, 256 GB (UFS 3.1)
Memória bővítése microSD kártya (önálló foglalat)
Adatátvitel
Technológiák 2G / 3G / 4G / 5G
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE B1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/19/20/25
LTE B26/28/29/32/34/38/39/40/41/46/66
5G N1/N3/N5/N7/N8/N12/N28/N20/N38//N77/N78
SIM-foglalat 2 x nanoSIM
eSIM támogatás nincs
Bluetooth 5.0 (A2DP, LE, aptX Adaptive)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac/ax (dual band, HotSpot, Direct, 2x2 MIMO)
USB Type-C
Navigáció A-GPS, GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC
NFC van
Infra nincs
Szoftver
Rendszer, felület Android 10 + ZenUI 7
Multimédia
Hátlapi kamerarendszer 64 megapixel (26 mm, f/1,8, PDAF, OIS)
12 megapixel (17 mm, f/2,2, dual PDAF)
8 megapixel (80 mm, f/2,4, PDAF, OIS)
Előlapi kamerarendszer ugyanaz, mint a hátlapi
Videófelvétel 8k (30 fps) 4k (30/60 fps), 1080p (30/60 fps), 720p (30/60/120 fps)
Jack kimenet nincs
FM-rádió nincs
Üzemidő
Akkumulátor 5000 mAh lítium-ion
Vezetékes töltés 30 watt
Vezetékmentes töltés nincs
Egyebek
Giroszkóp, gyorsulásmérő, iránytű, hangszenzor, légnyomásmérő, közelségérzékelő, fényérzékelő, mindig aktív kijelző, forgatható kamera, gyárilag két tok
  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények