Amazfit T-Rex 3 - prehisztorikus idő

Az Amazfit legkeményebb órája kicsit túlbuzgó, vannak furcsaságok benne, de amilyen rövid karja volt névadójának, olyan hosszú az üzemidő.

Fitnesz, üzemidő, verdikt

A frissített Zepp alkalmazás főoldala tele van a legfontosabb adatokkal, melyeket az óra gyűjt és számol használata közben, minden középpontjában pedig a Készültség pont áll. Ez alvásunk, pulzusunk, megtett lépéseink, stressz-szintünk, elégetett kalóriáink és PAI (személyes aktivitási pontszámunk) alapján jön össze. Ha az a kérdés, hogy megbíznék-e benne, nem mernék egyértelmű igent mondani. Az egyik hétvége során a Kékesen túráztunk több mint tíz kilométert, aznapra számolt nekem 80 pontot készültségre az óra 100%-os erőfeszítés mellett, majd a következő napra adott 85 pontot edzési felkészültségben, ami érzésre egyáltalán nem volt meg. Ugyanígy nem bíznék az automata edzésfelismerésben sem, ez tízből négyszer biztosan pontatlan volt a teszt alatt: autóban ülve karomon háromszor kezdett el magától kültéri biciklizést rögzíteni a T-Rex, a kültéri és beltéri sétákat pedig rendszerint keverte. Előbbi azért furcsa, mert ugye vezetni egész más mozgás, mint bringázni, utóbbi pedig azért, mert egyébként a GPS ha kézzel indítottam a megfelelő típusú edzés követését pontosan követte a megtett útvonalat.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Csatlakoztathatók a T-Rex 3-ra kiegészítők (pulzuspánt, edzőtermi gép), de csak Bluetooth, az ANT+ nincs támogatva. Mivel rögzített edzéseink exportálhatók GPX-ben, kerestem a GPX-import lehetőségét is, de nem találtam. Végül az lett a megoldás, hogy ha nem az Android natív fájlkezelőjét, hanem egy harmadik féltől származót használunk, akkor abból meg tudjuk nyitni a Zepp-ben a GPX-et (vagy TCX-et, KML-t is), és olyankor le tudjuk menteni edzésnek. Navigálni az OpenStreetMaps-ra rajzolt útvonallal, kanyaronként nyíllal vagy szöveges értesítéssel tud az óra, a T-Rex 3-on telepített térkép keresni és útvonalat tervezni nem tud. Aktivitás közben gombostűket le tudunk szúrni egy-egy adott ponton és oda képes visszanavigálni minket az óra, illetve arra is figyelmeztethet, ha letértünk a kijelölt útról.


[+]

A beépített GNSS-vevő kétsávos, támogatja a GPS, GLONASS, Galileo, NavIC, QZSS és BeiDou műholdas rendszereket. Be lehet állítani az órán, hogy a pontosság vagy a gyorsaság a fontosabb, hogy egy- vagy kétsávos kommunikációt szeretnénk-e. Tapasztalataim szerint a helymeghatározás gyors és pontos, referenciaként egy Garmin Vivoactive 4-et és egy Galaxy Watch6 Classic órát használtam. A T-Rex 3 a megtett útvonal tekintetében remekelt, városi és erdei környezetben egyaránt, városban pontosan rögzítette azt is, hogy az út melyik oldalán található járdán sétáltam. Nem tökéletes azért, 1-2 méteres kilengéseket látni a megtett útvonalon magas épületek között, de ez még hibahatáron belül van. A megtett útvonalunkat elmenthetjük a Zepp alkalmazáson belül is pályaként, nem feltétlen szükséges a GPX-export, ez például futás mellé jól jöhet.

(forrás: Mobilaréna) [+]

A pulzust pontosnak találtam az említett Garminnal összevetve, az SpO2-szintet viszont a T-Rex rendszerint alámérte a Garminhoz és gyógyszertári véroxigén-szint mérőhöz képest is. A pulzus változását viszont sikerült pontosítani a T-Rex 2 óta, tapasztalataim szerint nincs meg az elődmodellben látott késés az órában, pontosan és ügyesen követte a szívritmusomat. Ez azért is jó, mert be tudunk állítani a Zepp alkalmazásban egyéni edzéseket, ahol meg tudunk adni pulzuszónákat, melyekhez értesítést tudunk hozzárendelni.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Szintén pontosnak tapasztaltam az alváskövetést, a kanapén tévézést még nem rögzítette a T-Rex, ebbe pedig a Garminom rendszerint belezavarodik. Az alvásadatok kielemzésének részletessége viszont függ attól, hogy van-e Aura előfizetésünk, az esetleges rendellenességekre történő figyelmeztetés ugyanis fizetőablak mögé van zárva. Ugyanígy a Zepp Edző egyes Premium felirattal jelzett funkciói (például a chatbot része, vagy a felhasználói adatok alapján megalkotott személyre szabott útmutatás) is előfizetéses modellre épülnek, aminek az ára a kéthetes próbaidőszak után a cikk írásakor jelenleg 30 euró / év, de egyébként 70 euró / éves árat jelez az alkalmazás. Őszinte leszek, a tesztben korábban felsorolt szoftveres pontatlanságok (beszédfelismerés, edzésfelismerés) után én nem érzem úgy, hogy fizetnék még pluszban az Amazfitnek ezekért az algoritmikus elemzésekért. És itt is ugyanúgy elítélem a megvásárolt termék funkcióinak paywall mögé zárását, mint a Pixel Watch 3 esetén.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Elégedett vagyok az óra üzemidejével. Nagyon. Amikor megérkezett a tesztmodell, feltöltöttem 100%-ra, most 10 nappal később 31%-on van a telep úgy, hogy bekapcsoltam az AoD-t, illetve a gyári beállításokat átállítottam és minden mérési opciót a lehető leggyakoribb értékre kapcsoltam. Egy hétvégén, ahol az óra úgy végzett több órányi GPS-es mozgáskövetést, hogy közben a telefonról le volt választva alig merült 20%-ot, pedig alvás közben sem vettem le. Ez kifejezetten jónak tűnik, az Amazfit által ígérteket teljesíti az óra. A 700 mAh-s akkumulátor egyetlen gyenge pontja, hogy egyedi mágneses töltője van két pogo pines csatlakozóval, így nem lehet Qi vezetékmentes töltővel ellátni árammal. A teljes töltés a gyári töltővel három óra körül kell legyen, a dobozban csak a mágneses fejet kapjuk, amibe bármilyen Type-C USB-kábelt be tudunk dugni.

Az óra töltője
Az óra töltője [+]

Verdikt — Amazfit T-Rex 3

A Galaxy Watch Ultra árának fele, az Apple Watch Ultra vagy a Garmin Fenix E árának harmada, a legegyszerűbb Garmin Fenix 8 árának kevesebb, mint negyede az Amazfit T-Rex 3 ára. A 109 990 forintért persze vannak hiányosságai, de ha valakinek inkább csak a telefonja mellé és nem helyette van szüksége egy ilyen eszközre, a legfontosabb szempont a robosztus megjelenés, esetleg az üzemidő, annak ez egy jó választás lehet. A helymeghatározás és a szenzorok pontossága sem jelent gondot, az AMOLED kijelző pedig bőven elég fényes ahhoz, hogy kint is kényelmesen le tudjuk olvasni a megjelenő számokat, üzeneteket csuklónkról.

Hiányoznak viszont az olyan funkciók, mint például az EKG, amik egy Huawei Watch GT 5-ben megvannak, ráadásul az Amazfit az alvásra vagy az edzésre vonatkozó egyes opciókat külön előfizetéses modell mögé zár. Ez pedig annak fényében nem jó, hogy az okos funkciók egy része nem pontos: az automatikus edzéskövetés, a reakciók, a hangasszisztens. Illetve ha már mikrofon van, egy normális beszédhangszóró is jó lett volna, mert ha mobilhálózati modem nélkül az órára nem is futhat be hívás, a csatlakoztatott telefonra igen.

Az ár fényében ezek felett viszont szemet tudunk hunyni, az alapvető funkcióit pontosan végzi el az eszköz, egy-két extra is van, mint az NFC-s fizetés. Az üzemidő pedig kiemelkedően jó, így hobbi szintű sportra, telefonunk kiterjesztéseként simán értelmezhető alternatíva. Szerkesztőségileg így az álláspontunk egy Tetszett minősítés, de azt erősen ajánljuk a leendő felhasználóknak, hogy az automatikus edzésfelismerést kapcsolják ki a T-Rexen.

Amazfit T-Rex 3

Az Amazfit T-Rex 3 az Mstore felajánlásából jutott el hozzánk tesztre. Ide kattintva lehet náluk megvásárolni.

viragdani01

Előzmények