Archos 50 Saphir - kemény képzést kapott

Újabb androidos strapamobil járt nálunk, túl sok különlegességet nem mutat, de csomó apróságra odafigyeltek a kivitelezésénél, és az árához képest helytálló, amit nyújt.

Hardver, szoftverezettség

A hardver szerencsére bőven elég ahhoz, hogy a mindennapi használat fájdalomküszöb alatt legyen, nem spóroltak a belső tárolóval, 16 gigabájtból 10,5-et használhatunk fel, a 2 gigabájtnyi memória pedig szintén megfelelő az Android 6.0 rendszerhez. A négymagos, 1,5 GHz-es Cortex-A53 processzor ezúttal is egy MediaTek MT6737 lapkához kötődik, amit számtalan variánsban ismerhettünk már meg, Mali-T720 grafikai egysége a 720p kijelző meghajtásához bőven elég, még egyszerűbb játékokkal sem lesz gondja. A rendszer működése stabil, force close-okkal, lefagyásokkal és egyéb hibákkal nem találkoztunk, ahogy a melegedés sem volt jellemző a vaskos jószágra.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Archos 50 Saphir Xiaomi Redmi 3S Vernee Thor LG X Power
Rendszerchip MediaTek MT6737 Snapdragon 430 MediaTek MT6753 MediaTek MT6735
AnTuTu Benchmark 6.x 38542 pont 43173 pont 37679 pont 31991 pont
Vellamo Browser 2557 pont 2565 pont 2838 pont 2477 pont
Vellamo Metal 986 pont 1168 pont 1059 pont 856 pont
Geekbench 4 (single / multi) 633 / 1757 pont 638 / 1884 pont 663 / 1806 pont 554 / 1514 pont
GFXBench Manhattan onscreen 8,6 fps 14 fps 9,1 fps 6,6 fps
GFXBench Manhattan offscreen 4,0 fps 7,1 fps 4,5 fps 3,0 fps
GFXBench T-Rex onscreen 19 fps 26 fps 19 fps 15 fps
GFXBench T-Rex offscreen 11 fps 16 fps 12 fps 8,5 fps

A szinte teljesen módosítatlan Marshmallow szerencsére van annyira jól optimalizált, hogy gyengébb hardvereken is gond nélkül elfusson, így az 50 Saphir rendszersebessége kimondottan kellemes. Még pillanatnyi akadásokkal is csak nagyon ritkán találkozunk, egyszerűbb programok futtatásához, fényképezéshez vagy böngészéshez használva villámgyorsan történnek a dolgok. A kezelőfelületbe sem nyúlt bele az Archos: a főoldalra ezúttal is mappákat, widgeteket és ikonokat helyezhetünk ki, nincs témázhatóság, viszont van klasszikus, alkalmazásmenü is, ahol ábécé sorrendben láthatjuk az összes telepített szoftvert, felül pedig a leggyakrabban használt programokat érhetjük el.

Vanilla Android, Vanilla Android mindenhol Vanilla Android, Vanilla Android mindenhol
Vanilla Android, Vanilla Android mindenhol [+]

A három virtuális vezérlőgomb sorrendje sajnos fix, balról jobbra a visszalépést, a kezdőképernyőre ugrást és az alkalmazásváltó előkerülését idézhetjük elő ezekkel, eltűnni azonban csak videónézés vagy játék közben, automatikusan tudnak, kézzel nem száműzhetőek. A lehúzható értesítési függönyért minden esetben el kell nyúlnunk a kijelző tetejéig, 5 hüvelykes méret ez persze egyáltalán nem tragikus: egy húzással a legfontosabb értesítéseinket láthatjuk, ha még eggyel lejjebb görgetünk, akkor pedig a gyorskapcsolók közé jutunk. A kezelőfelület-hangoló néven futó, jelenleg rejtett menüpont ebből sem maradt ki: ha a kapcsolók között, a felső sávban hosszan lenyomjuk a beállítások menü fogaskerekét, akkor egyrészt módosíthatjuk a kapcsolók helyzetét, másrészt pedig az állapotsort is kiegészíthetjük olyan hasznos információkkal, mint az akkumulátor töltöttségének százalékos kijelzése.

Telefonhívásainkról hangfelvételeket is készíthetünk Telefonhívásainkról hangfelvételeket is készíthetünk
Telefonhívásainkról hangfelvételeket is készíthetünk [+]

Teljesen gyári Androidból jön a billentyűzet, az SMS-kezelő, a tárcsázó és az órához kapcsolódó alkalmazáscsomag, az e-mail klienst, a zenelejátszót, a térképet, a keresőt és a gyári felhőtárolót pedig a Google-féle szolgáltatáscsomagnak köszönhetően tudhatja magáénak a mobil, a Drive-hoz viszont nem tartozik extra tárhely az ingyenesen igénybe vehető 15 gigabájtos csomagon kívül. Apró változtatást láthatunk a hívóképernyőn, funkcionalitás szempontjából ez annyit jelent, hogy egyetlen érintéssel rögzíthetjük telefonbeszélgetéseinket, ami adott esetben nem haszontalan.

Az egyetlen igazi extra az Archos Video Az egyetlen igazi extra az Archos Video
Az egyetlen igazi extra az Archos Video [+]

Extrának nevezhető az AOSP médialejátszó helyett telepített Archos Video, ami nem csak a telefon könyvtárából, hanem FTP-ről vagy egyéb médiaszerverről is tartalmat tud varázsolni a kijelzőre, ám az AC3 hang és a feliratfájl ugyanúgy kifog rajta, mint a legtöbb hasonló szoftveren, így filmezéshez mindenképpen javasolt, alapvető vágáshoz pedig kötelező egy másik alternatívát beszerezni az áruházból.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Elképesztő, 60 millió forintos összdíjazású AI hackathon Budapesten!

PR Budapesten rendezi meg egy magyar tech cég az első nemzetközi, 24 órás AI hackathonját! Bárki jelentkezhet, aki a mesterséges intelligenciában jártas és képes 24 óra alatt valami egyedit, kreatívat alkotni!

Azóta történt

Előzmények

  • Archos 50 Power - tartalékos közlegény

    Nem hardveres teljesítményével, hanem méretes akkumulátorával hívja fel magára a figyelmet az Archos öthüvelykes középkategóriása, amely szerencsére nem nőtt túl nagyra.

  • Archos 55 Cobalt Plus - csak látszólag fém

    A franciák újdonsága 5,5 hüvelykes kijelzővel rendelkezik, és az alsó kategóriás felszereltséggel még nem lenne gond, a 2 gigabájt RAM korrekt, az árazással azonban eléggé mellélőttek.

  • Archos 50c Neon - tárhelyharcos

    A középkategória alsó részébe pozicionálták az Archos 50c Neont, de a hardvere és felszereltsége már ebben az árszegmensben sem túl acélos.

  • Archos 50 Oxygen - oximoron

    Az Archos csúcskészüléke is ellátogatott hozzánk, amely a minap tesztelt Karbonn Titanium X kiköpött mása, és ahhoz hasonlóan ellentmondásos készülék.

Hirdetés