Bevezető
Ha bármikor is elgondolkodnék rajta, hogy kéne személyes használatra egy iPhone, akkor az a Watch miatt lenne, pedig alapvetően szerintem az óra formája kör. Mégis, az Apple Watch annyira kézenfekvő, egyértelmű és magától értetődő társa az almás telefonoknak, hogy az ember nagyon könnyen hozzá tud szokni és hamar elkezdi értékelni a jó minőségű kijelzőt, valamint a hibátlan telefonos összeköttetést. De ilyenkor mindig meggyőzöm magam, hogy az Android sokszínűségének átélése kvázi szakmai elvárás, ám ez csöppet sem változtatja meg a véleményemet abban tekintetben, hogy az Apple órája pont olyan, mint amilyennek lennie kell. Csak eddig kicsit túl kicsi volt.
Na, mostantól eggyel nagyobb. Nem lett így sem egy batár, még a méretesebb kivitel is simán oké akár női csuklón is, de tény, hogy jót tett a kinézetnek és a kezelhetőségnek a növekedés, amitől persze ez is éppen azt tudja, mint az előző generáció, csak egyszerűen kényelmesebb használni, no meg persze ha már így alakult, akkor egy-két helyen a kezelőfelület is változott, ahogyan a funkcionaliiás is bővülgetett, bár ezek elsősorban szoftveres módosítások.
Máskülönben ez egy Series 6-os Watch egy picit frissebb köntösben. A chipset elvileg nem új, igazából csak reszelgettek rajta a nagyobb kijelző miatt, az akkumulátor ugyanannyit fog hozni készenléti időben, mint a korábbi modell, a szenzorok maradtak a korábbiak, a felület pedig pont annyit változott, hogy legyen értelme itt-ott a nagyobb képnek. Az új modell 41 és 45 mm-es méretben készül a korábbi 40 és 44 mm helyett, miközben a kijelző 20%-kal nagyobb, ha valaki most venne órát, akkor csak 10 ezer forinttal kell többet fizessen a friss motyóért, mint a korábbi kiadásért, szóval nyilván ez éri meg, de váltani az előző generációról valószínűleg nem létszükséglet.
Hirdetés
Külső
Nyilvánvaló, hogy a külső változott leginkább. Nálunk a nagyobb kivitel járt, ami koncepciójában nem tér el az eddig ismert óráktól, magyarán jobb oldalt vannak rajta a kezelőgombok, a négyszögletességet szépen ívelt sarkok teszik a szemnek kellemessé, a kijelző pedig enyhén ívelt a széleken, amit új számlapokkal próbál az Apple jobban fókuszba emelni. A “Kontúr” fantázianevű opció pont erre megy rá, egyébként elég látványos, hogy oldalról is látszanak a számok a kijelző szélén.
A töltés kapcsán viszont van változás, mert egyrészt a töltőpad most már Type-C USB-ben végződik, másrészt pedig 33%-kal gyorsabban ad át energiát az órának, mint korábban. Az üzemidő ugyanakkor ugyanaz maradt, vagyis érdemes naponta egyszer töltőre rakni az órát, ha az alváskövetés is az elvárásaink között szerepel, de ennél a nagyobb modellnél az Apple által megadott 18 órányi üzemidőnél én speciel jobbat mértem (az always-on megjelenítést kikapcsolva), nálam ugyanis olyan 30 órát ment egyhuzamban a masina (amiben volt egy 45 perces aktivitás is GPS követéssel), ez pedig a mindennapokra elég, teljesítménytúrázáshoz pedig célszerszámot (Garmin, Polar, esetleg Amazfit) szoktak a júzerek választani.
A külső változás velejárója, hogy megkapta az IP6X porállósági minősítést is (ami az 50 méteres vízállóság mellé zárkózik fel), máskülönben ugyanaz Ion-X üveg védi a kijelzőt a karcoktól, mint eddig. Az óra hátulján levő szenzorok (és a belső szenzorok is) ugyanazok, mint korábban, persze a szoftver ügyesebb lett, de ez nem a Series 7-es modell érdeme, hanem a Watch OS 8 hozadéka, amit persze az előző változat is megkap.
Viszont a puszta számok és statisztikák mellett sokkal fontosabb, hogy ez a kis mértékű, de azért látható méretnövekedés mennyivel komfortosabb kezelhetőséget jelent. És ez elsősorban ízlés és virsliujjság kérdése, akiknek eddig gondjuk volt azzal, hogy eltaláljanak bizonyos funkicókat a csukójukra rakott kijelzőn, azok bizonyára örülnek neki, hogy nagyobb felületen bíbelődhetnek, de bőven lesznek olyanok is, akik azt fogják mondani, hogy eddig sem volt gondjuk a kijelzőmérettel, nekik egyelőre felesleges váltani.
Működés
A Watch OS 8-cal megfejelt új óra a kezelőfelület kapcsán hoz egy-két extrát. Az egyik ilyen, hogy már nem csak előre meghatározott sablonokkal és emojikkal tudunk válaszolni egy-egy üzenetre, hanem kérhetünk egy riasztóan aprónak tűnő virtuális gombsort is. Itt két dolgot érdemes megjegyezni: egyrészt meglepően állati jól lehet ezen gépelni, pláne, ha a prediktív is segít. Másrészt viszont csak akkor ugrik fel ez a lehetőség, ha az óra nyelve angol, a régió pedig szintén (mondjuk USA), magyarul kommunikáló Watch csak a diktálásos módszert fogja felkínálni. Remélhetőleg csak idő kérdése a dolog, bár az ékezetes karakterek elérhetőségének megoldása egy ekkora felületen bizonyára okoz némi kihívást a GUI-csapatnak.
A rendszer sebessége, logikája, felépítése hibátlan, tonnányi app telepíthető rá és teljesen meg lehet érteni azokat, akik azt mondják, hogy szépek a kerek órák és sokat is tudnak, de a Watch OS és az iPhone-ok olyan szinten dolgoznak össze, amire a széttöredezett konkurens platformok egyszerűen képtelenek, bár a Wear OS új változata sokat fejlődött, csak hát az egyelőre egyetlen terméken érhető el (Galaxy Watch4). Alapból működik a fizetés, ha a telefonunkon már be volt állítva, kérdés nélkül megy a térkép, az értesítéskezelés tökéletes képekkel, ékezetekkel, emojikkal, válaszolási lehetőséggel, a gyári funkciólista is bőséges (ébresztés, fitnesz, diktafon, naptár, EKG, pulzus, véroxigén, számológép… és lehetne még sorolni), az elérhető számlapok mennyisége több mint elég, az Apple órás platformja kiforrott, sokrétű és átgondolt.
A friss rendszerben van pár új számlap (Kontúr, Portré), újragondolták a képgaléria megjelenítését, bekerült néhány új mozgásforma (e-bike, tai-chi, pilates), okosodott a Home és több interakcióra ad lehetőséget, a Walletben pedig megjelent a kulcsok és az igazolványok opciója, már amennyiben van ilyen szolgáltaltás a közelünkben. Fejlődött az alváskövetés és az órán is elérhetőek a Fókusz üzemmódok, megjelent az AssistiveTouch nevű újdonság, ami bizonyos kézmozdulatok (ökölbe szorítás, csípés) hatására navigál a menüben, hát ennek a hatásfoka azért kissé esetleges. Megújult az időjárási felület, van always-on kijelzés is már, szóval egy csomó-csomó apróság megint fejlődött, de ezeknek egy részét még a Series 3-mas órák is megkapják egy frissítéssel.
A fitnesz vonal bőven frankó hobbi jellegű tevékenységekhez, ha nem kapcsoljuk ki, akkor állandóan macergál és sokkol mindenféle eredményekkel, célokkal és teendőkkel, viszont nagyon pontos a mérés, nyilván a pozíciószerzésbe a telefon is besegít, ha velünk van, de egy kutyasétáltatás során még azt is lekövette, hogy mikor mentem át a szemközti járdára az antiszociális ebbel, aki összeveszik minden szembejövő fajtársával.
Nem hiszem, hogy külön marketingre lenne szüksége az Apple Watchnak a célcsoport számára. Ha nincs benne világraszólóan botrányos bug, akkor a hetedik iterációba lépve az eddigi tapasztalatok alapján mindenki sejti, hogy a Watch Series 7 is egy remek okosóra, a korábbi modellhez képest a valamivel nagyobb kijelző és a gyorsabb töltési lehetőség számít előrelépésnek, funkcionalitását tekintve viszont azt hozza, amit eddig. Apple iPhone-ok mellé roppant ideális, ezen legalább van always-on kijelzés (trololo), másoknak pedig nyilván nem opció a zárt ökoszisztéma miatt. Amit tud, azt nagyon tudja, teljesen egyértelmű és logikus a használata, mindig azt csinálja, amit kérünk tőle, hibátlan az együttműködés a telefonnal, precízek a szenzorok, remekül össze van rakva, magyarán abszolút méltó az Apple szintjéhez. Az évről-évre elvárt kötelező modellváltások az óra kapcsán eddig is jellemzően kis ugrásokat hoztak, most sincsen ez másképp, az előző generációról nem érdemes váltani, viszont a két termék között jelenleg 10 ezer forint árkülönbség van, ami mindenképpen a friss modell felé billenti a mérleget, ha valaki most ruházna be új órára, vagy egy sokkal-sokkal régebbi Apple Watch után frissítene. Nem egy olcsó holmi, 160 ezer forintról indul az ár, a nagyobbik méretnek 10 lepedő a felára, ha pedig 4G-t is akarunk bele (mert 5G-t még nem tud), akkor további 40 ezer forinttal leszünk szegényebbek. Viszont valószínűleg sokáig kitart a termék, jó pár évig fogja kapni a frissítéseket, időtálló berendezés, szóval jár rá a Tetszett plecsnink.
![]() |
Apple Watch Series 7 |
Bog
A készüléket az iSTYLE ajánlotta fel tesztre és itt rendelhető meg, a lehetőséget köszönjük!