Archos 50 Saphir - kemény képzést kapott

Újabb androidos strapamobil járt nálunk, túl sok különlegességet nem mutat, de csomó apróságra odafigyeltek a kivitelezésénél, és az árához képest helytálló, amit nyújt.

Multimédiás képességek

Sok jelentősége nincsen, de kellemetlen füllentés, hogy a dobozon és a hivatalos termékoldalon is 13 megapixeles kameráról esik szó, a különböző hardverelemző szoftverek azonban csak 8 megapixeles képérzékelőről beszélnek, ennek megfelelően szerencsére az AOSP-szoftver sem enged nagyobb fotót rögzíteni. Ennél kellemetlenebb lehet, hogy bár a hátlapi szimpla vaku ereje az átlaghoz képest egyáltalán nem gyenge, zseblámpaként használva azonban éppen csak pislákol, szóval a steklámpát nem csak azért nem fogja kiváltani, mert nincs rajta mágnes. Viszont a digitális fényképezőgépet sem váltja ki, a gyári alkalmazás szolgáltatáskínálata ugyanis szegényes, camera2 api szóba sem kerül, a fókuszálás sebessége és megbízhatósága gyenge és a végeredmény is szerény.

13 megapixelesnek mondják, valójában csak 8-at tud a képérzékelő
13 megapixelesnek mondják, valójában csak 8-at tud a képérzékelő [+]

Az elkészült fotókon a tipikus, olcsó mobilokra jellemző lencsehibák láthatók, erős torzítás a széleken és némi kromatikus aberráció a jól ismert pontokon. A második legkomolyabb probléma a rendkívül gyenge dinamikatartomány, ezekhez képest a közepes vonalélesség és részletesség szinte elhanyagolható, ahogy a homológ felületekre különösen jellemző zajosodás is. A HDR-mód alkalmanként segít, de általában erős olajfestmény-jelleget ad a kérdéses pontoknak, így használatával érdemes óvatosan bánni. Az 1080p felbontású tesztvideó magán hordozza az összes képi hibát, nappali fényben 29 fps-sel, gyenge fényviszonyok között azonban gyakran 10 alá esik a másodpercenkénti képkockák száma. A zajszűrt hangfelvétellel nem volt komoly gondunk, a beszédet igyekszik felerősíteni, miközben a háttérhangokat elnyomja, de örültünk volna, ha kikapcsolhatóvá teszik a funkciót, az audio módot Normálról Találkozó fokozatba állítva ugyanis nem volt túl komoly a különbség.

Szoftveres szempontból nincs baj a zenei képességekkel Szoftveres szempontból nincs baj a zenei képességekkel
Szoftveres szempontból nincs baj a zenei képességekkel [+]

Zenei téren sokat nem érdemes várni a kütyütől, az alaplapi audiochip minősége elfogadható ugyan, az erősítés sem rossz, de a gyári headsetet büntetés zenehallgatásra használni, és komolyabb hangkeltőkben is érezhetően sok tartalékot hagy hangminőség és részletesség szempontjából. Az elfogadható szintet mindenesetre magasan megüti, van benne egy alapvető hangszínszabályzó, és a felvételek készítésére alkalmas, RDS-képes FM-rádió sem maradt ki, csak egy antennaként szolgáló vezetékes fülhallgatóra lesz szükség. A hangszóró pedig elképesztő hangerővel szól: a minőségről nem érdemes sokat beszélni, nagy vonalakban annyi is elég, hogy a mély tartományt teljesen elvágja nagyjából 140 Hz alatt, cserébe viszont durva recsegések nélkül lehet olyan hangerőre állítani, ami néhány éve egy aprócska Bluetooth hangszórónak is megfelelő lett volna.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • Archos 50 Power - tartalékos közlegény

    Nem hardveres teljesítményével, hanem méretes akkumulátorával hívja fel magára a figyelmet az Archos öthüvelykes középkategóriása, amely szerencsére nem nőtt túl nagyra.

  • Archos 55 Cobalt Plus - csak látszólag fém

    A franciák újdonsága 5,5 hüvelykes kijelzővel rendelkezik, és az alsó kategóriás felszereltséggel még nem lenne gond, a 2 gigabájt RAM korrekt, az árazással azonban eléggé mellélőttek.

  • Archos 50c Neon - tárhelyharcos

    A középkategória alsó részébe pozicionálták az Archos 50c Neont, de a hardvere és felszereltsége már ebben az árszegmensben sem túl acélos.

  • Archos 50 Oxygen - oximoron

    Az Archos csúcskészüléke is ellátogatott hozzánk, amely a minap tesztelt Karbonn Titanium X kiköpött mása, és ahhoz hasonlóan ellentmondásos készülék.