Archos 55 Cobalt Plus - csak látszólag fém

Hardver, szoftverezettség

Az Archos úgy gondolta, hogy a 28 nanométeres csíkszélességű, 64 bites MediaTek MT6735P chipsetet szereli be a telefonba, ami általában az alsó kategóriás készülékekben szokott manapság szerepelni. Az ARMv8 architektúrájú processzorban négy darab 1 gigahertzes Cortex-A53 mag pörög, a grafikus feladatokat a Mali-T720MP2 látja el, az alkalmazások futtatásában pedig 2 gigabájt RAM segít. A papíron 16 gigabájtos adattárolóból 11,62 érhető el szabadon, ha valakinek ez nem lenne elég, akkor microSD-vel bővítheti a tárhelyet, maximum 32 gigabájtos kártyát kezel a telefon, erre applikációkat nem telepíthetünk. A rezgés közepesen erős, ha sétálunk és a zsebünkben van a készülék, nem biztos, hogy megérezzük az értesítéseket.

Az egyik rács mögött a hangszóró, a másik mögött a beszédmikrofon rejtőzik
Az egyik rács mögött a hangszóró, a másik mögött a beszédmikrofon rejtőzik [+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Archos 55 Cobalt Plus Meizu m2 LG K10 4G Doogee X5 Pro
Rendszerchip MediaTek MT6735P MediaTek MT6735 Snapdragon 410 MediaTek MT6735P
AnTuTu 6.x Benchmark 23806 pont 30553 pont 28039 pont n/a
Vellamo Browser 1849 pont 2593 pont 2247 pont 1875 pont
Vellamo Metal 727 pont 1000 pont 891 pont 812 pont
Geekbench 3 (single) 470 pont 621 pont 478 pont 484 pont
Geekbench 3 (multi) 1360 pont 1676 pont 1462 pont 1350 pont
GFXBench Manhattan onscreen 3,6 fps 5,8 fps 4,1 fps 3,5 fps
Manhattan offscreen 1080p 1,7 fps 2,8 fps 1,8 fps 1,7 fps
GFXBench T-Rex onscreen 8,7 fps 14 fps 9,6 fps 8,5 fps
T-Rex offscreen 1080p 5,0 fps 8,5 fps 5,2 fps 5,0 fps

Manapság már abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy a gyengébb hardvereknek sem gond egy HD felbontású kijelző meghajtása. Ez tesztalanyunknál sincs másképpen, a rendszersebességgel egészen addig semmi gond nincs, ameddig alapműveleteket végzünk, legyen az például a programok közötti váltás, telefonálás, vagy internetezés. Nyilván a két gigabájtnyi rendszermemória is jótékonyan hat a működésre, a launcher nem lövi ki agresszíven a korábban megnyitott appokat. Ha viszont grafikaéhesebb játékot indítunk el, telepítünk valamit, vagy összetettebb dolgot nyitunk meg, akkor már elgondolkodik a szoftver, melegedés viszont még komolyabb terhelés esetén sem tapasztalható.

A főképernyő (szerkesztőnézete) és a menü A főképernyő (szerkesztőnézete) és a menü
A főképernyő (szerkesztőnézete) és a menü [+]

Tesztalanyunkon az Android 5.1 Lollipop operációs rendszer teljesít szolgálatot, amibe nem nyúlt be a gyártó, szóval a gyári felületet kapjuk. A főoldal több lapból állhat, ezekre mappákat, widgeteket és ikonokat helyezhetünk ki, van klasszikus, vertikálisan görgethető menü is, ahol 4 x 4 piktogram jelenik meg, felül pedig a leggyakrabban használt programok láthatók. A vezérlőgombok (visszalépés, kezdőképernyőre ugrás, alkalmazásváltó) sorrendje nem állítható, a legördülő információs függönyben megtalálhatók az értesítések és a gyorsbeállítások kapcsolói.

A tárcsázó és a billentyűzet/SMS-kezelő A tárcsázó és a billentyűzet/SMS-kezelő
A tárcsázó és a billentyűzet/SMS-kezelő [+]

A telefon ikonra nyomva a címtárat, a gyorshívót és a tárcsázóképernyőt érjük el, utóbbinak a segítségével prediktíven (betűk és számok szerint) kereshetünk a kontaktok között. A névjegyekhez szinte minden fontos információ elmenthető, legyen az név, cím, telefonszám, e-mail, jegyzet vagy csengőhang. Az üzenetkezelőben buborékos formában jelennek meg az egymással történő beszélgetések, a szoftver kijelzi a partnerhez rendelt képet is. A kézbesítési jelentés adott, a billentyűzet nagyon jól használható, a pötyögésekről apró visszajelzéseket kapunk rezgés formájában. A gyári e-mail kliens kezeli az IMAP, POP3 és Exchange fiókokat, van egyébként Gmail is, ami szintén sok típusú levéltárat kezel.

Az alkalmazásváltó és a legördülő információs függöny Az alkalmazásváltó és a legördülő információs függöny
Az alkalmazásváltó és a legördülő információs függöny [+]

Természetesen a többi Google-ös alkalmazás is megtalálható a telefonon (Térkép, Drive, Play Zene és társai), illetve van böngésző, zenelejátszó, fájlkezelő, FM-rádió, hangrögzítő, ébresztőóra, naptár és számológép. Két extrát telepítettek előre, az egyik az Archos Video, ami a nevéből adódóan a filmezést segíti, illetve az Office Suite, amivel nemcsak olvasni, hanem szerkeszteni is tudjuk a dokumentumokat.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • Mobilarena TV: Ez nem átmenetifém

    Ma az Archos 55 Cobalt Plus készülékkel foglalkozunk, ami Mediatek MT6735P chipsetet és 2 gigabájt RAM-ot kapott, árazása viszont nem a hardvernek felel meg.

  • Archos 50c Neon - tárhelyharcos

    A középkategória alsó részébe pozicionálták az Archos 50c Neont, de a hardvere és felszereltsége már ebben az árszegmensben sem túl acélos.

  • Archos 50 Oxygen - oximoron

    Az Archos csúcskészüléke is ellátogatott hozzánk, amely a minap tesztelt Karbonn Titanium X kiköpött mása, és ahhoz hasonlóan ellentmondásos készülék.