Hirdetés
Videók, LOG, multimédia
Mobilon az iPhone szállítja a legjobb minőségű videókat, ha részletességről, fókuszról, expozícióról, fehéregyensúlyról és mozgáskiegyensúlyozásról van szó, nem egyszer komolyabb kamerák minőségét hozva. Semmi sem tökéletes persze: natív HDR-ben a bőrtónusok gyakran narancssárgásak és mosottak, a teljes kompatibilitás érdekében pedig SDR-ben voltam kénytelen rögzíteni, de azért itt egy ProRes HDR példával indítanék, nehogy kimaradjon.
4K 60 fps a maximális rögzítési paraméter elöl-hátul (ProRes formátumban külső SSD-t kell csatlakoztatni), és az SDR videó is kitűnő dinamikaátfogással, remek részletességgel és kiemelkedő képstabilizálással készül, gördülékeny váltással a digitális és valós látószögek között – talán csak zoomkamerára lépve vagy egy kis döccenés. A hang alapvetően audiozoomos, azaz ráerősít az előtérre a rendszer nagyításkor, ami engem zavar, de kikapcsolható (miért sztereó hang rögzítése a menüben a neve?), a kétcsatornás hang pedig kellően tiszta és részletes, hogy csak szeles és zajos környezetben legyen előnyös külső mikrofon csatlakoztatása. Ez könnyen megoldható Type-C porton, és a kamera azonnal átváltott a szerkesztőség efféle csatlakozójú mikrofonjára.
Hasonlóan remek a 4K 30 fps videó és erre érdemes szavazni azért is, mert este jobb a 30 fps a 60-nál, amikor persze a főkamera szállítja a legjobb minőséget, továbbra is hatékony képstabilizálással, bár iPhone-osan sok becsillanással fényforrások környékén. Ezek száma elvileg csökkent, talán igaz is. A konkurencia sokkal jobban vibrál erős fények előtt mozogva, aminek az elektronikus képstabilizálás az oka, és ezt még jobban szűri ki az akciómód, ami este is remek, de azért jobb nappal használni.
Döbbenetesen jó ugyanis futás vagy extrém sport közben a mozgáskiegyensúlyozás 2,8K felbontáson és 60 fpssel, a normál kamerával és az ultraszélessel egyaránt, mintha gimbalt használna az ember. Készíthető rendkívül részletgazdag ProRes felvétel az SDR és HDR kódolás mellett immár LOG formátumban is. Ez egy hatalmas fájlméretű, de nem teljesen tömörítetlen videó, amely érintetlenül hagy minden szín- és kontrasztinformációt a telefonos feldolgozást kikerülve, hogy komolyabb vágóprogrammal dinamikusabb felvételeket lehessen kinyerni és a color gradinget, vagyis a színek, a kontrasztok és a tónusok állítását saját kézbe venni.
Az ilyen felvételek készítés és lejátszás közben fakók, hiszen nincsenek előhívva, amire egyelőre az iOS-es videószerkesztő nem is alkalmas. A Final Cut Pro viszont felkínálja az Apple LUT-ot (ez a look-up table rövidítése és ez húzza rá a videóra a színeket és a kontrasztokat), és használható a Rec.709 sztenderd, ahogy bármely másik LUT a szerkesztőprogramok listájából, harmadik féltől vagy alkotóktól beszerezve, esetleg egyénit létrehozva. Velük a lehető legtermészetesebb képstílus mellet mozis, videoklipes és mindenféle hangulatú jelleget kölcsönözhetünk klipjeinknek, és az Apple nyitva hagyta a kaput a fejlesztők előtt, hogy a mobilon felvétel előtt lehessen LUT-ot választani az Xperia Prókhoz vagy a Magic5 Próhoz hasonlóan, illetve utólag, helyben vágáskor, amihez azért passzolna a Stage Manager. A videózásban eddig is remekelő iPhone a LOG formátummal még vonzóbb lett a kreatív filmesek számára és a 24 fps is kapóra jön mozis célokra, még kerekebbé téve a Pro Max fotós-videós csúcsminőségét.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!