Hirdetés

Amazfit T-Rex 3 - prehisztorikus idő

Az Amazfit legkeményebb órája kicsit túlbuzgó, vannak furcsaságok benne, de amilyen rövid karja volt névadójának, olyan hosszú az üzemidő.

Bevezető, csomagolás, külső

Nem feltétlen én vagyok a legjobb ember taktikai karórának kinéző fitnesz tartozékkok tesztelésére, no nem azért mert bármiféle problémám lenne a természettel és ezek használat közben történő kipróbálásával, hanem mert vékony csuklómmal úgy érzem magam, mintha az Omnitrixet húznám a karomra. Az Amazfit T-Rex 3 sem kicsi, így eleinte ódzkodtam tőle, de meglepően kényelmes viselet volt, még aludni is zavartalanul tudtam benne. Még úgy is, hogy az Amazfit által megadott méretekkel (48,5 x 48,5 x 13,75 mm) nem egyeztek azok, amit a szerkesztőségben mértünk az órára: a 48,5 mm-es szélesség és magasság addig stimmel, amíg a kijelző körüli rozsdamentes acél tart, de ennél szélesebb az óratest polimer középső kerete. 55 mm a szíjakat rögzítő foglalatokkal felfelé, és 51 mm széltében. A vastagságba pedig elfelejtették beleszámolni a hátoldali optikai szenzort, így a pontos méret 51 x 55 x 15,8 mm, mintsem a gyártó által megadottak. A specifikációk közt írt 68,3 gramm stimmel, a gyári szíjjal ennyit mutatott mérlegünkön is a T-Rex 3.


[+]

Nálunk az Onyx modell járt, ez fekete-sötétszürke színvilággal dolgozik, a Lava verzióban vörös szilikon szíjat mellékelnek az órához. A nagy méretű dobozból úgy vesszük ki a T-Rexet, hogy már alapból rajta van a szíj, a csomagolás tartalmaz még egy mágneses töltő bölcsőt és egy kis csavarhúzót, valamint két rögzítési pontot standard 22 mm-es szíjakhoz. A gyári szíj ugyanis egyedi hárompontos fejű csavarral van az óratesthez fixálva, ennek nyitásához kell a kis csavarhúzó. Ha akarjuk, akkor a gyári szíjat lecsavarozva betehetjük helyére az adaptert, amire 22 mm-es szövet, szilikon vagy fém szíjakat rögzíthetünk.

Hirdetés

[+]

A felhasznált anyagok és az összeszerelés minőségéből nem feltétlenül mondanám meg, hogy egy 110 000 forintos eszközről van szó, ennyibe kerül a teszteszközt biztosító Mstore-ban a T-Rex 3. Az óratest alapja polimer, de a kijelző síkja fölé magasodó felső keret rozsdamentes acél, ugyanígy az óratest jobbján a mikrofont fedő rész, valamint a négy gomb is ebből a fémből vannak. A gombok felülete recézett, funkciójukat a keretre írt szöveg jelöli. Az Amazfit logó az óratest jobbján van a mikrofont védő fémlapba nyomva, a T-REX felirat a szíj csatlakozásába lett illesztve. Jópofa, hogy a bal oldalon a gombok között pedig hegyeket ábrázoló apró mintát nyomtak az óratestre, amit csak akkor látunk, ha jó szögben esik oda a fény.


[+]

De a külsőségeknél egy kicsit fontosabb egy nem elsősorban divatkiegészítőnél az, hogy mennyire bírja az elemeket. Az Amazfit azt mondja, hogy 10 ATM nyomást kibír az óra (100 méter mélységig), de IP-minősítés nincsen és a merülést is csak szabad tüdővel, 45 méterig támogatja hivatalosan az eszköz. Ehhez viszont megvannak a megfelelő EN13319:2000, GB/T 18828-2022 és ISO 6425:2018 minősítések. Az Amazfit a szoftverben medencés és nyílt vízi úszást, uszonyos úszást, szinkronúszást, beltéri és kültéri szabadmerülést kínál, mint a T-Rex 3-mal követhető sporttevékenységet, de nem javasolja forró zuhany vagy szauna alatt az óra viselését. Ami azért furcsa, mert egyébként meg van letölthető Sauna Time alkalmazás az órához tartozó boltban, amivel nyomon követhető szaunázásunk.


[+]

MIL-STD-810H minősítése is van az új órának, ami modernebb a T-Rex 2 által elért 810G-nél. Maradt a negatív 30 és 70 Celsius-fok közötti működési hőmérséklet, tehát lehet vinni túrázni a hóban, fagyban, de akár a sivatagban is. A teszt időpontjára való tekintettel a 0 fok körüli hőmérsékleten történő használatot tudtam élesben kipróbálni, és mivel van dedikált kesztyűs mód, azt is. Ezt és az alacsony hőmérsékleti módot is az órán a BeállításokBeállítások (tényleg ez a neve) menüpont alatt lehet bekapcsolni. Az alacsony hőmérsékleti módban az óra a beépített hőmérővel érzékeli, ha mínusz 20 Celsius-fok alatt van, és automatikusan letiltja az érintőkijelzőt, átáll a négy gombbal történő vezérlésre. A kesztyűs mód bekapcsolásával pedig megemeli a panel érintési érzékenységét, 2 mm-es vastagságú szövet kesztyűvel még tökéletesen tudtam használni.


[+]

Az 1,5 hüvelykes AMOLED kijelző 480 x 480 pixeles felbontással (322 ppi), 60 Hz-es frissítéssel és Gorilla Glass védelemmel pontosak veszi fel az érintéseket, de a négy oldalsó gombbal is vezérelhető az eszköz. A bal oldalt a fel és le gombok, jobbra pedig a kiválaszt és vissza találhatók. Ami hiányzott, az a gombok parancsainak átprogramozhatósága, sem az óra szoftverében, sem a telefonra telepített Zepp (Android, iOS) alkalmazásban nem találtam lehetőséget erre. Pedig jó lenne gombkombinációkat kiosztani vagy hosszú nyomásra parancsot beállítani. Egyelőre csak a kiválasztás gomb reagál a hosszabb nyomva tartásra, ami az Amazfit saját Zepp Flow nevű személyi asszisztensét indítja el. Ez megérti a magyar nyelven elmondott parancsokat is, de érdemes vele egyszerű parancsokra („Indíts el egy 15 perces időzítőt!”) szorítkozni, azokat rendben végre tudja hajtani, de ha már egy összetettebb mondatot teszünk fel neki („Milyen idő lesz ma, mikor érdemes futni mennem?”), hajlamos összezavarodni, és helyenként angol kifejezéseket is bekeverni a válaszba. Egy sima LLM-re épülő chatbot a Flow, ami nem is lokálisan fut, csak úgy, ha az óránk Bluetooth-on csatlakozik telefonunkra, azon pedig a Zepp alkalmazás rendelkezik hálózati kapcsolattal. Szóval mondjuk túrázás közben egy olyan egyszerű feladatot sem fog nekünk elvégezni, hogy időzítőt indítson, ha nincs nálunk telefon, vagy épp azon nincs mobilnetes kapcsolat. Épp ezért jobb lett volna, ha átprogramozhatók a gombok bármely funkcióra, mert az órán egyébként ott van a stopper, visszaszámláló, időzítő és ébresztő is az alkalmazáslistában.


[+]

A Zepp Flow mellett van offline hangvezérlés is az órában, ez angolul, spanyolul vagy németül képes értelmezni a kínai mellett az adott parancsokat, működése felemás. A csukló emelésére vagy a kijelző gombbal történő ébredésére figyel, ha öt másodpercen belül sikerül elmondani neki, hogy mit akarunk. Ez lehet például egy alkalmazás megnyitása vagy egy edzés indítása. A gyakorlatban a működés elég megbízhatatlan volt, zajosabb környezetben (értsd: utcán) jellemzően nem fogta fel, hogy épp beszélek hozzá.


[+]

A kijelző kellően fényes, hogy könnyen olvasható legyen direkt napfényben is, beépített környezeti fényérzékelőjével ügyes az automata fényerőállítás. Mérőműszer alatt 1800 nites fénysűrűséget mutatott fehér számlappal az óra automata fényerő bekapcsolása mellett úgy, hogy rávilágítottam egy erős zseblámpával a direkt napfényt szimulálandó. Van mindig éber kijelzés és energiatakarékos kijelzés is. Előbbi jellemzően monokróm, utóbbi fekete-vörös, hasonlít a Garmin és az Apple Watch Ultra hasonló megjelenítésére. Az óra pontosan ébreszti a kijelzőt a csukló emelésére és van lehetőségünk bekapcsolni, hogy a bejövő értesítések is felkeltsék a panelt. A mindig éber kijelzést testre tudjuk szabni a megjelenített adatok és a számlap stílusa tekintetében, ugyanígy a fő számlapot is variálhatjuk igényeink szerint, a mobilos Zepp alkalmazáson keresztül pedig tölthetünk le ingyenes vagy vásárolhatunk párszáz forintért újabb számlapokat.

A doboz és tartalma
A doboz és tartalma [+]

Az óraszíjon bőven vannak lyukak, hogy minél pontosabban tudjuk beállítani csuklónkra, nekem a 16,2 centiméter körátmérőjű csuklómon kényelmesen ült a T-Rex 3. A csat műanyag, ennek tartósságával kapcsolatban vannak kételyeim, szerintem egy fém jobb lett volna. Az óratest csukló felé eső részén találjuk az optikai érzékelőket, melyekkel pulzust és véroxigén-szintet mér az eszköz. Ezek mellett van gyorsulásmérő, valós iránytű, barométer, valamint egy bőrhőmérséklet-mérő is. Ezek adatait összesítve mér az óra stresszt, valamint számol készenléti pontszámot is, melyekről akár a számlapon is képes minket tájékoztatni.

A monokróm a mindig éber kijelző, a fekete-vörös pedig az energiatakarékos / éjszakai megjelenítőA monokróm a mindig éber kijelző, a fekete-vörös pedig az energiatakarékos / éjszakai megjelenítő A monokróm a mindig éber kijelző, a fekete-vörös pedig az energiatakarékos / éjszakai megjelenítő [+]

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Előzmények

Hirdetés