Amazfit Balance - ár-érték egyensúly

A Balance-nak van most speciális kiadása is különböző színekben, de ez semmit nem változtat az egyébként is jól eltalált funkcionalitáson.

Zepp OS

Miután az órás piac szoftver szempontjából jóval diverzifikáltabb, mint a telefonos (ahol van egy Android és az iOS), ezért mi magunk is valamivel ritkábban találkozunk az egyes rendszerekkel, vagyis időről-időre rá lehet csodálkozni, hogy mennyit fejlődtek. Így van ez a Huawei órákon levő Harmony kapcsán, a Garmin folyamatosan fejlesztett felülete esetén és most a Zepp OS-ben is találtunk újdonságokat. De talán nem is az a lényeg, hogy itt-ott van egy-egy új menüpont, hanem inkább az, hogy összességében mennyire koherens, használható és nyitott, ezügyben pedig tényleg látható az igyekezet.

[+]

Nekem valamiért beakadt, hogy egy okosóra számlapja legyen kontextuális. Vagyis ne csak megjelenítsen különböző adatokat kapásból, hanem azokra bökve az adott funkcióba tudjunk lépni, az Amazfit pedig ezt kipipálja. A másik szerintem fontos jellemző, hogy a gombok feladata programozható legyen. A rövid megnyomások funkciója fix: a felső gomb a menüt dobja fel (és visszadob az alap számlapra, ha a menüben vagyunk), az alsó az edzést indítja. Hosszas megnyomáshoz azonban bármit hozzárendelehetünk. Viszont nem vagyok kibékülve a magával a menüvel, ez ugyanis egy Apple-koppintás, kirakja az összes ikont a teljes kijelzőre, aztán a felső gomb csavargatásával lehet nagyítani, a kis ujjunkkal pedig lehet mozogni a rajzocskák között, ez egyáltalán nem áttekinthető, egy csomó ikonról az ember egyszerűen nem tud a mögötte ülő funkcióra asszociálni és csak akkor írja alá a rendszer szövegesen, hogy konkrétan mit ábrázol a grafika, amikor már szinte teljesen ráközelítettünk, azon a ponton viszont már teljesen elveszítjük a tájékozódást a kiterített ikonhalom közepén. Viszont! Bár nem teljesen triviális, hogy miért pont ott, de a beálltások bugyraiban át lehet állítani listás nézetre, amivel könnyebbé válik a funkciók közötti bóklászás, bár itt a mappázhatóság hiányzik kissé, mert ha sok ezt-azt telepítünk, akkor igen sokat fogunk görgetni.


[+]

Ez az egész viszont abból a szempontból mégsem óriási probléma, hogy közben viszont a számlapról oldalirányban haladva egy általunk összeszerkesztett widgetlistán fogunk végigvágtatni. Vagyis a júzer szépen beállítja magának, hogy milyen funkciókra van gyakorta szüksége, a többi pedig maradhat a káoszmenüben, ha valami spéci extrára van szükség, akkor majd bogarászunk, de ez szerencsére így nem olyan agyzsibbasztóan gyakori. A számlapról indulva fentről lehet lehúzni a gyorskapcsolók listáját, itt kapásból az akku töltöttsége is megjelenik, de innen indulhat az alvás mód és a DND is — sajnos ez utóbbi nincs automatikus szinkronban a telefonon beállított ne zavarjanak üzemmóddal, ezt csak ökiszisztémán belül tudják megoldani az órák (Galaxy Watch Samsung mobilokkal, Apple Watch az iPhone-okkal), viszont tanítható a felület, vagyis ha egy hétig kézzel kapcsolgatjuk, akkor utána lehet kérni intelligens DND-t, ami hellyel-közzel eltalálja a megfelelő időpontot. Az alvás üzemmód szintén automatikusan aktiválódhat esténként, ez egyébként annyit csinál, hogy a csuklómozdulatra történő kijelzőkapcsolást inaktiválja, illetve ha mégis kézzel bekapcsoljuk a megjelenítést, akkor minimál fényerővel indít. A fényerőt egyébként is automatika szabályozza (elég jól) a környezeti fényviszonyoknak megfelelően.

[+]

Alulról felfele indított ujjmozdulat szükséges a számlapon ahhoz, hogy az értesítések bukkanjanak fel. Ezek korrekt karaktertámogatással, az értesítést küldő app ikonjával, időrendben haladva láthatók, jellemzően nincs vele baj, de volt, hogy egy notifikáció beakadt és annak ellenére is az volt a lista tetején, hogy azóta jöttek újabbak. Kézzel lehet törölni az ilyen eseteket. Van lehetőség az óráról előre szerkesztett gyorsválaszok és emojik küldésére, a bejövő hívásokat pedig fel lehet venni, a Balance-ban ugyanis van mikrofon és hangszóró, tehát le lehet folytatni vele egy rövid beszélgetést, én ezt általában arra használom, hogy ha a telefonom kicsit távolabb van, akkor felveszem a hívást az órán, aztán amikor visszaérek a mobilhoz, akkor átteszem arra.

[+]

Az oldalra lapozós widgetfelhozatal egyik eleme lehet egy lefelé gördíthető, általálunk összeállított áttekintő felület, amely kvázi egyfajta státusz. Szerepelhet itt a pulzus, az időjárás, a véroxigén, az utolsó nem fogadott hívás mellett egy csomó egyéb információ, ezt is mi állíthatjuk össze. Kifejezetten hasznosnak találtam, itt ülhet például a zenelejátszó is, ami a telefont vezérli, de az egyes számokat megadadhatjuk kedvencnek, illetve hozzárendelhetjük edzéshez is. Egy csomó jópofa alkalmazást kapott gyárilag meg a Balance, van rajta diktafon, légzésgyakorlat, mentruációs cikluskövetés, légnyomásmérő, iránytű és meditációs app is, plusz van alkalmazásáruház a telefonos szoftverben, itt is vannak ingyenes és fizetős opciók. Fel lehet tenni böngészőt, testsúlykövetőt, vízfogyasztást rögzítő naptárat, elérhető a Spotify, van néhány játék is.


[+]

A készülékben van NFC chip, tehát hardveresen alkalmas a mobilfizetésre is, ám ez elsősorban szoftver, ökoszisztéma és megállapodások kérdése, ezügyben pedig az Amazfitnek még bőven van tennivalója. Jelenleg ugyanis itthon csak a Curve és a K&H kártyákkal működik a történet, ezeket lehet hozzáadni az órához. Ilyenkor egyébként be kell állítani egy feloldókódot is, hogy ne lehessen csak úgy lelopkodni dellát a kártyáról, de amúgy a mobilfizetés beállítása nem bonyolult folyamat.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Gamer laptop: már felveszi a versenyt az asztali pc-vel

PR Sokáig tartotta magát az a nézet, hogy a játékosoknak nagy teljesítményű asztali számítógépre van szüksége. Ez mára megváltozott: a gamer laptopok sem maradnak le mögöttük.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés