Android Nougat rendszerbemutató

Kivesézzük a legújabb zöld robotos verzió minden csínját-bínját, beleértve az osztott képernyős elrendezést, az újfajta értesítéseket és a fájlszintű titkosítást.

Hirdetés

Multitasking

Sokan alighanem az osztott képernyő natív támogatását várták a legjobban, és ez az idő el is jött, bár jegyezzük meg: egyelőre kevés appot igazítottak a fejlesztők a kapcsolódó API-hoz. A képernyő felosztásához hosszan le kell nyomni az alkalmazásváltót egy támogatott programon belül (mondjuk Chrome), és a legutóbbi appok közül (azaz nem egy listából) ki lehet választani, melyik jelenjen meg alul. Egy ugyanazon app kétszer is megjelenhet egymás felett, az egyiken mondjuk a Mobilarenát, a másikon meg a Prohardvert olvasgatva. Multitasking. Visszalépni teljes képernyőre szintén az alkalmazásváltó hosszú érintésével lehet, ez minden esetben a felső appra nagyít. Az alsó felnyitásához teljesen fel kell tolni az ujjal mozgatható elválasztót.

Az osztott képernyős mód működése Az osztott képernyős mód működése
Az osztott képernyős mód működése

Van app, amely egyáltalán nem próbál meg osztott képernyőben futni, van pedig, amelyik igen, de a Google figyelmeztet: nem garantált a stabil működés. Egyelőre csalódást keltő, hogy rengeteg app nem támogatott (pl. a Google Now kereső és sok fixen álló/fekvő elrendezésű), sokkal akad probléma (a Tennis Temple rendszeresen leáll) és hiányzik az opció a két app felcserélésére vagy lecsukásukra lebegő ablakos módba. Praktikusabb volna az is, ha az alkalmazásváltót hosszan megnyomva nem a legutóbbi appok, hanem az osztott képernyőt támogató alkalmazáslista ugrana fel, mert így, ha mondjuk az Időképet akarom a Chrome alá dobni, de nincs a gyorsítótárban, hosszan rá kell nyomni az alkalmazásváltóra, röviden a home gombra, belépni az alkalmazástárba, kikeresni az Időképet és rálépni. Egyszerűbben is mehetne, ráadásképpen az alkalmazásváltó nem jelzi, melyik app hajlandó egyáltalán osztott képernyőben működni, és melyik nem.

Az Android Nougat figura leleplezése a Google irodáinál
Az Android Nougat figura leleplezése a Google irodáinál (forrás: Android Authority) [+]

Hasznos trükk, hogy mostantól az alkalmazásváltót kétszer megérintve felugrik a legutóbb használt app, kétszer újra megtapogatva pedig az, amelyiket az imént használtuk. Ez egy Alt +Tab szerű megoldás, teljesen mégsem az: hasznosabb lenne, ha dupla érintéssel minden gyorsítótárban lévő alkalmazáson egyesével végig lehet ugrálni. A gesztusvezérléshez komolyabban nem nyúlt a Google: a 6P esetében továbbra sem opció a duplakoppos képernyő felébresztés vagy lezárás (pedig hasznos volna), bár felemeléskor fekete-fehérben megjelennek az értesítések (ambient display), plusz megmaradt a kamera gyorsindítása (bekapcsoló kétszeri lenyomására). Hasznos volna, ha az értesítési- és kapcsolópanelt a főoldalon bárhonnan le lehetne húzni, hogy ne kelljen nyújtózkodni egy phablet vagy tablet képernyő legtetejéig.

Gyors váltás a legutóbbi két app között (balra) és lebegő ablakok a Taskbar segítségével (jobbra) Gyors váltás a legutóbbi két app között (balra) és lebegő ablakok a Taskbar segítségével (jobbra)
Gyors váltás a legutóbbi két app között (balra) és lebegő ablakok a Taskbar segítségével (jobbra) [+]

Én a Nova Launchert úgy használom, hogy az ujj lehúzásával leugrik az értesítési panel, a feltolásával pedig a kapcsolótábla (így férek könnyen a fényerőcsúszkához). Ugyancsak hasznos extra a nexusi tisztaságú OnePlus 3 felületen, hogy funkció rendelhető mindhárom kezelőgomb dupla vagy hosszú lenyomásához. A kezdőoldal gomb hosszan nálam például a képernyőt zárja le, a vissza pedig a kamerát indítja. Sok mobilnál elérhetők funkciók a kikapcsolt képernyőre rajzolva, a „>” és a „<” a zeneszám léptetéshez vagy a „V” a zseblámpa bekapcsolásához, a képernyő felvillantása nélkül. És most tényleg, meddig kell várni az akkumulátor-százalék számszerű megjelenítésére bugok nélkül, illetve opcióra a referenciamodellel újraindítására, nem csak a kikapcsolására?

Van potenciál a lebegő ablakokban, csak még nem jött el az idő a bevezetésükre a gyári Androidban
Van potenciál a lebegő ablakokban, csak még nem jött el az idő a bevezetésükre a gyári Androidban [+]

Bár jeleztük, nincs a PC-hez vagy egy-két androidos felülethez hasonló, lebegő ablakos multitasking, az Android 7.0 kódjában a fejlesztők rábukkantak ennek a kezdetleges változatára, amit a Taskbar nevű alkalmazással ki is lehet próbálni, root nélkül, bár korlátozásokkal. A freeform window (ahogy a Google az ablakos elrendezést nevezi) egyelőre az alkalmazásváltóból érhető el, ha minden app be van zárva. Itt kell a Taskbar ikonját megérintve egy-egy appot kiválasztani, ami megjelenik átméretezhető, lebegő formában. Ilyen ablakból több is egymás fölé dobható, ám csakis ezen a képernyőn maradva. A kezdőoldal vagy egy teljes képernyős app fölé nem lehet alkalmazásokat dobálni. Az egészhez ráadásul a fejlesztői beállítások között engedélyezni kell a tevékenységek átméretezésének kényszerítése lehetőséget, majd az eszközt újraindítani. Látszik, hogy a freeform window még nem áll készen a hivatalos bevezetésre, talán majd egyszer.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés